Drahé bydlení má řešit vláda, myslí si polovina lidí

Gabriel Pleska | rubrika: Co se děje | 7. 9. 2019 | 30 komentářů
Průzkum, který si nechala pro letošní Den finanční gramotnosti připravit finanční skupina Partners, potvrdil, že by Češi rádi bydleli ve svém. Pro mnoho z nich je ovšem vlastní bydlení nedostupné. Problém by podle nich měla řešit vláda, případně obce. Desetina by byla i pro vyvlastňování nemovitostí.
Drahé bydlení má řešit vláda, myslí si polovina lidí

Téměř polovina dotázaných v průzkumu, který letos v srpnu mezi tisícovkou lidí pro Partners provedla agentura MindBridge, má pocit, že s nedostupností bydlení zejména pro mladé by něco měl systematicky dělat stát (49 procent respondentů), případně by přivítali i zapojení obcí (24 procent).

Největší podpoře z navrhovaných státních zásahů se mezi obyvatelstvem těší bezúročné státní půjčky, lokální zastropování nájemného, návrat stoprocentních hypoték, ale také zrychlení stavebního řízení. Desetina respondentů dokonce mezi akcemi, které by stát na trhu s bydlením měl provést, uváděla zestátňování nemovitostí.

Průzkum Den finanční gramotnosti: Co by měl stát dělat s nedostupností bydlení

Zvětšíte klikem.
Zdroj: Průzkum MindBridge Cons. pro Den finanční gramotnosti 2019

Pouze movitější dotazovaní a dotazovaní, kteří už mají vlastní bydlení nějak vyřešené, vidí klíč k bydlení především v osobní iniciativě.

Letošní rok zaznamenaly banky pokles sjednaných hypotečních úvěrů, očekává se, že se letos sjedná až o pětinu méně hypotečních úvěrů než loni. Kromě jiného za to můžou nové regulace České národní banky. Kvůli nim jsou nejen nižší počty lidí, kteří na hypotéky dosáhnou dnes, ale podepsaly se i na rekordním zájmu v předchozích letech.

Jen regulacemi se ale situace vysvětlit nedá. Dalšími podstatnými faktory jsou pak zvyšování cen nemovitostí a v některých lokalitách také nedostatek volných bytů, zejména menších a levnějších. Respondenti ankety příčiny nedostupnosti bydlení vidí takto:

Průzkum Den finanční gramotnosti: Příčiny nedopstupnosti bydlení

Nemovitosti zdražují rychleji, než rostou platy

Lidé jsou podle průzkumu drtivě přesvědčení, že bydlet ve vlastním je výhoda. Potvrzují i zjištěná čísla: náklady lidí s vlastním bydlením jsou v průměru o 1800 korun měsíčně nižší, a to i navzdory splátkám hypotečního úvěru. Zatímco průměrné náklady na bydlení ve vlastním ukrajují podle průzkumu 27 procent příjmu, v nájmu už 37 procent.

Většina lidí by dala přednost bydlení ve vlastním; častěji tedy bydlení v nájmu není volba, ale nutnost. Chudší lidé, kteří nemají na vlastní bydlení, tedy na nájmu a ostatních nákladech platí víc než bohatší a dál chudnou.

Rozdíl v nákladech na bydlení podle jeho typu ukazuje graf.

Průzkum Den finanční gramotnosti: Výdaje na bydlení podle typu bydlení

Zvětšíte klikem.
Zdroj: Průzkum MindBridge Cons. pro Den finanční gramotnosti 2019

Projekt Den finanční gramotnosti společnosti Partners letos funguje už osmým rokem. Cílem projektu je zvyšování finanční gramotnosti prostřednictvím školení a přednášek Školy finanční gramotnosti a také oživení veřejné diskuze nad problémy finančního vzdělávání. Lekce finanční gramotnosti jsou určené široké veřejnosti, rodičů, penzistům, firmám i školám.

Aktuálně je v projektu zapojených 140 aktivních lektorů, kteří během 2764 lekcí proškolili už 31 088 lidí.

Další informace, včetně přihlášek do kurzů nebo testů finanční gramotnosti pro veřejnost, najdete na www.denfinancnigramotnosti.cz.

Partners Financial Services je mateřská společnost společnosti Partners media, která vydává Peníze.cz.

Šance na získání vlastního bydlení ale účastníci průzkumu vidí často poměrně pesimisticky, zvlášť pokud jde o mladší generace. Polovina dotázaných má za to, že mladí se dnes k vlastní nemovitosti nemůžou dostat, vidí to rovnou jako utopii nebo přinejmenším jako tak náročný závazek na celý život, že se nevyplatí se pokoušet. V Praze to tak vidí celých 64 procent obyvatel.

