Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Náhrada mzdy za dovolenou v roce 2015: Spočítejte si, kolik dostanete

| rubrika: Jak na to | 24. 6. 2015 | 4 komentáře
Za dobu čerpání dovolené nedostáváte běžnou mzdu, nýbrž náhradu mzdy. Má jednu příjemnou vlastnost: Když si volno dobře načasujete, můžete brát víc, než kdybyste chodili do práce. Naše kalkulačka všechno spočítá za vás.

Pro výpočet náhrady mzdy za dovolenou je rozhodující průměrný výdělek v kalendářním čtvrtletí, které předchází čtvrtletí, ve kterém dovolenou čerpáte. Takže jestli vyrážíte za teplem, na hory nebo třeba na chalupu v červenci, bude rozhodující průměrný výdělek od dubna do června. Jestli jste zaměstnáni celoročně, průměrný výdělek se vám určuje čtyřikrát do roka – vždy k prvnímu lednu, prvnímu dubnu, prvnímu červenci a prvnímu říjnu.

Dopočtete se k němu tak, že hrubou mzdu za uvedené tři měsíce vydělíte počtem odpracovaných hodin. Vtip je v tom, že do hrubé mzdy se počítají také odměny a prémie. Dál už asi není třeba nic moc vysvětlovat – logicky je (finančně) nejvýhodnější vzít si volno právě po čtvrtletí, ve kterém vám šéf přilepšil nějakou pěknou prémií. Snadno se pak stane, že za dovolenou dostanete víc, než kdybyste chodili do práce.

Vedle mimořádných odměn může navýšení průměrného výdělku způsobit také menší počet pracovních dnů (hodin) v přechozím kalendářním čtvrtletí.

Propojeno!

Máte na dovolenou vůbec nárok? A za jakých podmínek

Víte, na jak dlouhou dovolenou máte nárok? Co když u zaměstnavatele pracujete teprve krátce, máte zkrácený úvazek, část roku jste stonali nebo se vracíte z mateřské dovolené? Může vám zaměstnavatel nařizovat, kdy si dovolenou vyberete? Odpovíme na všechno.

Na cesty: Chytré kurzy měn

Mobilní aplikace - Kurzy měn

Stáhněte si unikátní aplikaci Kurzy měn pro chytré telefony. Aplikace Kurzy měn je česky a po omezenou dobu zdarma.

Na cesty: Dobré rady

Než se vydáte na cesty, prolétněte taky aspoň v rychlosti naše rady. Můžou se hodit. Třeba i něco ušetří vaší kapse:

Není prémie jako prémie

Mimořádná odměna muže průměrný výdělek příjemně navýšit, záleží ale také, o jakou prémii jde. Z pohledu náhrady mzdy za dovolenou je vůbec nejlepší, když jste v předchozím čtvrtletí obdrželi prémii mimořádnou – do výpočtu se totiž zahrne kompletně celá.

Jiná situace bude, když dostanete odměnu, která se vztahuje na nějaké delší období – typickým příkladem je třináctý plat. Může jít ale i o jinou formu roční nebo třeba pololetní odměny. V takovém případě že do čtvrtletního průměrného výdělku započte jen poměrná část prémie podle odpracované doby. V případě třináctého platu čtvrtina. Zbytek se rozpočte na další měsíce roku.

Možná vám to zní jako komplikované počty. Žádný strach, naše kalkulačka se s nimi popasuje za vás. Úplně postačí, když si k ruce nachystáte výplatní pásky za příslušné čtvrtletí a potřebné vstupní údaje opíšete.

Abyste neudělali botu, radši znovu připomínáme, že kalendářní čtvrtletí znamená leden až březen, duben až červen, červenec až září a říjen až prosinec. Kdo jede na dovolenou v červnu, musí zanést údaje za leden až březen. Kdo jede v červenci nebo srpnu, zadává čísla za duben až červen.

Náhrada mzdy za dovolenou 2018

Hrubá mzda
Odpracováno
h
h
h
hodin
dní

Další kalkulačky

Cestovní pojištění: Mějte to srovnané

Nemusíte na sobě šetřit, a přesto můžete ušetřit. Srovnáme cestovní pojištění, aby skákalo, jak budete pískat. A když budete chtít, můžete si ho u nás i objednat. Stačí říct, jakým způsobem byste ho nejraději kupovali, jestli ho chcete nakoupit přes počítač, probrat s přítelem na telefonu, nebo si pro něj chcete dojít osobně.

Jak se náhrada mzdy počítá, když jste zaměstnáni čerstvě

Trochu jinak vypadá výpočet náhrady mzdy za dovolenou u lidí, kteří jsou zaměstnáni teprve kratší čas. Jestli jste do zaměstnání nastoupili teprve v předchozím kalendářním čtvrtletí, bude se vám průměrný výdělek počítat z období od vzniku pracovního poměru do konce tohoto čtvrtletí.

Jestli jste během přechozího kalendářního čtvrtletí neodpracovali ani dvacet jedna dní, nebude se počítat s průměrným výdělkem, ale s výdělkem pravděpodobným. Ten je tvořen hrubou mzdou, kterou jste dostali nebo kterou byste dostali, kdybyste v daném období pracovali. Při výpočtu se bude zohledňovat obvyklá výše jednotlivých složek mzdy, případně výše mzdy či platu zaměstnanců, který v podniku vykonávají stejnou práci.

Platí přitom, že průměrný ani pravděpodobný výdělek zaměstnance nesmí být nižší než minimální mzda.

Nezapomeňte, že pokud ještě nemáte u zaměstnavatele odpracovaný ani jeden celý rok, máte nárok jen na poměrnou část dovolené – její délku vám spočítá další z našich šikovných kalkulaček:

Výpočet poměrné části dovolené 2018

dní

Další kalkulačky

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+5
Ano
Ne

Diskuze

19. 7. 2015 | 16:36 | Aleš

Chtěl bych se zeptat: ta náhrada mzdy za dovolenou, kterou mi spočte kalkulačka, to je v čistém nebo se to ještě dále daní? více

26. 6. 2015 | 9:21 | Lubik

Nejen v praxi, ale řeší to Zákoník práce § 212-214 (včetně dovolené za odpracované dny). více

24. 6. 2015 | 11:17 | Matěj

V praxi to bývá tak, že máte nárok na dovolenou po dvou odpracovaných měsících a počítá se poměrná část nároku z celého roku. více

24. 6. 2015 | 10:41 | Tom

Dobry den, v zakone jsem se docetl, ze narok na dovolenou vznika po odpracovani celeho roku tedy napr.: 31.12.2014 a zaroven je v zakone uvedeno, ze si dovolenou mudim vybrat v tom roce ve kterem mi na ni vznikl narok, to...více
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK