Centrální banky ve světě pomalu začínají zvažovat zavedení oficiálních digitálních měn (CBDC – central bank digital currency). Například švédská Riksbank chce mít svou e-korunu do pěti let.
Jak by CBDC měly v principu fungovat, vysvětluje člen bankovní rady České národní banky Vojtěch Benda v rozhovoru, který centrální banka zveřejnila na svém webu.
„Představoval bych si, že by digitální měna hodně kopírovala fungování hotovosti. Moje osobní představa je, že bych měl peněženku v mobilním telefonu, kterou bych si nabíjel ze svého účtu nebo z bankomatu a poté platil penězi, které jsou anonymní a transakce s nimi nikdo nesleduje,“ říká Benda
Podívat se můžete na videu pod článkem, nebo si stáhnout audio jako MP3.
Obsah rozhovoru:
- 00:32 Oficiální digitální měna centrální banky (CBDC) a její odlišnost od kryptoměny
- 01:53 CBDC jako nová technologie peněz
- 02:44 Rozdíl mezi digitálními penězi CBDC a bezhotovostními platbami
- 04:15 Digitální měna CBDC a její fungování vedle hotových peněz a bezhotovostních plateb
- 07:09 Přípravy CBDC ve světě
- 09:09 Bude digitální měna výhledově zavedena i v ČR?
- 11:13 Peněženka s CBDC v mobilním telefonu
redakce Peníze.CZ
Jsme největší web o osobních financích v Česku. Přinášíme aktuality, praktické návody, kalkulačky a další přehledy. Do rodiny vydavatelství NextPage Media s námi patří i Finmag, Heroine a Footbal Club. Můžete nás sledovat... Další články autora.
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
27. 5. 2021 14:20
Sen kazdeho centralniho bankere je programovatelna centralni mena, kde budou moci sledovat co lide delaji, pokud bude treba dat negativni urok, casove omezeni existence meny v penezence, omezeni vseho druhu od maximalni vzdalenosti od trvaleho bydliste, zakaz nakupu urcitych potravin nebo od urcitych prodejcu, pripadne kopletni odstrihnuti jedincu od systemu.
Na toto je reseni kratke lano a vysoky strom.
V diskuzi je celkem (7 komentářů) příspěvků.