Karty má přijímat víc obchodů. Zájem o terminál zdarma ožil

Olga Skalková | rubrika: Co se děje | 21. 5. 2021 | 2 komentáře
Možnost vyzkoušet si platební terminál nebo bránu zdarma využilo od loňského března šest a půl tisíce podnikatelů. To je výrazně méně, než státem podporovaný projekt očekával. Na vině jsou samozřejmě i covidová omezení. Otevření obchodů a úprava podmínek teď přivádějí další zájemce.
Karty má přijímat víc obchodů. Zájem o terminál zdarma ožil

Zdroj: Shutterstock

Program Česko platí kartou odstartoval loni v březnu – těsně před propuknutím pandemie. Měl umožnit malým obchodníkům a živnostníkům získat až deset tisíc platebních terminálů na jeden rok zdarma. Do konce letošního března využily nabídku jen asi čtyři a půl tisíce zájemců.

Letos v dubnu byl program prodloužený o další rok – do konce března 2022. A zájem výrazně roste. Pomáhá tomu jednak postupné rozvolňování koronavirových omezení, jednak některé změny oproti původním podmínkám – třeba rozšíření okruhu žadatelů i na e-shopy, úřady či příspěvkové organizace.

„Za necelé dva měsíce od znovuspuštění projektu bylo vyčerpáno již přes 20 procent z celkových deseti tisíc terminálů a platebních bran,“ říká Michal Čarný, generální ředitel společnosti Mastercard pro Česko a Slovensko, která je jedním z partnerů projektu od samého začátku.

V součtu tak možnost vyzkoušet si terminál nebo platební bránu zdarma dostalo už šest a půl tisíc podnikatelů. Původním cílem programu Česko platí kartou bylo zvýšit počet terminálů na českém trhu do tří let o 30 tisíc. 

Česko je sice lídrem v používání bezkontaktních karet, jenže hustota sítě platebních terminálů tomu neodpovídá. Zejména v menších městech a na venkově platební terminály stále nejsou běžnou alternativou hotovostních plateb.

Pro mnohé obchodníky, kteří akceptaci karet neumožňovali, se pořízení platebního terminálu či brány stalo loni nutností. Během pandemie lidé víc nakupovali v e-shopech a kartou začali platit i mnozí z dřívějších vyznavačů hotovosti.

Zdroj: Shutterstock

Anketa

V obchodě nebo provozovně služeb neberou karty. Co vy na to?

„Za rok 2020 jsme evidovali nárůst e-commerce obratů o 29 procent, za první kvartál letošního roku meziročně dokonce o 44 procent,“ upřesňuje Čarný. Myslí si, že přesun k online byznysu pro většinu firem není dočasné řešení, ale často se stal součástí nové obchodní strategie, která bude i po skončení mimořádných opatření dál fungovat vedle kamenných provozů.

Ze statistik Sdružení pro bankovní karty vyplývá, že Češi v roce 2019 poprvé v historii zaplatili víc peněz kartou u obchodníků, než kolik si vybrali z bankomatu. Počet platebních transakcí u obchodníků překonal počet výběrů z bankomatů už v roce 2009.

Počet platebních terminálů v Česku loni stoupl o 46 tisíc na 276 tisíc. Do toho se ale počítá i víc terminálů provozovaných stejným obchodníkem. Když se zaměříme jenom na počet smluv o akceptaci karet, dostaneme se na číslo 83 tisíc – to je o 8100 víc než na konci roku 2019.

Projekt je nadále otevřený těm, kteří v posledních dvanácti měsících neakceptovali platbu kartou. Zatímco dříve mohli zájemci získat terminál na rok, podle nových podmínek je to na šest měsíců. Po tuto dobu také neplatí transakční poplatky, jestliže nepřekročí obrat 50 tisíc korun měsíčně.

Po uplynutí šestiměsíční lhůty nemusí obchodník se smlouvou pokračovat. Může se tedy rozhodnout vrátit čistě k hotovostním platbám, nebo uzavřít smlouvu s jiným poskytovatelem. Samozřejmě: už za běžných komerčních podmínek.

Oživení zájmu o program také pomáhá, že jeho součástí jsou už všichni velcí poskytovatelé terminálů a platebních bran. Od spuštění loni v březnu mezi ně patří ČSOB, FiskalPro, KB SmartPay a Dotypay (dříve SoliteaPay), nyní to jsou i Global Payments, Revo a Moneta platební služby. Na programu spolupracují asociace Mastercard a Visa, podporují ho ministerstvo průmyslu a obchodu i různá profesní sdružení či svazy.

Žádat o terminál zdarma jde jednoduše přímo na webu Česko platí kartou, kde jsou k dispozici jeho podrobné podmínky i seznam poskytovatelů. Pro pořízení terminálu není nutné měnit bankovní účet spojený s podnikáním.

Někteří hráči na trhu poskytují terminál zdarma v rámci různých akcí i na delší dobu, než je šest měsíců v rámci projektu Česko platí kartou. Například KB SmartPay to umožní na jeden rok. Podmínkou je, že klient uzavře smlouvu na odpovídající balíček služeb na 36 měsíců. Během prvních 12 měsíců však smlouvu může vypovědět bezplatně s výjimkou dodatečných služeb jako například SIM karta.

Raiffeisenbank nabízí novým firemním klientům terminál zdarma (ve spolupráci se společnosti EVO Payments International), když si do deseti dnů sjednají na pobočce smlouvu o akceptaci platebních karet. Tuto akci mohou kombinovat s programem Česko platí kartou.

„Můžou si tak vyzkoušet výhody akceptace platebních karet s nulovými transakčními poplatky při platbách kartou do obratu 300 tisíc po dobu šesti měsíců. Platební terminál zůstane jejich majetkem natrvalo,“ říká Tomáš Němčík, který má v Raiffeisenbank funkci Head of Micro Segment & Loans.

Olga Skalková

O bankách a finančních institucích píše od 90. let. Byla součástí ekonomického týmu Hospodářských novin, psala i na weby iHNed.cz a Aktuálně.cz. Teď píše externě pro Peníze.cz a speciální přílohy HN. Ráda tráví čas s rodinou... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+11
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Tohle jsou Kanceláře roku. Chtěli byste tady pracovat?

21. 6. 2021 | Jana Králová | 8 komentářů

Tohle jsou Kanceláře roku. Chtěli byste tady pracovat?

Fotogalerie: Prohlédněte si výjimečné interiéry firem, které ocenila porota pátého ročníku soutěže Kanceláře roku.

Konec otravného volání. Na telemarketing se chystá stopka

16. 6. 2021 | Jiří Hovorka | 27 komentářů

Konec otravného volání. Na telemarketing se chystá stopka

Poslanci dnes schválili rozsáhlou novelu zákona o elektronických komunikacích. Ta má kromě jiného změnit situaci u nevyžádaného marketingu přes telefon.

Loni vstřícnost, teď už byznys. Jak udělat festival, když nevíte, co bude zítra

9. 6. 2021 | Monika Veselíková

Loni vstřícnost, teď už byznys. Jak udělat festival, když nevíte, co bude zítra

Před rokem organizátoři Smetanovy Litomyšle improvizovali a vyšla z toho akce s jedinečnou atmosférou. Letos pro jistotu pracovali se dvěma variantami, vyhrála ta zkrácená. Přijedou... celý článek

Problém pro většinu firem. Napište skutečný předmět podnikání, řekl soud

8. 6. 2021 | Petr Kučera | 11 komentářů

Problém pro většinu firem. Napište skutečný předmět podnikání, řekl soud

Všechny obchodní korporace, které v základních dokumentech uvádějí obecný předmět podnikání „výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona“, čekají komplikace.... celý článek

Restaurace otevřou už od pondělí. Končí další zákazy

28. 5. 2021 | Jiří Hovorka | 10 komentářů

Restaurace otevřou už od pondělí. Končí další zákazy

Od pondělí 31. května se otevřou dosud uzavřené restaurace, vnitřní bazény, koupaliště, wellness zařízení, bary, herny či kasina. Návštěvníci budou muset mít doklad o negativním testu,... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.