Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Konec státní podpory?

Konec státní podpory?
V posledních dnech se často mluví o státní podpoře stavebního spoření a o jejím možném omezení. Stavební spoření ale není jediným finančním produktem, na který stát přispívá. Ale možná by neškodilo, kdyby si stát ve státních podporách udělal pořádek.

Vedle stavebního spoření stát přímo či nepřímo přispívá také na penzijní připojištění a životní pojištění. A pokud bychom měli celý systém státních podpor popsat jedním slovem, bylo by to: chaos. U každého z těchto tří produktů existují jiné podmínky pro získání státní podpory a výše podpory se navíc produkt od produktu z nepochopitelných důvodů liší. Jenom pro připomenutí: u stavebního spoření získáváte státní příspěvek až 4.500 Kč za rok, u penzijního připojištění státní příspěvek až 1.800 Kč za rok a daňový odpočet 12.000 Kč z daňového základu a u životních pojistek pouze nárok na daňový odpočet 12.000 Kč z daňového základu. Zkuste se někoho zeptat, proč není u životních pojistek přímo státní příspěvek a nikdo vám smysluplně neodpoví. Snad nejreálněji zní názor, že si státní podporu pojišťovny prostě zapomněly vylobovat.

Zhruba před měsícem vzbudil velké pozdvižení náměstek ministra financí Jiří Šulc, který z čistého nebe prohlásil, že státní podpora stavebního spoření je příliš drahá. Vyvolal tak mnoho otázek - a nenabídl žádné odpovědi. Ano, problém nevyváženosti státní podpory je potřeba řešit, ale je potřeba to dělat systematicky a v klidu. Ničemu určitě nepomohou hysterické výkřiky o příliš vysoké podpoře stavebního spoření či o případném snížení této podpory. Ano, možná že je stávající státní podpora stavebního spoření pro rozpočet příliš náročná, ale celý problém není možné řešit pouze jedním administrativním krokem.

Úprava systému státních podpor je totiž především politické rozhodnutí, při kterém se stát musí rozhodnout, jaký cíl vlastně má. Je to snaha podpořit tvorbu dlouhodobých úspor, které budou lidé utrácet v důchodu? Pak musí v rámci důchodové reformy zlepšit podporu penzijního připojištění a životních pojistek. Chce podpořit bytovou výstavbu? Pak by měl při podpoře stavebního spoření zohlednit to, zda si klient stavební spořitelny vezme také úvěr na vyřešení své bytové situace nebo ne. Toto jsou samozřejmě dva krajní extrémy, mezi kterými je potřeba najít nejvhodnější kompromis - a to vše ještě s ohledem na to, co unese státní rozpočet. Při případné reformě by bylo vhodné mít na paměti dvě základní pravidla: podporovat všechny finanční produkty stejně a rozšířit spektrum podporovaných produktů.

Jak tedy celou problematiku řešit? Nejrozumnějším kompromisem by bezpochyby byl větší důraz na daňově odpočitatelné položky a omezení či přímo zrušení všech přímých státních dotací. Z hlediska peněz je v podstatě jedno, zdali dostanete státní příspěvek nebo si určitou částku odečtete od daňového základu - na své peníze si v konečném součtu přijdete tak jako tak, i když daňové odpočty jsou méně viditelné. Daňově odpočitatelné položky jsou navíc administrativně mnohem jednodušší řešení, zvláště pokud by nové řešení státních podpor umožnilo libovolně kombinovat všechny finanční produkty. V ideálním případě by tedy stát řekl, že si každý může odečíst z daňového základu například 50 000 Kč, libovolně rozložených mezi stavební spoření, penzijní připojištění a životní pojistku, případně jiné finanční produkty (například investici do podílového fondu na více než pět či sedm let). Podobně sjednocená by měla být i daňová zvýhodnění pro zaměstnavatele, kteří přispívají svým pracovníkům.

A mimochodem, jedna poznámka na okraj: proti státním podporám zřejmě vystoupí ODS. Její návrh na rovnou 15% daň totiž mimo jiné obsahuje nenápadnou poznámku o zrušení různých odpočitatelných položek. Uvidíme tedy, jak se k tomuto návrhu postaví finanční instituce, protože právě daňová výhoda je poslední dva roky v podstatě jediným argumentem, pomocí kterého pojišťovny přesvědčují klienty k uzavření životní pojistky. A pokud by měly být tyto výhody zrušeny, jen málokterá pojišťovna či penzijní fond by asi byl schopen naplnit své plány.

Co si o státní podpoře myslíte vy? Vyhovuje vám současný systém nebo byste raději systém nechali změnit? A jak? Podělte se s námi o své názory!

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+3
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

25. 3. 2002 14:17

Jsme v demokracii, ktera (doufam) povazuje sve obcany za svepravne.
Je kazdeho vec, jak si naspori na duchod, jestli si postavi dum, nebo kolik bude mit deti.
Nechapu, proc by me "moudry" stat mel vest za ruku a ukazovat mi pomoci podpor a odecitatelnych polozek, co mam delat.
At mi stat necha to, co si vydelam a ja se sam rozhodnu, co se svymi penezi udelam.
Urazi me, kdyz mi stat napred me peniz pod pohruzkou vezeni uloupi a pak mi z nich malou cast milostive vrati.

Reagovat

 

+19
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

23. 3. 2002 19:22, nezávislá

mýliti se je lidské !

Reagovat

 

-1
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Finanční poradce 10. 03. 2002 18:21)

Další příspěvky v diskuzi (34 komentářů)

30. 3. 2002 | 13:27

Ale ten, kdo o tom píše články, by to snad vědět měl, ne? více

29. 3. 2002 | 8:57 | ppetr

naprosty souhlas.pokud to nekdo nevi,tak stat je nejvetsi zlodej,jakeho jsem kdy v zivote poznal.nejhorsi na tom je,ze legalni.neber mi me penize a ja od tebe nebudu nic pozadovat.myslim si,ze kazdy obcan v teto republice...více

25. 3. 2002 | 22:54

Tak především je potřeba udělat si pořádek v pojmech. Jestliže vy mluvíte o stavebním spoření, máte na mysli jen jeho využití ke spoření, já mám pod tím pojmem na mysli stavební spoření jako systém. A stavební spoření je...více

25. 3. 2002 | 22:03

Stíhačkám nerozumím, to máte pravdu. Především proto, že mi zatím nikdo nedokázal vysvětlit, proč bychom je měli kupovat. Jestli na nich létáte a těšíte se na lepší stroje, než jsou současné proslulé létající rakve tuzemské...více

25. 3. 2002 | 22:00

Jen pro úplnost, v tomto případě se nemýlil finanční poradce, ale pán, který něco nesprávně tušil. více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK