Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Aukce bytů: nabídnete nejvíc a stejně odejdete s prázdnou

Aukce bytů: nabídnete nejvíc a stejně odejdete s prázdnou
Nabídnout v aukci nejlepší cenu ještě nemusí znamenat, že kupující věc dostane. Přesvědčili se o tom třeba účastníci pražské aukce bytů. Výsledek aukce totiž není pro prodávajícího závazný.

V Praze se 27. května uskutečnila již druhá aukce bytů. Ne všichni, kdo byty vydražili, si je však mohli následně koupit. Developeři totiž polovinu z nich nebyli ochotni prodat za přiklepnutou cenu.

Druhé aukce bytů a rodinných domů se zúčastnili developeři se třiceti byty ve třincáti developerských projektech. Dražit přišlo jen 56 zájemců, tedy podstatně méně než u první aukce, na kterou jich přišlo v prosinci 2009 celkem 131.

Příčina malého zájmu o druhou aukci bytů, kterou pořádaly realitní společnosti Gavlas a Professionals, pravděpodobně spočívá v tom, že zájemci se už v první aukci cítili podvedeni. Těm, kterým byly přiklepnuty byty za zajímavě nízké ceny, totiž developeři nakonec odmítli polovinu vydražených bytů prodat. Ani u druhé aukce to nebylo jiné.

Aukce domu

Foto: Dreamstime

Vyvolávací cenu stanovili organizátoři na 60 procent katalogové nabídky developerů (v první aukci to bylo 40 procent). Vydraženo bylo 24 bytů a polovina vydražitelů měla smůlu, protože jim ani tentokrát developeři byty neprodali. Sami si totiž stanovili tak zvané limitní ceny, za které byli ochotni prodat. Ty se pohybovaly zhruba na úrovni 90 procent ceny uvedené v nabídkových katalozích. Nikdo z kupujících je však přesně předem neznal.

Pokud byla přiklepnutá cena nižší než limitní cena developera, dozvěděl se to vydražitel až dodatečně. O tom, že prodávající není povinen nabízenou nemovitostprodat, byli zájemci informování v podmínkách aukce zveřejněných na internetu. Zástupce jednoho z developerů, kteří v aukci nabídli své byty, komentoval neúspěch aukce v tisku tak, že český trh na takový způsob prodeje není zatím připraven. Spíše to však vypadá, že čeští spotřebitelé zatím dobře nechápou rozdíl mezi aukcí a veřejnou dražbou, a proto se cítili podvedeni.

Právník Sdružení obrany spotřebitelů (SOS) Tomáš Palla k tomu vysvětluje, že aukce je v podstatě obchodní veřejná soutěž o nejvhodnější návrh na uzavření kupní smlouvy. Vyhlašovatel tak v rámci aukce činí pouze výzvu k předložení nabídek k uzavření smlouvy, z nichž si pak vybere tu, která mu nejvíc vyhovuje a tuto akceptuje. Smlouva tak vzniká až akceptací vyhlašovatelem, nikoliv učiněním nabídky v rámci aukce.

Vyhlašovatel je přitom oprávněn odmítnout všechny předložené návrhy, jestliže si toto právo vyhradil v podmínkách soutěže. Jinak je tomu u veřejné dražby, kde vlastnictví vydraženého předmětu přechází na vydražitele udělením příklepu licitátorem (za předpokladu uhrazení nabídnuté ceny). Jeho původní majitel už nemá právo vzít nabídku zpět.

„Spotřebitelům můžeme tedy doporučit jen to, aby se raději neúčastnili prodejních aukcí, jejichž pravidlům přesně nerozumějí, nebo jejichž pravidla nejsou zcela transparentní,“ doporučuje Palla.

Autorka je projektová manažerka Sdružení obrany spotřebitelů.

Ideální nájemce
  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+3
Ano
Ne

Diskuze

10. 6. 2010 | 13:47 | Zdenek

Nechápu, že si lidi nechají ze sebe dělat hlupáky zvlášť po 1."vydařené" aukci. Obvykle v katalogu u jednotlivých nabídek AD, bývá cena minimální/vyvolávací/ a druhá tzv. očekávaná. Minimální znamená, že se za tuto cenu prodá,...více

10. 6. 2010 | 9:16 | ADA

Je zajimave, ze potencialni kupujici na techto zmanipulovanych aukcich (udajne cca polovina "drazitelu" byla z rad developeru a snazili se o umele navysovani ceny, je to informace z druhe ruky, ja tam nebyl) vubec ztraceji...více

10. 6. 2010 | 4:56 | cedr

To doporuceni z konce clanku se panu Pallovi docela splnilo. Na druhou aukci uz mu prisla jen pulka lidi. Jinak si myslim, ze neuspech akce neni ani tak zpusoben tim, ze by potencialni kupci nebyli na dany druh prodeje zvykly,...více

10. 6. 2010 | 4:46 | Aleš

Ne, Že trh není připraven. Přesněji - developeři nejsou připraveni prodávat za současné tržní ceny, které jsou výrazně nižši než jejich představy - jak se ukázalo v těchto aukcích. více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK