Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Malé peníze: Investiční životní pojištění. Chytré „dva v jednom“?

| rubrika: Když se řekne | 9. 11. 2011 | 11 komentářů
Malé peníze: Investiční životní pojištění. Chytré „dva v jednom“?
Když se na trhu objevil první šampon a kondicionér v jednom, byl to marketingový trhák. Profesionálové kadeřníci ovšem zůstávali u dvou lahviček. A světe div se – chodí mezi námi řada krásných kštic, jejichž majitelé ani nevědí, že kondicionéry existují. Co říkají profesionálové na pojištění a investice v jednom?

Jan Müller ze serveru Malépeníze.cz odpovídá na další dotazy čtenářů Peníze.cz

Otázka: Jako matka samoživitelka již nějaký čas přemýšlím o tom, jak se aspoň trochu zabezpečit na stáří. Zároveň bych se ale chtěla i pojistit (a zajistit svou rodinu) pro případ, že by se mi něco stalo. Líbí se mi investiční životní pojištění, které prý splňuje oba tyto parametry a je to vlastně takové „dva v jednom“. Míň běhání, míň zařizování, míň smluv. Kamarád mi ale tenhle nápad rozmlouvá, investiční životní pojištění je podle něj drahé. Mohli byste mi prosím poradit, jestli se mi vyplatí „dva v jednom“, nebo mám radši volit pojištění zvlášť a spoření nebo investice zvlášť?

Investiční životní pojištění ani kapitálové životní pojištění (další „dva v jednom“) nemají u mnoha lidí zrovna pověst výhodného produktu. Právem. Váš kamarád má pravdu, je lepší o pojištění a zajištění uvažovat samostatně a samostatně je také sjednávat. Proč?

Jablka a hrušky

První důvod je rozdílnost obou produktů, které spolu principiálně nesouvisejí. Pojištění rizika je jedna věc a investice (respektive spoření, chcete-li) je věc druhá, v níž hraje roli riziko zcela odlišné, tedy konkrétně investiční riziko.

Jestli životní (rizikovou) pojistku uzavřít, či nikoli, to je otázka osobních preferencí. Pokud ji z nějakého důvodu uzavřít chcete, soustřeďte se jen na pojištění rizika a dejte si přitom pozor, aby ve výlukách z pojistného nebyla nějaká pravděpodobná příčina smrti nebo trvalé invalidity.

Pokud jde o investování prostřednictvím pojistky, roli hraje také omezená nabídka produktů, na které přes investiční životní pojištění „dosáhnete“ – vybíráte si zkrátka k investování jen z těch fondů, které má pojišťovna v nabídce, nemůžete si vybrat z celé škály produktů na trhu. To rozhodně nepřispívá k vysoké výkonnosti investice. (U kapitálového životního pojištění jsou vaše možnosti ještě menší, tady rozhoduje o investici pojišťovna úplně sama.)

Kdo hledá, ten – nenajde

Pro zajímavost jsme se podívali na weby pěti náhodně vybraných pojišťoven s cílem zjistit, jakého výnosu dosahovala investiční část jejich životní pojistky. Kupodivu žádná z pojišťoven se nikde nechlubí nějakým zajímavým výnosem – proč asi?

Z vybraného vzorku byl údaj o investičních výnosech snadno k nalezení jen u pojišťovny Generali; ten si níže uvádíme pro příklad. Při získávání informací z webů jsme postupovali způsobem, jaký očekáváme u běžného uživatele – procházíme tedy web na základě navigace a menu. Věříme, že detektivní eso by uspělo na více webech a našlo by i informace, které jsou „zašité“ – ať už bezděčně, nebo záměrně – někde hluboko. Zároveň jsme ale toho názoru, že Sherlocků Holmesů je v populaci valná menšina.

Interní fondy Generali

Pojišťovna Generali nabízí víc fondů, na grafu vidíte tzv. interní fondy Generali, u nichž web pojišťovny nabízí data za nejdelší období. Graf ukazuje indexové hodnoty, to znamená, že stav majetku ve fondech k 20. dubnu 2001 je roven 1 a následující čísla ukazují násobek hodnoty majetku k tomuto dni. Tedy například pokud je hodnota indexu 1,5 znamená to, že k tomu dni je hodnota majetku ve fondu rovna 1,5násobku hodnoty fondu k výchozímu datu – 20. dubnu 2001.

