Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Proč jsou v Česku tak rozdílné ceny nemovitostí

| rubrika: Když se řekne | 21. 10. 2008 | 11 komentářů
Proč jsou v Česku tak rozdílné ceny nemovitostí
Dramatické zvraty v cenách bytů a domů se v Česku v dohledné době rozhodně nečekají. Shodují se na tom všichni oslovení odborníci. Rozdíly v cenách mezi regiony jsou ale z historických důvodů velké, což ovlivňuje i vyhlídky na zdražování či zlevňování nemovitostí.

Navzdory současnému vývoji ve světě, ceny rezidenčních nemovitostí v Česku hromadně klesat nebudou. Maximálně budou stagnovat a na „dobrých adresách“ porostou spolu s inflací i nadále, tvrdí oslovení odborníci na tuzemský realitní trh. Zlevňovat by se podle nich měly převážně byty v méně vybavených a špatně dostupných lokalitách a nekvalitní panelové byty. „Nedomnívám se, že by se na realitním trhu mělo odehrát nějaké zemětřesení a že budeme v nadcházejícím období svědky dramatických změn v cenách nemovitostí,“ říká Petra Horáková Krištofová z Asociace hypotečních makléřů (AHM). A podobně hovoří i ostatní experti.

Ceny bytů a domů se mezi jednotlivými regiony Česka stále výrazně liší. Standardní pražský panelákový byt 3+1 ve velikosti 65 až 80 metrů čtverečních může kupce přijít na 3,2 milionu korun, zatímco v Plzni nebo ve Zlíně mu bude na podobný byt stačit třeba i o dva miliony méně. Postavit nový byt ale stojí zhruba stejně v Praze i na Moravě. „Jedním z hlavních důvodů, proč jsou ceny tak rozdílné, je fakt, že se mimo Prahu nové byty téměř vůbec nestaví,“ zdůrazňuje Jiří Pácal z Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí (ARTN) a dodává: „Hovoří se sice o stavebním boomu, ale jednoznačně z čísel ČSÚ je vidět, že mimo Prahu se staví hlavně rodinné domy v rámci individuální výstavby. Bytové domy se staví málo, a pokud vůbec, je to ještě z části komunální výstavba. Developerských projektů je v regionech minimum.“

Kde nejspíše v ČR podle expertů vzrostou a poklesnou ceny bytů

Pokles se dá očekávat:

 • nemovitosti v nezajímavých lokalitách
 • nekvalitní panelové byty
 • malé byty ve špatně dostupných lokalitách u Prahy
 • rodinné domky v satelitech

Růst cen se dá očekávat:

 • nemovitosti na Ostravsku
 • nové 3–4pokojové byty
 • luxusní byty v centru Prahy
 • nové domky v Kladně, Berouně, Ml. Boleslavi, Mělníku

Byty v regionech se staví málo nejen kvůli nižší kupní síle obyvatel, ale i kvůli konkurenci rodinných domů. „Spousta rodin si raději pořídí pozemek a postaví vlastními silami domek, než aby si za hodně peněz kupovala byt. A kde jsou ceny starých bytů nízko, není možné ani prodávat nové mnohonásobně dráž. Takových se tam prodá jen pár. Developeři zároveň těžko mohou stavět a prodávat byty pod svými náklady,“ podotýká Pácal.

Byty do vlastnictví se na trh v menších městech mohly dostat jedině převody družstevních bytů po splacené anuitě (tzn. za nula korun) nebo privatizací obecních či podnikovým bytů. A i tyto se prodávaly původním nájemníkům za minimální částky ve výši desetitisíců korun. Z takto nízké základny začaly teprve nedávno růst. „Cena bytu v nějakém menším městě prostě nevznikla z toho, že by se tam byty postavily a prodávaly za miliony, ale že se de facto rozdávaly nájemníkům za nízký peníz a jejich cena tak neodpovídala trhu. Jen pomalu se trh v regionech dostává ze zamrznutí na nějakou cenu, kde by jinak byl normálně,“ konstatuje Pácal.

Podle ředitele odboru nemovitostí Hypoteční banky Petra Němečka za obrovský rozdíl v cenách bytů mezi Prahou a ostatními městy může i atraktivita hlavního města jako sídla nejdůležitějších firem a úřadů, vyšší kupní síla obyvatel a cizinců, kteří hojně investovali do realit.

Poptávka po bytech Praze byla v minulých letech enormně vysoká. Na tom se shodují, jak bankovní experti, tak i realitní makléři, kteří jsou v každodenním kontaktu s prodejci i kupci nemovitostí. „Lidé zde vydělávají více peněz, jsou ochotnější více utrácet. Proto se do Prahy soustředilo také tolik developerských skupin, ať už tuzemských nebo zahraničních,“ říká Horáková-Krištofová.

