Podvod napodobuje Českou poštu. Takhle ho poznáte

Jakub Vávra | rubrika: Aktuality | 26. 10. 2021 13:00 | 2 komentáře
Podvod napodobuje Českou poštu. Takhle ho poznáte

Zdroj: Shutterstock

Analytici antivirové společnosti Avast objevili nové podvodné stránky, které se vydávají za Českou poštu. Stránky jsou stále aktivní, uživatele před nimi proto důrazně varují. Jen od neděle je Avast zablokoval u šesti tisíců uživatelů.

Podrobnosti popisuje Jakub Vávra, analytik Avastu:

Jak podvod vypadá

Prvním kontaktem s kyberzločinci jsou podvodné odkazy na sociálních sítích nebo v chatovacích aplikacích. Uživatele lákají na možnost velké peněžní výhry v hodnotě statisíců korun, pokud rozešlou odkaz svým kontaktům v aplikacích WhatsApp, Viber nebo Telegram a přátelům na Facebooku. Poté jej navedou ke stažení aplikace, která si vyžádá týdenní platbu ve výši až 1550 korun.

Pokud výše uvedené odkazy zahlédnete, neklikejte na ně. Stránky nenavštěvujte a příspěvky nahlaste, čímž zabráníte dalšímu šíření. O podvodu jsme Českou poštu již informovali a podvodnou aplikaci nahlásili společnosti Google. Česká pošta své zákazníky před podvodem také varovala na svých sociálních sítích.

Zdroj: Avast

Podoba zpráv a příspěvků na platformách Facebook a WhatsApp.

Pokud podvodné stránky navštívíte, přivítá vás průzkum s možností vyhrát až 500 000 korun. Stránka zneužívá logo České pošty a může tedy na první pohled působit důvěryhodně.

Zdroj: Avast

Průzkum se mimo jiné dotazuje na uživateli nejvíc používaný messenger.

Po dokončení průzkumu nabídne stránka dárky k otevření. Třetí otevřený dárek obsahuje vždy výhru velké částky peněz.

Zdroj: Avast

Podmínkou získání „vyhraných” peněz je rozeslání odkazů na dotazník přátelům

Stránka nutí uživatele, aby podvodné odkazy rozeslali přátelům a skupinám na sociálních sítích. V tomto kroku také přidává prvek urgence. Na rozeslání odkazu má totiž uživatel stanovený časový limit.

Poté, co uživatel rozešle odkazy, je přesměrován na stránku podvodné mobilní aplikace, která se vydává za aplikaci sledující cestu poštovních zásilek. Po jejím stažení dostane oběť nabídku na placenou verzi aplikace. Vychází na 70 dolarů za týden, tedy v přepočtu asi 1550 korun. Aplikace však nefunguje. Umí pouze strhávat peníze z bankovního účtu uživatelů. 

Zdroj: Avast

Pod tlačítkem Continue se ukrývá potvrzení týdenního předplatného.

Podvod je o to nebezpečnější, že ke svému šíření využívá sociální vazby svých obětí. Jen málokdo podezírá zprávy od svých přátel z nekalých záměrů. Jde o takzvané sociální inženýrství, tedy manipulaci s uživateli za účelem předem stanovené akce.

Na které weby si dát pozor?

K přesměrování na podvodné stránky využívají útočníci různé náhodně generované domény. Obvykle však mají v názvu Českou poštu. Analytici Avastu se setkali převážně se škodlivými webovými stránkami ceskaposta[.]top a ceska-posta[.]top.

Jak podvod rozpoznat?

Před otevřením jakéhokoli odkazu si pozorně zkontrolujte URL adresu webu. Působí důvěryhodně? Pokud ne, neklikejte na ni. Zprávu smažte a neodpovídejte na ni. Případně upozorněte své přátele na možné nebezpečí. Odkázat jej také můžete na náš článek.

Dalším vodítkem vám může být oficiální stránka firmy, v tomto případě České pošty. Porovnejte obě stránky. Jestliže se neshodují, setkali jste se s velkou pravděpodobností s podvodem.

Klikli jste na odkaz a zaplatili za aplikaci?

Zachovejte klid. V Obchodě Google Play zrušte předplatné aplikace – do tří dnů od instalace aplikace ještě žádné peníze platit nemusíte. Pokud si aplikace peníze již strhla, můžete zkusit informovat Google nebo svou banku o podvodu a požádat o vrácení peněz.

S kyberzločinci rozhodně nekomunikujte. Nahlaste aplikaci a smažte ji z telefonu. Počítač a telefon nechte zkontrolovat antivirovým programem.

Zdroj: Shutterstock

Ozveme se, kdyby něco!

Přidejte si Peníze.cz na Facebook nebo Twitter a přineseme vám další důležité aktuality a praktické rady. 

Líbil se vám článek?

+29
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Pozor na investiční tokeny. Nedejte na reklamu, varuje úřad

30. 11. 2021 | Jiří Hovorka | 11 komentářů

Pozor na investiční tokeny. Nedejte na reklamu, varuje úřad

Ministerstvo financí varuje před takzvanými investičními tokeny.

Pravda o slevách. Našli jsme nové triky, ale i férově počítající e-shopy

30. 11. 2021 | Jakub Balada | 10 komentářů

Pravda o slevách. Našli jsme nové triky, ale i férově počítající e-shopy

Díky Hlídači shopů si můžete ověřit, jaká je skutečná sleva a jestli ji obchodníci uměle nezvyšují. Jakub Balada z datového startupu Apify ukazuje, co hlídač zjistil během letošního... celý článek

Nový podvod na klienty Bohemia Energy. Zneužívá známá jména

24. 11. 2021 | Jiří Hovorka | 6 komentářů

Nový podvod na klienty Bohemia Energy. Zneužívá známá jména

Na bývalé klienty společnosti Bohemia Energy míří nový podvod. Zneužívá jména lidí, kteří se před několika lety angažovali v akci Poplatky zpět.

Předplatné jedním klikem. Odhlásit vás ale jen tak nenecháme

23. 11. 2021 | Jana Divinová

Předplatné jedním klikem. Odhlásit vás ale jen tak nenecháme

Zatímco objednání internetových služeb lze snadno zařídit online, případné zrušení bývá komplikovanější.

Fixace jak od Bohemia Energy. Úřad varuje před nekalými praktikami

18. 11. 2021 | Jiří Hovorka | 19 komentářů

Fixace jak od Bohemia Energy. Úřad varuje před nekalými praktikami

Energetický regulační úřad (ERÚ) upozorňuje, aby lidé, kteří teď uzavírají nové smlouvy s dodavateli energií, dobře četli jejich podmínky. Úřad zaznamenal rozšíření praxe, kdy jsou... celý článek

Partners Financial Services
Nadílka

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.