Bezplatná zdravotní péče? Iluze

Bezplatná zdravotní péče? Iluze
Česká republika má s některými státy uzavřeny dvojstranné dohody upravující poskytování bezplatného lékařského ošetření. Několikrát se objevily názory, že se turisté při cestách do těchto zemí nemusejí pojišťovat. Skutečnost ale není tak růžová, jak je mnohdy prezentováno.
Představme si turistu, který se chystá na dovolenou do Rakouska. Někde v novinách si přečetl, že s touto zemí máme podepsánu jakousi dohodu a nezbytné ošetření je pro české občany bezplatné. Milý turista zajásá a představí si ušetřené peníze (denní sazby pojistného za léčebné výlohy se při cestách do Evropy pohybují v rozmezí zhruba 14 – 70 korun). Pokud se však na tyto informace spolehne a do Rakouska nakonec vycestuje jen tak, výhody této dohody se na něj prakticky nevztahují. Problém je v tom, že díky smlouvě jsou naši občané vnímáni na stejné úrovni, jako by byli pojištěnci rakouskými – ale jen pokud splní určité podmínky. Proto se vyplatí zavolat si na Ministerstvo zdravotnictví, případně na svoji pojišťovnu a zjistit všechny informace, jež jsou pro bezproblémovou cestu do ciziny potřebné.

Bez formuláře ani ránu

Vyjíždíte-li do Rakouska, znamená to pro vás návštěvu pojišťovny a vyzvednutí speciálního formuláře "Potvrzení o nároku na věcné dávky při přechodném pobytu v Rakousku". Tento doklad pak odevzdáváte nemocenské pokladně v místě pobytu v Rakousku (ta o tom vydá doklad za padesát šilinků), případně jej můžete předložit zdravotnickému zařízení, jež vám poskytuje neodkladnou péči. Ani splnění všech těchto podmínek neznamená automaticky bezplatnou péči. Stejně jako rakouský občan totiž musíte hradit spoluúčast ve výši desítek až stovek šilinků za léky a ještě více za pobyt v nemocnici. Tento systém se navíc nevztahuje například na převozy nemocného do vlasti. A pozor! Ošetřit se můžete nechat pouze ve smluvním zařízení!

Ten, kdo formulář od své pojišťovny nemá, je ve velké nevýhodě. Je na něj totiž pohlíženo jako na cizince z nesmluvní země, a proto mu může lékař při ambulantní péči částku jednoduše vyúčtovat. Po návratu ji sice může dostat turista od pojišťovny zpět, ale jen v takové hodnotě, na kolik by jej přišlo ošetření, kdyby formulář s sebou měl.

Co všechno spadá pod pojem nutná a neodkladná péče, trefně vysvětlila pracovnice infolinky Všeobecné zdravotní pojišťovny: "Do neodkladné péče se zahrnuje například i porod mimo termín. Pokud k němu ale dojde v očekávaném termínu, do tohoto druhu péče již nespadá."

Do Chorvatska zatím bez jistoty

A jak to vypadá s ostatními zeměmi? S Chorvatskem máme podepsánu obdobnou dohodu, ke které ale zatím nejsou správní ujednání (dodatky, které způsob hrazení podrobněji upravují). Proto se na české občany nevztahují ty výhody, které plynou ze smlouvy s Rakouskem. Většinou sice lékaři v Chorvatsku ošetří pacienta bezplatně, ale v některých případech musí nemocný péči uhradit a doklad o tom předložit své pojišťovně. Ta se mnohdy brání částku vyplatit právě s poukazem na neexistenci správních ujednání. Po jejich schválení bude systém poskytování zdravotní péče fungovat obdobně jako již funguje s Rakouskem.

Německo až příští rok

S Německem je příprava dohody v konečné fázi. Smlouva byla již podepsána, ale nebyla zatím ratifikována oběma parlamenty. Platit by tedy měla až od druhého čtvrtletí příštího roku s tím, že zde bude několik drobných odlišností od obou výše zmíněných smluv. Z těch nejdůležitějších jmenujme hrazení dialýzy a transportu zpět do vlasti.

