Před oddlužením číhá past. Osobní bankrot se může prodražit

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 15. 6. 2021 15:30 | 13 komentářů
Před oddlužením číhá past. Osobní bankrot se může prodražit

Zdroj: Shutterstock

Před vstupem do oddlužení stále číhá na dlužníky past v podobě nepoctivých firem, které na nich chtějí vydělat. Agentura pro sociální začleňování spadající pod ministerstvo pro místní rozvoj upozorňuje, že u velké částí nabídek, které lákají na pomoc s vyřízením oddlužení, mohou lidé narazit na vysoké poplatky nad rámec zákona. V horším případě i na snahu připravit je o nemovitost.

Agentura prostřednictvím takzvaného mystery shoppingu zkoumala 60 subjektů a odhalila, že zhruba 15 procent soukromých oddlužovacích společností a dvě ze šesti zkoumaných advokátních kanceláří i nadále využívají tíživé životní situace svých klientů a nechávají je hradit „nadstandardní“ služby.

„Některé z nich na klienty místo zajištění vstupu do insolvence vyvíjí nátlak. Vyžadují do zástavy jejich nemovitosti a vystavují je tak riziku, že přijdou i o zbytek majetku,“ upozorňuje David Beňák, ředitel státní agentury.

Novela insolvenčního zákona účinná od července roku 2017 omezuje celkovou cenu služeb za vyřízení návrhu na povolení oddlužení na 4840 korun při žádosti jednotlivce nebo na 7260 korun při oddlužení pro manžele. Tyto poplatky se přitom nehradí přímo, ale jako součást insolvenčních srážek z příjmu.

Řežeme náklady!

Řetězova pila
Zdroj: Shutterstock

Účty za telefon, elektřina, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

„Někteří poskytovatelé si ale lidem v tíživé situaci i nadále účtují mnohonásobně více. Podmiňují sepsání návrhu úhradou poplatků za právní služby, ochranu před věřiteli, školením a vzděláváním v oblasti financí nebo placeným členstvím ve spolku,“ říká Beňák.

Porušování pravidel vybíráním poplatků nad zákonný limit bude podle agentury spíše ještě častější, než odhalil průzkum. Část nekalých praktik se podle Beňáka děje až v té části procesu, kam figuranti v rámci mystery shoppingu už nemohli zajít.

„Po osobním jednání obchodní zástupce vyhodnotí, nakolik je dlužník neznalý celého procesu a dle toho mu buď budou právní služby nabídnuty jako volitelná možnost, nebo dostane k podpisu smlouvu přímo s poplatkem zahrnujícím právní služby, školení nebo ochranu před věřiteli. Poté si od dlužníka vezme zálohu za služby, kterému se tím zásadně snižuje možnost v průběhu procesu od dané společnosti odejít,“ říká Petr Šeda, expert agentury na oblast zadluženosti.

V případě dlužníků vlastnících nemovitost se chování oddlužovacích společností podle něj dramaticky mění. Poskytovatel oddlužení často nedoporučí vstup do insolvenčního řízení z důvodu vlastnictví nemovitosti a nabízí financování pohledávek formou odkupu či zástavy jeho majetku. „To je pro spoustu lidí v dluhové pasti obrovské riziko, které navíc jejich problém neřeší,“ varuje Šeda.

Na nezákonné praktiky takzvaných oddlužovacích agentur upozornil už dříve i web Peníze.cz. Podvodníci se evidentně trestu nebojí. Agentura pro sociální začleňování vyzývá k častějším kontrolám a větší osvětě.

Zájemcům o oddlužení mohou nejvíce pomoci neziskové organizace, které s podáním návrhu pomáhají zdarma. O jejich služby je ale velký zájem a někdy nemají dostatečné kapacity.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 13 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

16. 6. 2021 15:24, Dana Daňková

To bych nedoporučovala. Navíc termín „osobní bankrot“ se vztahuje na podnikatele. Nejste-li podnikatel a Vaše dluhy nepochází z podnikatelské činnosti, pak můžete požádat o tzv. insolvenci. Nicméně ani jedno, ani druhé NEDOPORUČUJI, pokud, jak uvádíte, vlastníte nemovitost!

