Nový podvod na klienty Bohemia Energy. Zneužívá známá jména

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 24. 11. 2021 09:45 aktualizováno 25. 11. 2021 18:30 | 5 komentářů
Nový podvod na klienty Bohemia Energy. Zneužívá známá jména

Zdroj: Shutterstock

Na bývalé klienty společnosti Bohemia Energy míří nový podvod. Zneužívá jména lidí, kteří se před několika lety angažovali v akci Poplatky zpět.

Web na adrese poplatky-zpet.cz lidem slibuje, že jim pomůže získat odškodné od Bohemia Energy. A vydává se za pokračovatele zmíněné iniciativy, která v první polovině minulého desetiletí lidem slibovala, že z bank vymůže zpátky peníze zaplacené na poplatcích za vedení úvěrových účtů.

Za tehdejší iniciativou stáli právníci Petr Němec, Petr Toman a také současný poslanec Patrik Nacher (ANO). Na webu poplatky-zpet.cz je společná fotka všech tří pánů z tiskové konference v roce 2013. Všichni tři už se proti tomu ozvali.

„Tato iniciativa nemá s iniciativou Poplatky zpět a zapojenými právníky nic společného. Má fotka je využita neoprávněně. Nic o nich nevím. Web neobsahuje základní údaje a porušuje zákony a advokátní předpisy,“ varoval Petr Němec, další dva pánové se k němu vzápětí přidali.

Web na adrese poplatky-zpet.cz chce po lidech, kteří mají zájem o odškodnění od Bohemia Energy osobní údaje – jméno, adresu, telefon, e-mail a adresu odběrného místa.

Na webu nenajdeme žádné kontaktní údaje. Zjistit, kdo za ním stojí, nejde ani podle vlastníka domény. Registrátorem je americká společnost Domains By Proxy, která skrývá skutečného majitele domémy, napsal web Měšec.cz.

Autorům podvodného webu se navíc podařilo napálit i novináře z agentury ČTK. Ta včera vydala o projektu zprávu, v němž se odvolává na tiskovou zprávu od „iniciativy Poplatky zpět“. Je tak možné, že podvodníci už získali mnoho kontaktů na bývalé klienty Bohemia Energy. Ti by tak měli být opatrní – dá se čekat, že podvodníci budou chtít získané kontakty využít.

Redakci webu Peníze.cz se den po vydání textu ozval údajný mluvčí projektu podepsaný jako Radim Molnár (v podpisu e-mailu na něj není telefonní číslo a nikdo s takovým jménem za sebou nemá dohledatelnou minulost v pozici mluvčího v jakékoli jiné firmě či projektu). Pochybnosti ohledně toho, kdo za projektem stojí a proč chybí konkrétní kontakt, nevyjasnil. Zneužití jmen Petra Němce, Patrika Nachera a Petra Tomana vysvětluje tím, že „nová iniciativa je držitelem ochranné známky tohoto projektu, kterou v současné době vlastní zahraniční investor“.

Celou věcí by se také měly zabývat orgány činné v trestním řízení. Pirátský analytik Janusz Konieczny totiž k Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze podal trestní oznámení na neznámého pachatele. Ten podle něj mohl zneužít kauzu skupiny Bohemia Energy při oslovování bývalých klientů této skupiny a mohl se dopustit podvodu a neoprávněného nakládání s osobními údaji a případně páchat další trestné činy.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+59
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 5 komentářů

A tohle už jste četli?

Odškodnění za zpoždění vlaku dostanete snadněji. České dráhy mírní pravidla

20. 11. 2022 | Petr Kučera

Odškodnění za zpoždění vlaku dostanete snadněji. České dráhy mírní pravidla

Cestující, kteří si koupili jízdenku Českých drah elektronicky a jejich spoj má větší než hodinové zpoždění, nově dostanou odškodnění automaticky. O vrácení peněz už tedy nemusí žádat. celý článek

Kde prodávali špatný benzin, naftu nebo LPG? Nový přehled pokut od ČOI

16. 11. 2022 | Petr Kučera

Kde prodávali špatný benzin, naftu nebo LPG? Nový přehled pokut od ČOI

Projděte si seznam pokut za prodej nekvalitních pohonných hmot, které nabyly právní moci během posledního roku.

E-shopy čekají změny. Nová pravidla poznáte už brzo

7. 11. 2022 | Petr Kučera

E-shopy čekají změny. Nová pravidla poznáte už brzo

Provozovatelé e-shopů dostanou nechtěnou vánoční nadílku. Novela, která přináší největší změny pravidel za poslední roky, totiž začne platit zrovna během hlavní nákupní sezóny.

Ano, řekli jste v telefonu. Před šmejdy vás ochrání novinka

4. 11. 2022 | Petr Kučera | 2 komentáře

Ano, řekli jste v telefonu. Před šmejdy vás ochrání novinka

Během hovoru jste nechtěně uzavřeli smlouvu. Díky novým pravidlům teď dostanete možnost, abyste si závazek přečetli ještě před definitivním potvrzením. Novela pomůže i lidem, kteří... celý článek

Konec falešných recenzí. E-shopy musí ukázat, proč jim věřit

26. 10. 2022 | Petr Kučera, Veronika Hejná | 2 komentáře

Konec falešných recenzí. E-shopy musí ukázat, proč jim věřit

Pravidla pro uživatelské recenze i hodnocení zboží a služeb na internetu se zpřísní. Weby by měly vysvětlit, jak ověřují, že je píšou skuteční zákazníci. Za falešná hodnocení jim bude... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.