Pomoc, okradli mě!!!

Pomoc, okradli mě!!!
Každý z nás si jistě pamatuje, jak nám lezly na nervy dobré rady babiček a maminek, že si musíme dávat pozor na věci, že nemáme nechávat nikde nic ležet bez dohledu a peníze mít neustále na očích.
ilustrační obrázek Ale málokterá babička a maminka nám poradí, jak se chovat, když už jsme věci ztratili nebo se nechali okrást.

Ten, kdo má již podobnou zkušenost za sebou, si asi vybaví pocity, kdy nejprve hledá všude možně a nechce si připustit variantu definitivní ztráty, poté stádium beznaděje a vzteku a nakonec neskutečný kolotoč kolem vyřizování dokladů… O strachu, že zapomněl na něco důležitého, ani nemluvě.

Jak se chovat v této situaci, by nám měl pomoci tento článek.
1) Asi nejdůležitější je zjistit kritičnost situace. Udělat seznam věcí, které postrádáme (mobil, klíče, peněženka, doklady – občanský průkaz, řidičský průkaz, pas, platební karty, kartička pojišťovny…).
2) Poté musíme určit priority. Samozřejmě nejdůležitější je blokace všech platebních karet – cesta k další hotovosti. Karty musíme zablokovat neodkladně na kartovém oddělení naší banky. Později budeme muset důkladně prostudovat podmínky banky, ze kterých zjistíme, jaká je naše spoluúčast v případě zneužití karty, kdy přechází odpovědnost za ztracenou kartu na banku a podobné (tyto informace by nám měly být poskytnuty i na kartovém oddělení banky, ale víme, jak to tam chodí). Výhodu mají banky, které nabízí telefonní bankovnictví se živou operátorkou - ta je totiž obvykle schopna poradit, kam zavolat, případně rovnou zajistí vydání nové karty. To trvá obvykle týden, lze požádat i o expresní vydání karty, samozřejmě za nemalý příplatek.
3) Mobil – pokud máme Twist nebo Go, není moc co řešit. Jediné, co můžeme udělat, je číslo zrušit a zbývající kredit převést na číslo nové. U Oskarty máme šanci získat zpět i své telefonní číslo, pokud jsme si ji předem registrovali. V případě tarifní smlouvy musíme okamžitě informovat operátora a zablokovat simkartu. Další informace získáme u operátora, který vám vydá za relativně mírný poplatek novou kartu se stejným číslem. Telefon si ale musíte koupit nový, za plnou cenu (případně nějaký starší v bazaru).
4) Doklady – samozřejmě je nutné zajít na policii a nahlásit ztrátu nebo krádež občanského průkazu. V případě ztráty zaplatíme za novou občanku pětiset korunový poplatek, při krádeži je taxa za doklad jen pět korun. U řidičského průkazu je naopak taxa shodná - 100 Kč, fronty minimálně v Praze na nový řidičák jsou ale k nesnesení. Na druhou stranu, řidičák a malý techničák vám udělají na počkání, zatímco na novou občanku budete čekat celý měsíc.

Před příchodem na policii už bychom měli mít jasno, kde ke krádeži došlo. V případě, že nás okradli na ulici, se už nedá nic dělat.Jestli k ní ale došlo například v KFC, pak není situace tak zlá. KFC je jedním z mála podniků v Praze pojištěným proti krádežím, a je je možné žádat náhradu u nich. Proč je nutné nahlášení ztráty neodkládat? Často se totiž stává, že si pachatelé na odcizené doklady půjčí videokazety nebo jiné věci, a kdo to nakonec zaplatí? Držitel občanského průkazu. A držitelem občanského průkazu jsme až do nahlášení na policii my. Připravte se ale na to, že na policejní úřadovně strávíte několik hodin času, než na vás dojde řada.
5) A na konec asi nejméně důležitá záležitost – ztráta kartičky pojištěnce, kterou se prokazujeme u lékaře. Tu nám vystaví příslušná pojišťovna bezplatně, jako obvykle to ale znamená další půlden strávený cestou na pobočku pojišťovny.

