Byty můžou zlevnit, ceny jsou na vrcholu, říká studie. Projděte si čísla

Petr Kučera | rubrika: Analýza | 29. 8. 2019 | 23 komentářů
Jestli současná vlna zdražování skončí stejně jako dvě předchozí, ceny aspoň trochu klesnou. Ale ne všude.
Byty můžou zlevnit, ceny jsou na vrcholu, říká studie. Projděte si čísla

Zdroj: Shutterstock

Prudký růst cen bytů se blíží svému vrcholu, po zhruba čtyřletém zdražování můžeme čekat mírný pokles cen bydlení. Nebude ale zdaleka tak výrazný jako předchozí růst. Vyplývá to z analýzy, kterou pro Českou bankovní asociaci zpracoval Tomáš Somogyi působící ve finanční skupině Conseq.

„Lze očekávat, že ceny bytů v centru hlavního města budou setrvávat na své úrovni, ceny bytů na periferiích a starších panelových sídlištích mohou být vystaveny cenové korekci, stejně tak jako nemovitosti situované nedaleko za hranicemi hlavního města Prahy,“ uvádí studie. Obecně by měly zlevnit hlavně byty „v oblastech vzdálených od ekonomických center regionů“. 

Od vzniku samostatného Česka v roce 1992 zažíváme už třetí vlnu intenzivního růstu cen bydlení, připomíná Somogyi. První proběhla mezi lety 2000 a 2004 a táhla ji hlavně pozitivní očekávání spojená se vstupem do EU. Byty mimo Prahu tehdy zdražily v průměru o 86 procent, v Praze o 76 procent.

Během druhé vlny v letech 2006 až 2008 vzrostly nabídkové ceny bytů v průměru o 64 procent mimo Prahu a o 56 procent v Praze. Mohly za to především rozvoj úvěrů na financování bydlení, dobrá situace na trhu práce, růst mezd a pozitivní očekávání – všechno pak ukončila ekonomická krize.

Třetí vlna prudkého růstu cen probíhá od roku 2014. Podle analýzy stouply nabídkové ceny bytů o 43 procent mimo Prahu a o 55 procent v Praze.

Analýza ukazuje, že vždycky zhruba rok po dosažení cenového vrcholu přišlo mírné zlevnění, které Somogyi nazývá korekcí. Po první vlně to bylo o 14 procent mimo Prahu a o sedm procent v Praze, po druhé vlně o 17 procent mimo Prahu a 13 procent v Praze.

Vývoj cen bytů

Vývoj cen bytů a mezičtvrtletních změn v letech 2000 až 2018.

Z čerstvých údajů vyplývá, že současný růst cen zpomaluje, někde se už zastavil. Somogyi ale nečeká, že by přišel dramatický pokles. Jak velké zlevnění tedy můžeme čekat? „Záležet to bude na řadě okolností, jejichž vznik a intenzitu není snadné předpovídat. Patří mezi ně budoucí vývoj ekonomiky, situace na trhu práce, dynamika příjmů obyvatel, důvěra v budoucnost a podobně,“ říká analytik.

Vyberte si nemovitost

Výběr nemovitosti.
Zdroj: Shutterstock.com

Hledáte dům nebo byt snů a nemůžete nalézt ten pravý? Nebo potřebujete najít pronájem? Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Reality Peníze.cz

Podle jarních výpočtů České národní banky jsou letos ceny bytů nadhodnocené o 15 procent, zatímco před rokem to bylo 10 procent. Aktuální ceny nemovitostí nemusejí být z dlouhodobého hlediska udržitelné, varovala bankovní rada.

„Navzdory korekcím lze říci, že byty v České republice se v dlouhodobém horizontu stále zhodnocují. Je to jeden z důvodů, proč si myslím, že koupě nemovitosti, samozřejmě nezatíží-li to přespříliš rodinný rozpočet, je stále dobrým rozhodnutím,“ zdůrazňuje Vladimír Staňura, hlavní poradce České bankovní asociace. Ta sdružuje banky, nabízející mimo jiné právě úvěry na financování bydlení.

