Desetina domácností dává za bydlení skoro polovinu příjmů

pk | rubrika: Aktuality | 20. 8. 2019 08:27 | 3 komentáře

Tuzemské domácnosti vydávají za bydlení v průměru 15,9 procenta ze svých čistých peněžních příjmů. V posledních pěti letech tento podíl klesal, protože příjmy domácností rostly v průměru rychleji než jejich náklady na bydlení. Mezi jednotlivými typy domácností ale najdeme výrazné rozdíly, uvádí Český statistický úřad ve svém časopise Statistika a my.

Největší podíl vůči čistým příjmům – až 30 procent – dávají za bydlení domácnosti jednotlivců starších 65 let. Domácnosti, v nichž žije jeden dospělý s dětmi, dávají 26,7 % příjmů. Úplné rodiny s dětmi platí na bydlení ze svého rozpočtu jenom 13 %.

„Pro téměř desetinu domácností představují výdaje na bydlení včetně energií více než 40 % z jejich čistých peněžních příjmů. Jednoznačně nejvíce takových domácností – více než čtvrtina – je mezi samotnými nepracujícími důchodci,“ uvádí Jiří Pekárek z oddělení sociálních šetření ČSÚ.

Řežeme náklady!

Účty za telefon, elektřinu, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

Naopak třetina úplných rodin s dětmi a čtvrtina dvoučlenných s alespoň jedním pracujícím průměrně měsíčně vydává na bydlení méně než 10 % ze svých příjmů.

Náklady se u všech kategorií domácností zvyšují s velikostí obcí, v nichž žijí. Ve městech s více než 100 tisíci obyvateli platí domácnosti s pracujícími členy v průměru 16,5 % příjmů, domácnosti bez pracujících členů 29,7 % příjmů. Naopak v obcích do dvou tisíc obyvatel dosahovaly průměrné náklady na bydlení 12,5 % čistých příjmů.

Z pohledu průměrně vynaložených měsíčních nákladů vychází bydlení v rodinném domě o více než čtvrtinu levněji než v bytovém domě.

Do výdajů za bydlení počítají statistici nájemné nebo úhradu za užívání bytu, dále platby za dodávky energií, vodné a stočné, odvoz odpadků, paliva a ostatní služby spojené s bydlením. Naopak do nich nepočítají náklady na pořízení bydlení, ale ani splátky hypotéky (či jiného úvěru) nebo náklady na běžnou údržbu či rekonstrukci.

Zajímají vás podrobnosti včetně grafů?

Líbil se vám článek?

-3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Oblíbená témata

bydlení

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Nalákali na fixaci cen energie, teď zdražují. Pozor na smlouvy

27. 9. 2021 | redakce Peníze.CZ | 4 komentáře

Nalákali na fixaci cen energie, teď zdražují. Pozor na smlouvy

Na Energetický regulační úřad (ERÚ) se teď obracejí stovky spotřebitelů, kterým dodavatelé zvyšují ceny. Jsou mezi nimi i lidé, kteří měli produkt s fixovanou, respektive garantovanou... celý článek

Nová Zelená úsporám je dostupnější. Na co a jak žádat

22. 9. 2021 | Kateřina Jungvirtová | 17 komentářů

Nová Zelená úsporám je dostupnější. Na co a jak žádat

Startuje nová etapa programu Nová zelená úsporám. O dotace mohou žádat i ti, kdo na ně předtím nedosáhli. Zájemce potěší i další novinky.

Byty rekordně zdražují, pozemky ještě víc. Nová čísla

11. 8. 2021 | Petr Kučera | 28 komentářů

Byty rekordně zdražují, pozemky ještě víc. Nová čísla

Zdražování nemovitostí v Česku neztrácí tempo. Nejvíc – skoro o pětinu za poslední rok – stouply ceny pozemků. Ukazují to data HB Indexu, vycházejícího z odhadů tržních cen nemovitostí,... celý článek

Elektřina výrazně zdraží. Zafixujte si cenu, radí Kovanda

7. 8. 2021 | Lukáš Kovanda | 15 komentářů

Elektřina výrazně zdraží. Zafixujte si cenu, radí Kovanda

Hlavní vlnu zdražování pocítí české domácnosti v říjnu či listopadu. Rozhodně neprohloupí, když cenu zafixují na co nejdelší období.

Úroky u hypoték dál rostou. Fronty na vyřízení taky

21. 7. 2021 | Jiří Hovorka | 7 komentářů

Úroky u hypoték dál rostou. Fronty na vyřízení taky

Průměrný úrok hypoték počtvrté v řadě stoupl – v červnu na 2,13 % z květnových 2,06 %. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných hodnot u nově sjednaných... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.