Pavlovi vezmu, Petrovi přidám

Pavlovi vezmu, Petrovi přidám
Rating fondů zaznamenal v srpnu spíše drobné změny. O hvězdičky přišly některé akciové fondy, ostatní kategorie však spíše získávaly.

Akciové fondy

Tato skupina se díky více než jednoroční historii rozrostla o dva nové fondy ze skupiny ČSOB – evropský akciový a český akciový. V kategorii bylo vyhodnocováno celkem osm fondů. Jediným fondem, který dosáhl maximálního počtu pěti hvězdiček, je nově zařazený fond ČSOB český akciový (OFOBICAK), který sem patří dle metodiky UNIS, struktura jeho portfolia tomu však neodpovídá, jelikož veškerá aktiva jsou uložena ve formě termínovaných vkladů. Největší propad zaznamenaly fondy AKRO mezinárodní akciový (OFAKRMA)a ČSOB světových akcií (OFOBISAK), které shodně ztratily dvě hvězdičky. Mírné posílení o jednu hvězdičku zaznamenal Citicorp OPF akcií (OFCITAKC). Další ztrátě hvězdičky se neubránil ISČS Sporotrend (OFSISSPT), který se s třemi hvězdičkami zařadil do středu hodnocených fondů. Ostatní fondy dosáhly stejných výsledků jako v předchozím hodnocení.

Dluhopisové fondy

V této kategorii je vyhodnocováno sedm fondů. Za pětihvězdičkové bylo označeno duo fondů: stálice mezi dluhopisovými fondy IKS Dluhopisový (OFIKSDL)a nově ISČS Sporobond (OFSISSPB), který zaznamenal největší zlepšení o dvě hvězdičky. Naproti tomu minule pětihvězdičkový 1.IN Dluhopisový fond (OFPISDL)ztratil dvě hvězdičky v důsledku zhoršením ukazatele rizikovosti. Dlouhou dobu pětihvězdičkový fond ISČS Bondinvest (OFSISBON) zlepšil své hodnocení o hvězdičku a částečně tak redukoval svůj minulý propad.

Fondy peněžního trhu

V této kategorii je vyhodnocováno devět fondů. Stálicemi s pěti hvězdami zůstávají i nadále ŽB-Sporokonto (OFZBTSPO), 1.IN fond peněžního trhu (OFPISPT) a nově se mezi ně zařadily i IKS Peněžní trh (OFIKSPT) a ISČS Merkur (OFSISMER). Ten zaznamenal největší nárůst o dvě hvězdičky. Mírně, a to o jednu hvězdičku, oslabil opět ISČS Sporoinvest (OFSISSPI), který tak dosahuje pouze na průměrné tříhvězdičkové hodnocení. Výsledky u ostatních fondů jsou stejné jako minule.

Smíšené fondy

Do největší fondové kategorie přibyly dva nováčci, IKS Globální (OFIKSGL) a ČSOB smíšený (OFOBISMI). Jsou to fondy s delší než jednoroční existenci. Nejvyšší pětihvězdičkové hodnocení si i nadále udržují ISČS Výnosový (OFSISVYN), ISČS Český (OFSISCES), ŽB balancovaný fond nadací (OFZBTNAD), IKS Plus balancovaný (OFIKSBAL) a nově i IKS Globální (OFIKSGL). Ztrátu dvou hvězdiček zaznamenal PKIS Růstový (OFPKRU), který byl způsoben zhoršením ukazatele rizikovosti. Největší nárůst hvězdiček zaznamenal Newton Praděd (OFNTNPRA), kdy získal dvě minule ztracené hvězdičky zpět. Ostatní fondy si udržely své předchozí hodnocení, případně získaly či ztratily po jedné hvězdičce. Hodnocená skupina fondů čítá již třicet fondů a je tak z našich fondových kategorií nejširší. Fondy v této kategorii se vyznačují největší diverzifikací portfolia a řadu z nich by bylo možno podle aktuálního složení portfolia zařadit do jiných skupin. To může částečně zkreslovat výsledky, jelikož není hodnoceno teritorium, a tudíž ani teritoriální investiční rizikovost.

Více než slova vypoví naše přehledná tabulka historických scoringů.

Osvěžte si, jakou metodiku při určování scoringových hvězdiček používáme.

Co říkáte změnám ve scoringovém hodnocení? Jsou naznačené vzestupy a pády oprávněné? Jak dopadl ten "váš" fond? Napište svůj názor.

A nezapomeňte připsat své názory k jednotlivým fondům. Stačí kliknout na jejich symbol v závorce a poté na položku Názory.

Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.