Raiffka snížila limit pro okamžité platby

Olga Skalková | rubrika: Aktuality | 19. 5. 2021 | 4 komentáře
Raiffka snížila limit pro okamžité platby

Zdroj: Shutterstock

Raiffeisenbank od 18. května snížila limit pro odchozí okamžitou platbu na 100 tisíc z dosavadních 400 tisíc korun. O chystaném kroku psal web Peníze.cz před 14 dny, včera ho banka oznámila klientům a začal hned platit.

„Bezpečnost peněz je u nás na prvním místě. Z důvodů minimalizace rizika ztrát našich klientů dočasně upravujeme limit pro okamžité odchozí platby,“ píše banka klientům. Limit se vztahuje na jednu transakci – nebrání tedy rozdělení platby na více částí ani poslání několika okamžitých plateb během jednoho dne.

Pro příchozí okamžité platby zůstává dosavadní limit 400 tisíc korun. Ten je totiž povinný pro všechny banky, které se do systému okamžitých plateb zapojily.

Limit pro odchozí okamžité platby už minulý měsíc snížila Air Bank. Ta dokonce umožňuje jednorázově poslat jen maximálně 50 tisíc korun. Také ona vysvětlovala svůj nečekaný krok snahou o ochranu klientů.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

V dohledné době chystá obdobný krok Equa Bank. „Připravujeme to, ještě nejsme rozhodnutí, od kdy k tomu dojde a ani o výši maximálního limitu,“ řekla dnes mluvčí Kateřina Petko. Před 14 dny uvedla, že Equa zvažuje snížení limitu na 50 tisíc, protože v 99 procentech případů se u okamžitých plateb jedná o částky pod tuto hranicí. „Snížení limitu na tuto úroveň by tedy nemělo nijak významně ovlivnit uživatelskou zkušenost s převody peněz,“ dodala tehdy mluvčí.

Všechny uvedené banky uvádějí, že jde o prevenci před podvody, především rostoucí vlnou takzvaného phishingu či vhishingu.

Ostatní banky snižování maximálního limitu pro odchozí okamžitou platbu neavizují. Některé naopak od 1. června chtějí přistoupit k jeho zvýšení v souvislosti se změnou pravidel. Maximální limit se má zvýšit ze současných 400 tisíc na 2,5 milionu korun – u příchozích plateb musí banky povinně umožnit maximum, u odchozích mohou dál stanovit vlastní (nižší) hranici. ČSOB už oznámila, že na maximum zvýší i limit pro odchozí platby, další banky podobný krok chystají.

Psali jsme víc:

Ať vám nic neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Facebook nebo Twitter a neuniknou vám další důležité aktuality a praktické rady! 

Olga Skalková

Autor článku Olga Skalková

O bankách a finančních institucích píše od 90. let. Byla součástí ekonomického týmu Hospodářských novin, psala i na weby iHNed.cz a Aktuálně.cz. Teď píše externě pro Peníze.cz. Ráda tráví čas s rodinou a přáteli, chodí do... Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+7
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů

A tohle už jste četli?

Věřitelé Sberbank dostanou zatím 95 % vkladů

27. 11. 2023 | redakce Peníze.CZ

Věřitelé Sberbank dostanou zatím 95 % vkladů

Insolvenční správkyně Sberbank CZ může vyplatit věřitelům zkrachovalé banky zhruba 57 miliard korun formou částečného rozvrhu. Schválil to insolvenční soud v pondělí 13. listopadu,... celý článek

Peníze pošlete i na číslo mobilu. Startují platby na kontakt

14. 11. 2023 | Olga Skalková | 1 komentář

Peníze pošlete i na číslo mobilu. Startují platby na kontakt

Novinku spouští šest bank, další se přidají v příštím roce. Při jedné platbě lze poslat maximálně pět tisíc korun.

Snadné ověření přes bankovní identitu už nabízí i mBank

13. 11. 2023 | Petr Kučera

Snadné ověření přes bankovní identitu už nabízí i mBank

Ověřit totožnost přes bankovní identitu směrem ke státu a úřadům už mohou i klienti mBank. Přidala se tak k devíti bankám, které službu „digitální občanky“ nabídly už dříve.

Hledáte starší platbu? Porovnali jsme, jak daleko vás banky pustí

6. 11. 2023 | Petr Kučera | 2 komentáře

Hledáte starší platbu? Porovnali jsme, jak daleko vás banky pustí

Můžete v roce 2023 snadno najít platbu z roku 2020? Délka takzvané transakční historie se u bank výrazně liší. Dobrou zprávou je, že v posledních letech se prodlužuje.

Převod eur bez příplatku? Pozor, banky mají výjimky. I u SEPA

3. 11. 2023 | Olga Skalková

Převod eur bez příplatku? Pozor, banky mají výjimky. I u SEPA

Vysoké poplatky za převody eur v rámci EU musely před čtyřmi lety skončit. Unijní nařízení srovnalo jejich cenu s domácími platbami. U dvou bank ale může klienty zaskočit, že zvýhodněné... celý článek

Partners Financial Services