Sedm důvodů, proč letos porostou komodity

| rubrika: Analýza | 31. 3. 2011 | 6 komentářů
Sedm důvodů, proč letos porostou komodity
Když je po dešti a měsíc jde nahoru, uslyšíte na otázku Rostou, rostou? nejspíš kladnou odpověď. Podobně přálo počasí v minulých letech komoditám – kdo zainvestoval, většinou neprohloupil. Jaké podmínky budou pro komodity letos? Je čas začít hledat holínky a košík?

Komodity zažívají jedno z nejlepších růstových období v historii a mnoho investorů se ptá, zda bude letos spanilá jízda pokračovat. Podle všeho se zdá, že letos komoditní vítězové své zisky navýší, komodity nejspíš mohou investorům i letos přinést zajímavé zhodnocení. A i když může u některých z nich přijít korekce, odborníci jim předpovídají dlouhodobý růst.

Proč komodity porostou?

1. Tiskárny peněz jedou na plné obrátky a trhy zažívají doslova explozi likvidity, kterou světové centrální banky „dodávají“ do finančního systému. Růst likvidity nahrává především rizikovým investicím, jako jsou komodity a akcie.

2. Nedávné historické růsty cen komodit nebudou mít s velkou pravděpodobností velký vliv na vývoj poptávky a kromě toho budou mít růsty cen také jen nepatrný vliv na celkovou světovou produkci.

Důl zlatých informací na Peníze.cz

Sůl je možná nezbytná a nenahraditelná, zlato ale milujeme. Co jsme o zlatu a investicích do něj psali na Penězích.cz v poslední době?

A do čeho doporučuje investovat v roce 2011 Jan TraxlerInvestice do komodit ani do akcií kupodivu nedoporučuje. Více v článcích 


Vývoj cen komodit

můžete sledovat přímo na Peníze.cz v sekci Investice, podsekci Komodity a futures.

3. Matka příroda nás v roce 2011 nejspíš znovu nebude šetřit. Stejně tomu bylo i v minulém roce, kdy se špatné počasí a hurikány podepsaly především na úrodě zemědělských komodit, což hnalo ceny vzhůru.

4. Evropská úvěrová krize bude nadále znervózňovat investory, kteří budou dávat přednost reálným investicím, jako jsou komodity, před nejistotou v podobě státních dluhopisů z problémové skupiny zemí PIGS (Portugalsko, Irsko, Řecko a Španělsko).

5. Geopolitická rizika, která jsou po nepokojích na Blízkém východě znovu ve hře, nahrávají komoditám jako bezpečnému přístavu v dobách nejistoty. Především vzácné kovy, jako je zlato nebo stříbro, by proto mohly dál posilovat.

6. Komoditám by měl hrát do karet také růst cen energií a potravin, který je nyní velmi patrný především na rozvíjejících se trzích. Brzy však může inflace ohrožovat také vyspělé ekonomiky. Reálné investice, kam se komodity řadí, tak mohou být zajímavým nástrojem ochrany před inflací.

7. Komodity mohou při vhodném zastoupení pomoci ke správnému rozložení rizik v investičním portfoliu a snížit celkovou kolísavost portfolia.

Autor je šéfredaktorem www.investicniweb.cz; psáno pro Lidové noviny

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

-5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 6 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

31. 3. 2011 7:23, eďa

Řada lidí si stále plete pojmy s dojmy stejně tak zlato, jakožto kov s aktivním zlatem, což je aktivum, které generuje zisk.

Zobrazit celé vlákno

+1
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

31. 3. 2011 9:13, chk

nemohl byste to napsat cesky? nejak jsem vasi myslence neporozumel. a zrejme nebudu sam:)

Zobrazit celé vlákno

-1
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (6 komentářů) příspěvků.
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.