Odklad privatizace akciím "Rádia" neprospívá

Odklad privatizace akciím "Rádia" neprospívá
Prudkým poklesem včera reagovaly akcie Českých radiokomunikací na zprávu, že vláda odložila o dalších několik týdnů rozhodnutí o jejich privatizaci. Investoři tak dávají najevo, že další čekání na nového vlastníka firmě (ani její hodnotě) nesvědčí.

Česká vláda vhodný okamžik k prodeji majority v Českých radiokomunikacích jednoznačně propásla. Zatímco ještě před dvěma lety se dalo mluvit o několika vážných zájemcích ochotných zaplatit desítky miliard korun, dnes vláda přemlouvá jediného zájemce (konsorcium Deutsche Bank a TeleDanmark), aby zaplatilo alespoň dvanáct miliard. V mezičase sice stát získal nějaké peníze na daních z prodeje majority v Radiomobilu a svého podílu na dividendách, mohlo to však být lepší. Například Deutsche Telecom, který byl ještě před dvěma lety favoritem některých členů vlády, ztratil vzhledem k získání majority v Paegasu zájem se privatizace účastnit, a tak zůstal pouze jediný potenciální kupec. Tím je TeleDanmark, který již před lety získal více než dvacetiprocentní podíl ve společnosti a také s Radiokomunikacemi založil telekomunikačního operátora Contactel. Ten je navíc se svou mateřskou společností tak provázán, že pro ostatní zájemce by mohl představovat problém, jak s tímto podílem naložit. To nahrává Dánům, kteří do konsorcia přibrali Deutsche Bank. Ta chce získat část firmy, která je zaměřena na televizní a rozhlasové vysílání. Banka chce tyto aktivity v budoucnu přeprodat britské společnosti Crown Castle.

Není všechno zlato, co se třpytí…

To, co bylo donedávna považováno za nejhodnotnější aktiva společnosti (a argument pro její vysokou cenu), může být v budoucnu jejím největším problémem. V Paegasu již nemají Radiokomunikace majoritu a tento podíl je tak obtížně ocenitelný a pro strategického partnera bez valného významu. Radiomobil je sice ziskovou společností, další rozvoj mobilní sítě a nutnost investovat do sítí třetí generace znamená, že dividendy určitě ještě dlouho vypláceny nebudou. A navíc, přestože je Paegas významným zákazníkem Radiokomunikací, nemá na tuto skutečnost podíl ve firmě žádný vliv. Druhý mobilní operátor bude kupovat své služby u toho, kdo je nabídne nejlevněji.

Dalším často zmiňovaným hodnotným aktivem je padesátiprocentní podíl ve společnosti Contactel. Ta však zatím zdaleka nenaplňuje očekávání a generuje jednu obrovskou ztrátu za druhou a je otázkou, jestli na tom zpožděná liberalizace telekomunikačního trhu v Čechách něco změní. Před nedávnem firma oznámila propuštění možná až jedné desetiny zaměstnanců, což má za cíl snížit obrovské náklady, které dosahují téměř dvojnásobku tržeb. Pokud se i po uvolnění trhu v příštím roce situace společnosti nezmění, stane se z ní pouze přítěž, která požírá peníze. Navíc se objevují spekulace, zdali společnost vůbec na trh retailových telekomunikačních služeb vstoupí.

Ať bude rozhodnutí vlády jakékoliv, mělo by být rychlé. Přestože se současný management snaží společnost restrukturalizovat a výrazně snížit počet zaměstnanců, chybí firmě jasná vize budoucnosti. Bez vlastníka, který určí další směr, kterým se firma vydá, bude její tržní hodnota dále klesat, což jistě pro vládu (natožpak daňového poplatníka) není dobrá vyhlídka. Jasno by mohlo být už za tři týdny, kdy bude privatizace Radiokomunikací opět na pořadu jednání vlády.

Související odkazy:
České radiokomunikace
Contactel
Radiomobil

Investovali byste v současnosti do akcií "Českého rádia"? Myslíte si, že dvanáct miliard za majoritu v této firmě je málo? Podělte se o své názory s ostatními čtenáři.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 5 komentářů
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Restaurace Coloseum míří na burzu, spouští i síť kaváren

19. 5. 2022 | Jana Divinová

Restaurace Coloseum míří na burzu, spouští i síť kaváren

Česká gastronomická skupina chce díky novému kapitálu od investorů snížit zadlužení z dob koronaviru a financovat nové projekty, mimo jiné i vstup italské sítě Caffé Pascucci na tuzemský... celý článek

Nakoupit, vylepšit, prodat. Vydělat. Plán fondů Jet zní jednoduše

18. 5. 2022 | Petra Nová

Nakoupit, vylepšit, prodat. Vydělat. Plán fondů Jet zní jednoduše

Brněnská investiční společnost Jet Investment finančníka Igora Faita má v plánu postavit největší fond soukromého kapitálu v Česku. Chce kupovat průmyslové podniky, a to nejen za peníze... celý článek

Na burzu míří firma bývalého fotbalisty Ulicha

17. 5. 2022 | Petr Kučera

Na burzu míří firma bývalého fotbalisty Ulicha

Na trh Start pražské burzy chce vstoupit společnost M&T 1997 (dosud Material & Technology), výrobce dveřních klik a kování z Dobrušky.

Na rozbouřených trzích hledají investoři méně rizika. Kde ho najít?

17. 5. 2022 | Dominik Stroukal | 5 komentářů

Na rozbouřených trzích hledají investoři méně rizika. Kde ho najít?

Ani hotovost nemusí být špatná investice, přestože je inflace mezi 12 a 13 procenty. Zní to podivně, ale dává to smysl.

Burza Coinbase vylekala uživatele. Můžou o všechno přijít

12. 5. 2022 | Jana Divinová | 15 komentářů

Burza Coinbase vylekala uživatele. Můžou o všechno přijít

Největší americká kryptoměnová burza Coinbase, kde mají účty s bitcoinem a dalšími kryptoměnami i mnozí Češi, během včerejšího dne ztratila téměř čtvrtinu své hodnoty. Vykázala totiž... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.