Nemožné na počkání, zázraky do 24 hodin. Podobně na první pohled působí nabídka společnosti s ručením omezeným Best Life, podle níž její mateřská švýcarská firma Swiss Asset Management odkoupí od zájemců životní pojištění až za trojnásobek odkupní hodnoty. Prodat můžete i stavební spoření, penzijní připojištění, investiční a termínované vklady, bankovní účet, spořicí účet, podílové fondy, akcie, dluhopisy, jiné cenné papíry a finanční produkty. Česká národní banka, která dohlíží na český finanční trh, ale varuje: Pozor! Best Life nemá k těmto transakcím licenci!
Zmíněná nabídka se skrývá pod názvem Cashselect. Cashselect představuje podle webových stránek firmy Best Life atraktivní novodobý produkt vyvinutý zvlášť pro nákup kapitálových životních pojištění, důchodových pojištění, smluv o stavebním spoření a pojišťovacích smluv vázaných na fondy. „Jako silná společnost disponuje Best Life sítí makléřů a poradců v České republice, ale i v Německu, Rakousku, Slovensku a Španělsku a je tímto kompletním partnerem pro poradenství, prodej a koordinaci,“ uvádí rovněž její web.
Stopy míří do Švýcarska
Podle informací na webu Best Life je tedy tato síť v režii švýcarské firmy Swiss Asset Management (SAM AG), která „již déle než 20 let úspěšně působí na německém a mezinárodním trhu“. Podle obchodního rejstříku má také SAM AG 160tisícový podíl na dvousettisícovém základním kapitálu Best Life. Zbývající podíl drží Luboš Prokůpek, uvedený jako kontaktní osoba u Best Life.
Protože nás zajímalo, jak vše funguje, poslali jsme společnosti SAM AG i Luboši Prokůpkovi řadu otázek. Do uzávěrky článku bohužel žádná odpověď nedorazila.
Z informací na webu Best Life je zřejmé, že firma zprostředkovává služby pro SAM AG, která zmíněné smlouvy či produkty odkupuje. Za jakých podmínek a za jak dlouho je možné – jak píše web BL – záležitosti vyřídit „rychlým a nekomplikovaným pracovním způsobem“, jsme se tedy nedozvěděli, stejně jako podrobnosti ke slibovanému trojnásobku ceny za odkoupené životní pojištění. Webové stránky Best Life hovoří o šesti variantách smluv na tři až 15 let při minimálních vkladech 25–75 tisíc korun. To již ale nasvědčuje tomu, že jde spíše o investici, než o „odkoupení různých smluv“.
Prokůpek neodpověděl ani na otázku, za kolik odkupuje Best Life podílové fondy, akcie, dluhopisy a jiné cenné papíry, jak nabízí web této firmy. Ani jaký je o služby Best Life zájem, kolik lidí tvoří v ČR její „silný tým“, kolik má klientů a kolik smluv již v Česku odkoupili. Zajímaly nás pochopitelně i garance pro toho, kdo se rozhodne prodat Best Life (či SAM AG) životní pojištění či jiný finanční produkt...
Sdílnější nebyla ani mateřská společnost SAM AG, o níž je na webu Best Life krátký český materiál nazvaný Bohatství roste jen v nejlepších rukou.
Nabídka odkupu na serveru Best Life se přitom kupodivu týká smluv od českých, německých, britských nebo rakouských, nikoliv však švýcarských firem. Proč, když je SAM AG švýcarská společnost, jsme se rovněž nedozvěděli.
Když jsme neuspěli u Best Life ani SAM AG, zeptali jsme se, jak může odkupování životního pojištění i dalších smluv fungovat, ve světoznámé pojišťovně Allianz. „Naši odborníci na životní pojištění po pravdě řečeno tomuto systému také zcela přesně nerozumějí a k nějakému objektivnímu hodnocení potřebují více informací, než je na webu této firmy,“ sdělila serveru Peníze.cz Dagmar Koutská z oddělení komunikace Allianz pojišťovny.
Inteligentní nápady vytvářejí prostor pro nové možnosti…
Firma inzeruje nabídku svých služeb s podtitulem: Inteligentní nápady vytvářejí prostor pro nové možnosti. Co je ale míněno oním inteligentním nápadem, a hlavně, kdo vlastně získá prostor pro nové možnosti? Klienti této firmy, či SAM AG, nebo ti, kdo životní pojistky i další finanční produkty odkupují? A kdo z nich si pak bude užívat nejlepší život, jak sugeruje název společnosti Best Life?
S ohledem na reakci České národní banky je tato otázka zbytečná – centrální banka, která dohlíží na finanční trh, před aktivitami firmy Best Life varovala. Vadí jí, že získává při nabídce odkupu různých finančních produktů od veřejnosti prostředky, které slibuje dál investovat. Její aktivity tak vykazují znaky shromažďování peněz od veřejnosti. To je činnost v Česku plně regulovaná, Best Life k ní ovšem nemá od České národní banky povolení, a shromažďovat od veřejnosti peněžní prostředky tedy není oprávněna. Proč společnost v Česku podniká bez licence a zda to chce změnit, nám pan Prokůpek rovněž nesdělil.
Podle Tomáše Zimmermanna z tiskového odboru České národní banky může činit pokuta za nepovolené investiční služby až 20 milionů korun a v případě kolektivního investování pět milionů korun. Osobou, která činí nabídku na území České republiky, je firma Best Life. Kdyby to byla mateřská SAM AG, varovala by centrální banka před ní. A pokud by existovalo odůvodněné podezření ze spáchání trestného činu, sankcí by to neskončilo. Banka by na společnost podala trestní oznámení. To ale jistě není případ firmy Best Life. Nebo snad ano?
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
28. 4. 2011 9:16, Jana M.
Pro mě je velkým zklamáním přístup ČNB - jen vydají varování, které se skoro nikdo nedozví, místo toho, aby razantně zasáhli. Buzerovat poctivé umí desítkami nesmyslných požadavků, ale proti podvodníkům nic pořádného udělat neumí nebo nechtějí.
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
29. 4. 2011 17:10, Zdeněk Nový
Nenechte se vytočit, pán z Best Life jen prská, protože někdo upozornil na něco, co by raději zametli pod koberec. ČNB ale již brzy zakročí a jsem zvědavý, co si pan Prokůpek vymyslí pak...
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
V diskuzi je celkem (19 komentářů) příspěvků.