Poradna - reklamace skryté vady u ojetého auta

Dobrý den, prosím o radu ohledně reklamace skryté vady. Zakoupili jsme ojeté auto v autobazaru v měsíci červnu. Koncem července se objevila vada, kdy se nám sám vypíná motor, bylo to diagnostikováno jako chybná řídící jednotka a oprava vychází kolem 10tis dle servisního technika z daného autobazaru . Vypadá to, že jednotka byla pokažená již při prodeji, ale bohužel závada se projeví až po ujetí větší vzdálenosti, takže jsme neměli možnost ji odhalit před koupí. Majitel autobazaru nám však tvrdí, že se nejedná o skrytou vadu, že ta se vztahuje pouze na poruchy motoru či vstřikování. Nic takového, ale ve smlouvě není uvedeno. Nemají tam žádnou specifikaci ke skryté vadě a rovněž v předávacím protokolu k technickému stavu není nic takového uvedeno.Odvolávají se na občanský zákoník, že tam je to takto specifikováno. Prosím o radu, jak můžeme dále postupovat. Předem Děkuji. Kinclová

Dotaz poslal/a: pastrnakovajana01, 16. 09. 2017 09:49

Dobrý den,
děkujeme, že jste využil služeb naší poradny a k Vašemu dotazu nám dovolte sdělit následující:

Práva kupujícího z vad koupené věci jsou shrnuta v § 2103 a v § 2104 občanského zákoníku, dle nichž platí, že kupující koupenou věc podle možnosti prohlédne co nejdříve po přechodu nebezpečí škody na věci a přesvědčí se o jejích vlastnostech a množství, kupujícímu nesvědčí žádná práva z vadného plnění, jedná-li se o vadu, kterou musel s vynaložením obvyklé pozornosti poznat již při uzavření smlouvy (to však neplatí, ujistil-li ho prodávající výslovně, že věc je bez vad, anebo zastřel-li vadu lstivě). Zásadní ve Vašem případě bude, zda závada odpovídá běžnému opotřebení dílů a také, zda dosahuje intenzity podstatného porušení smlouvy. Nezapomeňte také, že pokud jste vozidlo kupovali pro vlastní potřebu, jste v dané věci v pozici spotřebitele a svědčí Vám tak větší ochrana. Dle § 2164 občanského zákoníku platí, že má-li věc vadu, která nebrání užívat věc k určenému účelu, lze ji prodat jen za nižší cenu, než je obvyklá cena bezvadné věci. Prodávající kupujícího upozorní, že věc má vadu a o jakou vadu se jedná, není-li to zřejmé již z povahy prodeje. Kupující je oprávněn uplatnit právo z vady, která se vyskytne u spotřebního zboží v době dvaceti čtyř měsíců od převzetí (§ 2165/1 občanského zákoníku). Nemá-li kupovaná věc vlastnosti stanovené v § 2161 občanského zákoníku, může kupující požadovat:
1) dodání nové věci bez vad (pokud to není vzhledem k povaze vady nepřiměřené), ale pokud se vada týká pouze součásti věci, může kupující požadovat jen výměnu součásti; v případě prodeje použité věci toto právo kupujícímu nesvědčí, přičemž namísto tohoto práva může kupující požadovat přiměřenou slevu z kupní ceny,
2) není-li dodání nové věci možné, může kupující odstoupit od kupní smlouvy,
3) je-li však odstoupení od smlouvy vzhledem k povaze vady neúměrné, má kupující právo na bezplatné odstranění vady,
4)neodstoupí-li kupující od smlouvy nebo neuplatní-li právo na dodání nové věci bez vad, na výměnu její součásti nebo na opravu věci, může požadovat přiměřenou slevu (kupující má právo na přiměřenou slevu i v případě, že mu prodávající nemůže dodat novou věc bez vad, vyměnit její součást nebo věc opravit, jakož i v případě, že prodávající nezjedná nápravu v přiměřené době nebo že by zjednání nápravy kupujícímu působilo značné obtíže).
Právo z vady (které si kupující zvolí) se uplatňuje u prodávajícího, u kterého věc byla koupena.

Pro hlubší právní analýzu, kterou lze poskytnout pouze na základě úplné znalosti daného případu a faktického stavu věcí, a popřípadě vyhotovení relevantní dokumentace, či kompletní zastoupení, nás neváhejte kontaktovat na níže uvedené emailové adrese. Rádi Vám s Vaším problémem pomůžeme.

Lefensor, s.r.o.
Your reliable partner
E-mail: info@lefensor.eu
Web: www.lefensor.eu

Lefensor, s.r.o., 25. 09. 2017 12:47

Výpis článků s klíčovým slovem obchodní právo

Svět bez daní III: pojišťovna místo policie a velký výběr soudů

6. 6. 2008 | Jan Stuchlík | 10 komentářů

Svět bez daní III: pojišťovna místo policie a velký výběr soudů

I když se zdá, že bezpečnost a spravedlnost může zajišťovat pouze stát, existuje řada příkladů, že to jde i bez něj. Někteří ekonomové navíc hovoří i o alternativách, jak nahradit policii systémem, kdy na bezpečnost ve vlastním zájmu dohlížejí pojišťovny.

Partner sekce

Lefensor, s.r.o.

Lefensor, s.r.o.

Společnost Lefensor, s.r.o., úspěšně působí na trhu již od roku 1997. V současné době se orientuje zejména na právní a poradenskou podporu poskytovanou malým až středním podnikům, živnostníkům a nepodnikatelským subjektům – osobám, sdružením, atp. Naším cílem je poskytnout kompletní a komplexní právní zázemí všem našim klientům, a to v lepší kvalitě a rychleji než konkurence, za stejných jistot a nejnižší cenu na trhu. Díky vlastním, kvalitním lidským zdrojům a řadě spolupracujících subjektů jsme schopni zajistit všechny námi nabízené služby za zlomek jejich tržní ceny. Naším mottem není jednorázová spolupráce za vysokou cenu, ale dlouhodobé budování vzájemné důvěry založené na kvalitních službách.

Za tuto kategorii odpovídá:

Lefensor, s.r.o.

http://www.lefensor.eu/

Partnerem poradny od: 8. 10. 2014

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  12 993 854 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Aktuální články

Kupony pro nákup v Albertu? Pozor na nový podvod

Kupony pro nákup v Albertu? Pozor na nový podvod

Aplikacemi WhatsApp a Messenger se šíří nová phishingová zpráva, která uživatelům nabízí...více

Bankovní asociace má novou ředitelku

Bankovní asociace má novou ředitelku

Novou výkonnou ředitelkou České bankovní asociace (ČBA) se od listopadu stává Monika Zahálková....více

Jednu a dost. Kompenzační bonus už nejde čerpat s jinou podporu

Jednu a dost. Kompenzační bonus už nejde čerpat s jinou podporu

Kdo chce pomoc z volného pokračování programu Pětadvacítka, nemusí už dosáhnout na státní...více

Interaktivní grafiky

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Vyznat se ve výpisu z katastru nemovitostí je často složité. Připravili jsme průvodce, který vám pomůže se zorientovat v jeho jednotlivých částech.

Spočítejte si osobní inflaci

Spočítejte si osobní inflaci

Inflace se měří indexem cen průměrného koše výrobků a služeb. Jenže každý kupuje něco jiného, proto na každého inflace působí jinak.

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů
Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.