Bydlení dál prudce zdražuje. Český růst je šestý nejrychlejší v EU

| rubrika: Aktuality | 7. 10. 2019 12:00 | 1 komentář

Domy a byty v Česku zdražily v letošním druhém čtvrtletí o 8,7 procenta oproti stejnému období loňského roku. Růst cen je šestý nejvyšší v celé Evropské unii, vyplývá z dnes zveřejněných dat Eurostatu.

Ceny v Česku rostou o trochu méně než v předchozích čtvrtletích. V letošním lednu až březnu stouply meziročně o 9,6 %, v loňském říjnu až prosinci dokonce o 9,9 %. Nejvýraznější zdražení zaznamenali statistici ve druhém čtvrtletí roku 2017, kdy ceny stouply meziročně o 13,3 %.

Růst cen nemovitostí stále nepolevuje, přestože největší boom poptávky máme za sebou a doba nejlevnějších hypoték rovněž skončila. Navzdory silnější bytové výstavbě se nejenom růst cen bytů nezbrzdil, ale ani se nezačal srovnávat nepoměr mezi cenou nového a starého bydlení,“ říká ekonom ČSOB Petr Dufek.

„Zdá se, že se v tomto směru zatím nic moc nezmění, i když předpokládáme, že ve druhé polovině roku zmírní tempo růstu cen na zhruba šest procent. K výraznějšímu omezení růstu cen bytů tak nejspíše dojde teprve až v příštím roce,“ dodává Dufek.

Meziroční růst cen nemovitostí ve druhém čtvrtletí 2019

StátZměna
Maďarsko14 %
Lucembursko11,4 %
Chorvatsko10,4 %
Portugalsko10,1 %
Lotyšsko9 %
Česko8,7 %
Nizozemsko8,3 %
Slovensko8,3 %
Polsko8,2 %
Kypr8 %
Rakousko6,7 %
Litva6,6 %
Malta6,2 %
Estonsko5,8 %
Slovinsko5,8 %
Španělsko5,4 %
Německo5,2 %
Bulharsko5 %
Norsko4,8 %
Island4,7 %
průměr EU4,2 %
Francie3,2 %
Belgie3,1 %
Dánsko2,9 %
Irsko2,5 %
Švédsko2,2 %
Rumunsko1,8 %
Velká Británie1,4 %
Finsko0,8 %
Itálie-0,2 %

V letošním druhém čtvrtletí rostly nejvíc v Maďarsku (o 14 % v porovnání se stejným obdobím loňského roku), Lucembursku, Chorvatsku, Portugalsku, Lotyšsku a Česku.

Jediným členským státem, kde domy a byty aspoň nepatrně zlevnily, je Itálie s meziročním poklesem 0,2 %. „Její dlouhodobé hospodářské problémy ústí do útlumu realitního trhu, ceny bytů zde padají už třetím rokem za sebou,“ připomíná Dufek. Jenom mírné zdražení zaznamenaly Finsko a Velká Británie.

V celé Evropské unii stouply ceny v průměru o 4,2 %. „K růstu cen napomáhají v mnoha zemích především levné peníze, které jednak stimulují poptávku z titulu dostupnějších hypoték. Tu navíc podporuje i výrazně příznivější situace na trhu práce charakterizovaná klesající nezaměstnaností na jedné straně a rostoucí zaměstnaností na straně druhé, která je patrná především v takzvaných nových členských zemích,“ vysvětluje Dufek.

„V eurozóně však nelze zapomenout ani na efekt záporných úrokových sazeb, které nutí část investorů hledat si pro zhodnocení peněz jiné alternativy. Jednou z nich je pak realitní trh s jeho solidním výnosem v podobě nájemného nebo i jen spekulace na další růst cen bydlení,“ dodává ekonom.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.