Poradna - Vyúčtování služeb a reklamce

Dobrý den, minulý rok jsem od SVJ, ve kterém jsem majitelkou bytu obdržela vyúčtování služeb za rok 2016, které obsahovalo chyby (chyběly rozúčtovací klíče, položky ve vyúčtování, celkové náklady, …atd), které jsem ihned písemně reklamovala a zároveň jsem požádala o nahlížení do podkladů k vyúčtování a vše jsem zaslala s dodejkou na adresu SVJ. Na mou reklamaci ani o žádost na nahlížení doposud nepřišla žádná odpověď a tak jsem nedoplatek neuhradila, protože se podle mě nejedená o řádné vyúčtování. Ve vyúčtování za rok 2017, které jsem obdržela letos, mi vznikl přeplatek, který mi prý nebude vrácen, jak mi pouze ústně sdělil předseda, protože tento můj vzniklý přeplatek z vyúčtování služeb za rok 2017 použije na úhradu nedoplatku z vyúčtování služeb za rok 2016. Když jsem se mu snažila vysvětlit, že tak postupovat nemůže, když nebyla vyřízena moje reklamace, tak mi řekl, že ho to nezajímá. Ve stanovách máme uvedeno toto: Vyúčtování záloh na služby je společenství povinno provést nejpozději do 4 měsíců od skončení zúčtovacího období. Od doručení vyúčtování běží členům společenství lhůta 30 kalendářních dnů na uplatnění námitek ke způsobu a obsahu vyúčtování. Vyřízení uplatněných námitek musí být uskutečněno do 30 dnů od doručení námitky. Zajímalo by mě, jak postupovat, když mi přeplatek za rok 2017 nebude vyplacen- podat žalobu na soud na SVJ pro vydání bezdůvodné obohacení ? A jak je to v případě, když nebyla vyřízena moje reklamace za rok 2016 a nebyly mi předloženy podklady k nahlédnutí – má SVJ nárok na úhradu nedoplatku, když moje námitky nebyly vyřízeny do 30 dnů a nebyly mi na základě písemné žádosti doloženy podklady k vyúčtování nejpozději do 5 měsíců po skončení zúčtovacího období, jak je uvedeno v zákoně o službách. Když nevyřídí reklamaci prodejce u zboží do 30 dnů, má zákazník právo na vrácení kupní ceny. Tak by mě zajímalo, jak je to v případě SVJ, když nevyřídí reklamaci do 30 dnů, ztrácí nárok na úhradu nedoplatku? Děkuji za odpověď. Petra Vildová, Olomouc

Dotaz poslal/a: vildovapetra, 28. 06. 2018 07:43

Dobrý den,
děkujeme, že jste využil služeb naší poradny a k Vašemu dotazu nám dovolte sdělit následující:

"Dle ustanovení § 7 zákona č. 67/2013 Sb. musí poskytovatel služeb uvést skutečnou výši nákladů a záloh za jednotlivé služby v členění podle poskytovaných služeb. Pokud vyúčtování služeb nesplňuje náležitosti stanovené tímto zákonem má příjemce služeb možnost, a to do 30 dnů od doručení vyúčtování, podat námitky ke způsobu a obsahu vyúčtování. O námitkách je poskytovatel služeb povinen dle § 8 odst. 2 zákona č. 67/2013 Sb. rozhodnout do 30 dní. Následně dle ustanovení § 13 téhož zákona vzniká poskytovateli povinnost zaplatit pokutu v případě, že poskytovatel služeb nevypořádá námitky ve zákonné lhůtě 30 dnů. Dle ustanovení § 13 odst. 2 předmětného zákona je poté výše pokuty ujednána ve stanovách SVJ, kdy nesmí přesáhnout 50 Kč/den. Pokud výše pokuty není ujednána ve stanovách SVJ, číní poté pokuta dle ustanovení § 13 odst. 2 zákona č. 67/2013 Sb. 50 Kč za každý den prodlení.

Dále lze konstatovat, že pokud jste spolu s námitkami požádala o nahlížení do podkladů vyúčtování služeb je poskytovatel služeb na základě ustanovení § 8 zák. č. 67/2013 Sb., povinen nejpozději do 5 měsíců od žádosti doložit příjemci náklady ma jednotlivé služby. Pokud tuto povinnost nesplní je poskytoval služeb povinen zaplatit, shodně jako u nevyřízení námitek v předchozím odstavci, pokutu budťo ve výši určené stanovami SVJ či 50 Kč/den.

Co se týče započtení Vašeho nezaplaceného vyůčotávní za rok 2016 na přeplatek za rok 2017, je možnost jednostranně započíst vzájemné pohledávky na základě ustanovení § 1982 a násl. Občanského zákoníku. Jednotranné započtení dle zákona nevyžaduje žádnou zvláštní formu a tak může být provedeno i ústně. Avšak s ohledem na pochybení poskytovatele služeb při vyřízení Vašich námitek a nevyhovění žádosti o nahlížení, se jeví jedostranné započtení v takovém případě jako problematické a mohlo by být chápáno jako bezdůvodné obohacení. Závěrem si Vás však dovolím upozornit, že nevyřízením námitek do 30 dnů nezaniká nárok poskytovatele služeb na zaplacení předmětného vyúčtování. "


Pro hlubší právní analýzu, kterou lze poskytnout pouze na základě úplné znalosti daného případu a faktického stavu věcí, a popřípadě vyhotovení relevantní dokumentace, či kompletní zastoupení, nás neváhejte kontaktovat na níže uvedené emailové adrese. Rádi Vám s Vaším problémem pomůžeme.

Lefensor, s.r.o.
Your reliable partner
E-mail: info@lefensor.eu
Web: www.lefensor.eu

Lefensor, s.r.o., 12. 07. 2018 19:12

Nenalezeny žádné články

Partner sekce

Lefensor, s.r.o.

Lefensor, s.r.o.

Společnost Lefensor, s.r.o., úspěšně působí na trhu již od roku 1997. V současné době se orientuje zejména na právní a poradenskou podporu poskytovanou malým až středním podnikům, živnostníkům a nepodnikatelským subjektům – osobám, sdružením, atp. Naším cílem je poskytnout kompletní a komplexní právní zázemí všem našim klientům, a to v lepší kvalitě a rychleji než konkurence, za stejných jistot a nejnižší cenu na trhu. Díky vlastním, kvalitním lidským zdrojům a řadě spolupracujících subjektů jsme schopni zajistit všechny námi nabízené služby za zlomek jejich tržní ceny. Naším mottem není jednorázová spolupráce za vysokou cenu, ale dlouhodobé budování vzájemné důvěry založené na kvalitních službách.

Za tuto kategorii odpovídá:

Lefensor, s.r.o.

http://www.lefensor.eu/

Partnerem poradny od: 8. 10. 2014

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  16 117 415 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Aktuální články

P2P musí zůstat mezi lidmi. Roger ukazuje cestu

P2P musí zůstat mezi lidmi. Roger ukazuje cestu

Rovný rovnému, dalo by se přeložit anglické peer-to-peer, zkracované na P2P. Sdílení dokumentů...více

Neplatiči výživného dostanou stopku na hazardní hry

Neplatiči výživného dostanou stopku na hazardní hry

Rejstřík vyloučených osob z hazardních her se od začátku července rozšíří o přibližně...více

Životní minimum opět stoupne, schválila vláda

Životní minimum opět stoupne, schválila vláda

Životní a existenční minimum stoupnou od července o 8,8 procenta. Rozhodla o tom vláda...více

Interaktivní grafiky

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Vyznat se ve výpisu z katastru nemovitostí je často složité. Připravili jsme průvodce, který vám pomůže se zorientovat v jeho jednotlivých částech.

Spočítejte si osobní inflaci

Spočítejte si osobní inflaci

Inflace se měří indexem cen průměrného koše výrobků a služeb. Jenže každý kupuje něco jiného, proto na každého inflace působí jinak.

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů
Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.