Poradna - exekuce

Vážená poradno.Obracím se na Vás s prosbou o radu.Moje přítelkyně u které bydlím i se svými dětmi se dostala do potíží s exekutory,má nařízenou exekuci.Problém je v tom,že 90% věcí je mých.Chtěl bych se zeptat kdybych si sepsal seznam všech svých věcí včetně dokladů o zaplacení a nechal si to notářsky ověřit,zda i přez to by mohl exekutor tyto moje věci zabavit.Pokud ano existuje nějaký jiný způsob jak o své věci nepřijít?Předem moc děkuji za radu.S pozdravem Zdenek z Prahy

Dotaz poslal/a: wendy0, 06. 02. 2010 12:11

Dobrý den,pokud bydlíte s přítelkyní ve společné domácnosti a nevlastníte tedy majetek ve společném jmění manželů, potom v případě, že by exekutor přistoupil dle zákona č. 120/2001 Sb., o soudních exekutorech a exekuční činnosti (dále jen exekuční řád), jeho ustanovení § 66, k exekuci prodejem movitých věcí, může se samozřejmě stát, že by na soupis neoprávněně zařadil i movité věci ve Vašem vlastnictví.V takovém případě je prvním krokem, který byste měl podniknout, návrh na vyškrtnutí věcí ze soupisu dle ustanovení § 68 exekučního řádu. Návrh lze podat do 30 dnů ode dne, kdy se jako navrhovatel dozvíte o soupisu věcí, a to u exekutora, který věc zahrnul do soupisu. Opožděný návrh exekutor odmítne. Exekutor o tomto návrhu rozhodne do 15 dnů od podání. Odstavec druhý § 68 exekučního řádu potom výslovně uvádí ve svém výčtu, na základě jakých důkazů rozhodne exekutor o případném vyjmutí. Těmi jsou: znalecké posudky, zprávy a vyjádření orgánů, fyzických a právnických osob, notářské nebo exekutorské zápisy a jiné listiny, předložené navrhovatelem společně s návrhem. V této souvislosti je určitě vhodné pořídit notářsky ověřený soupis věcí ve vašem vlastnictví, což by mělo postačovat jako důkaz, aby exekutor tento majetek vyňal ze svého soupisu, neboť odstavec třetí § 68 exekučního řádu stanoví, že exekutor vždy vyškrtne věc ze soupisu, pokud během provádění exekuce vyjde najevo, že povinnému nepatří či patřit nemůže.Pokud by exekutor vašemu návrhu nevyhověl, nezbývá Vám než podat u soudu tzv. excindační žalobu na vynětí věcí dle § 267 občanského soudního řádu, směřující proti oprávněnému z exekuce do 30 dnů od doručení rozhodnutí exekutora, kterým nevyhověl, byť jen zčásti, Vámi včas podanému návrhu na vyškrtnutí věcí ze soupisu.S pozdravem

Richard Gürlich


GÜRLICH & Co.  advokátní kancelář, 09. 02. 2010 02:18

Nenalezeny žádné články

Partner sekce

Lefensor, s.r.o.

Lefensor, s.r.o.

Společnost Lefensor, s.r.o., úspěšně působí na trhu již od roku 1997. V současné době se orientuje zejména na právní a poradenskou podporu poskytovanou malým až středním podnikům, živnostníkům a nepodnikatelským subjektům – osobám, sdružením, atp. Naším cílem je poskytnout kompletní a komplexní právní zázemí všem našim klientům, a to v lepší kvalitě a rychleji než konkurence, za stejných jistot a nejnižší cenu na trhu. Díky vlastním, kvalitním lidským zdrojům a řadě spolupracujících subjektů jsme schopni zajistit všechny námi nabízené služby za zlomek jejich tržní ceny. Naším mottem není jednorázová spolupráce za vysokou cenu, ale dlouhodobé budování vzájemné důvěry založené na kvalitních službách.

Za tuto kategorii odpovídá:

Lefensor, s.r.o.

http://www.lefensor.eu/

Partnerem poradny od: 8. 10. 2014

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  15 327 549 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Aktuální články

Dávky pro zdravotně postižené. Kdo má letos nárok a na kolik

Dávky pro zdravotně postižené. Kdo má letos nárok a na kolik

Příspěvek na mobilitu, příspěvek na zvláštní pomůcku a příspěvek na auto. Kdo má nárok,...více

Takové šmejdy musíme zadupat do země. Známý právník udeří na katalogy

Takové šmejdy musíme zadupat do země. Známý právník udeří na katalogy

Katalogové podvody jsou jako výpalné. Drobný podnikatel ho často raději zaplatí, aby měl...více

Další šance pro dlužníky. Milostivé léto se má opakovat

Další šance pro dlužníky. Milostivé léto se má opakovat

Milostivé léto, díky němuž se lidé mohou snáze zbavit některých exekucí, zřejmě ještě...více

Interaktivní grafiky

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Vyznat se ve výpisu z katastru nemovitostí je často složité. Připravili jsme průvodce, který vám pomůže se zorientovat v jeho jednotlivých částech.

Spočítejte si osobní inflaci

Spočítejte si osobní inflaci

Inflace se měří indexem cen průměrného koše výrobků a služeb. Jenže každý kupuje něco jiného, proto na každého inflace působí jinak.

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů
Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.