Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Konec státní podpory?

V posledních dnech se často mluví o státní podpoře stavebního spoření a o jejím možném omezení. Stavební spoření ale není jediným finančním produktem, na který stát přispívá. Ale možná by neškodilo, kdyby si stát ve státních podporách udělal pořádek.

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

25. 3. 2002 14:17

Jsme v demokracii, ktera (doufam) povazuje sve obcany za svepravne.
Je kazdeho vec, jak si naspori na duchod, jestli si postavi dum, nebo kolik bude mit deti.
Nechapu, proc by me "moudry" stat mel vest za ruku a ukazovat mi pomoci podpor a odecitatelnych polozek, co mam delat.
At mi stat necha to, co si vydelam a ja se sam rozhodnu, co se svymi penezi udelam.
Urazi me, kdyz mi stat napred me peniz pod pohruzkou vezeni uloupi a pak mi z nich malou cast milostive vrati.

Reagovat

 

+19
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

23. 3. 2002 19:22, nezávislá

mýliti se je lidské !

Reagovat

 

-1
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Finanční poradce 10. 03. 2002 18:21)

Další příspěvky v diskuzi (34 komentářů)

23. 3. 2002 19:22 | nezávislá

mýliti se je lidské !
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

-1
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Finanční poradce 10. 03. 2002 18:21)

23. 3. 2002 23:04

Ať již se pohybuje kdo chce v jakém chce vesmíru, měl by si udělat pořádek v základních informacích, pokud chce psát odborně se tvářící články.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

-1
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu ( 08. 03. 2002 16:00)

23. 3. 2002 23:18

Mýlíte se, ze stavebního spoření lze pořídit mnohem více, než opravu koupelny. Není třeba být odborník, ale je dobré o věci něco vědět, než o ní vynesu nějaký úsudek. Ono, jak je vidět, 11 miliard ročně na státní podporu stavebního spoření není pro stát zrovna prd. Ale souhlasím s vámi, že se stát v rozdávání nepřetrhne, ale odírá nás, kde může. Proto jsou tu zase tendence omezit příspěvky na stavební spoření, ty peníze se dají rozházet třeba za nezbytné stíhačky, nebo nacpat do krachujících státních a polostátních podniků. To, že systém stavebního spoření je jedna z mála věcí, které tu fungují tak jak mají, pak není podstatný argument. Vím o mnoha lidech, kteří by bez stavebního spoření nebydleli. Jsem jedním z nich.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+4
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (jadr 11. 03. 2002 22:56)

24. 3. 2002 22:00 | Honza

Já od dětí žádné příspěvky nečekám, zajistím se sám
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+5
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (zeby 07. 03. 2002 06:00)

24. 3. 2002 22:56 | hobousek

Tak se ale neohanejte stihackami. Tomu zase nerozumite Vy! A jeste jedna poznamka. Souhlasim s vetsinou veci, ktere tady uvadite, ale vezte, ze ti, co si spori na cokoli jine nez na byt, svym zpusobem dotuji (poskytují money) tem, co si uver berou. Kde myslite, ze ty sporitelny berou prachy na miliardovy uvery? :-)) A na ty miliardovy zisky, v neposledni rade...
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+13
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu ( 23. 03. 2002 23:18)

25. 3. 2002 9:59 | Aja

Moji rodice si tedy k duchodu ode mne pravidelne kazdy mesic prispivat nechaji, i babicka, vsichni uz nekolik let. Berou to normalne - ze si to zasluhuji za to, ze mi dali vzdelani. Dodavam, ze s nimi uz leta nebydlim, a deti nemam. Kdybych mela deti, tak bych to asi musela prehodnotit.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+2
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Petr 07. 03. 2002 19:16)

25. 3. 2002 14:17

Jsme v demokracii, ktera (doufam) povazuje sve obcany za svepravne. Je kazdeho vec, jak si naspori na duchod, jestli si postavi dum, nebo kolik bude mit deti. Nechapu, proc by me "moudry" stat mel vest za ruku a ukazovat mi pomoci podpor a odecitatelnych polozek, co mam delat. At mi stat necha to, co si vydelam a ja se sam rozhodnu, co se svymi penezi udelam. Urazi me, kdyz mi stat napred me peniz pod pohruzkou vezeni uloupi a pak mi z nich malou cast milostive vrati.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+19
Líbí
Nelíbí

25. 3. 2002 18:59 | jadr drjar@atlas.cz

Jsou finanční poradci lidé?
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (nezávislá 23. 03. 2002 19:22)

