Raiffka snížila limit pro okamžité platby

Olga Skalková | rubrika: Aktuality | 19. 5. 2021 | 4 komentáře
Raiffka snížila limit pro okamžité platby

Zdroj: Shutterstock

Raiffeisenbank od 18. května snížila limit pro odchozí okamžitou platbu na 100 tisíc z dosavadních 400 tisíc korun. O chystaném kroku psal web Peníze.cz před 14 dny, včera ho banka oznámila klientům a začal hned platit.

„Bezpečnost peněz je u nás na prvním místě. Z důvodů minimalizace rizika ztrát našich klientů dočasně upravujeme limit pro okamžité odchozí platby,“ píše banka klientům. Limit se vztahuje na jednu transakci – nebrání tedy rozdělení platby na více částí ani poslání několika okamžitých plateb během jednoho dne.

Pro příchozí okamžité platby zůstává dosavadní limit 400 tisíc korun. Ten je totiž povinný pro všechny banky, které se do systému okamžitých plateb zapojily.

Limit pro odchozí okamžité platby už minulý měsíc snížila Air Bank. Ta dokonce umožňuje jednorázově poslat jen maximálně 50 tisíc korun. Také ona vysvětlovala svůj nečekaný krok snahou o ochranu klientů.

V dohledné době chystá obdobný krok Equa Bank. „Připravujeme to, ještě nejsme rozhodnutí, od kdy k tomu dojde a ani o výši maximálního limitu,“ řekla dnes mluvčí Kateřina Petko. Před 14 dny uvedla, že Equa zvažuje snížení limitu na 50 tisíc, protože v 99 procentech případů se u okamžitých plateb jedná o částky pod tuto hranicí. „Snížení limitu na tuto úroveň by tedy nemělo nijak významně ovlivnit uživatelskou zkušenost s převody peněz,“ dodala tehdy mluvčí.

Všechny uvedené banky uvádějí, že jde o prevenci před podvody, především rostoucí vlnou takzvaného phishingu či vhishingu.

Ostatní banky snižování maximálního limitu pro odchozí okamžitou platbu neavizují. Některé naopak od 1. června chtějí přistoupit k jeho zvýšení v souvislosti se změnou pravidel. Maximální limit se má zvýšit ze současných 400 tisíc na 2,5 milionu korun – u příchozích plateb musí banky povinně umožnit maximum, u odchozích mohou dál stanovit vlastní (nižší) hranici. ČSOB už oznámila, že na maximum zvýší i limit pro odchozí platby, další banky podobný krok chystají.

Psali jsme víc:

Ať vám nic neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Facebook nebo Twitter a neuniknou vám další důležité aktuality a praktické rady! 

Olga Skalková

O bankách a finančních institucích píše od 90. let. Byla součástí ekonomického týmu Hospodářských novin, psala i na weby iHNed.cz a Aktuálně.cz. Teď píše externě pro Peníze.cz. Ráda tráví čas s rodinou a přáteli, chodí do... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+7
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů

A tohle už jste četli?

O pětinu levnější nákupy. Spořitelna má rekordní slevy

30. 11. 2022 | Petr Kučera

O pětinu levnější nákupy. Spořitelna má rekordní slevy

Lidé, kteří platí kartou od České spořitelny, mohou do konce prosince ušetřit 20 procent z nákupů v řetězci Albert a v internetových obchodech Rohlík a Košík.

Co chystá Moneta? Rozhovor o pobočkách, konci SMS, inovacích a dalších plánech

28. 11. 2022 | Olga Skalková | 1 komentář

Co chystá Moneta? Rozhovor o pobočkách, konci SMS, inovacích a dalších plánech

Moneta zůstává jednou z mála bank, která má hotovostní pokladny na všech pobočkách, nabízí i směnárnu. Plánuje jejich omezení? Kdy spustí platby na číslo mobilu, společné vkladomaty... celý článek

Bankomat má spotřebu jako rodinný dům. A další zajímavosti

27. 11. 2022 | Olga Skalková

Bankomat má spotřebu jako rodinný dům. A další zajímavosti

Proč potřebuje bankomat tolik elektřiny? Kolik stojí jeho pořízení? Kolik už jich v Česku vlastně je? Projděte si čísla.

První banky půjčí hotovost z bankomatu zdarma

23. 11. 2022 | Petr Kučera | 8 komentářů

První banky půjčí hotovost z bankomatu zdarma

Výběr kreditkou z bankomatu je za běžných podmínek nevýhodný. Banky si za něj účtují buď vyšší poplatek, nebo ho hned úročí, někdy i obojí současně. ČSOB teď u všech karet umožní půjčit... celý článek

Poplatek za ověřovací SMS končí, couvá Raiffeisenbank

23. 11. 2022 | Petr Kučera

Poplatek za ověřovací SMS končí, couvá Raiffeisenbank

Před dvěma lety to byl odvážný průlom na trhu: Kdo nepřejde na potvrzování v mobilní aplikaci, připlatí si. Teď Raiffka připouští, že zbývající klienty už stejně nepřesvědčí. Pro zpřísnění... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.