KTP Quantum: Pokuta a co dál?

KTP Quantum: Pokuta a co dál?
Pokutou 2,5 milionu korun skončilo správní řízení Komise pro cenné papíry se společností KTP Quantum. Společnost nepodala rozklad a rozhodnutí se stalo pravomocným. Ale možná jde jen o přestávku v rodícím se dramatu.

Maximální možnou dobu - šedesát dní - probíhalo správní řízení Komise s KTP Quantum, obchodníkem s cennými papíry spravujícím ve svém nestandardním produktu více než dvě miliardy korun pětadvaceti tisícům klientů. Produkt firmy – Spořitelní účet správy akcií (SÚSA) – je také důvodem uložení pokuty a opatření k nápravě. Do nedávna SÚSA poskytoval garanci 14procentního ročního zhodnocení, před měsícem byla garance snížena na stále vysokých 9,5 procenta. Nyní byla rozhodnutím Komise garance pro nové klienty zcela zrušena.

Zejména díky královskému zhodnocení společnost v průběhu více než pětileté existence získala dvacet pět tisíc klientů. Psali jsme o tom ostatně již před měsícem v článku KTP Quantum se vrací. Firma, efektivně distribuující svůj produkt přes provizní prodejce (za poslední rok prakticky zdvojnásobila spravovaný majetek) neměla nikdy masivní reklamní kampaň a nestrhla proto na sebe pozornost Komise dříve. Ve Washingtonově ulici (sídlo KCP) si jí všimli prakticky až na jaře letošního roku - a záhy pochopili, že nabídka firmy rozhodně není v pořádku. Smlouvy mezi klienty a KTP Quantum totiž nejsou standardními smlouvami o správě portfolií, ale de facto smlouvami o spořícím účtu. Investoři nevlastní žádné podíly nebo akcie, na pravidelných výpisech je obchodník pouze informuje ve stylu "vložil jste sto tisíc korun, připisujeme vám úrok čtrnáct tisíc korun".

Garanční fond by byl chudák

Právě v koncipování smluv je hlavní problém KTP. V současné podobě by se totiž všechny závazky vyplývající z klientských smluv, v případě jejich neplnění, staly pohledávkami za Garančním fondem obchodníků s CP. Klienti KTP by v případě problémů této firmy měli nárok na výplatu devadesáti procent své investice, maximálně 400 tisíc korun. Z takového závazku má regulátor trhu oprávněně strach. Ve správním řízení se proto snažil přimět KTP ke zrušení garance a k převedení smluv na běžné smlouvy o správě portfolií. Výsledkem řízení je, že noví klienti již žádnou garanci nedostanou a staří o ni přijdou nejpozději do jednoho roku. Do šesti měsíců navíc musí KTP převést všechny smlouvy na standardní smlouvy o správě portfolia. Klienti tak místo přípisu o připsaných úrocích dostanou oznámení o tom, kolik akcií které společnosti pro ně obchodník vlastní a jakou mají hodnotu.

Jakou hodnotu má Médeia Bohemia?

Jenže právě v hodnotě majetku obchodníka se může skrývat další úskalí. V portfoliu KTP totiž hraje prim ztrátová společnost Médeia Bohemia, vlastnící dvoje (kdysi troje) české lázně. Kromě Médeie má KTP ještě podíl ve fotbalovém klubu Baník Ostrava a v Pražských službách. KTP Quantum bude muset podle nařízení Komise zlikvidnit své portfolio, tedy nejspíše podíly ve jmenovaných - a veřejně neobchodovaných - firmách odprodat. Dokud nebudou podniky z majetku KTP Quantum oceněny trhem, bude každý údaj o hodnotě majetku v portfoliu obchodníka jen odhadem. Téměř s jistotou lze ale předpokládat, že se hodnota Médeie (nejziskovější z lázní – Lázně Jáchymov – navíc firma loni prodala a dosud za ně nedostala zaplaceno), dvou minoritních podílů a hotovosti, nebude rovnat dvěma miliardám korun. (Více zde v Účetní závěrce Médeie Bohemie.)

