Karty má přijímat víc obchodů. Zájem o terminál zdarma ožil

Olga Skalková | rubrika: Co se děje | 21. 5. 2021 | 2 komentáře
Možnost vyzkoušet si platební terminál nebo bránu zdarma využilo od loňského března šest a půl tisíce podnikatelů. To je výrazně méně, než státem podporovaný projekt očekával. Na vině jsou samozřejmě i covidová omezení. Otevření obchodů a úprava podmínek teď přivádějí další zájemce.
Karty má přijímat víc obchodů. Zájem o terminál zdarma ožil

Zdroj: Shutterstock

Program Česko platí kartou odstartoval loni v březnu – těsně před propuknutím pandemie. Měl umožnit malým obchodníkům a živnostníkům získat až deset tisíc platebních terminálů na jeden rok zdarma. Do konce letošního března využily nabídku jen asi čtyři a půl tisíce zájemců.

Letos v dubnu byl program prodloužený o další rok – do konce března 2022. A zájem výrazně roste. Pomáhá tomu jednak postupné rozvolňování koronavirových omezení, jednak některé změny oproti původním podmínkám – třeba rozšíření okruhu žadatelů i na e-shopy, úřady či příspěvkové organizace.

„Za necelé dva měsíce od znovuspuštění projektu bylo vyčerpáno již přes 20 procent z celkových deseti tisíc terminálů a platebních bran,“ říká Michal Čarný, generální ředitel společnosti Mastercard pro Česko a Slovensko, která je jedním z partnerů projektu od samého začátku.

V součtu tak možnost vyzkoušet si terminál nebo platební bránu zdarma dostalo už šest a půl tisíc podnikatelů. Původním cílem programu Česko platí kartou bylo zvýšit počet terminálů na českém trhu do tří let o 30 tisíc. 

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Česko je sice lídrem v používání bezkontaktních karet, jenže hustota sítě platebních terminálů tomu neodpovídá. Zejména v menších městech a na venkově platební terminály stále nejsou běžnou alternativou hotovostních plateb.

Pro mnohé obchodníky, kteří akceptaci karet neumožňovali, se pořízení platebního terminálu či brány stalo loni nutností. Během pandemie lidé víc nakupovali v e-shopech a kartou začali platit i mnozí z dřívějších vyznavačů hotovosti.

Zdroj: Shutterstock

Anketa

V obchodě nebo provozovně služeb neberou karty. Co vy na to?

„Za rok 2020 jsme evidovali nárůst e-commerce obratů o 29 procent, za první kvartál letošního roku meziročně dokonce o 44 procent,“ upřesňuje Čarný. Myslí si, že přesun k online byznysu pro většinu firem není dočasné řešení, ale často se stal součástí nové obchodní strategie, která bude i po skončení mimořádných opatření dál fungovat vedle kamenných provozů.

Ze statistik Sdružení pro bankovní karty vyplývá, že Češi v roce 2019 poprvé v historii zaplatili víc peněz kartou u obchodníků, než kolik si vybrali z bankomatu. Počet platebních transakcí u obchodníků překonal počet výběrů z bankomatů už v roce 2009.

Počet platebních terminálů v Česku loni stoupl o 46 tisíc na 276 tisíc. Do toho se ale počítá i víc terminálů provozovaných stejným obchodníkem. Když se zaměříme jenom na počet smluv o akceptaci karet, dostaneme se na číslo 83 tisíc – to je o 8100 víc než na konci roku 2019.

Projekt je nadále otevřený těm, kteří v posledních dvanácti měsících neakceptovali platbu kartou. Zatímco dříve mohli zájemci získat terminál na rok, podle nových podmínek je to na šest měsíců. Po tuto dobu také neplatí transakční poplatky, jestliže nepřekročí obrat 50 tisíc korun měsíčně.

Po uplynutí šestiměsíční lhůty nemusí obchodník se smlouvou pokračovat. Může se tedy rozhodnout vrátit čistě k hotovostním platbám, nebo uzavřít smlouvu s jiným poskytovatelem. Samozřejmě: už za běžných komerčních podmínek.

