Byty, domy i pozemky zdražily o dalších 8 %. Růst cen ale zpomaluje

pk | rubrika: Aktuality | 15. 8. 2019

Tržní cena bytů v Česku byla v letošním druhém čtvrtletí průměrně o 8,2 procenta vyšší než před rokem. Od začátku roku 2010 zdražily byty už skoro o 45 procent. 

Ukazují to čerstvá data HB Indexu, který sleduje Hypoteční banka. Výchozí hodnota indexu – 100 bodů – ukazuje stav k 1. lednu 2010.

Od roku 2010 stouply ceny bytů nejvíc v Brně – o 58,9 %. V Praze se zvýšily o 47,7 %. Naopak dlouhodobě nejméně rostou ceny bytů v Ústeckém kraji, kde od roku 2010 stouply jenom o 13,7 %.

Zdražování ale zpomaluje, hlásí banka. Když porovnáme letošní duben až červen, stouply ceny „jenom“ o 1,7 procentního bodu oproti letošního lednu až březnu. Mezičtvrtletní růst je nejnižší za poslední čtyři roky.

Ceny bytů nejvíc stouply v Jihočeském kraji, naopak v Karlovarském, Olomouckém a Moravskoslezském kraji letos stagnují. „Nabídka a poptávka se postupně přesouvá za hranice Prahy. Nejvíce se teď zvětšil zájem o byty 3+kk a 3+1. Změnila se také struktura bytové nabídky ve prospěch levnějších projektů v okrajových částech Prahy, což způsobilo malé snížení průměrné cenové hladiny novostaveb,“ říká Petr Němeček, ředitel odboru Nemovitosti Hypoteční banky. Zpomaluje také tempo růstu cen tržního nájemného, které už v některých regionech naráží na cenový strop.

Zdražování bytů

Růst průměrné tržní ceny bytů v ČR.

Rodinné domy zdražily v průměru za celou republiku o 8,4 % v porovnání se stejným obdobím loňského roku, o dvě procenta v porovnání s letošním prvním čtvrtletím. Od začátku roku 2010 zdražily rodinné domy v průměru o 34,9 %.

„Velká část poptávky se přesouvá z drahých bytů ve městě do levnějších rodinných domů za městem. To potvrzují i developerské projekty, které nejčastěji vznikají ve Středočeském kraji a v blízkém okolí Brna. Co se týče starších rodinných domů, zájem o ně roste zejména ve stabilizovaných lokalitách s dobrou dostupností.  Nejvíce pak roste obliba dřevostaveb, i v nízkoenergetickém standardu, jejichž ceny díky poptávce mírně rostou,“ říká k vývoji na trhu rodinných domů Němeček.

Cena rodinných domů

Růst průměrné ceny rodinných domů.

Pozemky meziročně zdražily o 7,9 %, mezičtvrtletně o dvě procenta. V průměru jsou už o 56,9 % dražší než na začátku roku 2010. „Poptávka dlouhodobě přesahuje nabídku. Cena je nejvíce ovlivněna dopravní dostupností a dosahem služeb. Své kupující si najdou i méně atraktivní pozemky, jako například ve svahu či s atypickým půdorysem,“ dodává Němeček.

Cena pozemků

Růst průměrné ceny pozemků v Česku.

Už víte, že patříme ke špičce? Na nový byt šetří Češi nejdéle v Evropě, ukazuje porovnání

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Zjistěte tržní cenu nemovisti i výši nájmu

online | rychle | zdarma

Odborným garantem této služby je Quantum reality - realitní kancelář Praha

A tohle už jste četli?

Zdražování hypoték polevilo, nejvyšší úroky jsou u fixu na tři roky

9. 8. 2022 | Jiří Hovorka

Zdražování hypoték polevilo, nejvyšší úroky jsou u fixu na tři roky

Banky teď nabízejí hypotéky s průměrným úrokem 6,28 %. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází z nabídkových cen (dřív – do letošního března – sledovala hodnoty až... celý článek

Bod zlomu. Ceny nemovitostí klesají, nájmy raketově rostou

26. 7. 2022 | Gabriel Pleska | 13 komentářů

Bod zlomu. Ceny nemovitostí klesají, nájmy raketově rostou

Potvrzeno. Ceny řady nemovitostí začaly klesat, na trh se dostávají byty a domy lidí, kteří na ně najednou nemají. Češi se přeorientovávají na nájemní bydlení, a tak nájmy prudce rostou.... celý článek

Kupujete dům? Na tyhle vady si dejte pozor. Máme fotky

25. 7. 2022 | Jana Divinová

Kupujete dům? Na tyhle vady si dejte pozor. Máme fotky

Stavební inspektoři radí, na jaké technické vady si dát pozor při koupi rodinného domu. Než půjdete na prohlídku nemovitosti, prohlédněte si je ve fotogalerii.

Končí zdražování nemovitostí? Makléři už mluví o zlomu

19. 7. 2022 | Jana Divinová | 10 komentářů

Končí zdražování nemovitostí? Makléři už mluví o zlomu

Byty zdražily za deset let o víc než sto procent a na obdobný růst jsme si zvykli i u rodinných domů a stavebních pozemků. Země se točí kolem Slunce a ceny nemovitostí zkrátka rostou.... celý článek

Hypotéky jsou rekordně drahé, úroky stouply nad 6 %

12. 7. 2022 | Jiří Hovorka | 13 komentářů

Hypotéky jsou rekordně drahé, úroky stouply nad 6 %

Banky teď nabízejí hypotéky s průměrným úrokem 6,24 %. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází z nabídkových cen (dříve – do letošního března – sledovala hodnoty až... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.