Prezídium Komise má strach

Vedení Komise pro cenné papíry má z budoucnosti KPT Quantum velký strach. Na rozdíl od Private Investors nebo firem ze skupiny Finnex je KPT Quantum firmou skutečně obří a navíc lidovou. Skladba jejích klientů je spíše podobná klientům malých bank a kampeliček než ostatních obchodníků s cennými papíry. Případné problémy KPT Quantum by mohly vést až k odvolání Františka Jakuba, Tomáše Ježka a Ireny Pelikánové, funkčně nejstarších členů prezídia Komise (vzorem může být zemětřesení na Úřadu pro dohled nad družstevními záložnami po vypuknutí krize v kampeličkách). Formální odpovědnost za činnost obchodníka, chovajícího se de facto jako banka, totiž padá na jejich hlavu. Za dobu, po kterou o KTP Quantum nevěděli, ale vědět mohli, se objem majetku v jeho správě zmnohonásobil až na současné více než dvě miliardy korun. A to už je problém, který politické špičky nepromíjí.

Dodrží KTP Quantum všechna správní rozhodnutí Komise? Jakou hodnotu má Medeia Bohemia? Proč se podle vás situace řeší až teď? Napište nám své zkušenosti a názory.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 109 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

4. 9. 2001 15:01, TGP

Vážený pane Kučero, nevím, jestli to budete moci nazvat důkazem (vycházím z tónu a obsahu názorů - nějakou dobu jsem se okolo lobbingu pohyboval a tak vím, co se občas považuje za účinné praktiky). Souhlasím s vámi, že práce pro klienta v problémech není neetická, ale očekával bych spíše jasné
objasnění tématiky než takovéto průhledné pokusy o manipulaci.

Zobrazit celé vlákno

+7
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

25. 10. 2001 15:50, nuget


Ekonomika 25.10.2001 Lidovky
PODNIKY, TRHY A LIDÉ
Výběr z článku :
... Médeia Bohemia, lázeňská skupina, která sdružuje Lázně Jáchymov, Bohdaneč a Teplice nad Bečvou,
zvýšila do července v meziročním porovnání hrubý zisk o 9,3 procenta na 90,1 milionu Kč. Výnosy celku za
letošních sedm měsíců stouply o 6,2 procenta na 429,4 milionu Kč. Roční plán skupiny Médeia Bohemia,
patřící obchodníku s cennými papíry KTP Quantum, počítá letos v lázeňství se ziskem 96,3 milionu Kč ...

Zobrazit celé vlákno

-6
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (109 komentářů) příspěvků.
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Restaurace Coloseum míří na burzu, spouští i síť kaváren

19. 5. 2022 | Jana Divinová

Restaurace Coloseum míří na burzu, spouští i síť kaváren

Česká gastronomická skupina chce díky novému kapitálu od investorů snížit zadlužení z dob koronaviru a financovat nové projekty, mimo jiné i vstup italské sítě Caffé Pascucci na tuzemský... celý článek

Nakoupit, vylepšit, prodat. Vydělat. Plán fondů Jet zní jednoduše

18. 5. 2022 | Petra Nová

Nakoupit, vylepšit, prodat. Vydělat. Plán fondů Jet zní jednoduše

Brněnská investiční společnost Jet Investment finančníka Igora Faita má v plánu postavit největší fond soukromého kapitálu v Česku. Chce kupovat průmyslové podniky, a to nejen za peníze... celý článek

Na burzu míří firma bývalého fotbalisty Ulicha

17. 5. 2022 | Petr Kučera

Na burzu míří firma bývalého fotbalisty Ulicha

Na trh Start pražské burzy chce vstoupit společnost M&T 1997 (dosud Material & Technology), výrobce dveřních klik a kování z Dobrušky.

Na rozbouřených trzích hledají investoři méně rizika. Kde ho najít?

17. 5. 2022 | Dominik Stroukal | 5 komentářů

Na rozbouřených trzích hledají investoři méně rizika. Kde ho najít?

Ani hotovost nemusí být špatná investice, přestože je inflace mezi 12 a 13 procenty. Zní to podivně, ale dává to smysl.

Burza Coinbase vylekala uživatele. Můžou o všechno přijít

12. 5. 2022 | Jana Divinová | 15 komentářů

Burza Coinbase vylekala uživatele. Můžou o všechno přijít

Největší americká kryptoměnová burza Coinbase, kde mají účty s bitcoinem a dalšími kryptoměnami i mnozí Češi, během včerejšího dne ztratila téměř čtvrtinu své hodnoty. Vykázala totiž... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.