Byty, domy i pozemky zdražily o dalších 8 %. Růst cen ale zpomaluje

pk | rubrika: Aktuality | 15. 8. 2019 12:30

Tržní cena bytů v Česku byla v letošním druhém čtvrtletí průměrně o 8,2 procenta vyšší než před rokem. Od začátku roku 2010 zdražily byty už skoro o 45 procent. 

Ukazují to čerstvá data HB Indexu, který sleduje Hypoteční banka. Výchozí hodnota indexu – 100 bodů – ukazuje stav k 1. lednu 2010.

Od roku 2010 stouply ceny bytů nejvíc v Brně – o 58,9 %. V Praze se zvýšily o 47,7 %. Naopak dlouhodobě nejméně rostou ceny bytů v Ústeckém kraji, kde od roku 2010 stouply jenom o 13,7 %.

Zdražování ale zpomaluje, hlásí banka. Když porovnáme letošní duben až červen, stouply ceny „jenom“ o 1,7 procentního bodu oproti letošního lednu až březnu. Mezičtvrtletní růst je nejnižší za poslední čtyři roky.

Ceny bytů nejvíc stouply v Jihočeském kraji, naopak v Karlovarském, Olomouckém a Moravskoslezském kraji letos stagnují. „Nabídka a poptávka se postupně přesouvá za hranice Prahy. Nejvíce se teď zvětšil zájem o byty 3+kk a 3+1. Změnila se také struktura bytové nabídky ve prospěch levnějších projektů v okrajových částech Prahy, což způsobilo malé snížení průměrné cenové hladiny novostaveb,“ říká Petr Němeček, ředitel odboru Nemovitosti Hypoteční banky. Zpomaluje také tempo růstu cen tržního nájemného, které už v některých regionech naráží na cenový strop.

Zdražování bytů

Růst průměrné tržní ceny bytů v ČR.

Rodinné domy zdražily v průměru za celou republiku o 8,4 % v porovnání se stejným obdobím loňského roku, o dvě procenta v porovnání s letošním prvním čtvrtletím. Od začátku roku 2010 zdražily rodinné domy v průměru o 34,9 %.

„Velká část poptávky se přesouvá z drahých bytů ve městě do levnějších rodinných domů za městem. To potvrzují i developerské projekty, které nejčastěji vznikají ve Středočeském kraji a v blízkém okolí Brna. Co se týče starších rodinných domů, zájem o ně roste zejména ve stabilizovaných lokalitách s dobrou dostupností.  Nejvíce pak roste obliba dřevostaveb, i v nízkoenergetickém standardu, jejichž ceny díky poptávce mírně rostou,“ říká k vývoji na trhu rodinných domů Němeček.

Cena rodinných domů

Růst průměrné ceny rodinných domů.

Pozemky meziročně zdražily o 7,9 %, mezičtvrtletně o dvě procenta. V průměru jsou už o 56,9 % dražší než na začátku roku 2010. „Poptávka dlouhodobě přesahuje nabídku. Cena je nejvíce ovlivněna dopravní dostupností a dosahem služeb. Své kupující si najdou i méně atraktivní pozemky, jako například ve svahu či s atypickým půdorysem,“ dodává Němeček.

Cena pozemků

Růst průměrné ceny pozemků v Česku.

Už víte, že patříme ke špičce? Na nový byt šetří Češi nejdéle v Evropě, ukazuje porovnání

Líbil se vám článek?

+3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Hypotéky dál zdražují, míří k 3 %. Banky překonaly rekord

15. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 9 komentářů

Hypotéky dál zdražují, míří k 3 %. Banky překonaly rekord

Průměrný úrok hypoték pošesté v řadě stoupl – v srpnu na 2,32 % z červencových 2,23 %. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných hodnot u nově sjednaných... celý článek

Dvě největší banky zdražují hypotéky

2. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 8 komentářů

Dvě největší banky zdražují hypotéky

Hypotéky dál zdražují. Zvýšení nabídkových úrokových sazeb shodně o 0,2 procentního bodu oznámily dvě největší hypoteční banky – Česká spořitelna a skupina ČSOB, pod kterou patří Hypoteční... celý článek

Jak dlouho se teď čeká na hypotéku? Průvodce přehřátým trhem

26. 8. 2021 | Jiří Hovorka | 12 komentářů

Jak dlouho se teď čeká na hypotéku? Průvodce přehřátým trhem

Kde se čeká týdny a kde jen pár dnů? Stává se, že kvůli zdržení kupující přijde o nemovitost? A co si ohlídat třeba v rezervační smlouvě, když víte, že na hypotéku budete čekat?

A kolik přihodíte vy? Aukce nemovitostí hýbou s prodejními cenami

24. 8. 2021 | Vladimír Zuzák | 10 komentářů

A kolik přihodíte vy? Aukce nemovitostí hýbou s prodejními cenami

V případě zvýšené poptávky může dojít k navýšení ceny. Právě tato slova signalizují v realitních inzerátech, že se chystá aukce. A že zvítězí ten, kdo nabídne nejvíc. Proč si tuto taktiku... celý článek

Dostupnější hypotéky? Splatnost až 40 let a přechod na děti

19. 8. 2021 | Olga Skalková | 37 komentářů

Dostupnější hypotéky? Splatnost až 40 let a přechod na děti

Už v příštím roce by Česká spořitelna ráda prolomila dosavadní maximum a nabídla hypotéky s ještě delší splatností. Později mohou následovat také mezigenerační hypotéky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.