25. 3. 2002 19:52 | jadr drjar@atlas.cz

Tak tedy dobrá, v Česku žije zhruba 1 milion obyvatel, z 11 miliard na každého připadne 1100,-Kč za rok. Další fakt je ten, že stavební spoření má založeno asi každý čtvrtý občan, ano tak to vychází, státní příspěvek je přece 4500,-Kč za rok. Za 5 let je to tedy 22 500,-Kč. Snad nechcete tvrdit, že případný úvěr je také dar od státu, ne ne, to se hluboce mýlíte, ten musíte splatit a zdaleka ne zadarmo, možná, že jste si všiml jednoho zajímavého jevu. Jestli, že si vezmete úvěr tak ztratíte nárok na zvýhodněný úrok a navíc zaplatíte úrok z úvěru. Zde je další podivný přírodní úkaz, zatím, co úrok ze spořené částky nedosahuje míry inflace, tak úrok z úvěru ji přesahuje. Tedy jinými slovy řečeno, bez státního příspěvku by bylo i toto spoření ztrátové. A ještě se jednou vrátím k tomu co se dá za naspořenou částku pořídit, pravda, pro přehlednost to vše malinko zjednoduším a pominu různé fígle, jak se dá ze spoření vytřískat co nejvíc. 1500*60=90000+22500=112500+úro k14100=126600.Já jsem napsal "co si lze pořídit ze stavebního spoření", tedy ze svých peněz, znehodnocených inflací plus čtyřiapůltisícové roční almužny. Poměrně jednoduchým výpočtem, jsem se dostal k částce, která v panelovém bytě stačí opravdu jenom na přestavbu koupelny, tedy pardon i se záchodem. Va svém příspěvku jsem nikde nezavrhnul stavební spoření, naopak rád bych jej podpořil, sám také stavebně spořím, mně však vadí jiná věc. To je, že výhodně naspořená částka, je opravdu nízká a v rámci investice do stavby rod. domku dokonce směšná. Velice mi vadí, že myslím si, velice dobrá myšlenka "stavebního" spoření, správně zvýhodněného, se zvrhla nedokonalou lagislativní úpravou, možná i úmyslnou, na spoření na cokoliv.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+16
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu ( 23. 03. 2002 23:18)

25. 3. 2002 22:00

Jen pro úplnost, v tomto případě se nemýlil finanční poradce, ale pán, který něco nesprávně tušil.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+14
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (jadr drjar@atlas.cz 25. 03. 2002 18:59)

25. 3. 2002 22:03

Stíhačkám nerozumím, to máte pravdu. Především proto, že mi zatím nikdo nedokázal vysvětlit, proč bychom je měli kupovat. Jestli na nich létáte a těšíte se na lepší stroje, než jsou současné proslulé létající rakve tuzemské výroby, pak vás ale chápu. Jen jsem zatím nezaznamenal nic, co by mě přesvědčilo, že je tato země potřebuje a že se nejedná jen o něčí kšeftík na účet státu. Klidně si místo stíhaček dosaďte třeba „Temelín“, nebo obecně „vyhozené peníze“. Oni ti, kteří jen spoří, sice v jistém slova smyslu opravdu dotují ty, kteří si berou úvěry, ale v tom problém nevidím. Je pro ně zkrátka výhodné spořit, na své peníze pět let nesáhnout a pak dosáhnout čistého zhodnocení okolo dvanácti procent při maximální možné míře bezpečnosti uložených prostředků. Stejně jako v jiné bance, jsou z uložených prostředků poskytovány úvěry, tak to už v bankách chodí. To, že stavební spořitelna půjčuje peníze za vyšší úrok, než který připisuje na vklady, to je také běžný postup v každé bance. A že z toho má zisk, proto to dělá. Ono to tedy nebude v miliardách, ale ziskové to bezpochyby je. Zvláště v případě překlenovacích úvěrů, které se staly hlavním zdrojem příjmů stavebních spořitelen po poklesu mezibankovních úrokových sazeb. A oprostíme-li se od populismu, budeme muset asi připustit, že je to výhodné i pro stát, proto se mu vyplatí tento systém podporovat (o přímých i druhotných přínosech stavebního spoření se toho už také napsalo hodně). Ano, souhlasím s hlasy, že není úplně v pořádku, pokud stát lidem bere zbytečně mnoho a pak to „moudře“ přerozděluje. Problém ale je, že pokud zrušíme státní podpory těch několika finančních produktů, nesníží nám na druhé straně stát naše daňové zatížení. Prostě ty peníze jen někde rozhází, platit budeme stejně a tím, že nebudeme mít možnost alespoň takto část peněz dostat zpátky, se naše daňové zatížení ve skutečnosti jen zvýší.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+13
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (hobousek 24. 03. 2002 22:56)

