Už vám zdražili elektřinu? Poradíme, jak utéct bez sankcí

Jana Poncarová | rubrika: Jak na to | 22. 10. 2019 | 5 komentářů
Za poslední rok zdražila hlavně elektřina, plyn se naštěstí zatím drží zkrátka. Přestože ceny rostou napříč celým trhem, mezi dodavateli jsou pořád rozdíly. U levnějších můžete platit třeba o sto korun za megawatthodinu méně.
Už vám zdražili elektřinu? Poradíme, jak utéct bez sankcí

Někteří dodavatelé elektřiny šli s cenami nahoru už letos v lednu, jiní zdražovali v létě, další si nechávají zvyšování cen až na letošní podzim. Například ČEZ plánuje od 1. listopadu zvednout ceny dvoutarifních sazeb až k hranici 2000 korun za MWh, což představuje zdražení o 11 procent. A protože je tato společnost pořád největší na trhu, ostatní dodavatelé se vůči ní svými cenami elektřiny vymezují.

„Lze očekávat, že většina dodavatelů elektřiny do konce roku zdraží. Někteří již ceny zvýšili, ostatní počkají se zdražením až na leden nebo březen příštího roku,“ míní Jan Schindler, analytik Kalkulátoru TZB-info.cz.

A jestliže velkoobchodní ceny zůstanou na současné úrovni, bude zdražování dál pokračovat, dodává Schindler. Za růstem cen stojí hlavně zdražování emisních povolenek, které musí uhelné elektrárny nakupovat.

Není zdražení jako zdražení

Cena elektřiny pro domácnosti se skládá ze dvou částí – z regulované (tu vyhlašuje Energetický regulační úřad) a z neregulované (obchodní). Vlastní cenovou politikou a nákupní strategií může dodavatel ovlivnit jenom tu obchodní neboli tržní složku.

Řežeme náklady!

Účty za telefon, elektřinu, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

„Jestliže zdraží regulovaná složka, spotřebitel s tím nic dělat nemůže. Ovšem když dodavatel zvýší neregulovanou část ceny, můžete od smlouvy odstoupit,“ říká Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest.

Zrychlená změna dodavatele je možná právě jenom v případě zdražení nebo změny obchodních podmínek. „Ne všechny změny obchodních podmínek nebo ceníků zakládají důvod k odstoupení. Zákazník nemůže odstoupit od smlouvy v případě, že se mění státem regulované ceny nebo že se upravují podmínky vyvolané změnou legislativy,“ upřesňuje Schindler.

Deset dnů až tři měsíce

Lhůta pro bezplatné odstoupení od smlouvy pak záleží na tom, kdy a jak vám dodavatel zvýšení ceny oznámil.

„Pokud dodavatel zdražuje, aniž by vás o tomto kroku zavčas informoval, máte na bezproblémové odstoupení čas tři měsíce. Energetické společnosti však odběratele obvykle upozorní nejpozději třicátý den před zdražením – v takovém případě můžete od smlouvy odstoupit nejpozději desátý den před zdražením,“ vysvětluje Petr Woff z portálu KupníSíla.cz. Doporučuje raději jednat co nejdříve, protože změna dodavatele kvůli složitým formalitám trvá i deset pracovních dnů.

„Pokud oznámení proběhne individuálně, tedy písemně, prostřednictvím SMS zprávy nebo e-mailem, a to nejpozději třicet dnů před účinností změny, může spotřebitel od smlouvy odstoupit nejpozději deset dnů před změnou,“ upřesňuje Hekšová.

Jestliže ale dodavatel oznámí navýšení cen třeba jenom ve své provozovně nebo na svém webu, platí pro odstoupení tříměsíční lhůta. Proto se vyplatí sledovat stránky dodavatelů.

Zbavíte se i smlouvy na dobu určitou

Pokud od smlouvy odstupujete ve chvíli, kdy dodavatel zvyšuje obchodní ceny nebo mění podmínky, nesmí po vás žádat sankce. A to ani v případě, kdy máte uzavřenou smlouvu na dobu určitou – třeba na dva nebo tři roky.

Přesto se může stát, že to na vás dodavatel bude zkoušet a pošle vám varovný dopis, abyste zaplatili pokutu nebo si své rozhodnutí rozmysleli. Vyplatí se proto nastudovat si svá práva a povinnosti. A pokud jste v právu, nedat se.

