NAMEEE: Nová pyramida na tekutých píscích
1. 4. 2011 | Jan Boček | 11 komentářů

Sociální sítě poskytují nové, uvěřitelné kulisy finančním pyramidám. Ty se teď objevují v novém kabátku, jako je česká kopie Facebooku jménem Nameee.
Zázrak jménem Edbusy (Education Business System) se nekoná! Jak sdělila serveru Peníze.cz mluvčí Miroslava Sedláčková, Krajský soud v Brně odsoudil manažery firmy Martina Žouželku a Lukáše Přibyla do vězení na 8,5 a 7,5 roku. Klientům slibovali, že jejich necelých dvacet tisíc promění během deseti měsíců na čtyřicetinásobek – 800 tisíc korun. Policie ve firmě zabavila 211 milionů korun, odhadovaná škoda ale činí přes půl miliardy. Počet poškozených se pohybuje kolem 12 tisíc.
Vzhledem k velkému počtu poškozených a komplikovanosti případu trvá čtení rozsudku již dva týdny. Soudce nejprve konstatoval, že jsou oba obžalovaní vinni, potom začal číst jména všech poškozených, jak mu ukládá zákon. Teprve včera se dostal k tomu, aby oznámil výši trestu. Za co soud Žouželku a Přibyla odsoudil, bude zřejmě podle Sedláčkové přečteno v pátek. Obžaloba hovořila o podvodu a neoprávněném podnikání.
Oba odsouzení tvrdí, že jsou nevinní, kdyby prý jim policie nebránila v podnikání, své sliby by splnili. Hodlají se odvolat k Vrchnímu soudu v Olomouci.
Na počátku této povedené kauzy nebylo slovo, ale Schopná půjčka a Rentiér PIL (Produkt pro Inteligentní Lidi). Tyto produkty měly podle firmy Edbusy, která je zařizovala, přinést klientům do kapes až osm set tisíc – a to od třetí strany, neznámého dobrodinného investora. O půjčce se mluvilo snad proto, že pánové z Edbusy neměli povolení České národní banky (ČNB) investovat či zprostředkovávat obchody. Nevybírali tedy peníze na investici, ale peníze za „zprostředkování půjčky“. Vlk se tak podle představitelů firmy zřejmě nažral a koza zůstala celá. ČNB však tento postup označila za neoprávněné shromažďování vkladů, k němuž neměla Edbusy povolení.
Sliby jsou chyby, kdežto fakta zůstávají fakty:
A dá se nakonec hovořit i o neoprávněném zprostředkování investic – pracovníci Edbusy na webu tvrdili, že peníze klientů zhodnocuje někdo jiný.
Podrobnosti ale tajili – viz třeba článek Edbusy kličkuje na Finmagu. Na přímou otázku, jak to tedy funguje, tehdy majitelé firmy autorovi článku dali pěkně přímou odpověď: svěřte nám peníze a po deseti měsících zjistíte, že program funguje. Geniální rada! Řadě poškozených klientů Edbusy však zřejmě podobný popis cesty k vysokému výdělku přišel normální…
A netrapte se nyní nad finanční negramotností českého národa – hlásí se i poškození důvěřivci ze Slovenska, Maďarska, Rakouska či Polska.
Na dotaz, jak je možné vydělat garantovaných 12 % nebo i více, majitelé firmy uvedli, že jde o obchodní tajemství. Vymysleli totiž něco nového a nemohou být konkrétnější, aby jim někdo jejich know-how nepřebral. Nepřipomíná vám to něco? Podobná argumentace není u firem pohybujících se na hraně zákona (tady šlo podle prvoinstančního rozsudku o podnikání za hranou zákona) nic nového.
Na serveru firmy Edbusy se bylo pouze možné dozvědět, že investice směřují do nemovitostí, oblasti cestovního ruchu, rozvoje obchodních systémů; obchodovalo se prý však také na burze a investovalo do komodit. Příznačné je, že se vedení společnosti bránilo označit veřejně své aktivity za investování či zprostředkovatelskou činnost. Ve vyjádření pro server Finmag se k tomu však jaksi mimoděk přihlásilo. Doslova v něm stálo: „Jistě pochopíte, že konkrétní odpověď vám neposkytne jak společnost Edbusy, tak i jiné společnosti a subjekty zabývající se zprostředkováním finančních produktů.“ Takže – zprostředkování obchodů.
Po zásahu policie vedení firmy dokonce hrozilo státu arbitráží, při které by ho žalovalo přibližně o 1,7 miliardy korun. Kvůli postupu policie, která jim údajně bránila v podnikatelské činnosti. Že podle ČNB firma ke svým aktivitám potřebovala licenci a tu neměla? To nestojí za řeč! Jak přitom informoval server Peníze.cz zástupce tiskového mluvčího ministerstva financí Jakub Haas, žádná arbitráž s Edbusy neprobíhala a ani neprobíhá.
Společnost se základním kapitálem dva miliony korun – již na první pohled skutečně dostatečně velkým, aby dokázala plnit své závazky stamilionové závazky – je od 15. května 2009 v likvidaci.
Když si zadáte na webu adresu edbusy.cz, jste přesměrováni na stránky DV Money. To je prý zkratka z „dáme vám money“, pardon peníze. Nabízí regionální inzerci půjček, úvěrů, hypoték a pojištění. Inzeráty si tu podávají zejména nebankovní poskytovatelé půjček a takzvané oddlužovací společnosti. Tedy přesně ty firmy, které „líčí“ na klientelu, kterou dokázala pobláznit Edbusy: chudé, chudší, zadlužené a předlužené. Tentokrát si však jistě všechny dají pozor, aby se jejich podnikání nedostalo do rozporu se zákonem...
Investujte do indexu S&P 500!
Zabezpečte svou budoucnost. Investujte do akcií globálních firem jako Apple či Coca-Cola díky fondu EFEKTIKA! S předpokládaným výnosem přes 7 % ročně.
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
19. 4. 2011 6:56, franc
Autor zřejmě nemá správné informace(což by jistě měl mít) a nebo záměrně mlží. Jestliže je podle něj 9520Kč necelých 20tis tak by se měl vrátit na první stupeň ZŠ. A pokud pro někoho zprostředkuji službu a vyberu za to peníze, tak žádnou licenci nepotřebuji.
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
19. 4. 2011 13:34, petr
Nebyly to sliby, byly záměry.Firma vše plnila,pak přišla policie a přerušila chod firmy. Neexistuje společnist,která by ustála takový zásah. Pak byla nařčená že neplní.Jistě že ne,protože nemohla na sé účty. Další věcí je to, že nešlo o zhodnocení vkladu na 800 tisíc,ale poskytnuté úhrady na spracování věru a následné sprostředkování jeho výplaty od externého investora klientovi.A to bylo těch 800 tisíc.Nepřetáčejte prosím podle svých potřeb své domněnky že šlo o zhodnocení, to je zhovadilost.
V diskuzi je celkem (22 komentářů) příspěvků.