Chcete ušetřit, dostanete pokutu. Stížností na aukce energií přibývá

Jana Poncarová | rubrika: Jak na to | 5. 9. 2019 | 9 komentářů
Aukční firmy slibují, že vám vysoutěží tu nejlepší cenu elektřiny nebo plynu. Možná to dokážou. Ale možná na vás místo úspory vyrukují s pokutou. Jak nenaletět?
Chcete ušetřit, dostanete pokutu. Stížností na aukce energií přibývá

Získat levnější elektřinu nebo zemní plyn můžete několika způsoby: Buď si dodavatele najdete sami, necháte si poradit nebo se zapojíte do aukce.

Na principu aukcí není nic špatného. Ba naopak. Na jedné straně se nahromadí odběratelé (mezi nimi i vy) a díky takovému spojení nasčítají svoji spotřebu energií. Namísto dvou tisíc kilowatthodin, což spotřebuje běžná domácnost v bytě, najednou dodavatel soutěží o několikanásobek. A proto je ochotný jít s cenou dolů – třeba i o desítky procent.

V Česku působí několik aukčních firem. Mezi těmi slušnými ale vystrkují růžky i různí vykukové s nekalými praktikami.

Úřad je bezzubý

Na potíže, do nichž se spotřebitelé kvůli aukcím mohou dostat, dlouhodobě upozorňují spotřebitelské organizace i hlavní dohlížitel nad energetickým trhem, tedy Energetický regulační úřad (ERÚ).

Anketa

Už jste si vyzkoušeli aukci energií?

Právě stížnosti na zprostředkovatele, mezi něž patří i aukční společnosti, tvoří letos druhou největší skupinu ze všech 7567 podání, které regulátor za leden až červenec dostal. Nejčastěji lidé prosili o pomoc při řešení problémů s fakturacemi a platebními podmínkami, kam spadají třeba nevyřízené nebo pozdě vyřízené reklamace vyúčtování. Hned na druhém místě jsou potíže se zprostředkovateli.

„Negativní vývoj statistiky v oblasti zprostředkování dokazuje, že předchozí varování z naší strany nebo ze strany České obchodní inspekce rozhodně nebyla bezdůvodná nebo přehnaná,“ říká Stanislav Trávníček, předseda Rady ERÚ.

Úřad si bohužel na zprostředkovatele nemůže došlápnout, zatím mu k tomu chybí pravomoci. Zatímco samotným dodavatelům může dávat pokuty a této možnosti využívá (nedávno dokonce padly rekordní sankce), na zprostředkovatele je krátký.

„Regulace aukcí a dalších forem zprostředkování, které se dnes vymykají energetickému zákonu, a tedy i našim kompetencím, musí být co nejdříve vyřešena v legislativě i spotřebitelské praxi,“ zdůrazňuje Trávníček. Na konkrétní řešení si ale ještě budeme muset počkat, změnu zákona připravuje ERÚ společně s ministerstvem obchodu a průmyslu.

Lidé se tedy zatím mohou řídit hlavně svým selským rozumem, pořádně číst smlouvy, být obezřetní a pomoci si třeba různými etickými kodexy, k nimž se dodavatelé hlásí. Naposledy se podepisovala Deklarace účastníků trhu s elektřinou nebo plynem.

Nárůst počtu stížností na aukční firmy, zprostředkovatele a nejrůznější poradce evidují i spotřebitelské poradny, mezi nimi třeba sdružení dTest.

Řežeme náklady!

Účty za telefon, elektřinu, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

Mezi dvěma sankcemi

„Problém spočívá v tom, že spotřebitel se společností uzavře rámcovou smlouvu o poskytování služeb neboli přihlášku k výběrovému řízení. Společnost se zavazuje obstarat nového dodavatele elektřiny nebo plynu, spotřebitel zase uzavřít smlouvu s vítězným dodavatelem, což je pojištěno zplnomocněním zprostředkovatele,“ vysvětluje Lukáš Zelený z dTestu.

Jaké konkrétní potíže u aukcí hrozí? Poté, co taková soutěž proběhne, firma vás kontaktuje s nabídkou od vítězného dodavatele a rovnou vám posílá smlouvu. Žádné rozmýšlení, podepište! Pokud nepodepíšete, dostanete pokutu.

Zprostředkovatel po vás může chtít tisíce korun. Na druhé straně po vás může pokutu – za předčasné ukončení smlouvy – může požadovat i váš stávající dodavatel, od něhož jste se zavázali odebírat energii třeba na dva nebo tři roky.