„Nejhorší bývá, když dodavatel zneužívá svého silnějšího postavení, chce si odběratele udržet proti jeho vůli a navzdory jeho právům. Může se stát, že například odmítá sdělit důležité smluvní informace,“ připomíná Woff. V takovém případě na nic nečekejte a rovnou se obraťte na Energetický regulační úřad, který podobné případy řeší.

Na co si dát pozor

Většina dodavatelů sice zvedá ceny přibližně ve stejnou dobu, ale přece jen jsou ve zveřejnění nových ceníků časové rozdíly.

Ušetřete za energie

Ceny plynu a elektřiny rostou. Zajistěte si nejvýhodnější nabídku, dokud je čas.


Nevíte? Nevadí. Poradíme vám.

„Může se stát, že si vyberete levnějšího dodavatele, uzavřete s ním smlouvu na dodávku bez garance určité výše ceny, ale ten za několik týdnů také zdraží. Lidé by se proto neměli bát uzavírat smlouvy s garancí ceny na delší období, pokud je výhodná,“ říká Schindler.

Při změně dodavatele si dávejte pozor také na formální nedostatky, třeba na chyby při psaní výpovědi (vzorové formuláře má na webu Energetický regulační úřad). Kontrolujte správné údaje o odběrných místech a adresách. Pohlídejte se termíny.

A hlavně: když jste v právu a s dodavatelem se nedohodnete nebo vám hází klacky pod nohy, nebojte se jednat. „Pokud se při změně dodavatele vyskytnou jakékoli problémy, doporučujeme obrátit se nejdříve na nového obchodníka, a to nejlépe písemně nebo alespoň e-mailem. Když nebudete s řešením spokojeni, můžete oslovit Energetický regulační úřad,“ radí Hekšová.

Jana Poncarová

 Další články autora.

Líbil se vám článek?

+33
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 5 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Důvody k investicím do nemovitostí jen tak nezmizí

24. 7. 2021 | Daniel Tácha | 9 komentářů

Důvody k investicím do nemovitostí jen tak nezmizí

Pandemie, rostoucí inflace a nejistota z budoucího vývoje ještě víc rozhýbala hypoteční i realitní trh. Nemovitosti zejména ve velkých městech, kde poptávka významně převyšuje nabídku,... celý článek

Úroky u hypoték dál rostou. Fronty na vyřízení taky

21. 7. 2021 | Jiří Hovorka | 4 komentáře

Úroky u hypoték dál rostou. Fronty na vyřízení taky

Průměrný úrok hypoték počtvrté v řadě stoupl – v červnu na 2,13 % z květnových 2,06 %. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných hodnot u nově sjednaných... celý článek

Za jak dlouho našetříte na vlastní byt? Porovnání krajů

20. 7. 2021 | Petr Kučera | 15 komentářů

Za jak dlouho našetříte na vlastní byt? Porovnání krajů

Na vlastní bydlení si Češi mohou reálně našetřit za 56 let práce – tedy až v důchodu. Ukazuje to analýza stavební spořitelny Modrá pyramida. Ta vychází z průměrné mzdy, od níž odečítá... celý článek

Bytová družstva a aukce nemovitostí. Přehřátý realitní trh vyzkouší všecko

17. 7. 2021 | Radim Zelený | 15 komentářů

Bytová družstva a aukce nemovitostí. Přehřátý realitní trh vyzkouší všecko

Na trhu s nemovitostmi roste zájem o prodej prostřednictvím aukce a družstevní formu financování. V rozhovoru to popisuje šéf společnosti Next Reality Robert Hanzl. Současný hlad po... celý článek

Výkup nemovitosti nejen pro dlužníky. Kdy se vyplatí a na co dát pozor?

15. 7. 2021 | Vladimír Zuzák | 1 komentář

Výkup nemovitosti nejen pro dlužníky. Kdy se vyplatí a na co dát pozor?

Realitní kanceláře začaly vykupovat nemovitosti za výrazně lepších podmínek než dřív. Okamžité peníze bez hledání kupujícího chtějí nejen dlužníci. V čem může být háček?

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.