Uvedené píši z praxe 29 let. Záleží, jaký Vám bude přidělen insolvenční správce. Pokud máte dluhy, v zájmu insolvenčního správce je samozřejmě vymoci co největší částku. Záleží i na doloženém příjmu atd. Chci tím říci, že nemusíte v rámci insolvence zaplatit pouze Vámi uvedených 30 %, ale klidně i 100 %. Je mnoho klientů, kteří zaplatili dluhy v plné výši a jedinou výhodou insolvence pro ně bylo zastavení exekucí, a tedy i navyšování dluhů o různé poplatky (náklady exekutorů apod.)

To hlavní, proč Vám uvedené píši, je to, že může insolvenční správce trvat na prodeji Vaší nemovitosti, kdy se vytěžené peníze z dražby poté použijí na zaplacení části dluhu.

Vzhledem k tomu, že vlastníte nemovitost, doporučovala bych spíše úvěr – tzv. americkou hypotéku, kdy z poskytnutého úvěru všechny dluhy doplatíte a nehrozí, že byste o nemovitost přišel. Není problém zajistit tento typ úvěru bez náhledu do bankovního registru atd.

Pokud byste se rozhodl řešit tímto způsobem, můžeme Vám nabídnout úvěr od velmi seriózního investora. Jen je nutné mít na paměti, že ve většině případů lze u americké hypotéky čerpat max. 60 % hodnoty nemovitosti. Záleží na lokalitě, stavu nemovitosti atd.

V případě zájmu najdete více informací na stránkách https://www.nebankovnikonsolidace.cz/, popř. můžete kdykoli volat na tel. č. 777774200.

Zobrazit celé vlákno

+9
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

16. 6. 2021 21:11, Martin Červinka

Hned první reakce naprosto sedí, pokud dlužník využije služby nabízené paní Daňkovou, nejenom že dříve či později stejně o nemovitost přijde, ale ještě si vykoleduje trestní stíhání. Fakt super rada.

-7
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (13 komentářů) příspěvků.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Pomoc už potřebují i lidé ze střední třídy, říká dluhová poradkyně

27. 4. 2021 | Jiří Hovorka | 19 komentářů

Pomoc už potřebují i lidé ze střední třídy, říká dluhová poradkyně

Epidemie výrazně zhoršila situaci rodičům malých dětí. Museli s nimi zůstat doma kvůli zavřené škole, klesl jim příjem a často úplně přišli o práci. Do dluhů se dostali i malí podnikatelé.... celý článek

Exekuce čeká milostivé léto. Projděte si schválené změny

16. 4. 2021 | Jiří Hovorka | 11 komentářů

Exekuce čeká milostivé léto. Projděte si schválené změny

Mohly to být největší změny exekucí za poslední roky, ale poslanci ANO a ODS řekli ne. Revoluce nepřijde, dlužníci ani v budoucnu nespadnou pod jediného exekutora. Některé dluhy nicméně... celý článek

Dětské dluhy končí. Ručit budou rodiče

5. 3. 2021 | Jiří Hovorka | 13 komentářů

Dětské dluhy končí. Ručit budou rodiče

Po mnoha letech skončí dětské dluhy. Od července se nová pravidla budou zpětně vztahovat i na lidi do 21 let věku.

Exekutorům vstup zakázán! Chráněný účet očima expertů

29. 1. 2021 | Ondřej Tůma | 23 komentářů

Exekutorům vstup zakázán! Chráněný účet očima expertů

I když jste v exekuci, něco by vám exekutor měl vždycky nechat. To něco se jmenuje nezabavitelná částka. V praxi ovšem nikdy tak docela nezabavitelná nebyla. Proto vzniknou chráněné... celý článek

Nových exekucí výrazně ubylo. Krize se teprve ukáže

27. 1. 2021 | Jiří Hovorka

Nových exekucí výrazně ubylo. Krize se teprve ukáže

Počet nově zahájených exekucí byl loni nejnižší za jedenáct let. Podle expertů je to dobrá zpráva. Ale upozorňují, že dopady koronavirové krize se projeví teprve v příštích letech.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.