Rok na trzích: Vysoké zisky akcií a komodit, koruna posiluje

Jan Traxler | rubrika: Komentář | 31. 12. 2021 | 3 komentáře
Nejvyšší zhodnocení na finančních trzích v roce 2021 přinesly akcie a komodity. Výrazně stouply ceny bytů, velmi se dařilo také nemovitostním fondům. Nedaří se pouze dluhopisům.
Rok na trzích: Vysoké zisky akcií a komodit, koruna posiluje

Zdroj: Shutterstock

Akcie vydělaly 30 %

Akciové trhy mají letos za sebou největší růst od roku 2009. Hodnota indexu MSCI World sestaveného z akcií přibližně 1600 největších burzovně obchodovaných společností na rozvinutých trzích stoupla o 30 procent.

Dařilo se akciím v USA i Evropě. V USA byly nadále hlavním tahounem technologické společnosti – tentokrát zejména Alphabet (Google), Microsoft, Apple a Tesla. Slabší výsledky zaznamenaly akorát rozvíjející se trhy, výraznější pokles postihl akcie v Číně a Brazílii.

Český akciový trh patřil k nejlepším na světě: hodnota indexu PX stoupla o necelých 40 %. Velkou zásluhu na tom mají ČEZ a banky.

Ceny akcií rostly napříč celým trhem, ve všech sektorech. Důvodem byl výrazný růst tržeb a zisků, který předčil veškerá očekávání ekonomů. Tempo růstu akciových trhů je samozřejmě neudržitelné, nicméně zdá se, že pozitivní nálada by mohla přetrvat i v dalším roce. Ale uvidíme.

Klikněte pro zvětšení. Zdroj: FINEZ

Komodit výrazně zdražily

Ceny komodit na burze v roce 2021 prudce stouply. Nejvíce stouply ceny energií, ropa zdražila o 60 %, plyn o 70 %, uhlí o 100 % a cena elektřiny na burze vyskočila na čtyřnásobek. Stouply také ceny průmyslových kovů: hliník o 40 %, zinek o 30 % a měď o 20 %. Zemědělské komodity rovněž výrazně zdražily: rýže o 20 %, pšenice a kukuřice o 30 % a káva dokonce o 80 %. Pouze drahé kovy (zlato, stříbro) mírně zlevnily.

Klikněte pro zvětšení. Zdroj: FINEZ

Ceny bytů k nezastavení. Nebo ne?

Nemovitosti v Česku dál zdražovaly. Za pět let stouply ceny bytů skoro na dvojnásobek.

Úroky u hypoték však rostou a míří k 5 %. Kvůli tomu výrazně opadne poptávka – takže se dost dobře může stát, že po 10 letech na trhu bude více prodejců než kupců a ceny bytů pak klesnou.

Nemovitostní fondy za rok 2021 nakonec vykážou velmi dobré výsledky, u většiny se zhodnocení bude pohybovat kolem pěti až osmi procent. Nejvyšší výnos bude mít fond Accolade Industrial zaměřený na skladové a logistické areály – jen za tři čtvrtletí vydělal přes 20 %.

I v roce 2022 by vesměs všechny nemovitostní fondy měly mít velmi dobré zhodnocení, protože s inflací každý rok roste nájemné, a potažmo s vyšším cashflow z pronájmu pak také ocenění hodnoty nemovitostí. Stejný princip platí i pro zemědělskou půdu – i zde můžeme se zvýšenou inflací očekávat vyšší výnosy.

Klikněte pro zvětšení. Zdroj: FINEZ

Koruna posiluje k euru

S rostoucími úrokovými sazbami začala česká koruna výrazněji posilovat k euru. S koncem roku už se kurz pohybuje kolem 25 korun za jedno euro. V příštím roce pravděpodobně bude dál klesat, odhadem k 24 korunám za euro a možná i více.

Jelikož euro ale v uplynulém roce výrazněji oslabilo k dolaru a libře, tak vůči těmto měnám koruna rovněž oslabila. Zde si netroufám další vývoj odhadovat.

Klikněte pro zvětšení. Zdroj: FINEZ

Dluhopisy nevydělávají

S rostoucí inflací některé centrální banky začínají zvedat úrokové sazby. Ta česká patří v tomto směru k premiantům. Díky tomu také rostou úrokové výnosy u českých dluhopisů, zároveň s tím ale klesá jejich tržní cena.