Státy, se kterými se připravují obdobné smlouvy jako s Německem

  • Slovinsko, Lucembursko, Makedonie, Izrael, Turecko, Polsko, Itálie, Jugoslávie a Španělsko

Nepodléhejte tedy falešným iluzím a vždy si před cestou zjistěte konkrétní podmínky, za jakých je lékařská péče v cílové zemi hrazena. Přeci jenom ale zvažte, zda není lepší se připojistit. Kromě jiných výhod totiž veškeré náležitosti spojené s hledáním zdravotnického zařízení a kontaktu s ním obstarává česky hovořící operátor.

Některé země, se kterými podepsala Česká republika smlouvy o bezplatném poskytování zdravotní péče ještě před rokem 1989

  • Bulharsko, Kuba, Kypr, Maďarsko, Polsko, Řecko, Slovinsko, Velká Británie

Nechali jste se již někdy v zahraničí bezplatně ošetřit? Věříte, že tyto dohody fungují, nebo se před každou cestou raději pojišťujete? Napište nám o tom.

Zajímá vás, kolik stojí cestovní pojištění u jednotlivých pojišťoven? Navštivte sekci Cestovní pojištění. Chcete si cestovní pojištění rovnou sjednat? V naší nové sekci Online prodej můžete smlouvu uzavřít za několik minut a ihned vycestovat!

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-29
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 11 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

9. 10. 2001 16:19, Klara J.P. - PrF MU Brno

Mam velice dobre zkusenosti s Velkou Britanii, o oboustranne smlouve jsem se predem informovala na Ministerstvu zdravotnictvi CR. Lekarska pece byla bezplatna, platila jsem pouze leky, ale pry stomatologicka pece se hradi v plne vysi (ale nevim to presne).
Urcite doporucuji predem na ministerstvu zdravotnictvi (me ve VZP nic nerekli) kde vam sdeli podminky a co smlouva s danou zemi zahrnuje

Ve VB jsem studovala.

+18
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (11 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Podílové fondy ztrácejí. Zasáhly je jestřábí centrální banky

6. 10. 2022 | Martin Mašát

Podílové fondy ztrácejí. Zasáhly je jestřábí centrální banky

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Jak viděl trhy v září?

Jedna ku deseti, že přijdete o peníze. Nová studie k dluhopisům

5. 10. 2022 | Jiří Hovorka

Jedna ku deseti, že přijdete o peníze. Nová studie k dluhopisům

Každá desátá firma, která vydala dluhopisy po roce 2013, skončila v insolvenci. V polovině případů je to do tří let od vydání první emise. Ukazuje to nová analýza forenzní společnosti... celý článek

Komerční banka chystá mimořádnou dividendu

4. 10. 2022 | Petr Kučera

Komerční banka chystá mimořádnou dividendu

Akcionáři Komerční banky by ještě před Vánoci – od 22. prosince – mohli dostat další dividendu. Návrh na mimořádnou výplatu nerozděleného zisku zveřejnilo představenstvo banky.

Na pražskou burzu míří specialista na internet věcí

30. 9. 2022 | redakce Peníze.CZ

Na pražskou burzu míří specialista na internet věcí

Česká firma Hardwario, která se zaměřuje na internet věcí (IoT), obdržela souhlas České národní banky k veřejné nabídce akcií (IPO). S akciemi se pak bude obchodovat na Burze cenných... celý článek

Zhodnotit eura je těžší než koruny, ale možnosti jsou

30. 9. 2022 | Dominik Stroukal

Zhodnotit eura je těžší než koruny, ale možnosti jsou

Jak a kam investovat eura, aby to dávalo smysl? Investiční možnosti nabízejí tuzemské i zahraniční banky, ale také fintechové aplikace.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.