Oživení zájmu o program také pomáhá, že jeho součástí jsou už všichni velcí poskytovatelé terminálů a platebních bran. Od spuštění loni v březnu mezi ně patří ČSOB, FiskalPro, KB SmartPay a Dotypay (dříve SoliteaPay), nyní to jsou i Global Payments, Revo a Moneta platební služby. Na programu spolupracují asociace Mastercard a Visa, podporují ho ministerstvo průmyslu a obchodu i různá profesní sdružení či svazy.

Žádat o terminál zdarma jde jednoduše přímo na webu Česko platí kartou, kde jsou k dispozici jeho podrobné podmínky i seznam poskytovatelů. Pro pořízení terminálu není nutné měnit bankovní účet spojený s podnikáním.

Někteří hráči na trhu poskytují terminál zdarma v rámci různých akcí i na delší dobu, než je šest měsíců v rámci projektu Česko platí kartou. Například KB SmartPay to umožní na jeden rok. Podmínkou je, že klient uzavře smlouvu na odpovídající balíček služeb na 36 měsíců. Během prvních 12 měsíců však smlouvu může vypovědět bezplatně s výjimkou dodatečných služeb jako například SIM karta.

Raiffeisenbank nabízí novým firemním klientům terminál zdarma (ve spolupráci se společnosti EVO Payments International), když si do deseti dnů sjednají na pobočce smlouvu o akceptaci platebních karet. Tuto akci mohou kombinovat s programem Česko platí kartou.

„Můžou si tak vyzkoušet výhody akceptace platebních karet s nulovými transakčními poplatky při platbách kartou do obratu 300 tisíc po dobu šesti měsíců. Platební terminál zůstane jejich majetkem natrvalo,“ říká Tomáš Němčík, který má v Raiffeisenbank funkci Head of Micro Segment & Loans.

Olga Skalková

Autor článku Olga Skalková

O bankách a finančních institucích píše od 90. let. Byla součástí ekonomického týmu Hospodářských novin, psala i na weby iHNed.cz a Aktuálně.cz. Teď píše externě pro Peníze.cz. Ráda tráví čas s rodinou a přáteli, chodí do... Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+14
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

A tohle už jste četli?

Malé e-shopy nabraly správný kurz. I díky dostupnějším technologiím

21. 11. 2023 | Radim Zelený

Malé e-shopy nabraly správný kurz. I díky dostupnějším technologiím

„Menší online obchody už mají dnes stejně dobré nástroje jako ty velké,“ říká Samuel Huba, ředitel platformy Shoptet. Co se dostupnosti technologií týče, hra se podle něj vyrovnala.... celý článek

Datovky zrušených finančních úřadů končí. Co teď?

6. 11. 2023 | redakce Peníze.CZ

Datovky zrušených finančních úřadů končí. Co teď?

Od 15. listopadu znepřístupní finanční správa datové schránky 77 územních pracovišť, která byla v polovině letošního roku z ekonomických důvodů zrušena. Skončí tak přechodné období,... celý článek

Přihlaste se o přeplatek na silniční dani. Zbývá přes 600 milionů

24. 10. 2023 | redakce Peníze.CZ

Přihlaste se o přeplatek na silniční dani. Zbývá přes 600 milionů

Podnikatelé a firmy mají na daňových účtech celkový přeplatek ve výši 635 milionů, který vznikl z uhrazených záloh na silniční daň. Ty byly v průběhu roku 2022 zrušeny. Finanční správa... celý článek

OSVČ si výrazně připlatí. Minimální zálohy i paušální daň stoupnou

23. 10. 2023 | Kateřina Hovorková, Petr Kučera | 3 komentáře

OSVČ si výrazně připlatí. Minimální zálohy i paušální daň stoupnou

Vládní balíček zvýší minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění více, než by stouply „standardně“ jen podle růstu průměrné mzdy. Připlatí si také ti, co využívají paušální daň.... celý článek

S chytrým plánováním cest jsme levnější

20. 10. 2023 | Radim Zelený

S chytrým plánováním cest jsme levnější

„Nejprve jsme chtěli pomocí našeho softwaru ušetřit velkým dopravcům náklady. Nakonec vozíme zásilky sami a chystáme expanzi firmy,“ říká David Přibyl, obchodní ředitel přepravní služby... celý článek

Partners Financial Services