Interní fondy Generali 2001–2011

Graf pěkně ukazuje (a nyní bez ohledu na to, že jde o investiční životní pojištění), jak se různé druhy investic chovají:

 • investice do peněžního trhu (zde půjde asi jen o termínované vklady) jsou s nízkým rizikem a s nízkým výnosem;
 • investice do dluhopisových fondů jsou o něco rizikovější a výnosnější;
 • investice obsahující zcela nebo částečně akcie (smíšený nebo akciový fond) představují z tohoto výběru riziko nejvyšší a zároveň nejvyšší možnost výnosu – graf ukazuje dobře i dobu, kdy byl výnos fondu záporný, tedy na investici byste tratili.

Peněžní fond propadl, dluhopisový sotva přepral inflaci

Pro zajímavost si nyní vypočteme, jakým ročním úrokem by musel váš vklad růst, aby dosáhl stejného výnosu jako výše zmíněné fondy Generali. Vezmeme si období od 20. dubna 2001 do 20. dubna 2011, tedy rovných 10 let:

Anketa

Máte rádi výrobky „2 v 1“?

 • peněžní fond dosáhl indexu 1,10062, čemuž odpovídá stálý roční úrok 0,96 % p. a.
 • dluhopisový dosáhl indexu 1,30817, čemuž odpovídá stálý roční úrok 2,72 % p. a.
 • smíšený dosáhl indexu 1,76015, čemuž odpovídá stálý roční úrok 5,82 % p. a.
 • akciový dosáhl indexu 2,11119, čemuž odpovídá stálý roční úrok 7,76 % p. a.

V současné době jsou celkově úroky na velmi nízké úrovni. Vezmeme si pro porovnání přehledy na portálu Peníze, kde vidíme, že roční termínované vklady se v současné době vesměs pohybují přibližně kolem 1–2 % ročně a spořicí účty jsou na tom jen o fous lépe (extrémní nabídky zde nebereme v potaz). Výše uvedený peněžní fond by tedy například příliš atraktivní nebyl.

Je navýsost rozumné myslet na budoucnost a zvolit nějakou formu spoření, investic nebo úložek. Ty však řešte samostatně tak, aby to pro vás bylo nejvýhodnější. A nezapomeňte, že investovat se má jen do toho, čemu opravdu rozumíte. A také že minulé výnosy nejsou v žádném případě zárukou výnosů budoucích.

Autor vlastní a spravuje server Malé peníze

 • RSS
 • Kindle
 • Poslat e-mailem
 • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+23
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

9. 11. 2011 11:26, praguerm

Vždycky mě pobaví, když si v odborném článku přečtu, že termínovaný vklady se pohybují kolem 1-2%. Pokud autor o dané věci nic neví, proč to do článku uvádí??? Současné sazby, termínovaných vkladů na 1 rok se pohybují kolem 3%. Při větší částce nebo delší fixaci se dá dostat i na 4-5%.

Reagovat

 

-11
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (11 komentářů)

15. 12. 2011 | 19:11 | petra

Ježiš co těm lidem lžete!!! že se nestydíte
Nikdy více, jen vás oškubou!!!
více

19. 11. 2011 | 23:08 | solik

vše tu je pravda,nejsem přitelem IŽP ale dost lidi zapomina na danovou ulevu,tim padem pokud je IŽP dobře nastavené a dobře využiji i danovou ulevu,tak je to velice dobra investice.Pokud samo mi nejaky střelec neprodá IŽP...více

11. 11. 2011 | 21:08 | Tomas

IŽP bych nezatracoval, může být výhodnější, pokud se riziko platí z kapitálové hodnoty. Jelikož s věkem riziko stoupá, tak se ze začátku strhává míň a postupně se stržená částka zvyšuje, zatímco u rizikovky platíte nějaký...více

11. 11. 2011 | 18:01 | Skrblík

Konečně si někdo všimnul a naplno napsal, že v současnosti je pro běžného člověka (nikoliv firmu) naprosto nevýhodné investovat do fondu peněžního trhu či dluhopisového. Oproti spořícímu účtu (samozřejmě u vhodné banky) je...více

10. 11. 2011 | 21:42 | Oksana

Vážení, proč dávát prachy na termiňák když už na spořícím účtě můžete mít 3% úrok :D a máte je kdykoliv k dispozici :-D ale to byste se museli o finance trochu zajímat :D :D více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK