Poradna - Úmyslné bezdůvodné obohacení, Podvod

Před 22 lety mne bratranec požádal, abych mu pečoval o jeho zahradu a chalupu. Prvé 4 roky nám sliboval, že to nechce zdarma a bude nám náklady hradit. „Podpořil“ to i tím , že nás 1x za měsíc pozýval do restaurace na oběd. Když jsem slíbenou náhradu urgoval a navrhl mu i varianty :1. Darovací smlouva, 2. Prodejní smlouva z nízkou cenu, obojí s věcným břemenem slíbil , že to se svým právníkem dořeší. Ten mu navrhl neplatit ani neuzavírat smlouvy , ale sepsal s ním závěť , kterou i podepsal a orazítkoval. Každý rok mi několikrát bratranec opakoval ,abych byl klidný a kromě prací na zahradě nakupoval vše potřebné , že přece mám závět a on jako čestný muž ji do smrti nezmění. Kdyby náhodou ji změnil tak mi všechny vynaložené náklady uhradí. V roce 1913 v létě si začal stěžovat , že vzhledem k věku se mu po zahradě špatně chodí takže návštěvy zahrady musí značně omezit a úplně na ni přestal pracovat . Dodal, ale že naše dohoda platí a mám proto klidně zakoupit a zasadit 2 nové jabloně a pokácet starou jabloň , což jsem i uděl. Zároveň jsem ho znovu požádal , když již na zahradu nechce chodit , aby ji konečně na mne přepsal (darováním nebo prodejem) , jak jsem ho již několikrát žádal. Řekl, že to projedná se svým právníkem. Na podzim 2013 mi sdělil, že jeho právník mu žádnou změnu nedoporučil, ale mohu být klidný on své slovo dané v závěti dodrží. Bohužel v létě 2014 mi oznámil, že mu jeho právník (stejný ,který podepsal závěť ) doporučil když již nechce na zahradu chodit ať ji prodá. Sdělil jsem mu jen ústně naše náklady za 23 let péče o jeho zahradu , na to se jen pousmál a sdělil mi , že se mi jeho právník po prodeji ozve. V listopadu mi oznámil, že dal plnou moc svému právníkovi, aby sehnal kupce a zahradu s chalupou prodal, ať si odvezu své věci. Od té doby , byť zahrada je od 18.12.2014 na nového majitele, mi nebere telefony ani neodpovídá na dopisy a SMS. Jedná se v tomto případě o podvod ? Jaká je doba promlčení? Jakou mám šanci vymoci vydání úmyslného bezdůvodného obohacení za ca 22 let, příp. současně poukázat či dat udání na trestný čin podvod ? Je i ústní příslib, že „Ti zaplatím všechny náklady vynaložené na péči o mou zahradu když nedodržím závět „ smlouva a dá se vymáhat ?Je možné bezdůvodné obohacení vymáhat v případě úmrtí obohaceného od jeho dědiců?

Dotaz poslal/a: emil20, 05. 08. 2015 11:03

Dobrý den,
děkujeme, že jste využila služeb naší poradny a k Vašemu dotazu nám dovolte sdělit následující:

