Podvod napodobuje Českou poštu. Takhle ho poznáte

Jakub Vávra | rubrika: Aktuality | 26. 10. 2021 | 2 komentáře
Podvod napodobuje Českou poštu. Takhle ho poznáte

Zdroj: Shutterstock

Analytici antivirové společnosti Avast objevili nové podvodné stránky, které se vydávají za Českou poštu. Stránky jsou stále aktivní, uživatele před nimi proto důrazně varují. Jen od neděle je Avast zablokoval u šesti tisíců uživatelů.

Podrobnosti popisuje Jakub Vávra, analytik Avastu:

Jak podvod vypadá

Prvním kontaktem s kyberzločinci jsou podvodné odkazy na sociálních sítích nebo v chatovacích aplikacích. Uživatele lákají na možnost velké peněžní výhry v hodnotě statisíců korun, pokud rozešlou odkaz svým kontaktům v aplikacích WhatsApp, Viber nebo Telegram a přátelům na Facebooku. Poté jej navedou ke stažení aplikace, která si vyžádá týdenní platbu ve výši až 1550 korun.

Pokud výše uvedené odkazy zahlédnete, neklikejte na ně. Stránky nenavštěvujte a příspěvky nahlaste, čímž zabráníte dalšímu šíření. O podvodu jsme Českou poštu již informovali a podvodnou aplikaci nahlásili společnosti Google. Česká pošta své zákazníky před podvodem také varovala na svých sociálních sítích.

Zdroj: Avast

Podoba zpráv a příspěvků na platformách Facebook a WhatsApp.

Pokud podvodné stránky navštívíte, přivítá vás průzkum s možností vyhrát až 500 000 korun. Stránka zneužívá logo České pošty a může tedy na první pohled působit důvěryhodně.

Zdroj: Avast

Průzkum se mimo jiné dotazuje na uživateli nejvíc používaný messenger.

Po dokončení průzkumu nabídne stránka dárky k otevření. Třetí otevřený dárek obsahuje vždy výhru velké částky peněz.

Zdroj: Avast

Podmínkou získání „vyhraných” peněz je rozeslání odkazů na dotazník přátelům

Stránka nutí uživatele, aby podvodné odkazy rozeslali přátelům a skupinám na sociálních sítích. V tomto kroku také přidává prvek urgence. Na rozeslání odkazu má totiž uživatel stanovený časový limit.

Poté, co uživatel rozešle odkazy, je přesměrován na stránku podvodné mobilní aplikace, která se vydává za aplikaci sledující cestu poštovních zásilek. Po jejím stažení dostane oběť nabídku na placenou verzi aplikace. Vychází na 70 dolarů za týden, tedy v přepočtu asi 1550 korun. Aplikace však nefunguje. Umí pouze strhávat peníze z bankovního účtu uživatelů. 

Zdroj: Avast

Pod tlačítkem Continue se ukrývá potvrzení týdenního předplatného.

Podvod je o to nebezpečnější, že ke svému šíření využívá sociální vazby svých obětí. Jen málokdo podezírá zprávy od svých přátel z nekalých záměrů. Jde o takzvané sociální inženýrství, tedy manipulaci s uživateli za účelem předem stanovené akce.

Na které weby si dát pozor?

K přesměrování na podvodné stránky využívají útočníci různé náhodně generované domény. Obvykle však mají v názvu Českou poštu. Analytici Avastu se setkali převážně se škodlivými webovými stránkami ceskaposta[.]top a ceska-posta[.]top.

Jak podvod rozpoznat?

Před otevřením jakéhokoli odkazu si pozorně zkontrolujte URL adresu webu. Působí důvěryhodně? Pokud ne, neklikejte na ni. Zprávu smažte a neodpovídejte na ni. Případně upozorněte své přátele na možné nebezpečí. Odkázat jej také můžete na náš článek.

Dalším vodítkem vám může být oficiální stránka firmy, v tomto případě České pošty. Porovnejte obě stránky. Jestliže se neshodují, setkali jste se s velkou pravděpodobností s podvodem.

Klikli jste na odkaz a zaplatili za aplikaci?

Zachovejte klid. V Obchodě Google Play zrušte předplatné aplikace – do tří dnů od instalace aplikace ještě žádné peníze platit nemusíte. Pokud si aplikace peníze již strhla, můžete zkusit informovat Google nebo svou banku o podvodu a požádat o vrácení peněz.

S kyberzločinci rozhodně nekomunikujte. Nahlaste aplikaci a smažte ji z telefonu. Počítač a telefon nechte zkontrolovat antivirovým programem.

Zdroj: Shutterstock

Ozveme se, kdyby něco!

Přidejte si Peníze.cz na Facebook nebo Twitter a přineseme vám další důležité aktuality a praktické rady. 

Pojistěte potíže, ne jen vůz

Pojistěte potíže, ne jen vůz

Nejde jen o peníze. Dobrá pojistka vás rychle vrátí na silnici a váš život do normálních kolejí. Proto si zvolte…

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+46
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Místo parmazánu levná náhražka. Restaurace šidí hlavně na surovinách

23. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ

Místo parmazánu levná náhražka. Restaurace šidí hlavně na surovinách

Státní zemědělská a potravinářská inspekce loni kontrolovala dohromady 194 stravovacích provozoven. Zjistila, že nepravdivé a zavádějící informace poskytovala zákazníkům čtvrtina z... celý článek

Z čísla banky volá podvodník. Úřad zpřísní pravidla

23. 2. 2024 | Petr Kučera

Z čísla banky volá podvodník. Úřad zpřísní pravidla

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) přichází s konkrétními návrhy, jak bojovat s novým druhem podvodu. Cílem je omezit takzvaný spoofing – kvůli zneužití telefonního čísla má spotřebitel... celý článek

Nejvíc pokut za nekalé praktiky dostává Penny, ukazují kontroly

19. 2. 2024 | Pavla Adamcová

Nejvíc pokut za nekalé praktiky dostává Penny, ukazují kontroly

Celkem 16 pokut vyšších než 100 tisíc korun uložila Česká obchodní inspekce řetězcům za nekalé praktiky v období od začátku roku 2022 do konce loňského třetího čtvrtletí. Celková výše... celý článek

Zaplatili jste, ale zboží z e-shopu nepřišlo. Jak dostat peníze zpět

15. 2. 2024 | Pavla Adamcová

Zaplatili jste, ale zboží z e-shopu nepřišlo. Jak dostat peníze zpět

Objednáte, zaplatíte a do tří dnů máte zboží doma. Tak vypadá ideální nákup na internetu. Jenže ne vždycky to jde takhle hladce. Jak se bránit, když prodejce nedoručí předem zaplacenou... celý článek

Řetězce zkoušejí, co jim projde, říká právnička o kouzlení se slevami

8. 2. 2024 | Pavla Adamcová

Řetězce zkoušejí, co jim projde, říká právnička o kouzlení se slevami

Řada obchodníků stále nepočítá slevy tak, jak by podle už rok platných unijních pravidel měla. Cenovkami často matou zákazníky. „Ta vynalézavost je neuvěřitelná,“ říká v rozhovoru Veronika... celý článek

Partners Financial Services