Spořím nebo investuji?

Spořím nebo investuji?
Nejsou ještě příliš vzdálené doby, kdy Spořínek byl náš nejlepší kamarád a jen málokdo tehdy nespořil na vkladní knížce. Dnes je pro změnu snad nejčastěji používaným výrazem v komunikaci komerčních finančních institucí orientovaných na běžné obyvatelstvo slovo "investice". Co tedy dnes děláme - spoříme nebo investujeme?

Máme demokracii, každý ať si tedy dělá, co chce. Řekněme ale, že minulý režim podporoval slovo "šetrnost" na každém kroku. Šetřit se muselo energií, devizami i pohonnými hmotami. Stát také potřeboval peníze na různé investiční záměry a ukládání peněz na vkladních knížkách ve státních bance bylo ideální formou, jak dlouhodobě vázat prostředky drobných střádalů. Tedy ukládej, občane, spoř na cokoli, stejně si v socialistickém obchodě bez pořadníku nebo bez bonů nic nekoupíš, zdravotnictví i školství máš zadarmo a důchod Ti taky dáme skoro stejný jako ostatním. Hlavně nám peníze svěř. Koneckonců nemáš kromě matrace jinou možnost.

Dnes občan nejen ukládá peníze na vkladní knížky a termínované vklady, ale také investuje do akcií, podílových fondů a nemovitostí. A samozřejmě - také víc utrácí, není tak šetrný, lákadel a pokušení je daleko víc. Ovšem také je více skutečných potřeb, které vyžadují peníze - vzdělání, penzijní připojištění atd.

Z jazykovědného hlediska by bylo možné zjednodušeně tvrdit, že spoříme, pokud něco chceme a zatím nemáme peníze, za které bychom si to koupili, zatímco investujeme, pokud peníze máme a nechceme je utratit nebo nevíme, jak s nimi přesně v daný okamžik naložit. Spoření má v sobě také nádech jakési jistoty - když spořím, nemůžu dostat zpátky méně, než jsem vložil (poznáváte Spořínkova ducha?). Pokud investuji, hraji o větší možný výnos, ale také se smiřuji s tím, že podstupuji větší riziko.

Ve skutečnosti jsou ale obě varianty prozíravé, ať už je chápeme jakkoli. Spořím-li, pořídím si věc, po které toužím, nebo mezitím zjistím, že ji vlastně nepotřebuji a za úspory si pořídím něco užitečnějšího. Pokud jsem uvážlivě investoval, mé peníze neztrácejí svou hodnotu pod tlakem inflace a mohou se i množit.


Pavel Pršala
Investiční kapitálová společnost Komerční bankySe zamyšleními Pavla Pršaly se budete na našem serveru setkávat každý pátek. Napište, co si o prvním díle nového seriálu myslíte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 12 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

23. 2. 2001 15:01

Muj nazor> dokud bedeme platit za spatne uvery a za penize, ktere neznaji zpetnou adresu my "danovy poplatnici" tak se bude setrit docela dobre. Obcas sice nejaka banka udela bankrot, ale ta vase asi ne. Ta se prece "ocistila" od spatnych uveru. Kdyby za kazdym stala Konsolidacni banka tak jsem asi na Malorce nebo nekde v Karibiku. A tak Vas pane "Moudry" prosim: radeji mysto pokecu na internetu neco delejte, aby sme penize nemuseli ukladat do madracky.

+16
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

14. 1. 2001 22:01, TGP

Pokud budete pořádně číst, najdete na konci textu informaci, že jde o začátek pravidelného seriálu.

Zobrazit celé vlákno

-2
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (12 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Korporátní bondy. Výnos deset procent je nový standard

23. 9. 2022 | Tomáš Kálal | 1 komentář

Korporátní bondy. Výnos deset procent je nový standard

Česká národní banka zvyšuje sazbu rychleji, než startují rakety Elona Muska. V příštích měsících tak zažijeme velký test trhu korunových korporátních dluhopisů.

Nemovitostní fondy hlásí rekordní rok. Známe výsledky za pololetí

19. 9. 2022 | Jan Traxler

Nemovitostní fondy hlásí rekordní rok. Známe výsledky za pololetí

Na vysokou inflaci to sice letos stačit nebude, přesto se můžeme těšit na rekordní výnosy. V prvním pololetí byly silně nadprůměrné, ukazuje porovnání.

Raiffka má novou investiční aplikaci. Zatím jen na pozvání

14. 9. 2022 | Petr Kučera

Raiffka má novou investiční aplikaci. Zatím jen na pozvání

S jednoduchým investováním přes mobil přichází první velká banka. Zájemci si o ní musí aktivně říct, nebo čekat na oslovení.

Karo dává na burzu nové akcie. Zpracovatel kůží rozšiřuje výrobu

12. 9. 2022 | Jiří Hovorka

Karo dává na burzu nové akcie. Zpracovatel kůží rozšiřuje výrobu

Zpracovatel kůží Karo Leather dnes zahájil nabídku nových akcií na trhu Start pražské burzy. Od investorů chce získat peníze na dostavbu nového závodu v Brtnici, na rozšíření závodu... celý článek

Podílové fondy klesají, trhy děsí plyn i inflace

6. 9. 2022 | Martin Mašát | 1 komentář

Podílové fondy klesají, trhy děsí plyn i inflace

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Jak viděl trhy v srpnu?

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.