Nový podvod na klienty Bohemia Energy. Zneužívá známá jména

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 24. 11. 2021 09:45 aktualizováno 25. 11. 2021 18:30 | 5 komentářů
Nový podvod na klienty Bohemia Energy. Zneužívá známá jména

Zdroj: Shutterstock

Na bývalé klienty společnosti Bohemia Energy míří nový podvod. Zneužívá jména lidí, kteří se před několika lety angažovali v akci Poplatky zpět.

Web na adrese poplatky-zpet.cz lidem slibuje, že jim pomůže získat odškodné od Bohemia Energy. A vydává se za pokračovatele zmíněné iniciativy, která v první polovině minulého desetiletí lidem slibovala, že z bank vymůže zpátky peníze zaplacené na poplatcích za vedení úvěrových účtů.

Za tehdejší iniciativou stáli právníci Petr Němec, Petr Toman a také současný poslanec Patrik Nacher (ANO). Na webu poplatky-zpet.cz je společná fotka všech tří pánů z tiskové konference v roce 2013. Všichni tři už se proti tomu ozvali.

„Tato iniciativa nemá s iniciativou Poplatky zpět a zapojenými právníky nic společného. Má fotka je využita neoprávněně. Nic o nich nevím. Web neobsahuje základní údaje a porušuje zákony a advokátní předpisy,“ varoval Petr Němec, další dva pánové se k němu vzápětí přidali.

Web na adrese poplatky-zpet.cz chce po lidech, kteří mají zájem o odškodnění od Bohemia Energy osobní údaje – jméno, adresu, telefon, e-mail a adresu odběrného místa.

Na webu nenajdeme žádné kontaktní údaje. Zjistit, kdo za ním stojí, nejde ani podle vlastníka domény. Registrátorem je americká společnost Domains By Proxy, která skrývá skutečného majitele domémy, napsal web Měšec.cz.

Autorům podvodného webu se navíc podařilo napálit i novináře z agentury ČTK. Ta včera vydala o projektu zprávu, v němž se odvolává na tiskovou zprávu od „iniciativy Poplatky zpět“. Je tak možné, že podvodníci už získali mnoho kontaktů na bývalé klienty Bohemia Energy. Ti by tak měli být opatrní – dá se čekat, že podvodníci budou chtít získané kontakty využít.

Redakci webu Peníze.cz se den po vydání textu ozval údajný mluvčí projektu podepsaný jako Radim Molnár (v podpisu e-mailu na něj není telefonní číslo a nikdo s takovým jménem za sebou nemá dohledatelnou minulost v pozici mluvčího v jakékoli jiné firmě či projektu). Pochybnosti ohledně toho, kdo za projektem stojí a proč chybí konkrétní kontakt, nevyjasnil. Zneužití jmen Petra Němce, Patrika Nachera a Petra Tomana vysvětluje tím, že „nová iniciativa je držitelem ochranné známky tohoto projektu, kterou v současné době vlastní zahraniční investor“.

Celou věcí by se také měly zabývat orgány činné v trestním řízení. Pirátský analytik Janusz Konieczny totiž k Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze podal trestní oznámení na neznámého pachatele. Ten podle něj mohl zneužít kauzu skupiny Bohemia Energy při oslovování bývalých klientů této skupiny a mohl se dopustit podvodu a neoprávněného nakládání s osobními údaji a případně páchat další trestné činy.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Penzijko s finančním bonusem

Penzijko s finančním bonusem

Založte si penzijko Conseq a získejte nejen státní příspěvky a daňovou úsporu, ale i bonus pro věrné klienty.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+59
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 5 komentářů

A tohle už jste četli?

Jak reklamovat problémovou dovolenou. Na návrat domů nečekejte

17. 5. 2024 | Pavla Adamcová

Jak reklamovat problémovou dovolenou. Na návrat domů nečekejte

Neproběhla vysněná dovolená podle vašich představ? Poradíme, kdy můžete dostat své peníze zpět a jak při reklamaci efektivně postupovat.

Pozor na Temu. Manipuluje a nechrání uživatele, stěžuje si dTest

16. 5. 2024 | redakce Peníze.CZ

Pozor na Temu. Manipuluje a nechrání uživatele, stěžuje si dTest

Skupina evropských spotřebitelských organizací včetně českého dTestu podala stížnost na čínské online tržiště Temu. 

Vyhrál jsi, hlásí kamarád. Banka varuje před novým podvodem

2. 5. 2024 | Pavla Adamcová

Vyhrál jsi, hlásí kamarád. Banka varuje před novým podvodem

Píše vám přítel na Facebooku, že jste vyhráli? Pozor na to. ČSOB varuje před novým trikem kybernetických podvodníků, kteří využívají kontakty na sociálních sítí.

Půjčil i těm, kdo nemohli splácet. Profi Credit dostal pokutu od ČNB

23. 4. 2024 | Petr Kučera | 2 komentáře

Půjčil i těm, kdo nemohli splácet. Profi Credit dostal pokutu od ČNB

Česká národní banka dala pokutu čtyři miliony korun společnosti Profi Credit Czech, poskytovateli spotřebitelských úvěrů pod názvy Pojištěná půjčka a Razdva půjčka.

E-shopy, na které jsou úřady krátké. Balando a spol. dál klamou zákazníky

23. 4. 2024 | Pavla Adamcová | 2 komentáře

E-shopy, na které jsou úřady krátké. Balando a spol. dál klamou zákazníky

Jmenují se podobně jako známé značky – třeba Balando, Joot nebo Bonky. Tváří se jako zavedený e-shop, ale přitom jen zprostředkují doručení z Číny. Chlubí se falešným oceněním od zákazníků.... celý článek

Partners Financial Services