- Jan Müller z webu Malé peníze podruhé odpovídá na dotazy čtnářů serveru Peníze
Otázka: Měla jsem peníze ve fondu Eurotop IV u UniCredit Bank. Výnos fondu měl kopírovat vývoj indexu Dow Jones. Myslela jsem, že se částka – byla v fondu vázaná pět let bez možnosti výpovědi – aspoň trochu zhodnotí. Úrok připsaný za celou dobu je však 0,05 procenta, slovy: skoro nula. A to prý ještě jen proto, že produkt byl garantovaný, protože dnes je Dow Jones v minusu. Po odečtení poplatků jsem při výplatě dostala méně, než jsem vložila.
Vývoj indexu Dow Jones byl ale většinu z těch pěti let velmi příznivý. Zdá se mně, že banka nepostupuje podle obchodních podmínek. V nich se uvádí, že výnos se vypočte jako průměr 16 sledování provedených během doby uložení vkladu. Než budu dál jednat s bankou, prosím o odborný názor.
Produkt Eurotop 50 IV není fond, ale vklad – tedy zjednodušeně řečeno je to termínovaný vklad s variabilním úrokem. Proto vlastně ani není možné, aby banka sáhla na vámi vloženou částku, a může vám z ní ukrojit jen prostřednictvím poplatků. To je kupříkladu rozdíl oproti podílovému fondu, u kterého může hodnota podílového listu stoupat i klesat.
Sázka na nesprávného koně
Podívejme se však podrobněji na vklad Eurotop 50 IV od UniCreditu. Doba trvání vkladu byla od 8. srpna 2006 do 8. srpna 2011, šlo tedy vklad na pět let. Poněkud zavádějící je, že banka uvádí tato data jako data emise, což je výraz používaný u cenných papírů. Jak ale bylo řečeno, jde o vklad, produkt se také na webu banky nachází správně v sekci „garantované vklady“.
Výnos (úrok) se u vkladu Eurotop 50 IV počítá podle indexu Dow Jones EURO STOXX 50 ke konkrétním datům, jež si banka v definici produktu sama stanovila. Index je vázaný na vývoj cen akcií největších kótovaných firem v eurozóně. Nebudeme dopodrobna rozebírat, jak je přesně index složen, to není pro tento případ podstatné. Spíše si zopakujeme výpočet podle toho, co UniCredit k tomuto vkladu uvádí na svém webu. Hodnoty indexu pocházejí z webu DJ Indexes.
Pokud se podíváte na graf indexu DJ EURO STOXX 50, uvidíte, že v uvedeném období stoupal jen relativně krátkou dobu; většinou však klesal, trend tohoto indexu za pět let je zjevně klesající. Odrazila se v něm totiž jak ekonomická krize a celkový pokles hodnot akcií, tak výrazný pokles akcií v tomto létě.
Zkuste si říct aspoň o slevu
Z výpočtu vychází, že celkový výnos je podle definice banky u tohoto produktu záporný. Co tedy banka o takové situaci ve svých materiálech uvádí? Citujeme: Dosáhne-li výnos podílu Vkladu Klienta na průměrném výnosu Podkladového aktiva (PA) hodnoty rovné nebo nižší než 0,50 % z částky Vkladu, má Klient nárok na vyplacení minimálního úroku ve výši 0,50 % z částky Vkladu za Dobu uložení vkladu. Máte tedy nárok na 0,5 procenta za celou dobu vkladu. Trochu málo, že?
Krom toho, že se se situací smíříte a bude vám ponaučením, abyste napříště do složitějších produktů své peníze nedávali, můžete zkusit jednu věc – poslat bance stížnost, že vám produkt prezentovala (je-li to pravda) jako investici do podílového fondu, a ne jako vklad s odvozeným výnosem nebo že vám obchodník tehdy nasliboval zajímavý výnos. Možná se banka chytí za nos a někde vám aspoň sleví na poplatcích. Nebo taky ne.
Autor vlastní a spravuje server Malé peníze
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
5. 10. 2011 8:39, miki
Tak to měla paní ještě štěstí, já jsem v době bez krize před cca 10-ti lety nainvestoval 300 tis do růstového fondu banky ČSOB , ukázali mi graf fondu , který měl v té době 6% růstu za rok.Za 2 roky jsem inkasoval 280 tis s tím, že se bohužel nedařilo atd atd. Nedalo mi to a začal jsem pátrat, jakto, že mě okradli za "bílého dne". Poslal jsem do té banky za dva týdny manželku , že by chtěla jako investovat. Opět jí ukázali graf onoho fondu s růstem 6% p.a. Tak takto fungují - kradou banky v Čechistánu. Nikomu to nevadí nikdo je není schopen kontrolovat!! A abych byl konkrétní jednalo se o pobočku ČSOB ve Vsetíně.Od té doby investuji - obchoduji na vlastní r
V diskuzi je celkem (9 komentářů) příspěvků.