Dva důvody, proč půjdou komodity dolů

Jan Traxler | rubrika: Analýza | 13. 4. 2011 | 10 komentářů
Dva důvody, proč půjdou komodity dolů
Rostou, rostou? V tom případě zavčas posbírejte zisky, protože možná nebude dlouho trvat a ceny budou padat dolů. Tady jsou dva pádné důvody.

Nedávno mě zvedl ze židle článek Petra Novotného Sedm důvodů, proč letos porostou komodity. Aby bylo objektivitě učiněno zadost, podělím se s vámi o dva důvody, proč dle mého názoru ještě letos nebo v příštím roce ceny komodit spadnou dolů.

Média jako kontraindikátor

Rostoucí ceny komodit vzbuzují zájem investorů a spekulantů. Stále více lidí se ohlíží po komoditách jako zajímavé investiční alternativě, která by měla ochránit jejich jmění před inflací. Zájem o komoditní investice také umocňují média, neboť jak všichni víme, frekvence článků vztahujících se k určité investici je přímo úměrná výkonnosti dané investice v uplynulém roce. Proto se také dnes všude dočteme o zemědělských komoditách, ačkoliv před rokem o nich nebylo v médiích vidu ani sluchu. Naopak po zemním plynu jako by se slehla zem, vždyť už dva roky jeho cena nudně pendluje kolem 4 dolarů za mmBTU.

Už jen na základě toho, jak hodně se nyní ve finančních médiích hovoří o komoditách, bych se držel na pozoru před nákupy. Bylo by ale trochu pošetilé sledovat pouze média jako nepřímo úměrný směrodatný ukazatel budoucího vývoje. Rozumný investor se rozhoduje na základě pevných fundamentů.

Graf 1: bavlna

Zdroj: Finanzen.net

První důvod – extrémně špatná loňská úroda

Rozsáhlé požáry v Rusku, sucho v USA a Číně, záplavy v Indii a Austrálii – počasí loni zemědělcům vůbec nepřálo. Po dvou letech mimořádně dobré úrody přišel rok úrody extrémně špatné. Objem strategických zásob klesl a ceny eskalovaly nahoru. Bude letošní úroda ještě horší, aby ceny měly důvod ještě více růst? To ví jen Bůh. Ale svoje peníze bych na to nesázel. Naopak bude-li úroda lepší než loni, pak by cena pšenice, kukuřice, cukru a dalších zemědělských komodit měla o 20–30 % klesnout.

Druhý důvod – blížící se recese v Číně

Aktuální ceny komodit?

Na Peníze.cz je známe, račte se přesvědčit:

Nebo snad radši:

Vidíte, funguje to. A samozřejmě umíme i ceny dalších komodit.

Čínské hospodářství rostlo příliš dlouho příliš rychlým tempem, nyní vykazuje zjevné příznaky přehřátí. Objem nově poskytnutých úvěrů činil dva roky po sobě 20 % HDP. Mnohonásobně podražily energie. Inflace ve velkých městech na východním pobřeží se dle neoficiálních údajů pohybuje kolem 20 %. Minimální mzda vzrostla během posledních 12 měsíců o 40 %, což svědčí jednak o vysoké inflaci a jednak o tom, že na industrializovaném východě vysychá pracovní síla.

Možná se Číně bude ještě chvíli dařit pomocí vládních investic oddalovat neodvratitelné, ale dříve nebo později upadne čínská ekonomika do recese a strhne s sebou zbytek světa. Čím později to bude, tím více to bude Čínu bolet. Tak či tak, blížící se recese přinese nižší spotřebu průmyslových komodit, čili cena mědi, oceli, uhlí, bavlny a mnoha dalších komodit by měla výrazně poklesnout. A pokud se nevyhrotí situace v Perském zálivu, tak by měla klesnout i cena ropy.

Více k tématu a možným důsledkům v článku Čína potřebuje recesi. Dočká se již brzy!