Dlouhodobým problémem zůstává neuspokojená poptávka kvůli nízkému počtu volných a cenově dostupných bytů, hlavně v Praze. Počet vydaných stavebních povolení zůstává velmi nízký. Staňura nicméně dodává, že počet dokončených bytů v posledních letech roste. Zvýšená nabídka by se na trhu měla projevit v příštím roce, věří.

Studie také předpovídá, že v dalších letech dá víc lidí přednost nájemnímu bydlení. Jeho podíl doteď v Česku patří k nejnižším v Evropě.

Rozdělení obyvatelstva podle užívání nemovitosti v roce 2017 (v procentech populace)

Průměrná česká domácnost vydává na bydlení zhruba 22 procent svého rodinného rozpočtu, uvádí analýza s odkazem na data Eurostatu z roku 2017. To nás řadí do průměru Evropské unie.

Podíl nákladů na bydlení na disponibilním důchodu průměrné domácnosti. Zdroj: Eurostat a Tomáš Somogyi

Podle nejnovějších čísel Českého statistického úřadu vydávají tuzemské domácnosti za bydlení v průměru 15,9 procenta ze svých čistých peněžních příjmů. V posledních pěti letech tento podíl klesal, protože příjmy domácností rostly v průměru rychleji než jejich náklady na bydlení.

Mezi jednotlivými typy domácností ale najdeme výrazné rozdíly, zdůrazňují statistici. Pro téměř desetinu domácností představují výdaje na bydlení včetně energií víc než 40 procent z jejich čistých peněžních příjmů. Jednoznačně nejvíc takových domácností – víc než čtvrtina – je mezi samostatně žijícími a nepracujícími důchodci. Podrobnosti o výdajích za bydlení jsme přinesli v samostatném textu.

„Srovnáme-li cenu metru čtverečního v novostavbě s čistou mzdou, pak v Praze je cena více než čtyřnásobně větší (419 %), přitom v Mnichově činí tento ukazatel 378 %, ve Vídni 327 %, v Bratislavě 292 %, v Berlíně 272 % a v Brně 258 %,“ uvádí Somogyi ve studii pro Českou bankovní asociaci.

Společnost Deloitte nedávno spočítala, že na koupi nového bytu o rozměrech 70 metrů čtverečních musí Češi vynaložit 11,2 průměrných ročních platů – kdyby neutráceli za nic jiného. Ve srovnání dvanácti vybraných evropských zemí je situace u nás nejhorší (víc si můžete přečíst tady).

Analytici Deloitte se zaměřili i na výši nájmů. Nejdražší jsou v centru Paříže (27,8 eur za metr čtvereční měsíčně), na druhém a třetím místě jsou norská města Oslo (25,3 eur) a Trondheim (21,3 er). Nejlevnější nájem ze sledovaných měst je v maďarském Debrecínu (6,4 eur). V Praze přijde metr čtvereční na 13,4 eur, v Brně na 9,6 eur a v Ostravě 6,6 eur.

Podle Indexu dostupnosti bydlení, který počítá developerská společnost Central Group, vydělává průměrný obyvatel Prahy na průměrný nový byt v hlavním městě skoro 15 let. Celou hrubou mzdu by samozřejmě musel šetřit právě na nákup bytu, tedy neutrácet za nic jiného.

Tržní cena bytů (nových i starších) v Česku byla v letošním druhém čtvrtletí průměrně o 8,2 procenta vyšší než před rokem, vyplývá z HB Indexu sestavovaného Hypoteční bankou. Od začátku roku 2010 zdražily byty už skoro o 45 procent. Zdražování ale zpomaluje, hlásí banka.

Zdražování bytů

Růst průměrné tržní ceny bytů v ČR. Zdroj: HB Index Hypoteční banky

Od roku 2010 stouply ceny bytů nejvíc v Brně – o 58,9 %. V Praze se zvýšily o 47,7 %. Naopak dlouhodobě nejméně zdražily v Ústeckém kraji – od roku 2010 jenom o 13,7 %.

Podle čerstvých statistik společnosti Deloitte nabízejí developeři v Praze nové byty s průměrnou cenou 107 700 korun za metr čtvereční. Meziročně tak zdražily o víc než sedm procent, oproti roku 2014 dokonce o 65 procent. Průměrný volný byt v Praze z nabídky developerů je necelých 67 metrů čtverečních velký a stojí 7 160 000 Kč. Nejdražším obvodem zůstává Praha 1 (s průměrnou nabídkovou cenou 193 000 Kč ze metr čtvereční), nejlevnějším Praha 9 (95 600 Kč).

Už nás sledujete? 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook a dozvíte se včas další aktuality a praktické rady! 

Líbil se vám článek?

+10
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 23 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

29. 8. 2019 12:10, deprese

Pokud budou v bankách nízké úroky u spoření, tak lidé budou ukládat peníze do nemovitostí a tím vzroste poptávka i ceny. Jednoduché. Lidi mají dost peněz i v zahraničí a raději si koupí byt, ikdyž bude prázdný, než aby nechali peníze ležet v bankách. Pokud je inflace, rostou mzdy, životní úroveň a ceny, poroste i cena bydlení. To, že bude u nás vývoj ekonomiky špatný neznamená, že Rusáci nebo Číňani nebudou kupovat domy a pak je třeba pronajímat českým občanům, že.:)

Zobrazit celé vlákno

+17
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

29. 8. 2019 8:14, Karel

Takže na to nemáš názor a jenom tady plácáš nesmysly.

Zobrazit celé vlákno

-5
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (23 komentářů) příspěvků.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Trigea věří obchodním parkům, dva koupila

3. 9. 2021 | Jiří Hovorka

Trigea věří obchodním parkům, dva koupila

Nemovitostní fond Trigea koupil dva nákupní parky, konkrétně Retail Park Haná v Olomouci a Retail Park Ostrava. Své dosavadní portfolio Trigea rozšířila na pět nemovitostí.

Krize naruby. Realitní fondy prosperují

31. 8. 2021 | Vladan Kubovec | 9 komentářů

Krize naruby. Realitní fondy prosperují

Kdo čekal, že krize přinese výprodeje nemovitostí, splakal nad výdělkem. Realitní fondy naopak vydělávaly pěkně.

Za jak dlouho našetříte na vlastní byt? Porovnání krajů

20. 7. 2021 | Petr Kučera | 15 komentářů

Za jak dlouho našetříte na vlastní byt? Porovnání krajů

Na vlastní bydlení si Češi mohou reálně našetřit za 56 let práce – tedy až v důchodu. Ukazuje to analýza stavební spořitelny Modrá pyramida. Ta vychází z průměrné mzdy, od níž odečítá... celý článek

Bytová družstva a aukce nemovitostí. Přehřátý realitní trh vyzkouší všecko

17. 7. 2021 | Radim Zelený | 15 komentářů

Bytová družstva a aukce nemovitostí. Přehřátý realitní trh vyzkouší všecko

Na trhu s nemovitostmi roste zájem o prodej prostřednictvím aukce a družstevní formu financování. V rozhovoru to popisuje šéf společnosti Next Reality Robert Hanzl. Současný hlad po... celý článek

Realitní fond Generali nakupoval v centru Prahy

16. 7. 2021 | Jiří Hovorka | 4 komentáře

Realitní fond Generali nakupoval v centru Prahy

Realitní fond společnosti Generali uzavřel druhou letošní akvizici. Koupil rezidenční budovu v centru Prahy, konkrétně v ulici Ke Karlovu. Akvizice byla provedena formou nabytí 100%... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.