Česká vláda vhodný okamžik k prodeji majority v Českých radiokomunikacích jednoznačně propásla. Zatímco ještě před dvěma lety se dalo mluvit o několika vážných zájemcích ochotných zaplatit desítky miliard korun, dnes vláda přemlouvá jediného zájemce (konsorcium Deutsche Bank a TeleDanmark), aby zaplatilo alespoň dvanáct miliard. V mezičase sice stát získal nějaké peníze na daních z prodeje majority v Radiomobilu a svého podílu na dividendách, mohlo to však být lepší. Například Deutsche Telecom, který byl ještě před dvěma lety favoritem některých členů vlády, ztratil vzhledem k získání majority v Paegasu zájem se privatizace účastnit, a tak zůstal pouze jediný potenciální kupec. Tím je TeleDanmark, který již před lety získal více než dvacetiprocentní podíl ve společnosti a také s Radiokomunikacemi založil telekomunikačního operátora Contactel. Ten je navíc se svou mateřskou společností tak provázán, že pro ostatní zájemce by mohl představovat problém, jak s tímto podílem naložit. To nahrává Dánům, kteří do konsorcia přibrali Deutsche Bank. Ta chce získat část firmy, která je zaměřena na televizní a rozhlasové vysílání. Banka chce tyto aktivity v budoucnu přeprodat britské společnosti Crown Castle.
Není všechno zlato, co se třpytí…
To, co bylo donedávna považováno za nejhodnotnější aktiva společnosti (a argument pro její vysokou cenu), může být v budoucnu jejím největším problémem. V Paegasu již nemají Radiokomunikace majoritu a tento podíl je tak obtížně ocenitelný a pro strategického partnera bez valného významu. Radiomobil je sice ziskovou společností, další rozvoj mobilní sítě a nutnost investovat do sítí třetí generace znamená, že dividendy určitě ještě dlouho vypláceny nebudou. A navíc, přestože je Paegas významným zákazníkem Radiokomunikací, nemá na tuto skutečnost podíl ve firmě žádný vliv. Druhý mobilní operátor bude kupovat své služby u toho, kdo je nabídne nejlevněji.
Dalším často zmiňovaným hodnotným aktivem je padesátiprocentní podíl ve společnosti Contactel. Ta však zatím zdaleka nenaplňuje očekávání a generuje jednu obrovskou ztrátu za druhou a je otázkou, jestli na tom zpožděná liberalizace telekomunikačního trhu v Čechách něco změní. Před nedávnem firma oznámila propuštění možná až jedné desetiny zaměstnanců, což má za cíl snížit obrovské náklady, které dosahují téměř dvojnásobku tržeb. Pokud se i po uvolnění trhu v příštím roce situace společnosti nezmění, stane se z ní pouze přítěž, která požírá peníze. Navíc se objevují spekulace, zdali společnost vůbec na trh retailových telekomunikačních služeb vstoupí.
Ať bude rozhodnutí vlády jakékoliv, mělo by být rychlé. Přestože se současný management snaží společnost restrukturalizovat a výrazně snížit počet zaměstnanců, chybí firmě jasná vize budoucnosti. Bez vlastníka, který určí další směr, kterým se firma vydá, bude její tržní hodnota dále klesat, což jistě pro vládu (natožpak daňového poplatníka) není dobrá vyhlídka. Jasno by mohlo být už za tři týdny, kdy bude privatizace Radiokomunikací opět na pořadu jednání vlády.
Související odkazy:
České radiokomunikace
Contactel
Radiomobil
Investovali byste v současnosti do akcií "Českého rádia"? Myslíte si, že dvanáct miliard za majoritu v této firmě je málo? Podělte se o své názory s ostatními čtenáři.