Pomoc, okradli mě!!!

Pomoc, okradli mě!!!
Každý z nás si jistě pamatuje, jak nám lezly na nervy dobré rady babiček a maminek, že si musíme dávat pozor na věci, že nemáme nechávat nikde nic ležet bez dohledu a peníze mít neustále na očích.
ilustrační obrázek Ale málokterá babička a maminka nám poradí, jak se chovat, když už jsme věci ztratili nebo se nechali okrást.

Ten, kdo má již podobnou zkušenost za sebou, si asi vybaví pocity, kdy nejprve hledá všude možně a nechce si připustit variantu definitivní ztráty, poté stádium beznaděje a vzteku a nakonec neskutečný kolotoč kolem vyřizování dokladů… O strachu, že zapomněl na něco důležitého, ani nemluvě.

Jak se chovat v této situaci, by nám měl pomoci tento článek.
1) Asi nejdůležitější je zjistit kritičnost situace. Udělat seznam věcí, které postrádáme (mobil, klíče, peněženka, doklady – občanský průkaz, řidičský průkaz, pas, platební karty, kartička pojišťovny…).
2) Poté musíme určit priority. Samozřejmě nejdůležitější je blokace všech platebních karet – cesta k další hotovosti. Karty musíme zablokovat neodkladně na kartovém oddělení naší banky. Později budeme muset důkladně prostudovat podmínky banky, ze kterých zjistíme, jaká je naše spoluúčast v případě zneužití karty, kdy přechází odpovědnost za ztracenou kartu na banku a podobné (tyto informace by nám měly být poskytnuty i na kartovém oddělení banky, ale víme, jak to tam chodí). Výhodu mají banky, které nabízí telefonní bankovnictví se živou operátorkou - ta je totiž obvykle schopna poradit, kam zavolat, případně rovnou zajistí vydání nové karty. To trvá obvykle týden, lze požádat i o expresní vydání karty, samozřejmě za nemalý příplatek.
3) Mobil – pokud máme Twist nebo Go, není moc co řešit. Jediné, co můžeme udělat, je číslo zrušit a zbývající kredit převést na číslo nové. U Oskarty máme šanci získat zpět i své telefonní číslo, pokud jsme si ji předem registrovali. V případě tarifní smlouvy musíme okamžitě informovat operátora a zablokovat simkartu. Další informace získáme u operátora, který vám vydá za relativně mírný poplatek novou kartu se stejným číslem. Telefon si ale musíte koupit nový, za plnou cenu (případně nějaký starší v bazaru).
4) Doklady – samozřejmě je nutné zajít na policii a nahlásit ztrátu nebo krádež občanského průkazu. V případě ztráty zaplatíme za novou občanku pětiset korunový poplatek, při krádeži je taxa za doklad jen pět korun. U řidičského průkazu je naopak taxa shodná - 100 Kč, fronty minimálně v Praze na nový řidičák jsou ale k nesnesení. Na druhou stranu, řidičák a malý techničák vám udělají na počkání, zatímco na novou občanku budete čekat celý měsíc.

Před příchodem na policii už bychom měli mít jasno, kde ke krádeži došlo. V případě, že nás okradli na ulici, se už nedá nic dělat.Jestli k ní ale došlo například v KFC, pak není situace tak zlá. KFC je jedním z mála podniků v Praze pojištěným proti krádežím, a je je možné žádat náhradu u nich. Proč je nutné nahlášení ztráty neodkládat? Často se totiž stává, že si pachatelé na odcizené doklady půjčí videokazety nebo jiné věci, a kdo to nakonec zaplatí? Držitel občanského průkazu. A držitelem občanského průkazu jsme až do nahlášení na policii my. Připravte se ale na to, že na policejní úřadovně strávíte několik hodin času, než na vás dojde řada.
5) A na konec asi nejméně důležitá záležitost – ztráta kartičky pojištěnce, kterou se prokazujeme u lékaře. Tu nám vystaví příslušná pojišťovna bezplatně, jako obvykle to ale znamená další půlden strávený cestou na pobočku pojišťovny.

Co dodat? Nejdůležitější je, dávat si na svoje věci pozor, jak říká babička, a často kontrolovat svůj majetek. A hlavně, pozor na zloděje! A taky nezapomeňte na výměnu zámku, pokud vám ukradli klíče. To bude asi nejdražší položka účtu za krádež, protože pohotovostní služby, které přijedou třeba v osm večer, si za výměnu jednoho zámku naúčtují klidně i tisícovku.

Okradli vás již někdy? Zneužil někdo vaše doklady? Jste proti přepadení a pouličním krádežím pojištěni? Podělte se o své názory a zkušenosti s ostatními.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-14
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 35 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

30. 8. 2001 15:29

Asi jste si spletl stranky...

Zobrazit celé vlákno

+30
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

30. 8. 2001 14:19, urubkova

Co je to za ubohou reakci?

Zobrazit celé vlákno

-5
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (35 komentářů) příspěvků.
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Výsledky nemovitostních fondů: Inflaci překonalo šest retailových

27. 2. 2024 | Jan Traxler

Výsledky nemovitostních fondů: Inflaci překonalo šest retailových

Většina retailových nemovitostních fondů loni vydělala kolem pěti až sedmi procent. Nejvyšší zhodnocení zaznamenal Mint I. rezidenční fond, ukazuje porovnání.

ECB si kopla do bitcoinu. Čas nakupovat? Týden v kryptu

24. 2. 2024 | Tomáš Krause

ECB si kopla do bitcoinu. Čas nakupovat? Týden v kryptu

Evropská centrální banka si zkusila kopnout do bitcoinu. Asi jako když se mladistvý intelektuál pokusí nakopnout merunu. Spočítáno: 51% útok na bitcoin se nemůže vyplatit. Nigérie a... celý článek

S DIPem můžete jít do rizika, říká investiční expert

21. 2. 2024 | Hynek Just | 2 komentáře

S DIPem můžete jít do rizika, říká investiční expert

Když za mnou přijde třicetiletý člověk, že si chce založit DIP, doporučím mu akciové fondy. Při takhle dlouhém horizontu se riziko vyplácí. Pokud si bude každý měsíc odkládat čtyři... celý článek

Češi řekli, proč neinvestují. Na prvním místě je strach

20. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

Češi řekli, proč neinvestují. Na prvním místě je strach

Strach z podvodu a ze ztráty peněz jsou nejčastějšími důvody, proč Češi neinvestují. Až za nimi je nedostatek peněz. Ukázal to průzkum agentury Perfect Crowd na reprezentativním vzorku... celý článek

Bitcoin stojí už přes 50 tisíc. Souboj solany a BNB. Týden v kryptu

17. 2. 2024 | Tomáš Krause | 1 komentář

Bitcoin stojí už přes 50 tisíc. Souboj solany a BNB. Týden v kryptu

Cena bitcoinu letí pořád výš, zkrachovalá Genesis smí prodat aktiva za miliardy, solana a BNB se perou o pozici tržní čtyřky. Únosci počítačů vydělali loni miliardu dolarů v kryptu... celý článek

Partners Financial Services