Hvězdné nebe podruhé

Hvězdné nebe podruhé
Znovu po čtvrt roce rozdaly Peníze.CZ spolu s Czech Rating Agency scoringové hvězdičky. Nové bodování odráží situaci českých fondů na konci minulého roku. Co se v jednotlivých kategoriích změnilo?

1. Skupina akciových fondů: Ve skupině akciových fondů skupině je i nadále vyhodnocováno šest fondů. Fondům AKRO mezinárodní akciový (profil, názory), AKRO Svět (profil, názory) a Citicorp OPF (OFCITAKC) akcií přibyla ve scoringovém hodnocení jedna hvězdička. Zároveň se AKRO mezinárodní akciový stal nejlépe hodnoceným fondem ve skupině akciových. Naproti tomu největší propad nastal u PIAS IPB akciový (profil, názory) a SIS Sporotrend (OFSISSPT), které ztratily shodně dvě hvězdičky. Tento pokles byl zapříčiněn snížením výkonnosti obou fondů v důsledku pádu indexu PX-50.

2. Skupina dluhopisových fondů: Ve skupině dluhopisových poklesl o jeden počet sledovaných fondů. Chybějícím je fond OB Kvanto Globální listinný, který se sloučil s ČSOB český dluhopisový (profil, názory). V této skupině tudíž zůstalo ve sledování osm fondů. Ze sledovaných fondů si i nadále nejvyšší pětihvězdičkový scoring drží SIS Bondinvest (OFSISBON). Nárůst scoringu o jednu hvězdičku nastal u fondu ČSOB český dluhopisový. Největší ztrátu ve scoringovém hodnocení zaznamenal Citicorp OPF dluhopisový (OFCITDL), a to o dvě hvězdičky. Ostatní fondy si své scoringové hodnocení z třetího čtvtrletí většinou udržely nebo ztratily maximálně jednu hvězdičku. Vývoj skupiny dluhopisových fondů je stabilizovaný a není pravděpodobné, že by v této skupině nastaly výrazné změny.

3. Skupina fondů peněžního trhu: Skupina peněžního trhu se rozrostla o fond CAM Peněžní trh (OFCAMPCZP) a ve skupině je nyní vyhodnocováno devět fondů. Nejvyšší nárůst scoringu, a to o dvě hvězdičky, zaznamenal fond PIAS IPB peněžního trhu (profil, názory) díky nárůstu výnosnosti. Nejvýše hodnocenými fondy na peněžním trhu je i nadále ŽB-Sporokonto (profil, názory), nově pak PIAS IPB peněžní trh a CAM Peněžní trh, které obdržely nejvyšší hodnocení pěti hvězdiček. Fondům SIS Sporoivest (OFSISSPI) a ČSOB český peněžní trh (profil, názory) jedna hvězdička ubyla . Ostatní fondy si své předchozí scoringy udržely na nezměněné výši.

4. Skupina fondů smíšených: Do smíšených fondů přibyly dva nové fondy, a to SIS výnosový (OFSISVYN)a ŽB-Balancovaný fond nadací (profil, názory), které se ihned zařadily do popředí mezi hodnocenými fondy. Skupina fondů čítající dvacet čtyři fondů je nejširší vyhodnocovanou skupinou. Mezi smíšenými fondy se vyskytují fondy s největší diverzifikací portfolia. To může částečně zkreslovat výsledky, jelikož ne všechny fondy dle aktuálního složení portfolia patří přímo mezi fondy smíšené, navíc není hodnoceno teritorium investic, a tudíž teritoriální investiční rizikovost. V případě dostatku hodnocených fondů by tedy do budoucna bylo možné další rozčlenění této skupiny.