Dluhopisové fondy za rok 2021 proto vykazují špatné výsledky, zpravidla ztrátu nebo výnosy maximálně jedno až dvě procenta. S růstem úroků nicméně aspoň trochu roste budoucí výnosový potenciál českých dluhopisů.

Přesto jsou úroky u státních dluhopisů nadále výrazně nižší než inflace. Jedinou smysluplnou investicí byly v roce 2021 státní protiinflační dluhopisy, jejichž úrokový výnos je dán růstem indexu spotřebitelských cen.

Vyšší úroky nabízí také různé podnikové dluhopisy, ale zde je výrazně větší kreditní riziko. V uplynulém roce se do insolvence dostala řada firem včetně poměrně velké skupiny Arca Investments. A další budou zcela jistě následovat.

Klikněte pro zvětšení. Zdroj: FINEZ

Inflace na vzestupu

Inflace v roce 2021 nabrala na tempu. Za listopad dosáhla meziročně šest procent – a v lednu, až se do indexu spotřebitelských cen projeví skokové zvýšení cen energií, může být inflace odhadem na osmi až deseti procentech.

Česká národní banka proto v posledních měsících prudce zvedá úrokové sazby. Na spořicích účtech brzy budou úroky tři až čtyři procenta. Jenže v porovnání s nynější inflací to je žalostně málo.

Kdo chce chránit úspory před inflací, musí peníze investovat. Nejkonzervativnějším řešením byly státní protiinflační dluhopisy. Vyšších výnosů lze pak potenciálně dosáhnout u rizikovějších nebo méně likvidních investic.

Klikněte pro zvětšení. Zdroj: FINEZ

O autorovi: Jan Traxler je privátní investiční poradce a zakladatel fondu Otakar, podfond FINEZ SICAV

Jan Traxler

Autor článku Jan Traxler

Privátní investiční poradce a jednatel společnosti FINEZ Investment Management. Investičnímu poradenství se aktivně věnuje od roku 2004. Patří mezi průkopníky placeného poradenství formou odměny ze zisku. Zaměřuje se na privátní... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů

A tohle už jste četli?

Zonky Rentiéra už vyzkoušelo skoro 18 tisíc lidí, investování řídí algoritmus

1. 12. 2022 | Radim Zelený | 1 komentář

Zonky Rentiéra už vyzkoušelo skoro 18 tisíc lidí, investování řídí algoritmus

Uplynuly tři roky od spuštění služby Zonky Rentiér. Ta funguje na P2P principu – propojuje lidi, kteří chtějí zhodnotit peníze, a lidi, kteří si naopak potřebují půjčit. Během zmíněných... celý článek

U vydavatele investičních tokenů Xixoio zasahovala policie

29. 11. 2022 | Gabriel Pleska | 1 komentář

U vydavatele investičních tokenů Xixoio zasahovala policie

Společnost Xixoio, která loni a na začátku roku zaujala reklamou na investiční tokeny, má zřejmě problémy. V úterý ráno do sídla firmy přijela policie, vyžádala si dokumenty a podle... celý článek

Když chce startup být globální, musí na to myslet od začátku, říkají právníci

24. 11. 2022 | Veronika Hejná

Když chce startup být globální, musí na to myslet od začátku, říkají právníci

Venture kapitálové fondy investují do inovativních projektů, kterým věří a které mají šanci uspět. Důležitý je správně nastavený právní a obchodní model a hlavně kontakty, shodují se... celý článek

Ze slunce může mít Česko deset giga. Máme dva, říká solárník

16. 11. 2022 | Jitka Šorfová

Ze slunce může mít Česko deset giga. Máme dva, říká solárník

Českou společnost SOLEK Holding založil Zdeněk Sobotka před dvanácti lety. V Evropě se ale podmínky pro fotovoltaické podnikání ukázaly jako nestálé, a tak se přesunul do Jižní Ameriky,... celý článek

Nikdy není pozdě investovat. Ale čím dřív, tím líp, říká bankéřka

15. 11. 2022 | Jana Divinová | 1 komentář

Nikdy není pozdě investovat. Ale čím dřív, tím líp, říká bankéřka

Kdo nechce, aby jeho peníze ztrácely na hodnotě, musí investovat. Že jsou investice jen pro bohaté, je mýtus. Investovat může každý a i stovka měsíčně se počítá. „Ideální čas, kdy s... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.