Budou ceny nemovitostí dál klesat? Je to velmi pravděpodobné.

Arsen Lazarevič | rubrika: Co se děje | 1. 11. 2010 | 21 komentářů
Budou ceny nemovitostí dál klesat? Je to velmi pravděpodobné.
Kdekdo si klade otázku, jak se budou dál vyvíjet ceny nemovitostí. Pokud má pravdu studie České národní banky, pokles cen domů či bytů ještě neskončil. Jinak tomu může být v případě půdy.

Jaký vývoj lze očekávat na trhu nemovitostí? Přinese dostupnější bydlení nebo budou tyto změny jen symbolické? Vyplatí se tedy s nákupem nového bytu počkat? Při úvahách, jak se budou dál vyvíjet ceny nemovitostí, může být významným vodítkem studie ČNB. Ta očekává další propady cen nemovitostízejména ve velkých městech. Společně s posilujícím kurzem koruny nám může tento fakt napovědět, že úrokové sazbyzůstanou delší dobu stejné nebo jen mírně porostou. Ve střednědobém horizontu tak lze čekat, že se sazby u hypotékbudou nejspíše stagnovat.

Podle ČNB je velkým problémem poměr cen bydlení k nájemnému. "Nízká výnosnost nájmů zpravidla poukazuje na to, že nemovitosti jsou nadhodnocené,“ vysvětlil Jan Frait z odboru ekonomického výzkumu a finanční stability. Dnešní výnosnost dosahuje 4-5 procent, což může posunout návratnost investice až na 30 let.

Tyto údaje mohou být i znatelně horší, existují zde totiž další rizika: krátkodobé neobsazenosti nemovitosti, nákladů na vyhledávání nájemníků, na kontrolu pronajímané nemovitosti nebo rekonstrukce. To vše může posunout návratnost o několik dalších roků.

Při volbě nemovitostise zaměřte především na lokalitu, prim hraje dobrá dopravní dostupnost s nedalekou zelení. Velkým negativem je hlučnost, či znečistění. Lze očekávat, že se diferenciace mezi kvalitní lokalitoua typem bydlení budou nadále zvětšovat.

Paneláky nebrat!

Ceny budou nejvíce klesat v segmentu panelového bydlení a starší zástavby. Nejvíc ovšem pokles cen zasáhne panelové bydlení. Představu o hloubce možného propadu může nastínit situace ve východní části Německa, kde dochází k likvidaci starších, prázdných panelových domů.

Panelové byty se stávají v celém Německu synonymem chudoby, odloučení od společnosti a také jistého životního neúspěchu. Podobně tomu bude i u nás. Velkým problémem je rovněž jejich životnost. Panelové domy byly stavěny v 70. letech s předpokládanou životností 30 let. Stavební úpravy a zateplení ji mohou prodloužit o dalších třicet let.

Tato zvýšená životnost je bohužel kompenzována vyššími náklady na údržbu paneláků. Bydlet v posledním patře je často za trest. U starších cihlových domů toto hrozit nemusí (autor sám bydlí v cihlovém domě, který oslavil již 100. výročí). Lze očekávat, že ve střednědobém horizontu budou panelové byty o více než 50-80 procent levnější než novostavby.

Nelze je ani doporučit jako startovní bydlenípro mladý pár. Toto startovní bydlenítotiž bude trvale ztrácet na hodnotě, zatímco u dalších typů nemovitostí to tolik platit nemusí.

Domy budou levnější, pozemky ne

Cena stavebních prací bude vzhledem k vysoké konkurenci nadále klesat. Však už dnes je možné pořídit rodinný domek se 60-80 m2 (bez pozemku) za pouhý milion korun. Trend výstavby nízkoenergetických a pasivních domů bude narůstat.

Otazníkem je však další vývoj cen pozemků, kde je problémem jejich nedostatek. Například stavební parcely u hlavního města jsou nedostatkovým zbožím, proto nelze očekávat výraznější cenové poklesy.

Pravděpodobné je, že si ceny zachovají růst, i když bude mnohem pozvolnější, než tomu bylo v minulých letech. Obecně je naším problémem malá využitelnost pozemku, kdy můžete zastavět často jen třetinu. Zbytek pozemku tak zůstává ladem, což uměle zvyšuje jejich cenu.

Vstříc deregulaci

Velkým otazníkem zůstává na tím, jak zasáhne trh nemovitostí úplná deregulace nájmů.Na trhu se uvolní desítky tisíc bytů, které začnou současní nájemnici opouštět a budou hledat jiné bydlení. Lze očekávat, že to bude významný činitel při dalším poklesu cen.

Uvidíme, jak se k celé situaci postaví soudy. Majitel bytu s deregulovaným nájemnýmmůže stanovit jeho výši pouze po dohodě s nájemcem. Pokud ovšem nájemce nebude s výší činže souhlasit, může se proti tomu odvolat k soudu.

Závěr

Nemovitosti v současné době nepředstavují dobrou investiční příležitost, a to vzhledem ke své nízké návratnosti a nejistému vývoji do budoucna. Pokud bydlíte ve větším městě, doporučují spíše uvažovat o pronájmua zbylé prostředky zhodnotit lépe.

Uvažujete o koupi či pronájmu bytu či domu? Jaké jsou vaše zkušenosti s jednáním o cenách nemovitostí? Napište nám o tom!

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 21 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

1. 11. 2010 7:49, Pavel

Mohli by se už konečně finanční experti a experti na trh s nemovitostmi sejít k jednomu stolu a ujasnit si, zda to vypadá že ceny nemovitostí porostou, či půjdou nahoru? Není týdne, aby nějaký experti neuveřejnil svoji bombastickou vizi, která téměř vždy popírá teorii předchozí. Kdybych dal na rady expertlů, tak jsem už od vypuknutí krize nejmíň pětkrát nemovitost koupil a zase prodal. Dále mi není jasné, kde experti pořád berou tu prognózu cen bytů v panelácích. Jakou jinou aletrnativu asi mají rodiny s průměrnými a podprůměrnými platy? Ano, každý by rád z paneláku vypadl, ale není kam. Tedy pokud nepočítám byty se základní cenou 35 000 Kč za metr. Jak je podle této teorie možné, že v provinčním okresním městě se za byt 2+1 v paneláku v okrajové části města platí cca 1,2 mil (panelák před revitalizací)??? už od sametu se každý snaží naplivat na paneláky, ale jakou jinou možnost lidé mají? Nepochybuji o tom, že kdyby nějaká firma znovu začala stavět paneláky s odpovídající cenou, že by nouzi o zájemce neměla. Zkuste se zeptat šťastných majitelů nových tzv. cihlových bytů na bydlení. Já osobně dosta často slýchám "zlatý panelák". Milí experti, chtělo by to občas sestoupit z Olympu mezi skutečné lidi.

+17
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (21 komentářů) příspěvků.

Zjistěte tržní cenu nemovisti i výši nájmu

online | rychle | zdarma

Odborným garantem této služby je Quantum reality - realitní kancelář Praha

A tohle už jste četli?

Jak vybrat správnou nemovitost

25. 10. 2010 | Daniel Kotula

Jak vybrat správnou nemovitost

Při výběru nemovitosti je třeba oprostit se od emocí a udělat si pečlivou analýzu založenou na faktech, která skutečně ovlivňují její cenu.

Kdy je pronájem výhodnější než koupě bytu na hypotéku

24. 9. 2010 | Daniel Kotula | 34 komentářů

Kdy je pronájem výhodnější než koupě bytu na hypotéku

Snem mnoha lidí je bydlet ve vlastním a celkově tak, i za cenu hypotéky, ušetřit na nájemném. Pořídit si nemovitost za každou cenu ale nemusí být vždy výhodné.

Aukce bytů: nabídnete nejvíc a stejně odejdete s prázdnou

10. 6. 2010 | Světlana Rysková | 4 komentáře

Aukce bytů: nabídnete nejvíc a stejně odejdete s prázdnou

Nabídnout v aukci nejlepší cenu ještě nemusí znamenat, že kupující věc dostane. Přesvědčili se o tom třeba účastníci pražské aukce bytů. Výsledek aukce totiž není pro prodávajícího... celý článek

Na co si dát pozor při prodeji či koupi družstevního bytu

8. 4. 2010 | František Mašek | 32 komentářů

Na co si dát pozor při prodeji či koupi družstevního bytu

Rizika, spojená s převodem práv k užívání (prodeji či koupi) družstevního bytu, jsou zdánlivě menší, než u koupě bytu v osobním vlastnictví. Přesto se může prodej družstevního bytu... celý článek

Kupujete byt? Ptejte se, jak hospodaří celý dům.

9. 3. 2010 | Jan Stuchlík | 3 komentáře

Kupujete byt? Ptejte se, jak hospodaří celý dům.

S koupí bytu se stáváte vlastníkem i podílu na společných částech domu. Pokud je dům ve špatném stavu a ostatní vlastníci nemají našetřeno z minulosti dost peněz na opravy, může vás... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.