25. 3. 2002 22:54

Tak především je potřeba udělat si pořádek v pojmech. Jestliže vy mluvíte o stavebním spoření, máte na mysli jen jeho využití ke spoření, já mám pod tím pojmem na mysli stavební spoření jako systém. A stavební spoření je koncipováno jako systém. I když budu počítat jen se spořením, běžná domácnost má více, než jednoho člena, tedy to, co počítáte, je poměrná část připadající na jednoho člena domácnosti. Těch může být na jednu koupelnu i sakra dost. Zhodnocení peněz podinflačním úrokem plus čtyřiapůltisícovou almužnou, které je okolo dvanácti procent čistých, mi nepřipadá zlé. Znáte jinou, stejně bezpečnou investici se srovnatelným výnosem? Úvěr samozřejmě není dar, zaplatíte za něj úrok a ne právě nízký, ale je to často jediná možnost úvěru pro člověka, který žije v běžných poměrech, potřebuje bydlet a na hypotéku nemá šanci. Sice přicházíte o zvýhodněný úrok, ale nepřicházíte o státní příspěvek a ten je rozhodující pro zhodnocení vašich vkladů. Mimochodem, úroková zvýhodnění přátelských klientů už dnes u nově uzavřených smluv téměř nejsou. Myšlenka stavebního spoření se nezvrhla, jen lidem po letech došlo, že je to výhodné. Od počátku se tu počítá s klienty, kteří jen spoří a aby byli motivováni spořit, není omezena možnost využití naspořených peněz. Těchto jen spořících, čili tzv. přátelských, klientů musí být dostatek, aby bylo z čeho poskytovat úvěry. Ono to s tím „naspořit si na barák“ není až tak jednoduché. Kdyby se vyplácela státní podpora z vyššího základu (nic proti tomu), musel byste na částku trochu přes milion spořit měsíčně okolo čtrnácti tisíc měsíčně. To je docela velké zatížení při stále nikoli závratné částce. Budete-li ale po tu dobu spořit necelou polovinu a pak si vezmete úvěr s přibližně také takovými splátkami, jste po pěti letech na stejné částce a je to daleko dostupnější. A pokud jste dostatečně příjmově bonitní, spíš si vezmete hypotéku. Ono stavební spoření opravdu není jen o spoření. Ty vaše výpočty nejsou moc přesné. V Česku žije tedy 10 milionů lidí, ale to je asi překlep, protože výsledky vám vycházejí. Jen těch smluv o stavebním spoření je o hodně víc, takže to znamená, že většina účastníků ani nevyčerpá maximální státní podporu.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+8
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (jadr drjar@atlas.cz 25. 03. 2002 19:52)

29. 3. 2002 8:57 | ppetr

naprosty souhlas.pokud to nekdo nevi,tak stat je nejvetsi zlodej,jakeho jsem kdy v zivote poznal.nejhorsi na tom je,ze legalni.neber mi me penize a ja od tebe nebudu nic pozadovat.myslim si,ze kazdy obcan v teto republice je lepsi hospodar nez stat!
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu ( 25. 03. 2002 14:17)

30. 3. 2002 13:27

Ale ten, kdo o tom píše články, by to snad vědět měl, ne?
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+14
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Jo jo je to tak. 08. 03. 2002 17:26)

Přidat nový příspěvek

Diskuze na webu www.penize.cz se vždy věnují pouze tématu, k němuž se vztahují. Rozhodně nesuplují funkci Poradny. Máte-li proto jakýkoliv dotaz, obraťte se prosím přímo na naše odborníky, kteří vám rádi pomohou. Na dotazy vložené do Poradny standardně odpovídáme do čtyř pracovních dnů, obvykle se ale dočkáte reakce mnohem dříve. Pokud dotaz vložíte do diskuze, s velkou pravděpodobností na něj nikdo nezareaguje. Děkujeme za pochopení.

Přihlásit odběr komentářů

Odebírat příspěvky mohou pouze zaregistrovaní a přihlášení uživatelé!

Přihlásit se

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  7 787 919 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Spočítejte si

Finanční rezerva

měsíců
%
měsíců

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Email:
Captcha
Opište kód:

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Jiří Devát

ředitel Cisco Systems

Jiřina Hajduková

podnikatelka, Komas

Jiří Devát
ÚSPĚŠNOST
51,22 %

z 82 duelů
×
Jiřina Hajduková
ÚSPĚŠNOST
50,91 %

z 55 duelů

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK