Dva důvody, proč půjdou komodity dolů
13. 4. 2011 | Jan Traxler | 10 komentářů

Rostou, rostou? V tom případě zavčas posbírejte zisky, protože možná nebude dlouho trvat a ceny budou padat dolů. Tady jsou dva pádné důvody.
V lidské povaze zřejmě je, že tisíckrát opakované poučky začneme považovat za tak samozřejmé, že jim přestaneme naslouchat.
Alespoň podle dat společnosti Morningstar, která nedávno komentoval The Economist. Údaje o čistých prodejích amerických podílových fondů od roku 2000 do roku 2011 časopis rozdělil podle sektorového zaměření, například na domácí akcie, čínské akcie, realitní akcie a tak dále.
Výsledek? Nejvyšší čisté prodeje měl – jaké překvapení – sektor, který se mohl chlubit nadprůměrnou výkonností. Jenomže v následujícím roce zaostal za průměrem trhu zhruba o 3 %. Investoři tedy přišli s křížkem po funuse, nadprůměrné výnosy už nedostali.
Data za český trh nemají tak dobrou vypovídací schopnost jako data z velkého a „dospělého“ trhu amerického, ale přinejmenším u jednotlivých fondů jde vysledovat výrazný příliv prostředků těsně poté, co se umístily na předních příčkách ročního žebříčku, například díky růstu ze dna po finanční krizi. Náhoda? Sotva.
Ovšem akcioví analytici na tom nejsou se schopností věštit budoucnost o moc lépe než řadoví investoři, připomíná Economist. Za posledních 25 let se průměrný odhad dlouhodobého růstu ziskovosti amerických firem nikdy výrazně nesnížil pod 10 % p. a.
Skutečný růst byl samozřejmě nižší, přece jenom recesí a krizí byla za poslední čtvrtstoletí už pěkná řádka. Největší očekávání růstu ziskovosti panovala zrovna na vrcholu technologické bubliny v roce 2000. Navíc nejrůstovější společnosti jsou obvykle soukromě vlastněné, jejich výsledky tedy nevstupují do burzovních statistik.
Kromě sklonu jít s davem může důvod spočívat i v tom, že makléři a investiční bankéři potřebují především klientům prodat akcie, takže navzdory existenci „čínských zdí“ a přísných pravidel proti střetu zájmů prostě jiné než optimistické předpovědi vydávají jaksi neradi.
A poučení? Inu – minulé výnosy nejsou zárukou budoucích... Na finančním trhu, lépe řečeno v lidské společnosti obecně, lze s naprostou jistotou předpovědět pouze jednu věc – nejistotu.
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
29. 4. 2011 7:53, eďa
Jsou dva druhy investorů. Špatní jdou cestou např. retailového produktu, jak navrhuje TVK s výnosem 2-5% p.a. - svěřují peníze třetí osobě, která je nakonec ale vždy a naprosto logicky oškube. Dobrý investor než začne rozdávat peníze třetím osobám je nejprve investuje do sebe do finančního vzdělání a po té se změní jeho fin. zvyky a zvyklosti. Jeho roční zisk se pohybuje v dvouciferných úrokových hodnotách nikoliv jednociferných. Za jednociferným ročním zhodnocením stojí vždy špatný investor s nedostatečnou fin. gramotností.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
V diskuzi je celkem (8 komentářů) příspěvků.