Desetina domácností dává za bydlení skoro polovinu příjmů

| rubrika: Aktuality | 20. 8. 2019 08:27 | 3 komentáře

Tuzemské domácnosti vydávají za bydlení v průměru 15,9 procenta ze svých čistých peněžních příjmů. V posledních pěti letech tento podíl klesal, protože příjmy domácností rostly v průměru rychleji než jejich náklady na bydlení. Mezi jednotlivými typy domácností ale najdeme výrazné rozdíly, uvádí Český statistický úřad ve svém časopise Statistika a my.

Největší podíl vůči čistým příjmům – až 30 procent – dávají za bydlení domácnosti jednotlivců starších 65 let. Domácnosti, v nichž žije jeden dospělý s dětmi, dávají 26,7 % příjmů. Úplné rodiny s dětmi platí na bydlení ze svého rozpočtu jenom 13 %.

„Pro téměř desetinu domácností představují výdaje na bydlení včetně energií více než 40 % z jejich čistých peněžních příjmů. Jednoznačně nejvíce takových domácností – více než čtvrtina – je mezi samotnými nepracujícími důchodci,“ uvádí Jiří Pekárek z oddělení sociálních šetření ČSÚ.

Řežeme náklady!

Účty za telefon, elektřinu, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

Naopak třetina úplných rodin s dětmi a čtvrtina dvoučlenných s alespoň jedním pracujícím průměrně měsíčně vydává na bydlení méně než 10 % ze svých příjmů.

Náklady se u všech kategorií domácností zvyšují s velikostí obcí, v nichž žijí. Ve městech s více než 100 tisíci obyvateli platí domácnosti s pracujícími členy v průměru 16,5 % příjmů, domácnosti bez pracujících členů 29,7 % příjmů. Naopak v obcích do dvou tisíc obyvatel dosahovaly průměrné náklady na bydlení 12,5 % čistých příjmů.

Z pohledu průměrně vynaložených měsíčních nákladů vychází bydlení v rodinném domě o více než čtvrtinu levněji než v bytovém domě.

Do výdajů za bydlení počítají statistici nájemné nebo úhradu za užívání bytu, dále platby za dodávky energií, vodné a stočné, odvoz odpadků, paliva a ostatní služby spojené s bydlením. Naopak do nich nepočítají náklady na pořízení bydlení, ale ani splátky hypotéky (či jiného úvěru) nebo náklady na běžnou údržbu či rekonstrukci.

Zajímají vás podrobnosti včetně grafů?

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

-3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů

Oblíbená témata

bydlení

Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.