Téměř polovina dotázaných v průzkumu, který letos v srpnu mezi tisícovkou lidí pro Partners provedla agentura MindBridge, má pocit, že s nedostupností bydlení zejména pro mladé by něco měl systematicky dělat stát (49 procent respondentů), případně by přivítali i zapojení obcí (24 procent).
Největší podpoře z navrhovaných státních zásahů se mezi obyvatelstvem těší bezúročné státní půjčky, lokální zastropování nájemného, návrat stoprocentních hypoték, ale také zrychlení stavebního řízení. Desetina respondentů dokonce mezi akcemi, které by stát na trhu s bydlením měl provést, uváděla zestátňování nemovitostí.
Zvětšíte klikem.
Zdroj: Průzkum MindBridge Cons. pro Den finanční gramotnosti 2019
Pouze movitější dotazovaní a dotazovaní, kteří už mají vlastní bydlení nějak vyřešené, vidí klíč k bydlení především v osobní iniciativě.
Letošní rok zaznamenaly banky pokles sjednaných hypotečních úvěrů, očekává se, že se letos sjedná až o pětinu méně hypotečních úvěrů než loni. Kromě jiného za to můžou nové regulace České národní banky. Kvůli nim jsou nejen nižší počty lidí, kteří na hypotéky dosáhnou dnes, ale podepsaly se i na rekordním zájmu v předchozích letech.
Jen regulacemi se ale situace vysvětlit nedá. Dalšími podstatnými faktory jsou pak zvyšování cen nemovitostí a v některých lokalitách také nedostatek volných bytů, zejména menších a levnějších. Respondenti ankety příčiny nedostupnosti bydlení vidí takto:
Nemovitosti zdražují rychleji, než rostou platy
Lidé jsou podle průzkumu drtivě přesvědčení, že bydlet ve vlastním je výhoda. Potvrzují i zjištěná čísla: náklady lidí s vlastním bydlením jsou v průměru o 1800 korun měsíčně nižší, a to i navzdory splátkám hypotečního úvěru. Zatímco průměrné náklady na bydlení ve vlastním ukrajují podle průzkumu 27 procent příjmu, v nájmu už 37 procent.
Většina lidí by dala přednost bydlení ve vlastním; častěji tedy bydlení v nájmu není volba, ale nutnost. Chudší lidé, kteří nemají na vlastní bydlení, tedy na nájmu a ostatních nákladech platí víc než bohatší a dál chudnou.
Rozdíl v nákladech na bydlení podle jeho typu ukazuje graf.
Zvětšíte klikem.
Zdroj: Průzkum MindBridge Cons. pro Den finanční gramotnosti 2019
Šance na získání vlastního bydlení ale účastníci průzkumu vidí často poměrně pesimisticky, zvlášť pokud jde o mladší generace. Polovina dotázaných má za to, že mladí se dnes k vlastní nemovitosti nemůžou dostat, vidí to rovnou jako utopii nebo přinejmenším jako tak náročný závazek na celý život, že se nevyplatí se pokoušet. V Praze to tak vidí celých 64 procent obyvatel.
Zejména v Praze, ale i dalších lokalitách, kde ceny nemovitostí rychle rostly, a to i v porovnání s rekordními růsty mezd v posledních letech, lidé jako velkou překážku vidí nutnost naspořit dostatek peněz, aby vůbec mohli dostat hypotéku. Pokud současné doporučení České národní banky říká, že by člověk měl mít alespoň dvacet procent hodnoty nemovitosti, a když připočteme čtyřprocentní daň z nabytí nemovité věci, dostáváme se skoro na čtvrtinu hodnoty nemovitosti. „Při cenách nemovitostí v Praze to znamená mít naspořeno třeba milion a půl,“ podotýká finanční poradce Partners Vladimír Weiss.
Kde vzít vlastní základ k hypotéce
Nutnost mít k hypotečnímu úvěru vlastní zdroje ovšem lidé pociťovali i dřív, než Česká národní banka omezila stoprocentní hypotéky.
Téměř šedesát procent lidí mělo základ z vlastních úspor. Velmi často (15 procent) pomůžou finanční injekcí rodiče, dalším třem procentům žadatelů o úvěr dokonce rodiče pomohli zástavou vlastní nemovitosti. Dá se očekávat, že s rostoucími nároky na žadatel o hypotéku bude význam rodičovské pomoci při pořizování nemovitosti pro mladší generace ještě podstatnější.
Gabriel Pleska
Redaktor, editor a uměle inteligentní ilustrátor webů Peníze.cz a Finmag.cz. Další články autora.
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
8. 9. 2019 19:21, Dalibor
Ano, je jiná doba, ale pokud by se mladí přesunuli do zahraničí, tak na to doplatí následující:
1, Stát z hlediska snížených odvodů
2, Všichni obyvatelé, poněvadž by to znamenalo odsun majority mladých tedy i lékařů
3, Dále by se snížila konkurenceschopnost republiky, poněvadž by mladí tvořili HDP nějaké jiné zemi
Nemyslím si, že je tohle zrovna žádoucí.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
7. 9. 2019 17:39, Whyki
Souhlasím kdyby se v Praze neprodali všechny Obecní byty za zlomek ceny, tak nájmy nejsou takhle vysoko a nakonec ani ceny... Prostě by se to nevyplatilo stejně jako ve Vídni.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
V diskuzi je celkem (30 komentářů) příspěvků.