Hvězdné nebe podruhé

Hvězdné nebe podruhé
Znovu po čtvrt roce rozdaly Peníze.CZ spolu s Czech Rating Agency scoringové hvězdičky. Nové bodování odráží situaci českých fondů na konci minulého roku. Co se v jednotlivých kategoriích změnilo?

1. Skupina akciových fondů: Ve skupině akciových fondů skupině je i nadále vyhodnocováno šest fondů. Fondům AKRO mezinárodní akciový (profil, názory), AKRO Svět (profil, názory) a Citicorp OPF (OFCITAKC) akcií přibyla ve scoringovém hodnocení jedna hvězdička. Zároveň se AKRO mezinárodní akciový stal nejlépe hodnoceným fondem ve skupině akciových. Naproti tomu největší propad nastal u PIAS IPB akciový (profil, názory) a SIS Sporotrend (OFSISSPT), které ztratily shodně dvě hvězdičky. Tento pokles byl zapříčiněn snížením výkonnosti obou fondů v důsledku pádu indexu PX-50.

2. Skupina dluhopisových fondů: Ve skupině dluhopisových poklesl o jeden počet sledovaných fondů. Chybějícím je fond OB Kvanto Globální listinný, který se sloučil s ČSOB český dluhopisový (profil, názory). V této skupině tudíž zůstalo ve sledování osm fondů. Ze sledovaných fondů si i nadále nejvyšší pětihvězdičkový scoring drží SIS Bondinvest (OFSISBON). Nárůst scoringu o jednu hvězdičku nastal u fondu ČSOB český dluhopisový. Největší ztrátu ve scoringovém hodnocení zaznamenal Citicorp OPF dluhopisový (OFCITDL), a to o dvě hvězdičky. Ostatní fondy si své scoringové hodnocení z třetího čtvtrletí většinou udržely nebo ztratily maximálně jednu hvězdičku. Vývoj skupiny dluhopisových fondů je stabilizovaný a není pravděpodobné, že by v této skupině nastaly výrazné změny.

3. Skupina fondů peněžního trhu: Skupina peněžního trhu se rozrostla o fond CAM Peněžní trh (OFCAMPCZP) a ve skupině je nyní vyhodnocováno devět fondů. Nejvyšší nárůst scoringu, a to o dvě hvězdičky, zaznamenal fond PIAS IPB peněžního trhu (profil, názory) díky nárůstu výnosnosti. Nejvýše hodnocenými fondy na peněžním trhu je i nadále ŽB-Sporokonto (profil, názory), nově pak PIAS IPB peněžní trh a CAM Peněžní trh, které obdržely nejvyšší hodnocení pěti hvězdiček. Fondům SIS Sporoivest (OFSISSPI) a ČSOB český peněžní trh (profil, názory) jedna hvězdička ubyla . Ostatní fondy si své předchozí scoringy udržely na nezměněné výši.

4. Skupina fondů smíšených: Do smíšených fondů přibyly dva nové fondy, a to SIS výnosový (OFSISVYN)a ŽB-Balancovaný fond nadací (profil, názory), které se ihned zařadily do popředí mezi hodnocenými fondy. Skupina fondů čítající dvacet čtyři fondů je nejširší vyhodnocovanou skupinou. Mezi smíšenými fondy se vyskytují fondy s největší diverzifikací portfolia. To může částečně zkreslovat výsledky, jelikož ne všechny fondy dle aktuálního složení portfolia patří přímo mezi fondy smíšené, navíc není hodnoceno teritorium investic, a tudíž teritoriální investiční rizikovost. V případě dostatku hodnocených fondů by tedy do budoucna bylo možné další rozčlenění této skupiny.

Při porovnání hodnot mezi třetím a čtvrtým čtvrtletím minulého roku došlo ve scoringovém hodnocení k následujícím změnám. Největší nárůst scoringu a tím získání pěti hvězdiček zaznamenal PKIS Růstový (profil, názory), a to díky výraznému zvýšení výkonnosti. Mezi fondy s nejvyšším pětihvězdičkovým scoringem se dále zařadily PPF smíšený (OFPPFSMI) a SIS výnosový. Naproti tomu největší propad scoringového hodnocení nastal u fondu AKRO mezinárodní balancovaný (profil, názory), který ztratil v důsledku snížení výkonnosti a zvýšení rizika tři hvězdičky. Snížení scoringového hodnocení o dvě hvězdičky potkalo následující tři fondy - Newton plus (profil, názory), investAGE AG21 (profil, názory), jenž bude sloučen do fondu AG 2000 (profil, názory), a SIS Český (OFSISCES), které ztrácely především v ukazateli výnosnosti. U ostatních fondů nedošlo k žádným přehodnocením scoringu nebo byl nárůst či pokles scoringu maximálně o jednu hvězdičku.

Myslíte, že hvězdičky reálně zhodnocují výsledky fondů? Napište svůj názor.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

-15
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 12 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

15. 1. 2001 23:19, urbanjan

Všiml jsem si, že ve Vašem hodnocení přišel fond Union peněžní trh o jednu hvězdičku a přitom se jejich výnos pohybuje pořád mezi nejvyššími u fondů peněžního trhu a majetek jim narostl. Dokážete to vysvětlit? V čem se ten fond zhoršil?

+12
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

16. 1. 2001 10:47

V hodnocení k 29.12.2000 obdržel PKIS 5 hvězdiček z následujících důvodů. Vzhledem k tomu, že jsou hodnoceny ekonomické a statistické ukazatele, tj. měřitelné veličiny, není vlastník IS(subjektivní názor) pro hodnocení směrodatný. Námitka týkající se velikosti fondu a spravovaného majetku je ve výpočtech zahrnuta (viz.metodika hodnocení), ale ostatní hodnotící ukazatele, jako je výnos, riziko, stabilita, ukazatel prodeje a odkupů ve sledovaném období převážily hodnotu ukazatelů velikosti ČOJ fondu a IS.

Zobrazit celé vlákno

-3
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (12 komentářů) příspěvků.
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.