Komodity: naskočíte do rozjetého Pendolina?

Jan Traxler | rubrika: Analýza | 20. 1. 2011 | 2 komentáře
Komodity: naskočíte do rozjetého Pendolina?
Rostoucí ceny komodit lákají. Stále více lidí je pokládá za zajímavou investici, která by měla ochránit jejich jmění před očekávanou inflací. Přichází však pozdě. Znovu opakuji, naskakovat do rozjetého pendolina se nevyplácí. Rokem komodit byl již rok 2010.

Zatímco rok 2009 patřil akciím, pak rok 2010 byl rokem komodit. Na nové historické maximum se vyšplhala cena zlata, stříbra, mědi, bavlny nebo cukru. Nejvyšších hodnot ve třetím tisíciletí po Kristu dosáhly během loňského roku také káva, kakao, hovězí a cín. Velmi blízko rekordních cen se pohybuje paladium, řepka a palmový olej. Povážlivě stouply ceny většiny burzovně obchodovaných komodit.

Kukuřice je zpět na nových maximech, cena sóji nejvyšší za posledních 29 měsíců, hovězí na porážku na 2,5letém maximu, bavlna posílila o denní limit, cukr letí vzhůru…“ to je výtah několika krátkých zpráv z komoditních trhů za poslední dva obchodní dny (psáno 16. ledna, pozn. redakce).

Rok 2009 - obrat u ropy a kovů

Již v investičním výhledu na rok 2009 jsem psal, že komodity jsou nejlepší dlouhodobá investice, vyžadují však velmi odolný žaludek. Tou dobou pomalu kulminovala komoditní „antibublina“. Ropa se obchodovala za 40 dolarů za barel (po pádu ze 150 USD), zlato stálo 850 dolarů za troyskou unci, unce stříbra se obchodovala za 12 dolarů, tuna mědi stála něco málo přes 3000 dolarů (po pádu z 8500 USD), libra bavlny se dala koupit za 50 centů a libra cukru za 12,5 centů. 

Změna ceny komodit v roce 2010

Změna ceny komodit v roce 2010

Kliknutím na obrázek zobrazíte celou tabulku

Abych byl upřímný, tak třeba cukr mi v lednu 2009 přišel celkem drahý. Chtěl jsem spekulovat na růst ceny cukru několik měsíců před tím, když stál 10 centů. K nákupu jsem se ale neodhodlal, neboť tehdy letěly ceny ostatních komodit strmě dolů. Kupovat o 25 procent dráž, když jsem očekával růst maximálně k 15 centům, mi přišlo zbytečně riskantní. Po dvou letech stojí libra cukru 30 centů (viz graf 1) a já jen nevěřícně kroutím hlavou.

Mým hlavním favoritem byly ropa a měď. S klienty jsme nakoupili akcie vybraných těžebních společností a některé z nich byly skutečně životní investicí. Po dvou letech se ropa znovu blíží stodolarové metě a tuna mědi stojí rekordních 9500 dolarů (pozn. red.: zatímco autor hovoří o ceně na londýnské burze, server Peníze.cz využívá data z newyorské burzy NYMEX, kde jsou ceny uváděny v centech za libru, trend je ale stejný). Z dalších jmenovaných komodit vyletěla cena stříbra na 30 dolarů za troyskou unci, unce zlata už stojí 1400 dolarů a libra bavlny se obchoduje okolo 1,5 dolaru (viz graf 3).

Cukr


Rok 2010 - rally zemědělských komodit

V roce 2010 jsme s klienty vsadili (samozřejmě jen menší část portfolia) na růst cen zemědělských komodit, konkrétně jsme spekulovali na růst cen pšenice a kukuřice. Důvod byl prostý. Zatímco ostatní komodity ze svých minim významně podražily už v roce 2009, zemědělské komodity zůstávaly na lokálních minimech. Přitom jsme měli za sebou dva roky mimořádně dobré úrody (a takový stav nikdy netrvá věčně) a před sebou několikaleté období zvýšené inflace. Dalo se tedy očekávat, že ceny obilovin už nemohou moc klesat a dříve nebo později začnou růst.

Stalo se tak velmi záhy a dokonce dřív, než si toho většina lidí stihla vůbec všimnout. Jen co se ve zprávách začaly objevovat záběry požárů z okolí Moskvy, pšenice byla o 40 % dražší. Ve stejné době sužovaly Indii povodně a začala stoupat cena cukru. Přidalo se sucho na americkém středozápadě a v Austrálii a už rostly ceny veškerého obilí. Do toho extrémně suché počasí hlásila i Čína, hlavní producent bavlny, a cena nemohla jít jinam než nahoru. Teď zase Austrálii sužují povodně a hlavní pěstitelské oblasti sóje a kukuřice v Brazílii a Argentině trápí nedostatek dešťů. Počasí nyní zkrátka úrodě vůbec nepřeje.