„Trh je v Praze nejživější ze všech regionů i proto, že je nejméně náchylný k místním vlivům, které se u menších obcí zpravidla projevují, “ připomíná Pácal a pokračuje: „Třeba privatizace obecních bytů v desetitisícovém městě může srazit cenu všech nemovitostí. Což se v Praze projeví méně. Pražský trh je díky počtu transakcí na tyto místní jevy nejméně náchylný.“

Zatím není jasné, jak s cenami bytů v Česku zamíchá deregulace nájemného. „Už nyní se ukazuje, že se ceny za bydlení pomalu sjednocují a rozdíly mezi regulovanými a komerčními nájmy, především v Praze i regionech, se zmenšují. A tento trend potrvá i v příštích letech,“ domnívá se generální ředitel Realitní společnosti České spořitelny Bedřich Skalický. S tím, jak se přibližují ceny regulovaného a tržního nájmu klesají výnosy z nájemného se snižuje i počet spekulativních nákupů kvůli pronajímání. „Ještě tak dva či tři roky zpátky bylo poměrně dost lidí, kteří si kupovali byty, aby si tak uložili peníze a čerpali výnosy z nájemného. Výnos ani tehdy ale nebyl příliš závratný. Dnes, kdy se reálně blíží třem procentům, už je pro takové investory daleko lepší třeba termínovaný účet,“ upozorňuje Pácal.

Anketa

Myslíte, že Česku v dohledné době hrozí prasknutí cenové bubliny nemovitostí?

„Dá se očekávat, že u méně kvalitních nemovitostí k určité cenové korekci bude muset dojít. Není možné, aby se nekvalitní panelákové byty prodávali i přes 50 tisíc korun za metr čtvereční,“ říká Pácal. Podobně hovoří i člen Asociace hypotečních makléřů Boleslav Bevelaqua ze společnosti Fineo. Snižování cen panelových bytů začalo podle něj ostatně už na začátku letošního roku.

Zlevnit mohou v nejbližší budoucnosti hlavně byty ve špatně dostupných lokalitách na okraji Prahy. Řada z nich je nyní podle Němečka již neprodejná. S cenou dolů půjdou patrně i domky v satelitních vesničkách, kterým chybí občanská vybavenost. Stagnace či mírný růst cen spolu s inflací se bude možná týkat tří a čtyřpokojových bytů. Mírné zdražení se podle Němečka dá očekávat u luxusních bytů v centru Prahy a v nových bytech a domcích v Kladně, Berouně, Mladé Boleslavi nebo Mělníku.

Jak vnímáte změnu cen nemovitostí ve vašem okolí vy? Zdražují se u vás nebo zlevňují byty? Co ovlivňuje cenu bytů a domů ve vašem regionu? Podělte se o zkušenosti.

 • RSS
 • Kindle
 • Poslat e-mailem
 • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+25
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

21. 10. 2008 16:34

Já jsem prodal v Praze byt na jaře tohoto roku ještě za dobrou cenu.
Když se podívám teď po půl roce na inzeráty prodejců bytů v tom stejném domě tak ceny jsou o 200 tis. nižší za lépe vybavené byty než jsem prodal já. A bytů k prodeji přibývá.
Takže ceny jdou dolů (nyní již 10%). A milí drazí prodejci bude hůř !!! Taky jsem si v akciích myslel před dvěma měsíci že už ceny klesat nebudou.
Připravte se na pád cen v Praze !!!!

Reagovat

 

+4
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

21. 10. 2008 7:22, zd

ty nesmysly že byt v PM je za 1 200 000. jsou víc než bláboly :Chybíti tam jen 1 000 000 min rozdílu.

Reagovat

 

-4
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (11 komentářů)

1. 7. 2010 | 3:32 | Ivo

Ceny bytů více

1. 7. 2010 | 3:31 | Ivo

Ceny bytů více

24. 10. 2008 | 21:27 | naďa

Článek má pravdu, o cenách bytů hodně rozhoduje i privatizace a malá výstavba. Často se to opomíjí. Na menších městech developeři nepostavili skoro nic. A to co předvádí obce v privatizaci úplně mává s trhem. více

23. 10. 2008 | 0:30 | patrik

Je dobře, pokud se k trhu vyjadřují lidé, kteří něco vědí. Např. na ihned.cz jsou tak stupidní články, že přemýšlím o relevantnosti tohoto média, vč. HN. Současná situace je fakt dost složitá a díky za náměty k přemýšlení....více

22. 10. 2008 | 9:00 | TVK

Já s vámi souhlasím. Jenže v menších městech je nabídka bytů přece jen omezenější, protože nová výstavba prakticky neexistuje, tzn. tlak ze strany nabídky je podstatně menší než ve větších městech, kde je nutno udat novostavby....více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK