Chcete vydělat? Investujte do půdy.

| rubrika: Jak na to | 29. 7. 2010 | 5 komentářů
Chcete vydělat? Investujte do půdy.
Od května příštího roku by měli mít možnost kupovat v Česku zemědělskou půdu cizinci z jiných zemí EU. Agrární komora usiluje o to, aby se tento termín posunul. I kdyby odklad prosadila, měla by cena půdy dlouhodobě růst.

Investice do půdy bývají spojovány s historkami o restituentech, kteří se stali díky prodeji několika hektarů, na nichž vznikl supermarket, nebo satelitní městečko, multimilionáři. Podobné štěstí ale nemá každý. I tak se dá na zemědělské půdě vydělat – v Česku je stále výrazně levnější než v západní Evropě.

V Česku zatím nemohou kupovat půdu cizinci z jiných členských zemí Evropské unie. To se má v květnu příštího roku změnit. Agrární komora chce ale zákaz prodeje půdy cizincům prodloužit. Bojí se, že cizinci se na českou půdu vrhnou a vyženou její ceny do výšek, které si domácí zemědělci nebudou moci dovolit zaplatit. V sousedním Německu stojí hektar půdy skoro čtyřikrát více než v Česku, v Rakousku je to téměř desetkrát více.

Kdo si chce koupit ornou půdu a začít na ní hospodařit, nebo si ji obstarat ze spekulativních důvodů, může využít rozsáhlou nabídku na webu Pozemkového fondu www.pfcr.cz. Část těchto informací je i na nástěnce či webu obecních a městských úřadů, jichž se prodej týká, a v deníku Právo.

Při prodejích půdy mají přednost restituenti, samostatně hospodařící rolníci a obchodní společnosti či družstva, zabývající se zemědělstvím. Půdu, o kterou nemají zájem, si mohou koupit i jiní zájemci.

„Než se k něčemu takovému odhodláte, stojí za to poradit se s odborníkem, který posoudí kvalitu pozemku, který chcete získat,“ radí šéf uzavřeného investičního fondu Arca Capital CEE Pavel Makovec.

Cenu půdy určují soudní znalci, a to podle její bonity. O tom, kolik za ni zájemce zaplatí, rozhoduje podle mluvčí Pozemkového fondu Lubomíry Černé dražba. Ta může někdy mít i jediného účastníka. Zájemce musí předem složit pětiprocentní kauci, nejméně ale 5000 korun. Zhruba do dvou měsíců bývá k dispozici kupní smlouva. Pozemkový fond sám zařídí zápis do katastru nemovitostí, který trvá několik týdnů.

Zájemce si může koupit ornou půdu, nebo třeba i vinici. U orné půdy se dá podle Makovce nejlépe předvídat budoucí výnos. Před koupí se podívejte na územní plány obce, do jejíhož katastru pozemek patří, s výhledem na 10 až 20 let, kam se bude obec rozšiřovat. To může přinést pohádkové výnosy. Podobné spekulativní investice ale bývají nezřídka spojeny s korupcí, upozorňuje Makovec.

K nákupu stačí desítky tisíc korun, větší smysl ale podle Makovce má, když jde o stovky tisíc korun. Na nákupy pozemků od Pozemkového fondu stát nabízí bezúročný třicetiletý úvěr. Na půdě lze hospodařit, ale i brát ji jako zajímavou středně a dlouhodobou investici s tím, že cena půdy půjde mezitím nahoru. Často ji lze snadno pronajmout, což vám zajistí další příjem.

Z nakoupené půdy se platí daň z nemovitosti. V lednu následujícího roku, kdy zájemce koupil půdu, se podává daňové přiznání. Samotná daň se platí v květnu.

Průměrná cena hektaru zemědělské půdy a jejího pronájmu ve vybraných zemích EU v eurech

ZeměČeská republikaSlovenskoPolskoŠvédskoNěmeckoRakouskoNizozemí
Průměrná cena půdy2 3751 2102 7004 1809 00020 00040 916
Poznámka: ceny v rámci jednotlivých zemí se výrazně liší podle jednotlivých regionů i kvality půdy. Za pronájem půdy se platí v ČR 47 eur na hektar, na Slovensku 20 eur na hektar, v Polsku asi 40 eur na hektar. Ve starých členských zemích EU se pohybuje cena pronájmu od 90 eur na hektar ve Švédsku do 500 eur v Dánsku a Řecku
Pramen: Agrární komora ČR, Evropský statistický úřad (Eurostat) 2008, 2009

V Česku je podle tajemníka Agrární komory Martina Fantyše pronajato asi 80 procent půdy. V západních zemích vlastní zemědělci podle dostupných informací nejméně polovinu půdy, na níž hospodaří. Souvisí to s tím, že nezažili kolektivizaci zemědělství.