Co dodat? Nejdůležitější je, dávat si na svoje věci pozor, jak říká babička, a často kontrolovat svůj majetek. A hlavně, pozor na zloděje! A taky nezapomeňte na výměnu zámku, pokud vám ukradli klíče. To bude asi nejdražší položka účtu za krádež, protože pohotovostní služby, které přijedou třeba v osm večer, si za výměnu jednoho zámku naúčtují klidně i tisícovku.

Okradli vás již někdy? Zneužil někdo vaše doklady? Jste proti přepadení a pouličním krádežím pojištěni? Podělte se o své názory a zkušenosti s ostatními.

Líbil se vám článek?

-14
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 35 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

30. 8. 2001 15:29

Asi jste si spletl stranky...

Zobrazit celé vlákno

+29
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

30. 8. 2001 14:19, urubkova

Co je to za ubohou reakci?

Zobrazit celé vlákno

-5
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (35 komentářů) příspěvků.

Získejte Vaše peníze zapomenuté v kuponovce!

Najděte s námi jednoduše všechny Vaše zapomenuté akcie i nároky z kuponovky a získejte za ně snadno a rychle peníze.

Zapomenuté miliardy logo
  • Zapojilo se již více než 100.000 klientů
  • Našli jsme už majetek za půl miliardy korun
  • Průměrný úspěšný klient získal více než 20 tis. Kč
    (¼ klientů získala více jak 100 tis. Kč)
Žádné zbytečné poplatky

Žádné zbytečné poplatky

U nás platíte poplatky jen když najdeme hodnoté akcie nebo pohledávky a vyřešíme vše za vás, jinka neplatíte nic.

Složitosti vyřešíme za Vás

Složitosti vyřešíme za Vás

Kromě akcií dohledáme související pohledávky až za 10 let zpětně, v případě odkupu vše zajistíme za Vás a vy tak nebudete muset do banky nebo vyplňovat složité dotazníky.

Odkup za nejlepší ceny

Odkup za nejlepší ceny

U našich nabídek garantujeme odkup nalezených akcií za nejlepší aktuání ceny na trhu.

A tohle už jste četli?

Podvodníci se tváří jako ČEZ, lákají na investice

13. 1. 2022 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Podvodníci se tváří jako ČEZ, lákají na investice

Podvodníci na internetu se schovávají i za značku českého energetického obra. Reklamy na sociálních sítích nebo na Youtube lákají k investování prostřednictvím vymyšlené platformy CEZ... celý článek

Podílové fondy: Rekordní rok pro akcie, tragický pro dluhopisy

11. 1. 2022 | Martin Mašát | 2 komentáře

Podílové fondy: Rekordní rok pro akcie, tragický pro dluhopisy

Vývoj podílových fondů hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Kolik si v průměru připsaly za prosinec, za celý rok 2021 nebo třeba za posledních pět či deset let? celý článek

Creditas získala licenci pro investiční společnost

7. 1. 2022 | redakce Peníze.CZ

Creditas získala licenci pro investiční společnost

Dceřiná společnost Banky Creditas s názvem Creditas investiční společnost získala licenci České národní banky. „Díky tomu může obhospodařovat speciální fondy a fondy kvalifikovaných... celý článek

Polovina Čechů drží doma hotovost. Řekli kde

7. 1. 2022 | Petr Kučera | 32 komentářů

Polovina Čechů drží doma hotovost. Řekli kde

Téměř polovina Čechů (48 %) má doma finanční rezervu v hotovosti. Nejčastěji je to částka kolem pěti tisíc korun, která je uložená v šuplíku. Vyplývá to z internetového průzkumu NMS... celý článek

Další protiinflační Dluhopisy Republiky teď nebudou, řekl Stanjura

6. 1. 2022 | Jiří Hovorka | 10 komentářů

Další protiinflační Dluhopisy Republiky teď nebudou, řekl Stanjura

Ministerstvo financí teď neplánuje další emisi protiinflačních Dluhopisů Republiky. Při příležitosti oznámení výsledků státního rozpočtu za loňský rok to oznámil ministr financí Zbyněk... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.