Nižší nájem, vyšší výnos. Jak správně nastavit cenu

Jan Hájek | rubrika: Komentář | 24. 10. 2019
Chystáte se pronajmout nemovitost? Myslete na to, že méně je někdy více.
Nižší nájem, vyšší výnos. Jak správně nastavit cenu

Nepodceňujte rizika, která přináší špatně nastavená výše nájmu. Pokud ji navíc budete v inzerátech několikrát opravovat a nabídku měnit, zájemci to zaregistrují a řadu z nich to odradí. Nabídnout tedy od počátku nižší nájemné a nemovitost pronajmout rychleji, nebo čekat na někoho, kdo vyšší cenu přijme? Obě varianty mají svá pro a proti. Pojďme se na ně podívat detailněji.

Ani málo

Nižším nájemným majitelé nemovitostí zvyšují šanci, že se byt, kancelář nebo dům brzy obsadí. Výhodou je, že na nabídku reaguje více zájemců, takže si majitel může nájemníka vybrat. To ale samozřejmě vyžaduje značné úsilí, protože bude muset všechny zájemce prověřit. Navíc tak může snadno prodělat – zájemcům o pronájem může být nízká cena podezřelá a nájemník se na ni také později může v případě problémů s bydlením odvolávat s tím, že mohla být dána skrytými nedostatky.

Důležité je pamatovat i na to, že pokud budete chtít cenu zvýšit, můžete tak učinit maximálně jednou za rok a během tří let ji nesmíte zvednout víc než o 20 procent. Nízký nájem má ovšem i své výhody. Jestliže si je nájemník vědom nízké ceny, obvykle nemívá na majitele přehnané požadavky a problémy s bydlením je ochotný řešit sám. Také může v nájmu vydržet delší dobu.

O autorovi

Jan Hájek

Jan Hájek je jednatelem Quantum reality – Realitní kancelář Praha. Narodil se v roce 1976 v Rokycanech. Po vysoké škole začal obchodovat s nemovitostmi. V realitní kanceláři Quantum reality působí od jejího vzniku.

Rozhovor s Janem Hájkem a Jakubem Zámišem z Quantum reality:

Střední třídě začíná být vhod i panelák

Ani moc

Pohnutky k nastavení vyššího nájmu jsou různé. Majitelé nemovitostí tak často odrazují sociálně slabší zájemce. Paradoxně ale právě tito majitelé patří mezi ty, kteří bojují s neplatiči, protože považovali za zbytečné si nájemníka dopředu prověřovat.

Čím vyšší nájemné, tím déle pochopitelně trvá nemovitost obsadit. Když se to povede, pak zase hrozí, že nájemník odejde do levnějšího nebo že nebude ochotný vynaložit ani korunu navíc na opravy. Přitom by cílem pronajímatelů měl být dlouhodobý a bezproblémový nájem.

Drahému nájmu navíc přímo konkuruje možnost vzít si hypotéku na vlastní bydlení. Nepřiměřeně vysoký nájem může mnoho zájemců odradit a majitel ani nedostane příležitost k vyjednávání. Nakonec tedy bude muset inzerovanou výši nájmu snížit, což ale na zájemce působí nedůvěryhodně.

Pokud se majitel přesto rozhodne, že bude pronajímat za vyšší než obvyklou částku, může se domluvit s několika zájemci o spolubydlení. Většinou jde ale o studenty, kteří řeší pouze krátkodobé bydlení, a tím pádem o nemovitost nedbají tolik jako člověk, který v ní hodlá bydlet roky. Jakmile navíc objeví lepší nabídku, neváhají studenti nájem ihned vypovědět. Majitel má pak s nemovitostí mnohem více práce a stresu.

Známé pravidlo říká, že méně je někdy více. Platí to i u pronájmu nemovitosti. Pokud je výše nájmu nižší, ale férová, může často vydělat mnohem víc. Navíc i drobný ústupek může zajistit dlouhodobý nájemní vztah, který bude přinášet stabilní příjem.

Odhad-zdarma.cz

Online kalkulačka Odhad-zdarma.cz je vytvořená na základě mnohaletých zkušeností na pražském realitním trhu. Odhad tržní ceny je stanoven na základě údajů z několika různých zdrojů, jako jsou například informace z katastru nemovitostí o realizovaných prodejích, cenové mapy, inzerce atd. Dále je výpočet upraven speciálně vyvinutým algoritmem. Existují samozřejmě i atypické nemovitosti, u kterých může být odhad tržní ceny nepřesný, takže je možné zdarma požádat o upřesnění tržní ceny. Celá služba funguje online bez lidského faktoru, zdarma a zároveň bez požadavku kontaktních údajů.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+33
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Zjistěte tržní cenu nemovisti i výši nájmu

online | rychle | zdarma

Odborným garantem této služby je Quantum reality - realitní kancelář Praha

A tohle už jste četli?

Ať platíte lepší zálohy. ČEZ vyzývá k samoodečtu energií

22. 11. 2022 | redakce Peníze.CZ

Ať platíte lepší zálohy. ČEZ vyzývá k samoodečtu energií

Za dva týdny začne společnost ČEZ Prodej rozesílat nové rozpisy záloh zákazníkům, kteří budou od ledna chráněni cenovými stropem. „K co nejpřesnějšímu nastavení nových záloh je dobré,... celý článek

Příspěvek na bydlení stoupne a dosáhne na něj víc lidí

16. 11. 2022 | Gabriel Pleska

Příspěvek na bydlení stoupne a dosáhne na něj víc lidí

Vláda schválila novelu, která rozšíří počet příjemců příspěvku na bydlení a některým z těch stávajících ho i navýší. Odstraní zároveň letitou nerovnost mezi Prahou a zbytkem země.

Další zdražení energií zabrzdí stát. Přispěje na regulovanou část

16. 11. 2022 | Jiří Hovorka

Další zdražení energií zabrzdí stát. Přispěje na regulovanou část

Regulovaná cena elektřiny na začátku roku 2023 výrazně zlevní, u plynu na většině území Česka naopak lehce stoupne. Rozhodnutí o regulované části cen obou energií na příští rok dnes... celý článek

ČEZ zdraží elektřinu. Většina klientů narazí na strop

10. 11. 2022 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

ČEZ zdraží elektřinu. Většina klientů narazí na strop

Energetická společnost ČEZ zvýší od začátku roku 2023 cenu silové elektřiny pro smlouvy na dobu neurčitou, tedy pro zákazníky bez fixace.

Příspěvek na bydlení znovu stoupne. Takhle má pomoct se zimou

2. 11. 2022 | Gabriel Pleska | 1 komentář

Příspěvek na bydlení znovu stoupne. Takhle má pomoct se zimou

Vláda navrhuje od začátku roku další zvýšení příspěvku na bydlení. Změny mají pomoct hlavně domácnostem o jednom či dvou členech a navíc taky Pražanům, kteří jsou nynějším výpočtem... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.