Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Dva důvody, proč půjdou komodity dolů

| rubrika: Analýza | 13. 4. 2011 | 10 komentářů
Dva důvody, proč půjdou komodity dolů
Rostou, rostou? V tom případě zavčas posbírejte zisky, protože možná nebude dlouho trvat a ceny budou padat dolů. Tady jsou dva pádné důvody.

Nedávno mě zvedl ze židle článek Petra Novotného Sedm důvodů, proč letos porostou komodity. Aby bylo objektivitě učiněno zadost, podělím se s vámi o dva důvody, proč dle mého názoru ještě letos nebo v příštím roce ceny komodit spadnou dolů.

Média jako kontraindikátor

Rostoucí ceny komodit vzbuzují zájem investorů a spekulantů. Stále více lidí se ohlíží po komoditách jako zajímavé investiční alternativě, která by měla ochránit jejich jmění před inflací. Zájem o komoditní investice také umocňují média, neboť jak všichni víme, frekvence článků vztahujících se k určité investici je přímo úměrná výkonnosti dané investice v uplynulém roce. Proto se také dnes všude dočteme o zemědělských komoditách, ačkoliv před rokem o nich nebylo v médiích vidu ani sluchu. Naopak po zemním plynu jako by se slehla zem, vždyť už dva roky jeho cena nudně pendluje kolem 4 dolarů za mmBTU.

Už jen na základě toho, jak hodně se nyní ve finančních médiích hovoří o komoditách, bych se držel na pozoru před nákupy. Bylo by ale trochu pošetilé sledovat pouze média jako nepřímo úměrný směrodatný ukazatel budoucího vývoje. Rozumný investor se rozhoduje na základě pevných fundamentů.

Graf 1: bavlna

Zdroj: Finanzen.net

První důvod – extrémně špatná loňská úroda

Rozsáhlé požáry v Rusku, sucho v USA a Číně, záplavy v Indii a Austrálii – počasí loni zemědělcům vůbec nepřálo. Po dvou letech mimořádně dobré úrody přišel rok úrody extrémně špatné. Objem strategických zásob klesl a ceny eskalovaly nahoru. Bude letošní úroda ještě horší, aby ceny měly důvod ještě více růst? To ví jen Bůh. Ale svoje peníze bych na to nesázel. Naopak bude-li úroda lepší než loni, pak by cena pšenice, kukuřice, cukru a dalších zemědělských komodit měla o 20–30 % klesnout.

Druhý důvod – blížící se recese v Číně

Aktuální ceny komodit?

Na Peníze.cz je známe, račte se přesvědčit:

Nebo snad radši:

Vidíte, funguje to. A samozřejmě umíme i ceny dalších komodit.

Čínské hospodářství rostlo příliš dlouho příliš rychlým tempem, nyní vykazuje zjevné příznaky přehřátí. Objem nově poskytnutých úvěrů činil dva roky po sobě 20 % HDP. Mnohonásobně podražily energie. Inflace ve velkých městech na východním pobřeží se dle neoficiálních údajů pohybuje kolem 20 %. Minimální mzda vzrostla během posledních 12 měsíců o 40 %, což svědčí jednak o vysoké inflaci a jednak o tom, že na industrializovaném východě vysychá pracovní síla.

Možná se Číně bude ještě chvíli dařit pomocí vládních investic oddalovat neodvratitelné, ale dříve nebo později upadne čínská ekonomika do recese a strhne s sebou zbytek světa. Čím později to bude, tím více to bude Čínu bolet. Tak či tak, blížící se recese přinese nižší spotřebu průmyslových komodit, čili cena mědi, oceli, uhlí, bavlny a mnoha dalších komodit by měla výrazně poklesnout. A pokud se nevyhrotí situace v Perském zálivu, tak by měla klesnout i cena ropy.

Více k tématu a možným důsledkům v článku Čína potřebuje recesi. Dočká se již brzy!

Graf 2: měď

Zdroj: Finanzen.net

Počkat na výprodej nebo kupovat pravidelně

Anketa

Petr Novotný: Komodity porostou. Jan Traxler: Komodity půjdou dolů. Kdo má pravdu?

Dlouhodobě samozřejmě ceny všech komodit porostou. Za deset let může být ropa, měď i pšenice několikanásobně dražší než dnes. Ovšem na střednědobém horizontu, zejména pokud se mé obavy z recese v Číně naplní, čeká většinu komodit prudký pokles.

Nikomu tedy dnes nedoporučuji jednorázovou investici do komodit. Na mimořádné nákupy byl vhodný čas začátkem roku 2009. Dost možná v příštím roce opět budeme mít šanci nakupovat komodity ve výprodeji. Ale ne dnes. Dnes dávají smysl jedině pravidelné investice s dlouhodobým horizontem.

Autor je ředitelem a hlavním investičním manažerem FINEZ Investment Management

Vytisknout

Líbil se vám článek?

-2
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

13. 4. 2011 8:05, eďa

Dovolím si oponovat. Všichni na pár vyjimek tušíme, že dluhopisy jsou nafouknuté, rovněž tak další fin. deriváty včetně akcií. Jakmile začnou praskat, viz. nyní Portugalsko, pak Španělsko atd., bankéři se jich opatrně zbavují, šikovně, aby nevznikla panika a vrhají se na komodity a ty rostou a zachvilku vyletí do stratosféry. A prosím, neomračujte mě odbornými výrazy, když finance jsou o tom, co budeme dělat zítra.

Reagovat

 

+4
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (chk 13. 04. 2011 06:28)

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

13. 4. 2011 6:28, chk

diky. souhlasim. proti proudu je v tomto pripade, podle me, spravna cesta. na rozdil od tech vsech "expertu", kteri (nejen) tu psali o komoditach drive. kazdopadne budoucnost ukaze kdo mel pravdu:)

Reagovat

 

-2
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (10 komentářů)

14. 4. 2011 | 19:14 | peťa

Zrovna dnes jsem kupoval chleba, je o pět korun dražší než včera a pak jsem zajel na pumpu. Benzín zdražil o dalších 50 haléřů je na historickém maximu, a to posiluje koruna, co až bude oslabovat, to bude zachvilku pajska...více

14. 4. 2011 | 17:41 | ppetr1

ja bych to rekl jinak vracime se do prvobytne pospolne spolecnosti s vymennym obchodem. za penize si nic nekoupim,pokud budu mit psenici,ryzi,ropu,plyn,zlato ......... tak mam neco - penize jsou jen bezcenne papirkou v rukou...více

13. 4. 2011 | 13:34 | Mary

Podle mého názoru se blíží doba, kdy peníze (tisknou se jak na běžícím pásu a nejsou ničím kryté) a zlato (nikdo se ho nenají) nebudou mít žádnou cenu. Cenu budou mít pouze potraviny a energie. Takže některé komodity půjdou...více

13. 4. 2011 | 13:30 | losnuevosvidentes

Z virtuálních zisků se staly reálné dluhy, za kterými stojí živí věřitelé. Jestli něco dala světu tolik opěvovaná vzdělanostní ekonomie, tak je to schopnost maskovat, schovávat, modifikovat a oddalovat ekonomické průsery....více

13. 4. 2011 | 13:27 | rejpal

Komodity dolů nepůjdou, byť jde o velmi rozšířený mýtus. Spousta dalších zemí po Portugalsku jako je Španělsko,Itálie, ale i ČR má problém nejen s dluhy, ale hlavně se ztrátou důvěry a konkurenceschopnosti. Asiaté je pojídají...více
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK