Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Malé peníze: Investice do strukturovaných produktů? Jen pro pokročilé!

| rubrika: Když se řekne | 21. 9. 2011 | 5 komentářů
Malé peníze: Investice do strukturovaných produktů? Jen pro pokročilé!
Peníze.cz navázaly spolupráci se serverem Malé peníze. Jednou týdně odpovídáme na nejzajímavější čtenářské dotazy. Nedbáme o starosti magnátů, kam ulít pohádkové zisky. Zajímá nás v dobrém slova smyslu „malý člověk“ a jeho – malé peníze. Kam s nimi? Pro koho jsou „garantované“ strukturované produkty?

Otázka: Mám volné prostředky, které bych chtěl jednorázově investovat. Vyplatí se mi zvolit strukturované produkty, které o sobě často tvrdí, že jsou „garantované“ „s jistým výnosem“ atp… Jsem spíše konzervativní investor, proto mě láká, že nemohu o nic přijít. Je to ale opravdu tak? A kolik vlastně mohu vydělat? Doporučil byste mi podobný produkt?

První zásadou investování je investovat pouze do toho, čemu opravdu rozumíte. Tedy pokud strukturovaným produktům nerozumíte, neinvestujte do nich.

Co jsou strukturované produkty

Jde kombinaci několika finančních produktů, z nichž alespoň jeden je derivát. Derivát je instrument, jehož hodnota je odvozena od hodnoty jiného aktiva (tedy např. peněžní měny, ceny komodity atp.).

Příkladem strukturovaného produktu jsou např. tzv. zajištěné fondy, což je ve skutečnosti kombinace (termínovaného) vkladu a opce. Poslední dobou se nabídka strukturovaných produktů velmi rozrostla. Například jednu dobu byly z nepochopitelného důvodu hitem strukturované produkty vázané na ropu, dnes to bude třeba zlato atp.

Pro běžného člověka jsou strukturované produkty buďto neprůhlednou, nebo alespoň méně pochopitelnou záležitostí. K jejich skutečnému porozumění a vyhodnocení rozhodně doporučujeme se poradit s odborníky – samozřejmě s jinými, než těmi, co se vám snaží strukturovaný produkt prodat.

Pro dotyčnou finanční instituci představují strukturované produkty jednak možnost zvýšení prodejů prostřednictvím rozšířené nabídky investic, jednak příležitost zajímavého výdělku na derivátové složce produktu.

Garance? A víte, co vám opravdu garantují?

Pokud jde o „garantované“ investice, ty se objevují v oblasti (podílových) fondů, kde je skutečně zaručen buď určitý minimální výnos, nebo alespoň návratnost vložené částky – odtud plyne i název zaručené fondy. Vždy se tedy musíte zajímat alespoň o to, co je zaručeno a jak váš minimální výnos ovlivní poplatky.

Anketa

Už jste někdy investovali do toho, čemu nerozumíte?

Obecně buďte ale u výrazů „garantujeme“, „jistý výnos“ a jim podobných velmi opatrní a vždy si prověřte, o jaký produkt přesně jde včetně všech podrobností.

A kam investovat? To záleží na vaší znalosti a ochotě riskovat. Platí, že čím větší riziko, tím vyšší možnost výnosu. A naopak.

Zaručené fondy mívají nižší výnosy. Stejně nebo jen o málo lépe jsou na tom i fondy dluhopisové. Větší výnos, ale zároveň vyšší riziko můžete čekat u fondů akciových. Zde bychom však doporučili raději jen fondy, které obsahují nejlikvidnější akcie, tzv. blue chips.

Příště se podíváme na dotaz věnovaný jednomu konkrétnímu strukturovanému produktu.

Přehled podílových fondů

Podílové fondy: akciové, dluhopisové, peněžního trhu, garantované, smíšené, nemovitostní, fondy fondů.

Na Peníze.cz v sekci Investice, podsekci Podílové fondy

Autor vlastní a spravuje server Malé peníze

Vytisknout

Líbil se vám článek?

+19
Ano
Ne

Diskuze

22. 9. 2011 | 14:03 | Skrblík

Neříkám, že je to něco divného, jen by mě zajímalo, kolik klientů si tento fakt uvědomuje. V dnešní předlužené Evropě (a nejen v ní) bych to rozhodně nepovažoval za pouhou formální poznámku pod čarou. více

21. 9. 2011 | 16:13 | chk

co je na tom divnyho? více

21. 9. 2011 | 14:07

Mě se to nezdá jako apriorní odsudek: viz titulek a ono „jen pro pokročilé“. Jak říkáte, ne každý tomu rozumí. Já článek chápu jako varování před investicemi, jejichž mechanismus a podmínky mi nejsou jasné. více

21. 9. 2011 | 13:00 | Skrblík

Není nad garanci - např. garance u fondů ČSOB zní: pokud emitenti dluhopisů splní své závazky a dluhopisy splatí, samotná banka negarantuje vůbec nic. více

21. 9. 2011 | 8:13 | chk

rozhodne nesouhlasim. strukturovany produkty muzou v dnesni turbulentni dobe prinest zajimavy investicni potencial za minima investicniho rizika. jedine fakticke riziko, ktere investor postupuje a je treba ho vyzdvihnout,...více
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK