Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Neuznali vám reklamaci? Obraťte se na znalce.

| rubrika: Jak na to | 24. 2. 2010 | 23 komentářů
Neuznali vám reklamaci? Obraťte se na znalce.
Při rozhodování o oprávněnosti reklamací na rozlepené boty, vady textilu, nebo jiných výrobků, vám může pomoci soudní znalec. Za posudek musíte zaplatit, ale při úspěšné reklamaci se vám peníze vrátí.

Pan Stanislav se řídí zásadou, že není tak bohatý, aby si mohl kupovat levné věci. Když si vybíral novou zimní bundu, ignoroval levné i ty ve výprodejích. Až do loňského léta si myslel, že ho tento přístup – stejně štědrý byl k rodině - chrání před koupí nekvalitního zboží, které by pak musel reklamovat.

Jenže na bundě za několik tisíc korun se po čase pokazil zip. Stanislav vadu reklamoval, prodejna mu však zdvořile, ale jednoznačně sdělila, že reklamacineuznává. Prý jde o vadu způsobenou běžným používáním.

Spotřebitelská organizace, kterou požádal o radu, Stanislavovi poradila, aby se spor pokusil vyřešit smírně, tedy mimosoudní cestou. Nejdříve si ale musel najít znalce, který vadu bundy posoudí. Našel ho v seznamu znalců, který je dostupný na serveru www.justice.cz a dělí znalce podle specializace a regionu, v němž působí. Cena znaleckého posudku závisí na dohodě mezi znalcem a zákazníkem. Vypracování jednoduchých posudků trvá obvykle necelý měsíc a stojí do tisíce korun, složitější posudky jsou dražší a jejich zpracování delší.

Znalecký posudekstál Stanislava téměř tisícovku. Když ho ale předložil v prodejně, kde si bundu zakoupil, reklamaci mu uznali a dostal zpět peníze nejen za bundu, ale i za znalecký posudek. Obchodník zjevně reklamaci zamítl a doufal, že kupující nebude dál ztrácet čas a energii, natož aby si nechal zpracovat znalecký posudek.

Někdy ovšem kupujícímu ani tento krok nepomůže, a pokud trvá na tom, že je reklamace oprávněná, nezbývá mu, než jít k soudu. Může se to vyplatit i u levnějších výrobků. Zákazník například reklamuje zboží za 900 korun, znalecký posudek stojí pět tisíc korun, stejně jako honorář advokáta. Když kupující spor vyhraje, vše hradí prodávající, říká Marie Stejskalová soudní znalkyně oděvních a galanterních výrobků v oblasti textilií, kůží a kožešin.

Nevýhodou soudního procesu je, že zpravidla trvá dlouho. Navíc stěžovatel musí zaplatit soudní poplatek, který činí nejméně 600 korun. „Když se přesto zákazník rozhodne, že se na soud obrátí, měl by mu předložit veškeré dokumenty o koupi zboží, tedy doklad, že ho skutečně koupil, záruční list a zamítavý reklamační protokol,“ říká mluvčí Sdružení obrany spotřebitelůJan Votočka.

Znalecký posudek jedné nebo druhé strany, která vede spor (svůj posudek si může samozřejmě nechat na vlastní náklady udělat i prodávající), má jen podpůrný význam. Soud podle Stejskalové zpravidla vychází z posudku znalce, kterého si sám vybral. Přesto je důležité, aby byl znalecký posudek, který má k dispozici kupující, co nejpřesnější. Proto by měl nespokojený zákazník znalci poskytnout veškeré nezbytné doklady, a co nejpřesněji ho informoval o všem, co se k reklamaci vztahuje. Stejně jako advokáta.

„Soudní spory, které se týkají reklamací zboží, se vedou většinou o to, zda jde o vadu, způsobenou špatným materiálem, nebo běžným opotřebením. Typické je to u prošlapané nebo rozlepené obuvi,“ dodává Votočka.

Právě obuv je nejčastějším předmětem reklamací. Často jsou reklamovány také textilní výrobky. Většinou jde, jak říká Stejskalová, o stálost vybarvení, možnosti údržby, pokud výrobek vznikl z několika nesouvisejících komponent, ale také o stálost otěru a oděru.

Existují případy, kdy nebyla reklamace oprávněná. Jestliže tedy znalec kupujícímu naznačí, že zřejmě není v právu a může spor – při mimosoudním řízení, nebo u soudu - prohrát, měl by zvážit, zda ho neukončit, aby zbytečně neplýtval penězi.

Využili jste někdy služeb znalců? Podělte se o zkušenost.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+63
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

21. 5. 2012 22:36, Spiderman

Ty si asi totálně mimo, no a co, že máš boty Alpine Pro, prošlapat boty můžeš jakékoliv, když ojedeš gumy u auta, dřív než je zdrávo, třeba svou technikou jízdy, taky je jdeš reklamovat s tím, že máš Michelinky.
Vy češi jste pěkní paka.....škoda některé z vás nejde reklamovat v porodnici

Reagovat

 

+11
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu ( 03. 03. 2010 20:28)

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

24. 7. 2015 8:57, Igor

Ano, prodávající musí kupujícímu dokázat, že s výrobkem manipuloval v rozporu s návodem k užití. Já nyní reklamuji NTB Asus Zenbook UX303LN s vadou na displeji a taky to na mě zkouší, že jsem to špatně nosil v tašce, neměl mezi klávesnicí a displejem hadřík a že NTB byl vystaven neúměrnému tlaku. Servis a prodejce to prostě zkouší. A je na Vás, jak vytrváte. Já to v případě zamítnutí posílám soudnímu znalci a pak se uvidí co bude dále.

Reagovat

 

-1
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Vita 30. 07. 2014 14:57)

Další příspěvky v diskuzi (23 komentářů)

18. 3. 2017 | 13:58

Když si koupím značkové boty, líbí se mi, chci je nosit, ale propadá se pata.Prodejna neuzná ani jiný odporný několika stránkový posudek vady a stojí si za několika řádkovým posudkem svého znalce, tak to není lumpárna za...více

20. 2. 2017 | 15:33 | Tetra

Oni jsou někteří naši spoluobčané "zákazníci" tak trochu vychytralí. Koupím foťák, zajedu na dovolenou, vrátím foťák, koupím boty, ošoupu, vrátím boty, koupím stan, postanuju a vrátím stan. Ale oni za to vlastně ani nemůžou,...více

16. 12. 2016 | 20:32 | Michaela

Dobrý den,chtěla bych se zepatar.v červnu 2016 jsem zakoupila zboži (kočarek) v hodnotě 3800 kč.po 2 měsicih uživáni se mi zlomila konstrukce,kočarek sem si odvezla po týdnu se mi zlomila konstrukce na druhe straně usoudila...více

12. 10. 2016 | 14:38 | Divá Bára

Před lety jsem díky posudku státní zkušebny úspěšně dotáhla do konce reklamaci bot, kterou mi předtím dvakrát zamítli. Šlo o zimní boty, posudek však prokázal, že nesplňují normu ani pro obuv tzv. celoroční, takže jako zimní...více

14. 8. 2015 | 23:08 | Martys

Spiderman má asi problém nejen s čechy ale asi i s timi od kterých utekl že? více

Oblíbená témata

reklamace

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK