Interaktivní průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Věra Tůmová | rubrika: Jak na to | 29. 10. 2008 | 1 komentář
Interaktivní průvodce výpisem z katastru nemovitostí
Zjistit majitele konkrétní nemovitosti není v Česku složité. Stačí získat výpis z katastru nemovitostí. Vyznat se v něm ale chce trochu cvik, aby člověk nepřehlédl důležitou informaci, která se k nemovitosti vztahuje. Přinášíme zde proto návod, jak se ve výpise orientovat.

Výpis z katastru nemovitostí slouží především k doložení vlastnického vztahu ke konkrétní nemovitosti. Dokládá fyzickou a právní existenci nemovitosti. Laicky řečeno, prokazuje třeba, že činžovní dům na určité adrese vlastní konkrétní rodina, a bydlí v jeho všech čtyřech bytech jenom její členové, kteří rovněž vlastní i pozemek, na němž dům stojí. Taková informace bude ve výpisu snadno srozumitelná. Pokud ovšem vlastnické vztahy a věcná břemena v rámci činžovního domu nebudou jednoduchá, může být orientace ve výpisu z katastru složitější.

Standardní výpis z tuzemského katastru nemovitostí, tedy list vlastnictví, má záhlaví a sedm hlavních částí označených písmeny A,B,C,D,E,F. Nabízíme interaktivního průvodce, který vám ukáže, co kde ve výpisu hledat.

Kde lze v Česku nyní získat výpis z katastru nemovitostí

Od 1. 1. 2007 mohou na základě zákona č. 365/2000 Sb., o informačních systémech veřejné správy vydávat výpisy z katastru nemovitostí vedle katastrálního úřadu rovněž tyto instituce:

  • obecní úřady, úřady městských částí (tzv. Czech Points)
  • krajské a matriční úřady
  • Česká pošta, Hospodářská komora ČR
  • notáři
Textová verze popisu výpisu z katastru nemovisoti

Výpis z katastru by měl ještě obsahovat následující:
informace o řízení souvisejících s právními vztahy ke konkrétním nemovitostem, další upozornění, číslo jednací (řízení PÚ), název katastrálního úřadu, datum a čas pořízení výpisu a jméno a podpis vyhotovitele včetně razítka katastrálního úřadu. Jako oficiální potvrzení třeba pro banku slouží výpis z katastru jedině s razítkem a příslušným kolkem.

Už vás nebo někoho z vašeho okolí někdy výpis z katastru zmátl? Setkali jste se někdy s komplikacemi ohledně výpisu z katastru? Co podle vás orientaci ve výpisech nejvíce komplikuje? Podělte se o zkušenosti.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+23
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.