Spořím nebo investuji?

Spořím nebo investuji?
Nejsou ještě příliš vzdálené doby, kdy Spořínek byl náš nejlepší kamarád a jen málokdo tehdy nespořil na vkladní knížce. Dnes je pro změnu snad nejčastěji používaným výrazem v komunikaci komerčních finančních institucí orientovaných na běžné obyvatelstvo slovo "investice". Co tedy dnes děláme - spoříme nebo investujeme?

Máme demokracii, každý ať si tedy dělá, co chce. Řekněme ale, že minulý režim podporoval slovo "šetrnost" na každém kroku. Šetřit se muselo energií, devizami i pohonnými hmotami. Stát také potřeboval peníze na různé investiční záměry a ukládání peněz na vkladních knížkách ve státních bance bylo ideální formou, jak dlouhodobě vázat prostředky drobných střádalů. Tedy ukládej, občane, spoř na cokoli, stejně si v socialistickém obchodě bez pořadníku nebo bez bonů nic nekoupíš, zdravotnictví i školství máš zadarmo a důchod Ti taky dáme skoro stejný jako ostatním. Hlavně nám peníze svěř. Koneckonců nemáš kromě matrace jinou možnost.

Dnes občan nejen ukládá peníze na vkladní knížky a termínované vklady, ale také investuje do akcií, podílových fondů a nemovitostí. A samozřejmě - také víc utrácí, není tak šetrný, lákadel a pokušení je daleko víc. Ovšem také je více skutečných potřeb, které vyžadují peníze - vzdělání, penzijní připojištění atd.

Z jazykovědného hlediska by bylo možné zjednodušeně tvrdit, že spoříme, pokud něco chceme a zatím nemáme peníze, za které bychom si to koupili, zatímco investujeme, pokud peníze máme a nechceme je utratit nebo nevíme, jak s nimi přesně v daný okamžik naložit. Spoření má v sobě také nádech jakési jistoty - když spořím, nemůžu dostat zpátky méně, než jsem vložil (poznáváte Spořínkova ducha?). Pokud investuji, hraji o větší možný výnos, ale také se smiřuji s tím, že podstupuji větší riziko.

Ve skutečnosti jsou ale obě varianty prozíravé, ať už je chápeme jakkoli. Spořím-li, pořídím si věc, po které toužím, nebo mezitím zjistím, že ji vlastně nepotřebuji a za úspory si pořídím něco užitečnějšího. Pokud jsem uvážlivě investoval, mé peníze neztrácejí svou hodnotu pod tlakem inflace a mohou se i množit.


Pavel Pršala
Investiční kapitálová společnost Komerční bankySe zamyšleními Pavla Pršaly se budete na našem serveru setkávat každý pátek. Napište, co si o prvním díle nového seriálu myslíte.

Investujte do indexu S&P 500!

Investujte do indexu S&P 500!

Zabezpečte svou budoucnost. Investujte do akcií globálních firem jako Apple či Coca-Cola díky fondu EFEKTIKA! S předpokládaným výnosem přes 7 % ročně.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 12 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

23. 2. 2001 15:01

Muj nazor> dokud bedeme platit za spatne uvery a za penize, ktere neznaji zpetnou adresu my "danovy poplatnici" tak se bude setrit docela dobre. Obcas sice nejaka banka udela bankrot, ale ta vase asi ne. Ta se prece "ocistila" od spatnych uveru. Kdyby za kazdym stala Konsolidacni banka tak jsem asi na Malorce nebo nekde v Karibiku. A tak Vas pane "Moudry" prosim: radeji mysto pokecu na internetu neco delejte, aby sme penize nemuseli ukladat do madracky.

+16
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

14. 1. 2001 22:01, TGP

Pokud budete pořádně číst, najdete na konci textu informaci, že jde o začátek pravidelného seriálu.

Zobrazit celé vlákno

-2
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (12 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Zlato je na historickém rekordu. Bitcoinová raketa letí za ním

6. 12. 2023 | Tomáš Vranka

Zlato je na historickém rekordu. Bitcoinová raketa letí za ním

Nejvýznamnější kryptoměna, přezdívaná někdy digitální zlato, rychle posiluje. A cena skutečného zlata je vysoko jako nikdy. Co za tím je? Odpovědi v komentáři nabízí Tomáš Vranka, analytik... celý článek

Investiční zlato: Revoluční hologramové slitky od Argor-Heraeus

5. 12. 2023 | PR text

Investiční zlato: Revoluční hologramové slitky od Argor-Heraeus

Investování do zlata je jednou z nejstarších a nejstabilnějších forem uložení hodnoty. V posledních letech však přichází na trh s novinkou, která kombinuje tradiční hodnotu s moderními... celý článek

Kauza Xixoio: Policie obvinila dva lidi kvůli podvodu

4. 12. 2023 | Petr Kučera

Kauza Xixoio: Policie obvinila dva lidi kvůli podvodu

Kriminalisté Národní centrály proti organizovanému zločinu zahájili trestní stíhání dvou fyzických osob a jedné právnické osoby pro trestný čin podvodu v souvislosti s případem Xixoio.... celý článek

Bitcoin připravil o peníze syna šéfky ECB a vypije všechnu vodu! Týden v kryptu

2. 12. 2023 | Tomáš Krause

Bitcoin připravil o peníze syna šéfky ECB a vypije všechnu vodu! Týden v kryptu

Syn Christine Lagardeové neposlouchal. Bývalý šéf Binance nesmí domů. Kryptopodvodníci si kupovali důvěryhodnost sponzoringem sportu, ten má teď platit. Drobný těžař trumfnul obry.... celý článek

Výnos na pár kliků a hned? Napřed se vzdělat, pak investovat

29. 11. 2023 | Petra Nová | 3 komentáře

Výnos na pár kliků a hned? Napřed se vzdělat, pak investovat

Lidé od investic čekají to, na co si zvykli při nákupech v e-shopu. Chtějí výnos na pár kliků a hned. „S takovým nastavením mysli většinou o peníze rychle přijdou,“ říká Michael Kopta,... celý článek

Partners Financial Services