Bydlení dál prudce zdražuje. Český růst je šestý nejrychlejší v EU

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 7. 10. 2019 | 1 komentář

Domy a byty v Česku zdražily v letošním druhém čtvrtletí o 8,7 procenta oproti stejnému období loňského roku. Růst cen je šestý nejvyšší v celé Evropské unii, vyplývá z dnes zveřejněných dat Eurostatu.

Ceny v Česku rostou o trochu méně než v předchozích čtvrtletích. V letošním lednu až březnu stouply meziročně o 9,6 %, v loňském říjnu až prosinci dokonce o 9,9 %. Nejvýraznější zdražení zaznamenali statistici ve druhém čtvrtletí roku 2017, kdy ceny stouply meziročně o 13,3 %.

Růst cen nemovitostí stále nepolevuje, přestože největší boom poptávky máme za sebou a doba nejlevnějších hypoték rovněž skončila. Navzdory silnější bytové výstavbě se nejenom růst cen bytů nezbrzdil, ale ani se nezačal srovnávat nepoměr mezi cenou nového a starého bydlení,“ říká ekonom ČSOB Petr Dufek.

„Zdá se, že se v tomto směru zatím nic moc nezmění, i když předpokládáme, že ve druhé polovině roku zmírní tempo růstu cen na zhruba šest procent. K výraznějšímu omezení růstu cen bytů tak nejspíše dojde teprve až v příštím roce,“ dodává Dufek.

Meziroční růst cen nemovitostí ve druhém čtvrtletí 2019

StátZměna
Maďarsko14 %
Lucembursko11,4 %
Chorvatsko10,4 %
Portugalsko10,1 %
Lotyšsko9 %
Česko8,7 %
Nizozemsko8,3 %
Slovensko8,3 %
Polsko8,2 %
Kypr8 %
Rakousko6,7 %
Litva6,6 %
Malta6,2 %
Estonsko5,8 %
Slovinsko5,8 %
Španělsko5,4 %
Německo5,2 %
Bulharsko5 %
Norsko4,8 %
Island4,7 %
průměr EU4,2 %
Francie3,2 %
Belgie3,1 %
Dánsko2,9 %
Irsko2,5 %
Švédsko2,2 %
Rumunsko1,8 %
Velká Británie1,4 %
Finsko0,8 %
Itálie-0,2 %

V letošním druhém čtvrtletí rostly nejvíc v Maďarsku (o 14 % v porovnání se stejným obdobím loňského roku), Lucembursku, Chorvatsku, Portugalsku, Lotyšsku a Česku.

Jediným členským státem, kde domy a byty aspoň nepatrně zlevnily, je Itálie s meziročním poklesem 0,2 %. „Její dlouhodobé hospodářské problémy ústí do útlumu realitního trhu, ceny bytů zde padají už třetím rokem za sebou,“ připomíná Dufek. Jenom mírné zdražení zaznamenaly Finsko a Velká Británie.

V celé Evropské unii stouply ceny v průměru o 4,2 %. „K růstu cen napomáhají v mnoha zemích především levné peníze, které jednak stimulují poptávku z titulu dostupnějších hypoték. Tu navíc podporuje i výrazně příznivější situace na trhu práce charakterizovaná klesající nezaměstnaností na jedné straně a rostoucí zaměstnaností na straně druhé, která je patrná především v takzvaných nových členských zemích,“ vysvětluje Dufek.

„V eurozóně však nelze zapomenout ani na efekt záporných úrokových sazeb, které nutí část investorů hledat si pro zhodnocení peněz jiné alternativy. Jednou z nich je pak realitní trh s jeho solidním výnosem v podobě nájemného nebo i jen spekulace na další růst cen bydlení,“ dodává ekonom.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

Zjistěte tržní cenu nemovisti i výši nájmu

online | rychle | zdarma

Odborným garantem této služby je Quantum reality - realitní kancelář Praha

A tohle už jste četli?

Na nový byt v Praze musíte šetřit přes 17 let. A neutrácet

14. 6. 2022 | Petr Kučera | 24 komentářů

Na nový byt v Praze musíte šetřit přes 17 let. A neutrácet

Na průměrný nový byt o rozloze 70 metrů čtverečních musí obyvatel Prahy vydělávat 17,3 roku – když nebude mít žádné jiné výdaje a neplatil by ani daně či odvody. Ukazuje to Index dostupnosti... celý článek

Hypotéky dál prudce zdražují. Nová čísla z bank

8. 6. 2022 | Jiří Hovorka | 22 komentářů

Hypotéky dál prudce zdražují. Nová čísla z bank

Banky teď nabízejí hypotéky s průměrným úrokem 5,71 %. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex. Ta nově vychází z nabídkových cen, zatímco dříve monitorovala až hodnoty ve skutečně... celý článek

Byty, domy a pozemky dál rekordně zdražují. Nová čísla

24. 5. 2022 | Jiří Hovorka | 45 komentářů

Byty, domy a pozemky dál rekordně zdražují. Nová čísla

Prudký růst cen nemovitostí v Česku nezpomalil ani v prvním čtvrtletí roku 2022. Naopak: čísla opět překonala rekord. Nejvíc – téměř o čtvrtinu za poslední rok – zdražily pozemky. Ukazují... celý článek

Rozdíly v kvalitě nemovitostí se zvýrazní

10. 5. 2022 | Vladan Kubovec | 10 komentářů

Rozdíly v kvalitě nemovitostí se zvýrazní

Nemovitosti mají setrvačnost a jejich ceny i výnosy reagují na pohyby ve světě se zpožděním. Ale reagují. Výhledově nás čeká zvýraznění rozdílu mezi kvalitními a méně kvalitními nemovitostmi.... celý článek

Splátky hypoték rostou o tisíce, úroky míří k 6 %

5. 5. 2022 | Jiří Hovorka | 57 komentářů

Splátky hypoték rostou o tisíce, úroky míří k 6 %

Banky teď nabízejí hypotéky s průměrným úrokem 5,33 %. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex. Ta nově vychází z nabídkových cen, zatímco dříve monitorovala až hodnoty ve skutečně... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.