Pomoc, okradli mě!!!

Pomoc, okradli mě!!!
Každý z nás si jistě pamatuje, jak nám lezly na nervy dobré rady babiček a maminek, že si musíme dávat pozor na věci, že nemáme nechávat nikde nic ležet bez dohledu a peníze mít neustále na očích.
ilustrační obrázek Ale málokterá babička a maminka nám poradí, jak se chovat, když už jsme věci ztratili nebo se nechali okrást.

Ten, kdo má již podobnou zkušenost za sebou, si asi vybaví pocity, kdy nejprve hledá všude možně a nechce si připustit variantu definitivní ztráty, poté stádium beznaděje a vzteku a nakonec neskutečný kolotoč kolem vyřizování dokladů… O strachu, že zapomněl na něco důležitého, ani nemluvě.

Jak se chovat v této situaci, by nám měl pomoci tento článek.
1) Asi nejdůležitější je zjistit kritičnost situace. Udělat seznam věcí, které postrádáme (mobil, klíče, peněženka, doklady – občanský průkaz, řidičský průkaz, pas, platební karty, kartička pojišťovny…).
2) Poté musíme určit priority. Samozřejmě nejdůležitější je blokace všech platebních karet – cesta k další hotovosti. Karty musíme zablokovat neodkladně na kartovém oddělení naší banky. Později budeme muset důkladně prostudovat podmínky banky, ze kterých zjistíme, jaká je naše spoluúčast v případě zneužití karty, kdy přechází odpovědnost za ztracenou kartu na banku a podobné (tyto informace by nám měly být poskytnuty i na kartovém oddělení banky, ale víme, jak to tam chodí). Výhodu mají banky, které nabízí telefonní bankovnictví se živou operátorkou - ta je totiž obvykle schopna poradit, kam zavolat, případně rovnou zajistí vydání nové karty. To trvá obvykle týden, lze požádat i o expresní vydání karty, samozřejmě za nemalý příplatek.
3) Mobil – pokud máme Twist nebo Go, není moc co řešit. Jediné, co můžeme udělat, je číslo zrušit a zbývající kredit převést na číslo nové. U Oskarty máme šanci získat zpět i své telefonní číslo, pokud jsme si ji předem registrovali. V případě tarifní smlouvy musíme okamžitě informovat operátora a zablokovat simkartu. Další informace získáme u operátora, který vám vydá za relativně mírný poplatek novou kartu se stejným číslem. Telefon si ale musíte koupit nový, za plnou cenu (případně nějaký starší v bazaru).
4) Doklady – samozřejmě je nutné zajít na policii a nahlásit ztrátu nebo krádež občanského průkazu. V případě ztráty zaplatíme za novou občanku pětiset korunový poplatek, při krádeži je taxa za doklad jen pět korun. U řidičského průkazu je naopak taxa shodná - 100 Kč, fronty minimálně v Praze na nový řidičák jsou ale k nesnesení. Na druhou stranu, řidičák a malý techničák vám udělají na počkání, zatímco na novou občanku budete čekat celý měsíc.

Před příchodem na policii už bychom měli mít jasno, kde ke krádeži došlo. V případě, že nás okradli na ulici, se už nedá nic dělat.Jestli k ní ale došlo například v KFC, pak není situace tak zlá. KFC je jedním z mála podniků v Praze pojištěným proti krádežím, a je je možné žádat náhradu u nich. Proč je nutné nahlášení ztráty neodkládat? Často se totiž stává, že si pachatelé na odcizené doklady půjčí videokazety nebo jiné věci, a kdo to nakonec zaplatí? Držitel občanského průkazu. A držitelem občanského průkazu jsme až do nahlášení na policii my. Připravte se ale na to, že na policejní úřadovně strávíte několik hodin času, než na vás dojde řada.
5) A na konec asi nejméně důležitá záležitost – ztráta kartičky pojištěnce, kterou se prokazujeme u lékaře. Tu nám vystaví příslušná pojišťovna bezplatně, jako obvykle to ale znamená další půlden strávený cestou na pobočku pojišťovny.

Co dodat? Nejdůležitější je, dávat si na svoje věci pozor, jak říká babička, a často kontrolovat svůj majetek. A hlavně, pozor na zloděje! A taky nezapomeňte na výměnu zámku, pokud vám ukradli klíče. To bude asi nejdražší položka účtu za krádež, protože pohotovostní služby, které přijedou třeba v osm večer, si za výměnu jednoho zámku naúčtují klidně i tisícovku.

Okradli vás již někdy? Zneužil někdo vaše doklady? Jste proti přepadení a pouličním krádežím pojištěni? Podělte se o své názory a zkušenosti s ostatními.

Dlouhodobý investiční produkt

Dlouhodobý investiční produkt

Myslete na sebe a zabezpečte se na penzi co nejlépe. Třeba investováním do široké nabídky fondů.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-14
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 35 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

30. 8. 2001 15:29

Asi jste si spletl stranky...

Zobrazit celé vlákno

+30
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

30. 8. 2001 14:19, urubkova

Co je to za ubohou reakci?

Zobrazit celé vlákno

-5
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (35 komentářů) příspěvků.

Nejlevnější aplikace na trhu. Zpracujte si daňové přiznání pro fyzické osoby v roce 2024 v jednoduché online aplikaci. Pro naše čtenáře exkluzivní sleva 10 %.

DníHodinMinutVteřin
Slevový kód: PENIZE1O
Vyplnit přiznání

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

A tohle už jste četli?

Moneta schválila dividendu devět korun za akcii

23. 4. 2024 | redakce Peníze.CZ

Moneta schválila dividendu devět korun za akcii

Valná hromada Moneta Money Bank, které se zúčastnili držitelé 74,59 procenta akcií, dnes schválila rozdělení čistého zisku za rok 2023. Z částky 5,4 miliardy korun akcionářům vyplatí... celý článek

Půlení bitcoinu je za námi. Klesnou odměny za ethereum? Týden v kryptu

20. 4. 2024 | Tomáš Krause

Půlení bitcoinu je za námi. Klesnou odměny za ethereum? Týden v kryptu

Halving bitcoinu máme za sebou, Hongkong schválil ETFka a naše vláda pravidla krypta. Ethereum diskutuje o snížení odměn a Cardano se bratříčkuje s Huawei. Je tu další Týden v kryptu. celý článek

Investice a daně. Kdy musíte vyplnit přiznání a kdy máte klid

19. 4. 2024 | Martin Pleštil | 7 komentářů

Investice a daně. Kdy musíte vyplnit přiznání a kdy máte klid

Obliba investování v Česku roste. I s takovými výdělky je ale spojena nepříjemná povinnost – daně. Poradíme, co si jako běžný investor musíte ohlídat a kdy přiznání řešit nemusíte.

Fondy, ve kterých zmizely miliardy, dostanou přísnější pravidla

17. 4. 2024 | Petr Kučera

Fondy, ve kterých zmizely miliardy, dostanou přísnější pravidla

Poslanci schválili novelu zákona o investičních společnostech. Má lépe chránit drobné investory před takzvanými alternativními fondy podle paragrafu 15. Společnosti jako Growing Way,... celý článek

Těžba bitcoinu po halvingu: Vyplatí se to ještě?

16. 4. 2024 | PR text

Těžba bitcoinu po halvingu: Vyplatí se to ještě?

V letošním roce dostanou těžaři za každý nalezený blok méně bitcoinů. Největší americká banka J.P. Morgan vidí v tomto odvětví riziko, ale zároveň rozpoznává potenciál ve snížení ceny... celý článek

Partners Financial Services