Graf 2: měď

Zdroj: Finanzen.net

Počkat na výprodej nebo kupovat pravidelně

Anketa

Petr Novotný: Komodity porostou. Jan Traxler: Komodity půjdou dolů. Kdo má pravdu?

Dlouhodobě samozřejmě ceny všech komodit porostou. Za deset let může být ropa, měď i pšenice několikanásobně dražší než dnes. Ovšem na střednědobém horizontu, zejména pokud se mé obavy z recese v Číně naplní, čeká většinu komodit prudký pokles.

Nikomu tedy dnes nedoporučuji jednorázovou investici do komodit. Na mimořádné nákupy byl vhodný čas začátkem roku 2009. Dost možná v příštím roce opět budeme mít šanci nakupovat komodity ve výprodeji. Ale ne dnes. Dnes dávají smysl jedině pravidelné investice s dlouhodobým horizontem.

Autor je ředitelem a hlavním investičním manažerem FINEZ Investment Management

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 10 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

13. 4. 2011 8:05, eďa

Dovolím si oponovat. Všichni na pár vyjimek tušíme, že dluhopisy jsou nafouknuté, rovněž tak další fin. deriváty včetně akcií. Jakmile začnou praskat, viz. nyní Portugalsko, pak Španělsko atd., bankéři se jich opatrně zbavují, šikovně, aby nevznikla panika a vrhají se na komodity a ty rostou a zachvilku vyletí do stratosféry. A prosím, neomračujte mě odbornými výrazy, když finance jsou o tom, co budeme dělat zítra.

Zobrazit celé vlákno

+4
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

13. 4. 2011 6:28, chk

diky. souhlasim. proti proudu je v tomto pripade, podle me, spravna cesta. na rozdil od tech vsech "expertu", kteri (nejen) tu psali o komoditach drive. kazdopadne budoucnost ukaze kdo mel pravdu:)

-2
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (10 komentářů) příspěvků.
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Města duchů – odvrácená strana čínského zázraku

7. 4. 2011 | Milan Tomášek | 10 komentářů

Města duchů – odvrácená strana čínského zázraku

Odkaz Járy Cimrmana praví, že budoucnost patří aluminiu. Tuhle budoucnost už máme skoro za sebou, dnes platí, že budoucnost patří Číně. Čínský ekonomický zázrak však má – jako ostatně... celý článek

Jak investovat do komodit

31. 3. 2011 | Petr Novotný, Tomáš Prouza | 6 komentářů

Jak investovat do komodit

Lidé mají k investicím do komodit buďto nadšený, nebo naopak velmi rezervovaný přístup. Přitom by měly být automatickou součástí každého portfolia.

Sedm důvodů, proč letos porostou komodity

31. 3. 2011 | Petr Novotný | 6 komentářů

Sedm důvodů, proč letos porostou komodity

Když je po dešti a měsíc jde nahoru, uslyšíte na otázku Rostou, rostou? nejspíš kladnou odpověď. Podobně přálo počasí v minulých letech komoditám – kdo zainvestoval, většinou neprohloupil.... celý článek

Komodity: naskočíte do rozjetého Pendolina?

20. 1. 2011 | Jan Traxler | 2 komentáře

Komodity: naskočíte do rozjetého Pendolina?

Rostoucí ceny komodit lákají. Stále více lidí je pokládá za zajímavou investici, která by měla ochránit jejich jmění před očekávanou inflací. Přichází však pozdě. Znovu opakuji, naskakovat... celý článek

Investice: Čeká nás další rok zlata a jiných komodit?

20. 12. 2010 | František Mašek

Investice: Čeká nás další rok zlata a jiných komodit?

Akciové trhy si polepší, atraktivní budou hlavně komoditní tituly jako NWR a komodity jako takové, v čele se zlatem. Dluhopisům by se měl investor raději vyhnout. Pozor také na inflaci.... celý článek

Partners Financial Services