Ne vždy přitom musí jít o pokuty, které jsou napsané přímo ve smlouvě o dodávce energie. „Několikatisícové sankce se mohou ukrývat i v navázaných smlouvách, například zpoplatnění závazné přihlášky do aukce nebo úhradě služeb zprostředkovateli, pokud spotřebitel neuzavře smlouvu s jím vybraným dodavatelem,“ dodává Michal Kebort, mluvčí Energetického regulačního úřadu.

Podle Petra Woffa z portálu KupníSíla.cz mají aukce ještě jeden rizikový rozměr. „Při hromadné aukci stoupá pravděpodobnost, že člověk podepíše nevýhodnou smlouvu, protože se snáze nechá strhnout davem. Přitom ale stále platí totéž, jako při individuálně uzavřeném kontraktu: obchodní podmínky nejsou méně důležité než samotný ceník,“ vysvětluje.

Čtěte a rozumějte

Nejlepší obranou není v případě aukcí a zprostředkovatelů útok, ale obezřetnost.

Šmejdi u vašich dveří

Vydávají se za dodavatele, regulátora, nezávislé odborníky. Lžou vám, že váš dodavatel zkrachoval. Tvrdí, že když rychle nepodepíšete smlouvu, bude z vás černý odběratel.

Pět triků, na které šmejdům pořád skáčeme


První dodavatelé energií se dobrovolně přihlásili k nové deklaraci. Kteří to jsou a co slibují?

Nejsme žádní šmejdi, hlásí čtrnáct dodavatelů energií


Přes sedmdesát stran má rozhodnutí, v němž ERÚ popisuje nekalé praktiky společnosti Stabil Energy. Některým domácnostem ani nedala vědět, že je k sobě převádí.

Už nevolejte, šmejdi! Padla rekordní pokuta za prodej energií


Špatně spočítaná faktura, nesmyslně vysoké sankce nebo komplikace při výpovědi smlouvy. To jsou typické příklady potíží s dodavateli energií. Na rozdíl od předchozích let se lidé nebojí ozvat. Loni si jich stěžoval rekordní počet. Má to vůbec smysl?

Stížností na dodavatele rekordně přibylo. Jak řešit nejčastější problémy?

„Dlouhodobě varujeme spotřebitele, aby nepodepisovali žádné dokumenty, které dostanou mezi dveřmi, aniž by si je v klidu prostudovali. U starších osob doporučujeme, aby dokumenty přečetly například jejich děti či vnoučata,“ nabádá Lukáš Zelený z dTestu.

Z dokumentu, jenž prodejce prezentuje jako doklad o návštěvě nebo souhlas se zpracováním údajů, se totiž později může vyklubat smlouva. A to bývá i případ energetických aukcí.

Smlouva uzavřená mimo obchodní prostory (třeba u vás doma) má ale i jednu výhodu. Můžete od ní odstoupit, a to do 14 dnů od podpisu. Pokud vás o této možnosti prodejce nepoučí, lhůta se prodlužuje dokonce na jeden rok a 14 dnů. „Ledaže v průběhu tohoto období společnost dodatečně spotřebitele o možnosti odstoupení poučí, pak je čas na odstoupení 14 dní od dodatečného ponaučení,“ dodává Zelený.

K obezřetnosti a prevenci nabádá i Energetický regulační úřad. Jehož zástupci se kvůli tomu vydávají na besedy do regionů a spolupracují s neziskovkami, jako je třeba Asociace občanských poraden. Zároveň úřad nabízí pomocnou ruku, pokud se lidé dostanou do potíží. Požádat ho mohou o radu, zprostředkování dohody s obchodníkem, případně o zahájení mimosoudního řešení sporu.

Alfou a omegou řešení situace jsou zákony, které dají úřadům pravomoci efektivněji si došlápnout na gangstery na energetickém trhu. Například podle Petra Woffa ale není situace v České republice tak špatná, jak se může na první pohled zdát.

„Vzhledem k naší legislativě a kontrolním státním orgánům nemají na trhu místo amatéři, a odběratel má zajištěné stabilní dodávky energie. Takže hrozí spíše finanční prodělek kvůli uzavření špatného obchodu než nebezpečí, že člověk bude bez proudu,“ konstatuje. Svou roli sehrává i energetická gramotnost, která podle Woffa u nás není na vysoké úrovni.