Zejména v Praze, ale i dalších lokalitách, kde ceny nemovitostí rychle rostly, a to i v porovnání s rekordními růsty mezd v posledních letech, lidé jako velkou překážku vidí nutnost naspořit dostatek peněz, aby vůbec mohli dostat hypotéku. Pokud současné doporučení České národní banky říká, že by člověk měl mít alespoň dvacet procent hodnoty nemovitosti, a když připočteme čtyřprocentní daň z nabytí nemovité věci, dostáváme se skoro na čtvrtinu hodnoty nemovitosti. „Při cenách nemovitostí v Praze to znamená mít naspořeno třeba milion a půl,“ podotýká finanční poradce Partners Vladimír Weiss.

Kde vzít vlastní základ k hypotéce

Nutnost mít k hypotečnímu úvěru vlastní zdroje ovšem lidé pociťovali i dřív, než Česká národní banka omezila stoprocentní hypotéky.

Téměř šedesát procent lidí mělo základ z vlastních úspor. Velmi často (15 procent) pomůžou finanční injekcí rodiče, dalším třem procentům žadatelů o úvěr dokonce rodiče pomohli zástavou vlastní nemovitosti. Dá se očekávat, že s rostoucími nároky na žadatel o hypotéku bude význam rodičovské pomoci při pořizování nemovitosti pro mladší generace ještě podstatnější.

Klidně nás sledujte! 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook a dozvíte se včas další aktuality a praktické rady.

Gabriel Pleska

Autor článku Gabriel Pleska

Vystudoval český jazyk a literaturu. Pracoval v literárním časopise a na tiskovém oddělení České pošty, později na volné noze jako korektor a editor. Editoval články pro Peníze.cz, pro Finmag.cz i pro papírový Finmag. Psává... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+13
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 30 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

8. 9. 2019 19:21, Dalibor

Ano, je jiná doba, ale pokud by se mladí přesunuli do zahraničí, tak na to doplatí následující:
1, Stát z hlediska snížených odvodů
2, Všichni obyvatelé, poněvadž by to znamenalo odsun majority mladých tedy i lékařů
3, Dále by se snížila konkurenceschopnost republiky, poněvadž by mladí tvořili HDP nějaké jiné zemi

Nemyslím si, že je tohle zrovna žádoucí.

Zobrazit celé vlákno

+44
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

7. 9. 2019 17:39, Whyki

Souhlasím kdyby se v Praze neprodali všechny Obecní byty za zlomek ceny, tak nájmy nejsou takhle vysoko a nakonec ani ceny... Prostě by se to nevyplatilo stejně jako ve Vídni.

Zobrazit celé vlákno

-8
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (30 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Úroky nezvýšíme, hlásí nová rada ČNB. Dál chce bránit korunu

4. 8. 2022 | Petr Kučera | 14 komentářů

Úroky nezvýšíme, hlásí nová rada ČNB. Dál chce bránit korunu

Bankovní rada České národní banky na svém dnešním jednání ponechala úrokové sazby na stávající úrovni. Dvoutýdenní repo sazba tak zůstává na 7 %, diskontní sazba na 6 % a lombardní... celý článek

Hypotéka od Sberbank? Zesplatnění se nebojte, říká likvidátorka

1. 8. 2022 | Olga Skalková | 7 komentářů

Hypotéka od Sberbank? Zesplatnění se nebojte, říká likvidátorka

Městský soud v Praze zahájil insolvenční řízení se Sberbank CZ. Lidé, kteří od ní mají hypotéku, se bojí takzvaného zesplatnění – tedy že budou muset najednou zaplatit celou zbývající... celý článek

Hypotéky jsou rekordně drahé, úroky stouply nad 6 %

12. 7. 2022 | Jiří Hovorka | 13 komentářů

Hypotéky jsou rekordně drahé, úroky stouply nad 6 %

Banky teď nabízejí hypotéky s průměrným úrokem 6,24 %. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází z nabídkových cen (dříve – do letošního března – sledovala hodnoty až... celý článek

Chcete koupit stavební pozemek? Máme deset rad

1. 7. 2022 | Jana Divinová | 1 komentář

Chcete koupit stavební pozemek? Máme deset rad

Nenakupujte impulzivně a pořádně si ten kus hlíny proklepněte. Možná na něm strávíte zbytek života a možná tu budou vyrůstat i děti vašich dětí. Tady jsou tipy, na co nezapomenout,... celý článek

Deset věcí, na které si dát pozor při koupi bytu

1. 7. 2022 | Jana Divinová

Deset věcí, na které si dát pozor při koupi bytu

Koupě bytu je pro většinu lidí životní událostí, která už se nikdy nezopakuje. Investují do ní celoživotní úspory a zadluží se na většinu svého života. Na co si dát pozor, aby se sen... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.