Už třetím rokem si čeští obchodníci, u kterých se zatím nedá platit kartou, můžou říct o platební terminál zdarma. Na půl roku, na zkoušku.
Možnost, kterou jim dává projekt Česko platí kartou, od roku 2020 využilo 35 tisíc z nich. Dostali přes 40 tisíc terminálů a skoro čtyři tisíce platebních bran.
Jde skoro o polovinu všech platebních terminálů instalovaných za poslední tři roky. Vyplývá to z nejnovějších údajů, které zástupci projektu zveřejnili.
Projekt Česko platí kartou společně organizují ministerstvo průmyslu a obchodu, profesní sdružení, mezinárodní karetní asociace Visa a Mastercard a provozovatelé platebních terminálů.
S kartou roste tržba
Získat platební terminál nebo platební bránu na půl roku zdarma může obchodník, který poslední rok platební karty nepřijímal. Od některých provozovatelů platebních terminálů může mít terminál zdarma až na jeden rok.
Pokud jde o obchodníka s měsíčním obratem do 50 tisíc korun, nehradí ani žádné transakční poplatky. Obchodníci s vyšším obratem platí poplatky podle standardních podmínek poskytovatele terminálu.
„Program považujeme za velmi úspěšný. Svědčí o tom i to, že například v roce 2022 si přibližně 9 z 10 obchodníků poskytnutý platební terminál ponechalo i po skončení zkušební doby, po kterou jej měli v rámci programu zdarma,“ říká Pavel Vinkler, ředitel odboru podnikatelského prostředí a vnitřního obchodu ministerstva průmyslu a obchodu.
Dostupnost bezhotovostního placení se v Česku i díky projektu zvyšuje. Před třemi lety u nás připadalo na tisíc lidí 26 terminálů, loni jich bylo 30.
V západní Evropě připadá podle společnosti Visa na tisíc obyvatel 36 platebních terminálů. Víc terminálů na hlavu mají i na Slovensku, v Polsku nebo v Maďarsku.
Digitální placení v českých obchodech |
| druhé čtvrtletí 2022 | druhé čtvrtletí 2023 |
Platební terminály | 299 tisíc | 317 tisíc |
Z toho bezkontaktní | 277 tisíc | 292 tisíc |
Počet platebních transakcí | 570 milionů | 669 milionů |
Objem platebních transakcí | 354 miliard Kč | 393 miliard Kč |
Zdroj: Sdružení pro bankovní karty |
Digitální placení se podle Visy obchodníkům vyplatí. Nechala si na to vypracovat průzkum mezi podnikateli, kteří platební karty přijímají. Z něj vyplynulo, že zpracování digitálních plateb je oproti platbám v hotovosti sedmkrát rychlejší, průměrná transakce trvá přibližně šest vteřin.
Skoro polovina (45 procent) malých a středních podniků, které karty nebraly, zaznamenala po zavedení terminálu nárůst tržeb, v průměru 12procentní.
A 57 procent ze všech uvedlo, že když zákazníci používají karty, utrácejí víc.
Povinné přijímání karet v Česku nebude
Placení kartou je placení evidované. Když se kartou nebo chytrým telefonem platit nedá, přispívá to prý k růstu šedé ekonomiky. I na to si Visa nechala udělat studii.
Studii Informal Economy in Czech Republic 2023 vypracovala spolu s Visa Consulting & Analytics poradenská společnost Kearney. Odhadují v ní, že letos objem šedé ekonomiky v Česku překročí bilion korun. To je přibližně 14 procent HDP.
„Digitální platby mají potenciál zefektivnit obchodní styk a zároveň vytvářejí tlak na snižování objemu prostředků v šedé ekonomice,“ říká i Jiří Valenta, náměstek ministra financí.
Uvedená studie nabízí i recepty na potírání šedé ekonomiky. Na prvním místě mezi nimi uvádí povinnost pro podnikatele i veřejný sektor přijímat digitální platby.
Některé evropské země – například Polsko, Belgie nebo Itálie – takovou povinnost pro určité části trhu zavedly. Česká ministerstva financí a průmyslu a obchodu prý o ní také nedávno debatovala, ale rozhodla se o ni neusilovat.
„Jsme pro tržní řešení. Proto raději budeme pokračovat v projektu Česko platí kartou nebo půjdeme cestou podpory takzvaných hybridních prodejen,“ vysvětluje Pavel Vinkler z ministerstva průmyslu a obchodu.
Hybridní prodejny jsou obchody, které přes den fungují jako každá jiná prodejna s obsluhou. Od večerních hodin do rána jde ale nakupovat taky, jen úplně bez obsluhy a výhradně z bezhotovostním placením.
Jak taková prodejna funguje, jsme popsali tady: COOP otevírá další obchody budoucnosti. Pomůžou i dotace.
Olga Skalková
O bankách a finančních institucích píše od 90. let. Byla součástí ekonomického týmu Hospodářských novin, psala i na weby iHNed.cz a Aktuálně.cz. Teď píše externě pro Peníze.cz. Ráda tráví čas s rodinou a přáteli, chodí do... Další články autora.
Sdílejte článek, než ho smažem