Jana Poncarová

 Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+44
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 9 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

5. 9. 2019 6:09, Maly had

Jeden z problémů je, že jména společností , které nabízí "soutěžení" nejsou zveřejňována. Spotřebitelé by si dali větší pozor. K nám se také vloudily zástupkyně Energetické kanceláře Opava a přesně podle praxe chtěly věci, které neměly právo vidět - Číslo elektroměru a jeho stav, smlouvu se stávajícím dodavatelem, fakturu za poslední období. Když jsme četli" Kurýr s vámi podepíše závaznou přihlášku do energetické soutěže a odveze si od vás faktury a smlouvy od stávajícího dodavatele. Během následujících dvou až tří měsíců pro vás budeme vybírat dodavatele. Poté vám opět zavoláme, představíme vybraného dodavatele a prostřednictvím kurýra doručíme smlouvy. A je to jasné – není to přihláška do soutěže, ale pověření EK , aby pro spotřebitele vybrala nového dodavatele energie. K novému dodavateli pak bude nucen přejít na základě podpisu oné závazné přihlášky do soutěže." EK by jí vybrala nového dodavatele podle svého uvážení, resp. podle výše provize, kterou by za nového zákazníka EK dostala.s dodavatelem pak jednat výhradně přes EK, ta by také stanovila podmínky dodávek i sankce v případě neplacení nebo potřeby smlouvu předčasně ukončit. Sankce mohou být i deset tisíc a podle právního řádu ČR by na ně měla EK nárok. Je to klasická klamavá obchodní praktika. Když jsme jim otevřeně řekli, že jsou šmejdi, vyhrožovaly žalobou za urážku.

+19
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

5. 9. 2019 12:45, Igor

Co člověk musí tak to stát by měl hodně usměrňovat a ne nechat to trhu. Počet dodavatelů s energiemi se neustále zvyšuje, to je důkaz, že je to pro ty dodavatele velice zajímavé, spotřebitel je na tom hůře. Také zákony v tomto oboru preferují dodavatele na úkor spotřebitelů. Závěr: Zákonem bych stanovil přijatelnou cenu elektřiny i plynu, byl by klid a pokoj. Stát by byl dodavatel a jen by vydělával. Spotřebitel by měl pokoj.

-4
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (9 komentářů) příspěvků.

Zjistěte tržní cenu nemovisti i výši nájmu

online | rychle | zdarma

Odborným garantem této služby je Quantum reality - realitní kancelář Praha

A tohle už jste četli?

Nová pomoc s drahými energiemi. Vláda škrtne poplatek

22. 6. 2022 | Jiří Hovorka | 23 komentářů

Nová pomoc s drahými energiemi. Vláda škrtne poplatek

Vláda chystá pro domácnosti kromě už ohlášeného energetického úsporného tarifu také odpuštění poplatků za obnovitelné zdroje. Chce tím domácnostem alespoň částečně ulevit od vysokých... celý článek

Je čas zaplatit daň z nemovitostí. Jak na to

27. 5. 2022 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Je čas zaplatit daň z nemovitostí. Jak na to

Daň z nemovitých věcí platí ten, kdo byl zapsaný v katastru jako majitel k 1. lednu. Případný prodej nemovitosti během roku už nemá vliv na platbu daně pro letošek.

S drahou hypotékou pomůže dotace od státu. Ale jen někomu

26. 5. 2022 | Olga Skalková | 8 komentářů

S drahou hypotékou pomůže dotace od státu. Ale jen někomu

Lidé, kteří si k hypotéce do roku 2016 sjednali úrokovou dotaci od státu a kvůli nízkým sazbám ji zatím nevyužili, mají v příštím roce velkou šanci na aktivaci této podpory.

Zákaz starých kotlů v domácnostech se odkládá. Schváleno

19. 5. 2022 | redakce Peníze.CZ

Zákaz starých kotlů v domácnostech se odkládá. Schváleno

Konec starých kotlů v domácnostech se odkládá o dva roky. Návrh ministerstva životního prostředí, aby se termín zákazu jejich provozu odložil na 1. září 2024, ve středu definitivně... celý článek

Proč platí násobně víc než jinde? Teplárny se chovaly jako Bohemia Energy

9. 5. 2022 | Jiří Hovorka | 26 komentářů

Proč platí násobně víc než jinde? Teplárny se chovaly jako Bohemia Energy

V několika městech lidé za teplo a teplou vodu platí násobky průměrné ceny. Doplácí na to, že vedení tamních tepláren mělo špatnou strategii pro nákup plynu, ze kterého teplo vyrábí.... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.