Bydlení dál prudce zdražuje. Český růst je šestý nejrychlejší v EU

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 7. 10. 2019 | 1 komentář

Domy a byty v Česku zdražily v letošním druhém čtvrtletí o 8,7 procenta oproti stejnému období loňského roku. Růst cen je šestý nejvyšší v celé Evropské unii, vyplývá z dnes zveřejněných dat Eurostatu.

Ceny v Česku rostou o trochu méně než v předchozích čtvrtletích. V letošním lednu až březnu stouply meziročně o 9,6 %, v loňském říjnu až prosinci dokonce o 9,9 %. Nejvýraznější zdražení zaznamenali statistici ve druhém čtvrtletí roku 2017, kdy ceny stouply meziročně o 13,3 %.

Růst cen nemovitostí stále nepolevuje, přestože největší boom poptávky máme za sebou a doba nejlevnějších hypoték rovněž skončila. Navzdory silnější bytové výstavbě se nejenom růst cen bytů nezbrzdil, ale ani se nezačal srovnávat nepoměr mezi cenou nového a starého bydlení,“ říká ekonom ČSOB Petr Dufek.

„Zdá se, že se v tomto směru zatím nic moc nezmění, i když předpokládáme, že ve druhé polovině roku zmírní tempo růstu cen na zhruba šest procent. K výraznějšímu omezení růstu cen bytů tak nejspíše dojde teprve až v příštím roce,“ dodává Dufek.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Meziroční růst cen nemovitostí ve druhém čtvrtletí 2019

StátZměna
Maďarsko14 %
Lucembursko11,4 %
Chorvatsko10,4 %
Portugalsko10,1 %
Lotyšsko9 %
Česko8,7 %
Nizozemsko8,3 %
Slovensko8,3 %
Polsko8,2 %
Kypr8 %
Rakousko6,7 %
Litva6,6 %
Malta6,2 %
Estonsko5,8 %
Slovinsko5,8 %
Španělsko5,4 %
Německo5,2 %
Bulharsko5 %
Norsko4,8 %
Island4,7 %
průměr EU4,2 %
Francie3,2 %
Belgie3,1 %
Dánsko2,9 %
Irsko2,5 %
Švédsko2,2 %
Rumunsko1,8 %
Velká Británie1,4 %
Finsko0,8 %
Itálie-0,2 %

V letošním druhém čtvrtletí rostly nejvíc v Maďarsku (o 14 % v porovnání se stejným obdobím loňského roku), Lucembursku, Chorvatsku, Portugalsku, Lotyšsku a Česku.

Jediným členským státem, kde domy a byty aspoň nepatrně zlevnily, je Itálie s meziročním poklesem 0,2 %. „Její dlouhodobé hospodářské problémy ústí do útlumu realitního trhu, ceny bytů zde padají už třetím rokem za sebou,“ připomíná Dufek. Jenom mírné zdražení zaznamenaly Finsko a Velká Británie.

V celé Evropské unii stouply ceny v průměru o 4,2 %. „K růstu cen napomáhají v mnoha zemích především levné peníze, které jednak stimulují poptávku z titulu dostupnějších hypoték. Tu navíc podporuje i výrazně příznivější situace na trhu práce charakterizovaná klesající nezaměstnaností na jedné straně a rostoucí zaměstnaností na straně druhé, která je patrná především v takzvaných nových členských zemích,“ vysvětluje Dufek.

„V eurozóně však nelze zapomenout ani na efekt záporných úrokových sazeb, které nutí část investorů hledat si pro zhodnocení peněz jiné alternativy. Jednou z nich je pak realitní trh s jeho solidním výnosem v podobě nájemného nebo i jen spekulace na další růst cen bydlení,“ dodává ekonom.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

Zjistěte tržní cenu nemovitosti i výši nájmu

Odborným garantem této služby je Quantum reality - realitní kancelář Praha

A tohle už jste četli?

Změna u hypoték: Dlouhé fixace zdražují, výhodnější jsou roční

6. 12. 2023 | Kateřina Hovorková

Změna u hypoték: Dlouhé fixace zdražují, výhodnější jsou roční

Průměrná úroková sazba letos mírně klesla, za poslední měsíc se ale prakticky nezměnila. Nová čísla z bank ale ukazují na jiný zajímavý trend.

Omezení hypoték zmírní. ČNB ruší další klíčový limit

29. 11. 2023 | Kateřina Hovorková

Omezení hypoték zmírní. ČNB ruší další klíčový limit

Banky nebudou muset od ledna 2024 dodržovat parametr DTI, tedy počet ročních čistých příjmů žadatele nutných ke splacení všech jeho dluhů. Platný tak zůstane jen limit LTV – poměr výše... celý článek

Creditas končí s hypotékami. Ještě v létě si je chválila

27. 11. 2023 | Olga Skalková

Creditas končí s hypotékami. Ještě v létě si je chválila

Banka Creditas přestala přijímat žádosti o hypotéky. Podle informací z poboček vyhlásila interně stopku zhruba v polovině listopadu. Rozhodnutí dnes pro Peníze.cz potvrdila mluvčí banky Lucie... celý článek

Předčasné splacení hypotéky se prodraží. Změny pravidel podrobně

15. 11. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

Předčasné splacení hypotéky se prodraží. Změny pravidel podrobně

Za nedodržení smlouvy bude klientům hrozit výrazně vyšší sankce než dosud. Na druhou stranu se rozšíří okruh situací, kdy lze hypotéku předčasně splatit zdarma.

Ceny bytů klesají už rok v kuse. Přijde obrat?

8. 11. 2023 | redakce Peníze.CZ

Ceny bytů klesají už rok v kuse. Přijde obrat?

V porovnání s loňským rokem jsou teď ceny bytů o 6,2 procenta níž. Ukazuje to statistika HB Index, vycházející z odhadů tržních cen nemovitostí, které si prostřednictvím hypotečního... celý článek

Partners Financial Services