Dětské dluhy končí. Ručit budou rodiče

Jiří Hovorka | rubrika: Co se děje | 5. 3. 2021 | 8 komentářů
Poslanci po mnoha letech schválili konec dětských dluhů. Od července by se nová pravidla měla zpětně vztahovat i na lidi do 21 let věku.
Dětské dluhy končí. Ručit budou rodiče

Zdroj: Shutterstock

Nezaviněné dětské dluhy mají být od letošního července minulostí. Novelu občanského zákoníku nakonec schválili všichni přítomní poslanci napříč stranami. Teď ji ještě projednají senátoři, komplikace se nečekají.

Jde o změnu, která Česko v této oblasti konečně posouvá mezi civilizované země, říká expert na dluhovou oblast Radek Hábl. 

Nová pravidla zavádějí strop na výši dluhů, s níž mladí lidé mohou vstoupit do dospělosti. Od července budou omezené jen do výše jmění nezletilého ke dni, kdy nabyl plnou svéprávnost. Té se v Česku dosahuje nabytím 18 let věku. Majetek většiny lidí při dosažení dospělosti bývá nulový nebo velmi malý. Za zbytek mají ručit rodiče, což má ochránit věřitele. 

Týká se to typicky případů, kdy dluhy vzniknou na základě právního jednání, k němuž dal zákonný zástupce souhlas nebo které učinil za dítě. Jde třeba o nezaplacené pokuty za černou jízdu nebo o neuhrazené platby za telefon.

Omezení výše dluhu, který si lze přenést do dospělosti, se vztahuje i na dluhy z nájmu bytu, které na dítě přešly po smrti nájemce, s nímž žilo ve společné domácnosti.

Řežeme náklady!

Řetězova pila
Zdroj: Shutterstock

Účty za telefon, elektřina, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

Schválená novela počítá také s tím, že nezletilý mladší 13 let by neměl nést majetkové důsledky způsobené škody, ale případně jen výchovné a morální. Škodu způsobenou takovým nezletilým by měl nahradit ten, kdo nad ním zanedbal náležitý dohled, tedy nejčastěji opět rodiče. Výjimky z tohoto pravidla budou dvě: Půjde o škody způsobené úmyslným trestným činem a případy, kdy uhrazení škody dovolí majetkové poměry nezletilého – například když dítě zdědí rozsáhlé jmění.

Nová pravidla pro dětské dluhy se od července budou vztahovat i zpětně na lidi do 21 let věku. Zejména veřejné instituce, jako jsou radnice a dopravní podniky, tak mohou odpouštět staré dětské dluhy bez obav z porušení povinností spojených se správou majetku. Obě vylepšení přidali poslanci formou pozměňovacích návrhů.

Nezletilých v exekuci je v Česku podle dat Exekutorské komory z loňského listopadu více jak 2200. Další desítky tisíc lidí mají dluhy, které jim v nezletilosti vznikly. Nejčastěji jde o nezaplacené jízdy za pokuty v hromadné dopravě nebo třeba za upomínky z knihovny. Z dřívější doby existuje také více dětských dluhů za neuhrazené poplatky za odpady.

Tito lidé dostali už v roce 2019 možnost rychlejšího oddlužení. Lidé, jejichž závazky jsou alespoň ze dvou třetin tvořeny dluhy z dětství, se tak mohou oddlužit během tří let – stejně jako senioři. Aktuálně projednávaná novela má vznik dětských dluhů nejlépe úplně zamezit.

Experti na problémy dětských dlužníků upozorňují dlouho. Vláda je pořádně objevila až v květnu roku 2019, kdy premiér Andrej Babiš označil dětské dluhy za „velkou prasárnu“. I když ve sněmovně už tehdy byl rozpracovaný poslanecký návrh, vláda přišla s vlastní novelou až loni v srpnu. Návrh ministerstva spravedlnosti loni schválila s tím, že konec dětských dluhů měl platit už od začátku roku 2021. Nakonec to vypadá na další, tentokrát snad už konečné, půlroční zpoždění.

Poslanci schválený návrh počítá také s tím, že soudy nově nebudou moci vydat proti nezletilému platební rozkaz, rozsudek pro zmeškání a v určitých případech také rozsudek pro uznání. Zároveň jim nakazuje posílat obsílky i nezletilým starším 15 let. Dnes se posílají jen jejich zákonným zástupcům.

V dluhové oblasti se mění i další věci. Od dubna začnou fungovat takzvané chráněné účty. Ve sněmovně na závěrečné hlasování čeká také velký balík změn exekucí. Mezi návrhy je teritorialita v několika verzích, odpouštění marných exekucí také ve více verzích nebo třeba povinné zálohy pro věřitele za zahájení exekuce. Na své finále čeká také novela insolvenčního zákona, která má zkrátit oddlužení z pěti let na tři roky. Velkým věřitelům se změny nelíbí a je možné, že do voleb se vše už ani neprojedná.

Zdroj: Shutterstock

Ozveme se, kdyby něco!

Přidejte si Peníze.cz na Facebook nebo Twitter a přineseme vám další důležité aktuality a praktické rady. 

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+22
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 8 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

6. 3. 2021 6:48, tonda

To se nám přece vůbec nehodí. Děti máme od toho, aby za nás zaplatili naše dluhy!!!

+3
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (8 komentářů) příspěvků.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Exekutorům vstup zakázán! Chráněný účet očima expertů

29. 1. 2021 | Ondřej Tůma | 21 komentářů

Exekutorům vstup zakázán! Chráněný účet očima expertů

I když jste v exekuci, něco by vám exekutor měl vždycky nechat. To něco se jmenuje nezabavitelná částka. V praxi ovšem nikdy tak docela nezabavitelná nebyla. Proto vzniknou chráněné... celý článek

Dlužníkům zůstane víc. Spočítejte si, jak roste nezabavitelná částka

21. 1. 2021 | Petr Kučera | 2 komentáře

Dlužníkům zůstane víc. Spočítejte si, jak roste nezabavitelná částka

Částka, kterou exekutor nesmí strhnout dlužníkovi ze mzdy, je od letošního ledna vyšší. Jde o důsledek zvýšení nákladů na bydlení a daňových změn.

Chráněný účet prošel. Nezabavitelné už opravdu nepůjde zabavit

19. 1. 2021 | Jiří Hovorka | 22 komentářů

Chráněný účet prošel. Nezabavitelné už opravdu nepůjde zabavit

Poslanci definitivně schválili novinku, která má lidem v exekuci skutečně ochránit nezabavitelné minimum ze mzdy nebo třeba z důchodu.

Do banky, nebo jinam? Kam si jít půjčit, když musíte

27. 12. 2020 | Gabriel Pleska

Do banky, nebo jinam? Kam si jít půjčit, když musíte

Většina rozdílů mezi bankami a nebankovními poskytovateli úvěrů je pryč. Rozhodujte se podle ceny a srozumitelnosti podmínek. A nezapomeňte se podívat na sankce a pokuty, aby vás nesestřelila... celý článek

Půjčí vám 50 tisíc, zpátky chtějí 145. Žebříček ukazuje, na koho si dát pozor

18. 11. 2020 | Martin Kovalčík | 78 komentářů

Půjčí vám 50 tisíc, zpátky chtějí 145. Žebříček ukazuje, na koho si dát pozor

Analýza porovnává všech 38 poskytovatelů spotřebitelských úvěrů na trhu. Důležitá není jenom samotná úroková sazba, ve hře bylo celkem 15 parametrů.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.