Kam zamíří bitcoin? 125 akcií loni vydělalo víc

Jana Divinová | rubrika: Aktuality | 6. 1. 2022 | 3 komentáře
Kam zamíří bitcoin? 125 akcií loni vydělalo víc

Zdroj: Shutterstock

Vývoj hodnoty bitcoinu loni připomínal horskou dráhu a názorně ukázal, co znamená slovo volatilita. Rok 2021 bitcoin startoval na úrovni kolem 29,4 tisíce dolarů, aby se přes několik prudkých vzestupů i propadů dostal 10. listopadu na své historické maximum 69 tisíc dolarů. Jenom od ledna to bylo zhodnocení o zhruba 135 procent.

Kdo neprodal na vrcholu, dosáhl za období od 4. ledna 2021 do 3. ledna 2022 na zhodnocení „jen“ o 44,2 %. Bitcoin se na začátku letošního ledna obchoduje na úrovni kolem 46 tisíc dolarů.

Přestože bitcoin i přes zmíněný propad a velkou kolísavost hodnoty patří k nejlepším investicím loňského roku, porazilo ho svou výkonností hned 125 akcií firem zahrnutých do amerického indexu S&P 500, upozorňuje server MarketWatch.

Nejlepší zhodnocení mohly loni investorům přinést akcie společnosti Devon Energy, jejich hodnota meziročně stoupla o 182,5 %. Akcie Tesly si polepšily o 64 % a v žebříčku webu MarketWatch jim patří až 48. místo – přesto v celoročním hodnocení skončily výš než bitcoin.

Deset nejúspěšnějších akcí roku 2021 z indexu S&P 500

SpolečnostMeziroční změnaPokles z 52týdenního maxima
Devon Energy Corp.182,5 %-0,4 %
Ford Motor Co.155,4 %-0,5 %
Marathon Oil Corp.147 %-4,1 %
Signature Bank140,8 %-4,3 %
Nvidia Corp.129,7 %-13,1 %
Fortinet Inc.128,9 %-10,4 %
Diamondback Energy Inc.128,5 %-5 %
Bath & Body Works Inc.117,5 %-15,1 %
Nucor Corp.115,3 %-12,2 %
Moderna Inc.110,4 %-52,8 %
Zdroj: Marketwatch.com, FactSet

Kam zamíří hodnota nejznámější kryptoměny v letošním roce? Odpovědi jsou tradičně hodně rozdílné. V anketě agentury Bloomberg čekají někteří odborníci, že tentokrát už to vyjde a bitcoin překoná hranici 100 tisíc dolarů. Jiní mu předpovídají prudký pokles. Podstatnou roli podle nich bude hrát přístup amerického Fedu.

V další posilování věří třeba Antoni Trenchev, spoluzakladatel společnosti Nexo působící v oblasti kryptoměn. Hranici 100 tisíc dolarů podle něj překoná bitcoin do konce letošního června. Kryptoměny může podpořit v růstu i metaverzum – virtuální svět, na němž pracují firmy jako Meta Platforms (bývalý Facebook) či Apple.

Naopak analytik Jeffrey Halley ze společnosti Oanda Asia Pacific je k letošnímu vývoji bitcoinu skeptický. Kryptoměny podle něj budou čelit náročnějšímu prostředí, a to hlavně kvůli Fedu, který by měl – stejně jako mnoho jiných centrálních bank – normalizovat své úrokové sazby. „Nadále věřím, že kryptoměny jsou největším případem hlouposti skupinového myšlení na finančních trzích v historii,“ řekl Halley pro Bloomberg.

Kurz bitcoinu

Intradenní graf (online)
Denní graf
Zdroj: peníze.cz

Zdroj: kurzy kryptoměn na Peníze.cz

Jana Divinová

Autor článku Jana Divinová

Vystudovala ekonomii a management na Vysoké škole báňské. V redakci NextPage Media působí od podzimu 2021, předtím pracovala v MF Dnes a iDnes.cz. Volný čas tráví nejraději s rodinou a přáteli. Miluje přírodu, cestování a... Další články autora.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+20
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Bitcoin vyletěl o čtvrtinu. V korunách je nejdražší v historii. Týden v kryptu

2. 3. 2024 | Tomáš Krause

Bitcoin vyletěl o čtvrtinu. V korunách je nejdražší v historii. Týden v kryptu

Cena bitcoinu vyskočila o 25 procent, bitcoinová ETF nabízejí i velké americké banky a to od BlackRocku expanduje do Brazílie. Na světlo se dostaly další e-maily Satoshiho Nakamota... celý článek

Výsledky nemovitostních fondů: Inflaci překonalo šest retailových

27. 2. 2024 | Jan Traxler

Výsledky nemovitostních fondů: Inflaci překonalo šest retailových

Většina retailových nemovitostních fondů loni vydělala kolem pěti až sedmi procent. Nejvyšší zhodnocení zaznamenal Mint I. rezidenční fond, ukazuje porovnání.

ECB si kopla do bitcoinu. Čas nakupovat? Týden v kryptu

24. 2. 2024 | Tomáš Krause

ECB si kopla do bitcoinu. Čas nakupovat? Týden v kryptu

Evropská centrální banka si zkusila kopnout do bitcoinu. Asi jako když se mladistvý intelektuál pokusí nakopnout merunu. Spočítáno: 51% útok na bitcoin se nemůže vyplatit. Nigérie a... celý článek

S DIPem můžete jít do rizika, říká investiční expert

21. 2. 2024 | Hynek Just | 2 komentáře

S DIPem můžete jít do rizika, říká investiční expert

Když za mnou přijde třicetiletý člověk, že si chce založit DIP, doporučím mu akciové fondy. Při takhle dlouhém horizontu se riziko vyplácí. Pokud si bude každý měsíc odkládat čtyři... celý článek

Češi řekli, proč neinvestují. Na prvním místě je strach

20. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

Češi řekli, proč neinvestují. Na prvním místě je strach

Strach z podvodu a ze ztráty peněz jsou nejčastějšími důvody, proč Češi neinvestují. Až za nimi je nedostatek peněz. Ukázal to průzkum agentury Perfect Crowd na reprezentativním vzorku... celý článek

Partners Financial Services