Modrý a konzervativní

Modrý a konzervativní
Jednoduché, většinou přehledné, občas však také zmatené. Takové dojmy můžete získat při prohlížení stránek Penzijního fondu Komerční banky.

Na titulní stránce webové prezentace Penzijního fondu Komerční banky uvítá jednoduchá a srozumitelná navigace propojená s příjemnou a střízlivou grafikou. Bankovní modrá je zde dobře zkombinována s textem bílé barvy a se zajímavým grafickým motivem hodin.

www stránky finančních institucí
Připravili jsme pro vás cestopis po serverech na českém internetu. Týden co týden se podíváme na jednu finanční instituci a na jejich způsob prezentace na síti sítí. Hodnotíme vždy pět nejvýznamnějších firem daného oboru (banky, stavební spořitelny, investiční společnosti...), každý týden jednu. Poté (v šestém týdnu) bude následovat článek shrnující využití internetu daným odvětvím.
Hlavním hodnotitelem je Danuše Pecharová ze společnosti imProve, porotu serveru Peníze.CZ tvoří dvanáct osobností.
Adresa dnes hodnocených stránek:
www.pfkb.cz

V dřevních dobách internetových prezentací mělo počítadlo na stránkách ukazovat, jak hojně jsou ty které stránky navštěvovány. Počítadlo tím pádem sloužilo administrátorovi pro kontrolu množství přístupů na stránky. Takovéto počítadlo ale nedokáže rozlišit mezi jednotlivými návštěvníky a započítává i opakované přístupy jako jedinečné. V současnosti se přistoupilo k analýzám logů, souborů ukládaných automaticky na serveru. Skutečností, která kazí první velmi příznivý dojem z prezentace PFKB, je právě zobrazovaní zastaralého a kontraproduktivního počítadla.

Při hlubším zkoumání prezentace se dostaneme ke klasicky, řekněme až konzervativně koncipovaným stránkám. Je použit standardní a hojně využívaný model skládající se z jednotlivých rámů. Vlevo a nahoře navigační prvky, vpravo samotný text s případnými odkazy. Je zachována jedna úroveň použitého menu, další strukturalizace je prováděna již jen v hlavním okně.

Texty jsou přehledně členěny, jasné a srozumitelně strukturované informace zde nalezne jakýkoli návštěvník, který na stránky zavítá. Jediným neduhem zobrazených textů je jejich přílišná délka. Díky ní je třeba někdy dlouho rolovat stránkou dolů a bohužel při té příležitosti mizí i samotná navigace. Vhodné členění textu dle jednotlivých podkapitol bych uvítala například v sekci Penzijní plán a Statut, informace by byla okamžitě přehlednější a lépe čitelná.

Obtížně se také orientuje v nepřehledné tabulce pracovišť Komerční banky v České republice. Interaktivní mapa sice uživatele přesměruje na příslušné místo v tabulce, nicméně ta je neuspořádaná, jednotlivé řádky splývají mezi sebou, stejně tak sloupce. V této sekci velmi postrádám možnost jakéhokoli hledání, ať fulltextového nebo výběru z přednastavených položek. Zapracování takovéto komponenty je otázkou několika málo dní a uživatelé by jistě přivítali možnost jednoduše si vyhledat nejbližší pobočku banky v místě bydliště.

V celkovém kontextu je však prezentace Penzijního fondu Komerční banky na velmi vysoké úrovni. Neobtěžuje uživatele žádnými hejblátky a běhajícími texty a nabízí přehledně a jasně strukturovanou informaci.

Technické hodnocení
Doba testování:od 25. 7. 2001 14:09:01
do 25. 7. 2001 14:10:44
Počet testovaných odkazů:154
Nefunkční odkazy (interní): 2
Nefunkční odkazy (externí):0
Nefunkční záložky:0
Příliš objemné stránky (> 50 kB):14
Chybějící atributy:26
Stránky starší 180 dní:6
Stránky bez nadpisu:0

Překvapením je zobrazení výroční zprávy do externího okna. Výroční zpráva je pojata jako více méně samostatná prezentace s vlastním členěním zobrazovaných informací a s vlastní použitou grafikou.

Technické hodnocení již jen pozitivně uzavírá celé hodnocení. Drobné chyby nalezené v prezentaci nejsou závažnějšího charakteru a jsou naštěstí snadno odstranitelné. Jedná se například o nefunkční tlačítko Zpět ve výsledcích hospodaření společnosti. Stejně tak objemnější stránky nedosahují hodnot, kterých dosahovaly u některých předchozích zkoumaných prezentací. Velikost okolo 100 kb není rozhodně nijak dramatická a uživatelé pravděpodobně ani nepocítí jakékoli problémy s natahováním stránek. Stejně tak jako já jsem neměla žádné problémy s jejich načítáním. Příjemnou informací na závěr budiž to, že prezentace bez problémů zobrazitelná i v Netscape Navigatoru.


Hodnocení webu porotou serveru Peníze.CZ (známky jako ve škole)
PDVIPJMJ VLaVLu VSMVJVíPVJVy průměr
informační hodnota-4 31,5-3,5--2 4222,75
grafika- 42,5 2-3,5-- 3223,5 2,81
celkový dojem- 43 1,5-3,5- -2,5 4243,06
Vysvětlivky: PD - Pavel Daniel, Marketing & Media; VI - Vladimír Iliev, iStrategie.cz; PJ - Pavel Janeček, Pioneer; MJ - Martin Jaroš, Hospodářské noviny; VLa - Veronika Lamperová, Mona; VLu - Viera Lukáčová, Českomoravská stavební spořitelna; TŘ - Tomáš Řehák, Run Interactive; VS - Václav Strýhal, Bank Austria Creditanstalt; MV - Milan Vacík, Ami Communications; JVí - Jiří Vítek, MindShare; PV - Petr Vyhnálek, Globus; JVy - Jitka Vysekalová, Marktest
Slovní komentáře jednotlivých porotců najdete na speciální stránce.
---> Kdo jsou porotci serveru Peníze.CZ? Seznamte se s nimi <---

Pokud jste navštívili stránky Penzijního fondu Komerční banky - jak se vám líbily, co jste na nich našli? Napište nám své zkušenosti a názory.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 8 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

27. 7. 2001 14:30

Udeřil jste na hlavičku. Také si myslím, že by webové stránky členů finanční skupiny měly respektovat jednotný design. Netvrdím, že musí vypadat všechny stejně, ale koncepčně i vizuálně by mělo být zřejmé, že ty firmy mají něco společného. To se však Komerční bance moc nedaří. (Ono se to ale, "naštěstí" pro ni, nedaří i jiným finančním skupinám.)

Zobrazit celé vlákno

+20
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

27. 7. 2001 9:48, TGP

Dalším důvodem je i to, že slečna Pecharová hodnotí především technickou stránku věci, zatímco porotci se obvykle věnují obsahu a grafice. Proto ten občas rozdílný pohled.

Zobrazit celé vlákno

-3
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (8 komentářů) příspěvků.
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Výsledky nemovitostních fondů: Inflaci překonalo šest retailových

27. 2. 2024 | Jan Traxler

Výsledky nemovitostních fondů: Inflaci překonalo šest retailových

Většina retailových nemovitostních fondů loni vydělala kolem pěti až sedmi procent. Nejvyšší zhodnocení zaznamenal Mint I. rezidenční fond, ukazuje porovnání.

ECB si kopla do bitcoinu. Čas nakupovat? Týden v kryptu

24. 2. 2024 | Tomáš Krause

ECB si kopla do bitcoinu. Čas nakupovat? Týden v kryptu

Evropská centrální banka si zkusila kopnout do bitcoinu. Asi jako když se mladistvý intelektuál pokusí nakopnout merunu. Spočítáno: 51% útok na bitcoin se nemůže vyplatit. Nigérie a... celý článek

S DIPem můžete jít do rizika, říká investiční expert

21. 2. 2024 | Hynek Just | 2 komentáře

S DIPem můžete jít do rizika, říká investiční expert

Když za mnou přijde třicetiletý člověk, že si chce založit DIP, doporučím mu akciové fondy. Při takhle dlouhém horizontu se riziko vyplácí. Pokud si bude každý měsíc odkládat čtyři... celý článek

Češi řekli, proč neinvestují. Na prvním místě je strach

20. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

Češi řekli, proč neinvestují. Na prvním místě je strach

Strach z podvodu a ze ztráty peněz jsou nejčastějšími důvody, proč Češi neinvestují. Až za nimi je nedostatek peněz. Ukázal to průzkum agentury Perfect Crowd na reprezentativním vzorku... celý článek

Bitcoin stojí už přes 50 tisíc. Souboj solany a BNB. Týden v kryptu

17. 2. 2024 | Tomáš Krause | 1 komentář

Bitcoin stojí už přes 50 tisíc. Souboj solany a BNB. Týden v kryptu

Cena bitcoinu letí pořád výš, zkrachovalá Genesis smí prodat aktiva za miliardy, solana a BNB se perou o pozici tržní čtyřky. Únosci počítačů vydělali loni miliardu dolarů v kryptu... celý článek

Partners Financial Services