Při porovnání hodnot mezi třetím a čtvrtým čtvrtletím minulého roku došlo ve scoringovém hodnocení k následujícím změnám. Největší nárůst scoringu a tím získání pěti hvězdiček zaznamenal PKIS Růstový (profil, názory), a to díky výraznému zvýšení výkonnosti. Mezi fondy s nejvyšším pětihvězdičkovým scoringem se dále zařadily PPF smíšený (OFPPFSMI) a SIS výnosový. Naproti tomu největší propad scoringového hodnocení nastal u fondu AKRO mezinárodní balancovaný (profil, názory), který ztratil v důsledku snížení výkonnosti a zvýšení rizika tři hvězdičky. Snížení scoringového hodnocení o dvě hvězdičky potkalo následující tři fondy - Newton plus (profil, názory), investAGE AG21 (profil, názory), jenž bude sloučen do fondu AG 2000 (profil, názory), a SIS Český (OFSISCES), které ztrácely především v ukazateli výnosnosti. U ostatních fondů nedošlo k žádným přehodnocením scoringu nebo byl nárůst či pokles scoringu maximálně o jednu hvězdičku.

Myslíte, že hvězdičky reálně zhodnocují výsledky fondů? Napište svůj názor.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-15
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 12 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

15. 1. 2001 23:19, urbanjan

Všiml jsem si, že ve Vašem hodnocení přišel fond Union peněžní trh o jednu hvězdičku a přitom se jejich výnos pohybuje pořád mezi nejvyššími u fondů peněžního trhu a majetek jim narostl. Dokážete to vysvětlit? V čem se ten fond zhoršil?

+12
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

16. 1. 2001 10:47

V hodnocení k 29.12.2000 obdržel PKIS 5 hvězdiček z následujících důvodů. Vzhledem k tomu, že jsou hodnoceny ekonomické a statistické ukazatele, tj. měřitelné veličiny, není vlastník IS(subjektivní názor) pro hodnocení směrodatný. Námitka týkající se velikosti fondu a spravovaného majetku je ve výpočtech zahrnuta (viz.metodika hodnocení), ale ostatní hodnotící ukazatele, jako je výnos, riziko, stabilita, ukazatel prodeje a odkupů ve sledovaném období převážily hodnotu ukazatelů velikosti ČOJ fondu a IS.

Zobrazit celé vlákno

-3
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (12 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

KB ovládla Upvest, který láká na investice do developerů

8. 8. 2022 | Jiří Hovorka

KB ovládla Upvest, který láká na investice do developerů

Komerční banka je nově většinovým vlastníkem společnosti Upvest, která propojuje developery a investory. Banka dnes oznámila, že na konci července získala 96% podíl. Detaily transakce... celý článek

Cyrrus má nového generálního ředitele

4. 8. 2022 | Petr Kučera

Cyrrus má nového generálního ředitele

Novým generálním ředitelem společnosti Cyrrus je od začátku srpna Jaroslav Kysela. Čtyřicetiletý manažer přichází z vídeňské Raiffeisen Centrobank AG, kde působil na pozici regionálního... celý článek

Akcie Avastu rostou o 40 %. Fúze míří ke schválení

3. 8. 2022 | Petr Kučera

Akcie Avastu rostou o 40 %. Fúze míří ke schválení

Britský Úřad pro hospodářskou soutěž (CMA) „po důkladném šetření“ předběžně schválil fúzi české antivirové společnosti Avast s americkou softwarovou firmou NortonLifeLock. Informovala... celý článek

Firma WCA, která lákala na zázračné výnosy, přišla o většinu peněz

26. 7. 2022 | Petr Kučera | 16 komentářů

Firma WCA, která lákala na zázračné výnosy, přišla o většinu peněz

Kvůli „souhře hned několika nepředvídatelných faktorů“ hlásí WCA International ztrátu 70 % investovaných peněz. Podaří se ještě nabrat výšku?

Peníze nevrátíme, může za to covid. Diamantové dluhopisy v potížích

21. 7. 2022 | Jiří Hovorka | 14 komentářů

Peníze nevrátíme, může za to covid. Diamantové dluhopisy v potížích

Vyrábí diamanty, láká na investice do nich, prodává potravinové doplňky nebo slibuje kousek od Dubaje postavit hotelový komplex za stovky milionů dolarů. Teď má skupina DIC ale problém.... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.