Cena pronájmu vychází z kvality půdy. V horských oblastech se pohybuje v průměru od 500 korun za hektar po 2500 korun u nejbonitnější půdy. Prodejní cena je podle Fantyše o polovinu vyšší než cena úřední.

Realitní kancelářeaž na několik málo výjimek zpravidla nákup a prodej půdy nezajišťují, řekl serveru peníze.cz prezident Asociace realitních kanceláříJaroslav Novotný. Kdo chce investovat do půdy, může podle jeho slov využít informací či služeb webu farmy.cz. Ten se v Česku jako jediný dlouhodobě zaměřuje na zemědělské nemovitosti a trh se zemědělskou půdou.

Cena půdy v západní Evropě je vyšší než v Česku. Měla by se proto časem podle jednatele serveru farmy.cz Jaroslava Urbana dostat na podobnou úroveň. V květnu příštího roku navíc skončí lhůta, po kterou nebylo možné půdu prodávat cizím fyzickým osobám z jiných zemí EU. Kdo chtěl, stejně si ale půdu koupil přes firmy, které si k tomu v Česku založil. Cena půdy v Česku tak podle Urbana poroste, nikoli však skokově.

Pro srovnání, podle Fantyše stojí v ČR v průměru hektar půdy 2375 eur, zatímco na Slovensku 1210 eur a v Polsku 2700 eur. V patnácti starých členských zemích Evropské unie se podle Evropského statistického úřadu Eurostat pohybuje její průměrná cena od 4180 eur na hektar ve Švédsku po 40 916 eur v Nizozemsku. V Německu činí průměrná cena zemědělské půdy kolem 9000 eur za hektar, v Rakousku dokonce přes 20 tisíc eur.

Také průměrná výše pronájmu hektaru půdy, která činí 47 eur, je v Česku výrazně nižší než v zemích původní evropské patnáctky, kde se pohybuje od 90 eur za hektar zemědělské (orné) půdy ve Švédsku po 500 eur za hektar v Dánsku a v Řecku, uvedl Fantyš.

Urban upozorňuje, že podobná data mohou být zavádějící. Ceny půdy v jednotlivých částech Německa i jiných zemí jsou často velmi rozdílné. Je také třeba porovnávat stejné druhy půdy.

O nákup a prodej půdy přes farmy.cz mají zhruba stejný zájem zemědělci a finanční investoři. Vlastník půdy a především její uživatel musí dbát na to, aby byla půda řádně obhospodařována. Uživatel (nájemce) jinak může přijít o dotace, což je podstatný zdroj příjmů. Pokud vlastník půdu pronajme, zabije dvě mouchy jednou ranou. Získá nájemné a o stav pozemku bude pečovat nájemce.

Jak se díváte na možnost investovat do zemědělské půdy? Považujete ji za zajímavou investici? Napište nám o tom!

Vytisknout

Líbil se vám článek?

+44
Ano
Ne

Diskuze

29. 1. 2015 | 18:33 | Jana

Kolik se pohybuje cena orne pudy na Slovensku za 1m více

25. 11. 2011 | 18:34 | tetina

Nevím jak je to jinde,ale na brněnsku platí Zemědělské družstvo za pronájem 1 hektaru orné půdy 800 Kč.Když odečtu daň z nemovitosti a daň z příjmu (za pronájem),zbudou mi necelé 2 stovky za hektar.Je toto "zlatý důl"?, když...více

18. 8. 2010 | 0:36 | Pierre

Konkrétní zkušenost z Vysočiny. Někteří z dnešních restituentů - důchodců ani netuší, jaké mají bohatství. Dlouhodobě pronajímají i 60 ha půdy za 1000 Kč/ha/rok. To není špatné zde na Vysočině. Ale smlouvy za tuto cenu uzavírají...více

31. 7. 2010 | 18:04 | maitland

Investice do zemědělské půdy je velice spekulativní a málo likvidní.Ano cena může jít nahoru,ale vzhledem k ekonomické situaci je to velmi nepravděpodobné.Myšlenka,že sem vtrhnou zemědělci z Rakouska či Německa je směšná,už...více

31. 7. 2010 | 15:41 | Prášil

dobrý článek. Moc se tady o této formě investic nepíše a spousta investorů to ještě podceňuje. Půda je ale výborný stabilizující prvek portfolia, daleko lepší než jiné nemovitosti.... Už jsem pár desítek hektarů taky koupil...více
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.