Ve Vašem případě bude kamenem úrazu unesení důkazního břemene. Vidím hned několik variant, jak by se mohl daný případ uchopit, avšak zvolená strategie je zcela odvislá od množství a povaze důkazů, které máte k dané věci k dispozici. Zásadní otázkou je, zda budete schopen dovodit a prokázat vznik nějakého smluvního vztahu mezi Vámi a žalovaným, nebo zda se budete opírat pouze o ustanovení o bezdůvodném obohacení. Vše je dáno důkazy, které jsou k dispozici. Proto alespoň obecně. Bezdůvodným obohacením obecně není příjetí plnění na dluh neplatný pouze pro nedostatek formy, což znamená, že určité právní jednání, které nebylo učiněno ve formě, kterou vyžaduje dohoda stran nebo zákon není bezdůvodným obohacením. To bude dle mého názoru jeden ze základních obraných prostředků žalovaného. Co se týče promlčení ve vztahu k bezdůvodnému obohacení dle § 619 NOZ platí, že "(1)Jedná-li se o právo vymahatelné u orgánu veřejné moci, počne promlčecí lhůta běžet ode dne, kdy právo mohlo být uplatněno poprvé.(2) Právo může být uplatněno poprvé, pokud se oprávněná osoba dozvěděla o okolnostech rozhodných pro počátek běhu promlčecí lhůty, anebo kdy se o nich dozvědět měla a mohla". Dle § 621 NOZ potom platí, že "Okolnosti rozhodné pro počátek běhu promlčecí lhůty u práva na vydání bezdůvodného obohacení zahrnují vědomost, že k bezdůvodnému obohacení došlo, a o osobě povinné k jeho vydání". Dle § 629 NOZ trvá promlčecí lhůta tři roky. Nejpozději se dle § 638 občanského zákoníku právo na vydání plnění z bezdůvodného obohacení promlčí za 10 let, a jde-li o úmyslné bezdůvodné obohacení, za patnáct let ode dne, kdy k němu došlo. Nárok na bezdůvodné obohacení je možné vymáhat po majetkové podstatě zůstavitele, obdobně jako jiné závazky. Dle § 209 TZ platí, že "Kdo sebe nebo jiného obohatí tím, že uvede někoho v omyl, využije něčího omylu nebo zamlčí podstatné skutečnosti, a způsobí tak na cizím majetku škodu nikoli nepatrnou, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta, zákazem činnosti nebo propadnutím věci nebo jiné majetkové hodnoty". Zda byla, nebo nebyla, skutková podstata podvodu naplněna si netroufnu bez hlubší znalosti případu odhadnout.

Pro hlubší právní analýzu, kterou lze poskytnout pouze na základě úplné znalosti daného případu a faktického stavu věcí, a popřípadě vyhotovení relevantní dokumentace, či kompletní zastoupení, nás neváhejte kontaktovat na níže uvedené emailové adrese. Rádi Vám s Vaším problémem pomůžeme.

Lefensor, s.r.o.
Your reliable partner
E-mail: info@lefensor.eu
Web: www.lefensor.eu

Lefensor, s.r.o., 13. 08. 2015 08:18

Nenalezeny žádné články

Partner sekce

Lefensor, s.r.o.

Lefensor, s.r.o.

Společnost Lefensor, s.r.o., úspěšně působí na trhu již od roku 1997. V současné době se orientuje zejména na právní a poradenskou podporu poskytovanou malým až středním podnikům, živnostníkům a nepodnikatelským subjektům – osobám, sdružením, atp. Naším cílem je poskytnout kompletní a komplexní právní zázemí všem našim klientům, a to v lepší kvalitě a rychleji než konkurence, za stejných jistot a nejnižší cenu na trhu. Díky vlastním, kvalitním lidským zdrojům a řadě spolupracujících subjektů jsme schopni zajistit všechny námi nabízené služby za zlomek jejich tržní ceny. Naším mottem není jednorázová spolupráce za vysokou cenu, ale dlouhodobé budování vzájemné důvěry založené na kvalitních službách.

Za tuto kategorii odpovídá:

Lefensor, s.r.o.

http://www.lefensor.eu/

Partnerem poradny od: 8. 10. 2014

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  12 957 951 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Aktuální články

Roušky budou povinné v autě i venku. Ale jenom někdy

Roušky budou povinné v autě i venku. Ale jenom někdy

Roušky budou od středy povinné na více místech než doteď. Po jednání vlády to oznámil...více

E.ON Distribuce mění jméno. Pozor na podvodníky

E.ON Distribuce mění jméno. Pozor na podvodníky

Společnost E.ON Distribuce se od začátku roku 2021 přejmenuje na EG.D. Jde o zkratku z...více

Sociální dávky: Dokládání příjmu je jednodušší

Sociální dávky: Dokládání příjmu je jednodušší

Vláda odsouhlasila další mimořádné zjednodušení administrativy u sociálních dávek. 

Interaktivní grafiky

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Vyznat se ve výpisu z katastru nemovitostí je často složité. Připravili jsme průvodce, který vám pomůže se zorientovat v jeho jednotlivých částech.

Spočítejte si osobní inflaci

Spočítejte si osobní inflaci

Inflace se měří indexem cen průměrného koše výrobků a služeb. Jenže každý kupuje něco jiného, proto na každého inflace působí jinak.

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů
Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.