Měď


Rok 2011 - kulminace? Bublina

Dražší zemědělské komodity se budou zcela jistě postupně promítat do cen potravin v obchodech. Podobně se i dražší kovy v čele se stříbrem a mědí zaslouží o růst cen elektroniky a bavlna promluví do cen oděvů. Neznamená to nicméně, že když je pšenice o polovinu dražší než před rokem, o 50 % podraží také veškeré pečivo. Cena polotovaru tvoří jen část nákladů finálního produktu, největší položkou bývají zpravidla mzdové náklady. Ty sice u produktů z Asie a Jižní Ameriky rostou, ale u domácí výroby nikoliv (prozatím). Takže dokud české odbory hromadně nestávkují za zvýšení platů, bude se meziroční inflace pohybovat kolem 5 %. Pak bude hůř.

Rostoucí ceny komodit také vzbuzují zájem investorů a spekulantů. Stále více lidí je pokládá za zajímavou investici, která by měla ochránit jejich jmění před očekávanou inflací. Přichází však pozdě. Znovu opakuji, naskakovat do rozjetého Pendolina se nevyplácí. Rokem komodit byl již rok 2010.Kdo se domnívá, že rok komodit přijde teprve letos, možná se bude pár měsíců smát, ale obávám se, že v prosinci bude při konečném bilancování plakat.

Bavlna


Poučení z roku 2008

Abych byl objektivní, podobně jsem se vyjadřoval i v investičním výhledu na jaře 2008. Tehdy ropa pokořila magickou hranici 100 dolarů za barel (viz graf 4) a média byla plná troufalých odhadů analytiků investičních bank, které se neostýchaly chlácholit drobné investoryna „nekonečný“ růst cen komodit. Co se týče ropy, vzduchem létala čísla 200, 300 a dokonce i 500 dolarů za barel (mimochodem, rok na to vyšlo ze stejných úst číslo 25, opět zcela bez ostychu).

Ano, několik měsíců se bublina ještě nafukovala a já jsem přišel o závěrečnou fázi růstu. O co víc se bublina nafoukla, o to rychleji ale následně splaskla a přelila se do „antibubliny“. Dovolím si zde použít výstižný výrok z úst Jima Rogerse: „Trhy často rostou výše, než si myslíte, že je možné, a padají níže, než si dovedete vůbec představit.“

Ropa WTI


Závěr = komodity už prostě nejsou levné

Netvrdím, že na komoditách je opět bublina. Možná se postupně utváří, možná pořádně ani nevznikne. Speciálně zemědělské komodity a některé kovy k bublině rozhodně nemají daleko. Ale třeba ropa je z mého pohledu okolo 100 dolarů za barel férově oceněná. Tvrdím pouze, že komodity nejsou levné!!! A bylo by hloupé a pošetilé kupovat dnes komodity s jediným přáním – a to, že se mi podaří najít dalšího hlupáka, který bude ochotný koupit ještě dráž než já. Právě o tom jsou bubliny. Rozumný investor se ale nemodlí za bubliny, nýbrž nakupuje v době, kdy ostatní prodávají a kdy jsou investice levné.

Poznámka: zdroj dat ke grafů: Colosseum

 

(Autor je ředitelem a hlavním investičním manažerem FINEZ Investment Management)

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+10
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Koupíte si celý český akciový trh?

12. 1. 2011 | František Mašek | 16 komentářů

Koupíte si celý český akciový trh?

Kdo se bojí investovat do jednotlivých českých akcií, může vložit peníze do podílového fondu Volksbank, který kopíruje index PX pražské burzy a rozkládá tak riziko možné ztráty. Vývoj... celý článek

Vítězové a poražení: Atraktivní zůstávají komodity. Čekají nás i další léta růstu akcií?

10. 1. 2011 | František Mašek | 3 komentáře

Vítězové a poražení: Atraktivní zůstávají komodity. Čekají nás i další léta růstu akcií?

Nejlepší investicí byly loni mongolské akcie. Exotické trhy ale nejsou pro každého. Pokud má pravdu portfoliomanažer Lászlo Birinyi, americké akcie čeká ještě několik let růstu, letos... celý článek

Jaké investice preferovat v příštím roce

28. 12. 2010 | Jan Traxler | 15 komentářů

Jaké investice preferovat v příštím roce

Dva roky zpátky jsem říkal: „Dávejte si pod stromeček akcie.“ Globální akciový index MSCI World vzrostl za rok 2009 o 27 %. Loni jsem doporučoval nakupovat pšenici a kukuřici. Obě komodity... celý článek

Investice: Čeká nás další rok zlata a jiných komodit?

20. 12. 2010 | František Mašek

Investice: Čeká nás další rok zlata a jiných komodit?

Akciové trhy si polepší, atraktivní budou hlavně komoditní tituly jako NWR a komodity jako takové, v čele se zlatem. Dluhopisům by se měl investor raději vyhnout. Pozor také na inflaci.... celý článek

Jak dobře koupit a prodat akcie

20. 9. 2010 | František Mašek | 5 komentářů

Jak dobře koupit a prodat akcie

Najít ideální okamžik ke koupi nebo prodeji akcií či třeba zlata, je bez křišťálové koule, stroje času, nebo štěstí, téměř nemožné. Štěstí je ale možné jít naproti - ani laikovi neuškodí,... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.