Konec hotovosti? Češi řekli, jak nejčastěji platí

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 27. 6. 2021 08:30 | 5 komentářů
Konec hotovosti? Češi řekli, jak nejčastěji platí

Zdroj: Shutterstock

Bezhotovostní placení využívá čím dál víc obyvatel Česka. Navzdory otevřenosti k inovacím se však úplně nechtějí vzdát hotovosti. Vyplývá to z průzkumu, který pro Českou bankovní asociaci (ČBA) uskutečnila agentura Ipsos v březnu 2021 na reprezentativním vzorku 1000 uživatelů internetu z celé republiky ve věku mezi 18 až 79 lety.

Nejrozšířenějším platebním prostředkem zůstává klasická debetní karta. Zmínilo ji 69 % lidí, zatímco před rokem 77 % (průzkum pro ČBA tehdy organizovala jiná agentura). Druhým nejčastějším způsobem placení je hotovost – používá ji 55 % lidí, před rokem to bylo 70 %. Kreditní kartou platí 17 % obyvatel Česka (před rokem 20 %).

Mobilním telefonem už platí 17 % lidí (loni 12 %), nejčastěji do 35 let věku. Téměř dvě třetiny (58 %) z těch, kdo platby mobilem využívají, využívají aplikaci Google Pay, třetina Apple Pay a desetina pak speciální aplikaci své banky. Čtyři procenta lidí používají chytré hodinky (před rokem 3 %).

Součet platebních možností je vyšší než 100 procent, protože účastníci průzkumu mohli uvést víc možností současně. Otázka zněla: Jaké platební prostředky používáte při placení například nákupu v obchodě?

Zdroj: ČBA

Obrázky zvětšíte kliknutím.

Přestože během koronavirových omezení stouplo využívání online plateb, dál roste také množství hotovosti v oběhu – a to nejvyšším tempem v porovnání s předchozími lety. Podle statistik České národní banky loni objem hotovosti stoupl o rekordních 67,5 miliardy na víc než 711 miliardy korun. Dosud nejvyšší roční nárůsty oběživa byly přitom v letech 2016 (o 46,6 miliardy) a 2008 (o 45,5 miliardy). Porovnání nezohledňuje inflaci.

„Enormní nárůst se dá vysvětlit tím, že jsme se potýkali se situací, která byla nová a nikdo nevěděl, co očekávat. Lidé se zkrátka báli a hromadili hotovost pro případ nejhoršího,“ říká Tomáš Hládek, gestor Komise ČBA pro platební styk.

Necelá čtvrtina (23 %) lidí si myslí, že by jim zrušení hotovosti zjednodušilo život. Naopak dvě třetiny populace (66 %) by její případné zrušení vnímaly jako omezení svobody – to je výrazně víc než před rokem, kdy šlo o 38 %.

Zdroj: ČBA

„Tento nárůst můžeme přisuzovat pandemii a změnám ve vnímání u pojmu svoboda. Jedná se především o to, že nemalá část populace se cítí být různými restrikcemi poškozena, omezována, a to může mít i vliv na jejich vnímání toho, co svoboda je a co ne. Lidé jsou na to nyní zkrátka citlivější než v době, kdy jim práva, alespoň z jejich pohledu, upírána nebyla. Z hlediska sociodemografie jde nejčastěji o lidi ve věku 36 až 44 let,“ upřesňuje Michal Straka, specialista agentury Ipsos na finanční trh.

Z bankomatů loni lidé vybírali méně často, ale vyšší částky – průměrný výběr stoupl podle statistik Sdružení pro bankovní karty meziročně o 500 korun. Podle průzkumu ČBA z bankomatů aspoň někdy vybírá 92 % Čechů. Nejčastěji vybírají hotovost jednou měsíčně (43 %). S dostupností bankomatů ve svém okolí je spokojeno 80 % lidí. Zkušenosti s vkladomaty pak má 43 % lidí.

Zdroj: ČBA
Zdroj: ČBA
Zdroj: ČBA

Nejrozšířenějším způsobem placení na internetu (typicky v e-shopech) je platební brána (58 %). Příkazem v internetovém bankovnictví platí 36 %, dobírku zmínilo 32 %. „Podíl dobírky sice klesá, zcela však nevymizí. Je vhodné ji například využít v případě, když u internetového prodejce nakupujeme poprvé, jedná se pro nás o velmi vysokou částku nebo recenze na obchodníka nejsou zcela pozitivní,“ říká Hládek. Dodává, že mnoho doručovatelů už dnes disponuje karetním terminálem.

Pro nákupy na internetu používají Češi nejčastěji počítač či notebook (68 %), což lze přisuzovat většímu uživatelskému komfortu v podobě přehlednosti. Zabezpečení proti napadení hackera uvádí 78 % uživatelů.

Zdroj: ČBA
Zdroj: ČBA

Okamžité platby – tedy převod z účtu na účet obvykle do dvou vteřin, a to i o víkendech nebo v noci – si za poslední rok vyzkoušelo 62 % lidí. Podle statistik ČNB je šestina plateb provedena jako platba okamžitá. Službu už nabízí 13 bank, z větších mezi nimi chybí jen UniCredit. Skoro pětina uživatelů internetu (19 %) však zatím o okamžitých platbách neslyšela.

Zdroj: ČBA

Bankovní asociace teď jedná s Českou národní bankou o možnosti posílat platby na číslo mobilu, tedy i bez zadání čísla účtu. První banky by tuto inovaci mohly spustit v prvním čtvrtletí příštího roku, uvádí Hládek. Podle průzkumu by o ni mělo zájem 45 % dotázaných.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+10
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 5 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Konec otravného volání. Stopka na telemarketing definitivně prošla

15. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 23 komentářů

Konec otravného volání. Stopka na telemarketing definitivně prošla

Firmy budou moci volat jen lidem, kteří s tím předem výslovně souhlasili. Podle dosavadních pravidel to bylo obráceně.

Nákupy z Číny zdraží. Pozor na daň a clo

14. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 5 komentářů

Nákupy z Číny zdraží. Pozor na daň a clo

Drobné zásilky z Číny a dalších zemí mimo Evropskou unii brzy zdraží. Poslanci definitivně schválili zákon, který ruší jejich osvobození od daně z přidané hodnoty (DPH). Změny měly... celý článek

Inflace vyskočila nad 4 %, je nejvyšší od roku 2008

10. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 22 komentářů

Inflace vyskočila nad 4 %, je nejvyšší od roku 2008

Ceny v Česku dál rychle rostou. Meziroční inflace v srpnu vyskočila na 4,1 %, hlásí Český statistický úřad. Nad hranici 4 % se dostala poprvé od listopadu roku 2008.

Pro balík na nádraží. První boxy se otevřou v říjnu

6. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Pro balík na nádraží. První boxy se otevřou v říjnu

Česká pošta začíná s bezobslužnými boxy pro doručování zásilek, míří s nimi i na vlaková nádraží. Boxy budou instalované například na hlavních nádražích v Plzni, Praze či Olomouci,... celý článek

Dobrá ojetá auta jsou vykoupená. Ceny rostou

5. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Dobrá ojetá auta jsou vykoupená. Ceny rostou

Na trhu s ojetými auty to vře. Lidé chtějí nakupovat, ale pořádně není co. Rychle rostou ceny a také počty podvodů, varuje Martin Pajer, ředitel společnosti Cebia, která nabízí prověření... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.