Pomoc, okradli mě!!!

Pomoc, okradli mě!!!
Každý z nás si jistě pamatuje, jak nám lezly na nervy dobré rady babiček a maminek, že si musíme dávat pozor na věci, že nemáme nechávat nikde nic ležet bez dohledu a peníze mít neustále na očích.
ilustrační obrázek Ale málokterá babička a maminka nám poradí, jak se chovat, když už jsme věci ztratili nebo se nechali okrást.

Ten, kdo má již podobnou zkušenost za sebou, si asi vybaví pocity, kdy nejprve hledá všude možně a nechce si připustit variantu definitivní ztráty, poté stádium beznaděje a vzteku a nakonec neskutečný kolotoč kolem vyřizování dokladů… O strachu, že zapomněl na něco důležitého, ani nemluvě.

Jak se chovat v této situaci, by nám měl pomoci tento článek.
1) Asi nejdůležitější je zjistit kritičnost situace. Udělat seznam věcí, které postrádáme (mobil, klíče, peněženka, doklady – občanský průkaz, řidičský průkaz, pas, platební karty, kartička pojišťovny…).
2) Poté musíme určit priority. Samozřejmě nejdůležitější je blokace všech platebních karet – cesta k další hotovosti. Karty musíme zablokovat neodkladně na kartovém oddělení naší banky. Později budeme muset důkladně prostudovat podmínky banky, ze kterých zjistíme, jaká je naše spoluúčast v případě zneužití karty, kdy přechází odpovědnost za ztracenou kartu na banku a podobné (tyto informace by nám měly být poskytnuty i na kartovém oddělení banky, ale víme, jak to tam chodí). Výhodu mají banky, které nabízí telefonní bankovnictví se živou operátorkou - ta je totiž obvykle schopna poradit, kam zavolat, případně rovnou zajistí vydání nové karty. To trvá obvykle týden, lze požádat i o expresní vydání karty, samozřejmě za nemalý příplatek.
3) Mobil – pokud máme Twist nebo Go, není moc co řešit. Jediné, co můžeme udělat, je číslo zrušit a zbývající kredit převést na číslo nové. U Oskarty máme šanci získat zpět i své telefonní číslo, pokud jsme si ji předem registrovali. V případě tarifní smlouvy musíme okamžitě informovat operátora a zablokovat simkartu. Další informace získáme u operátora, který vám vydá za relativně mírný poplatek novou kartu se stejným číslem. Telefon si ale musíte koupit nový, za plnou cenu (případně nějaký starší v bazaru).
4) Doklady – samozřejmě je nutné zajít na policii a nahlásit ztrátu nebo krádež občanského průkazu. V případě ztráty zaplatíme za novou občanku pětiset korunový poplatek, při krádeži je taxa za doklad jen pět korun. U řidičského průkazu je naopak taxa shodná - 100 Kč, fronty minimálně v Praze na nový řidičák jsou ale k nesnesení. Na druhou stranu, řidičák a malý techničák vám udělají na počkání, zatímco na novou občanku budete čekat celý měsíc.

Před příchodem na policii už bychom měli mít jasno, kde ke krádeži došlo. V případě, že nás okradli na ulici, se už nedá nic dělat.Jestli k ní ale došlo například v KFC, pak není situace tak zlá. KFC je jedním z mála podniků v Praze pojištěným proti krádežím, a je je možné žádat náhradu u nich. Proč je nutné nahlášení ztráty neodkládat? Často se totiž stává, že si pachatelé na odcizené doklady půjčí videokazety nebo jiné věci, a kdo to nakonec zaplatí? Držitel občanského průkazu. A držitelem občanského průkazu jsme až do nahlášení na policii my. Připravte se ale na to, že na policejní úřadovně strávíte několik hodin času, než na vás dojde řada.
5) A na konec asi nejméně důležitá záležitost – ztráta kartičky pojištěnce, kterou se prokazujeme u lékaře. Tu nám vystaví příslušná pojišťovna bezplatně, jako obvykle to ale znamená další půlden strávený cestou na pobočku pojišťovny.

Co dodat? Nejdůležitější je, dávat si na svoje věci pozor, jak říká babička, a často kontrolovat svůj majetek. A hlavně, pozor na zloděje! A taky nezapomeňte na výměnu zámku, pokud vám ukradli klíče. To bude asi nejdražší položka účtu za krádež, protože pohotovostní služby, které přijedou třeba v osm večer, si za výměnu jednoho zámku naúčtují klidně i tisícovku.

Okradli vás již někdy? Zneužil někdo vaše doklady? Jste proti přepadení a pouličním krádežím pojištěni? Podělte se o své názory a zkušenosti s ostatními.

Líbil se vám článek?

-15
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 35 komentářů

Prodáváte nemovitost?

Prodáváte nemovitost? Využijte profesionální služby realitních makléřů NEXT REALITY.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

30. 8. 2001 15:29

Asi jste si spletl stranky...

Zobrazit celé vlákno

+29
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

30. 8. 2001 14:19, urubkova

Co je to za ubohou reakci?

Zobrazit celé vlákno

-5
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (35 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Conseq koupil nákupní centrum ve Vysočanech

14. 1. 2021 | Jiří Hovorka

Conseq koupil nákupní centrum ve Vysočanech

Investiční společnost Conseq koupila do svého realitního fondu pražský Retail Park Poděbradská. Pořídila ho od společností KPD Group a Exafin, které nákupní centrum otevřené v květnu... celý článek

Vydělali jste na bitcoinu? Před daní vás nezachrání ani čas

13. 1. 2021 | Jiří Hovorka | 47 komentářů

Vydělali jste na bitcoinu? Před daní vás nezachrání ani čas

Zapomeňte na časový test. Zisk z prodeje bitcoinu a dalších kryptoměn se daní, přestože jste je drželi déle než tři roky. Jak na to? A „vidí“ finanční správa na burzy virtuálních měn? celý článek

Rostou! Divoký rok podílových fondů v číslech

13. 1. 2021 | Martin Mašát | 1 komentář

Rostou! Divoký rok podílových fondů v číslech

Tabulka průměrných výnosů za rok 2020 je celá v zeleném. A kolik vydělaly podílové fondy za posledních pět nebo deset let? Vývoj na akciových i dluhopisových trzích hodnotí Martin Mašát,... celý článek

Bitcoin prudce klesl, za den ztratil pětinu

11. 1. 2021 | Jiří Hovorka

Bitcoin prudce klesl, za den ztratil pětinu

Cena bitcoinu dnes výrazně klesá. Za posledních 24 hodin se propadla zhruba o pětinu, podle webu coinmarketcap.com se kolem půl šesté odpolední pohybovala kolem 30 500 dolarů.

Nejlepší a nejhorší podílové fondy roku 2020

11. 1. 2021 | Jan Traxler | 4 komentáře

Nejlepší a nejhorší podílové fondy roku 2020

Nejúspěšnější fond v Česku loni vydělal investorům 173 procent, naopak ten nejméně úspěšný prodělal 36 procent. Oba mají v názvu slovo energy.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.