Odklad privatizace akciím "Rádia" neprospívá

Odklad privatizace akciím "Rádia" neprospívá
Prudkým poklesem včera reagovaly akcie Českých radiokomunikací na zprávu, že vláda odložila o dalších několik týdnů rozhodnutí o jejich privatizaci. Investoři tak dávají najevo, že další čekání na nového vlastníka firmě (ani její hodnotě) nesvědčí.

Česká vláda vhodný okamžik k prodeji majority v Českých radiokomunikacích jednoznačně propásla. Zatímco ještě před dvěma lety se dalo mluvit o několika vážných zájemcích ochotných zaplatit desítky miliard korun, dnes vláda přemlouvá jediného zájemce (konsorcium Deutsche Bank a TeleDanmark), aby zaplatilo alespoň dvanáct miliard. V mezičase sice stát získal nějaké peníze na daních z prodeje majority v Radiomobilu a svého podílu na dividendách, mohlo to však být lepší. Například Deutsche Telecom, který byl ještě před dvěma lety favoritem některých členů vlády, ztratil vzhledem k získání majority v Paegasu zájem se privatizace účastnit, a tak zůstal pouze jediný potenciální kupec. Tím je TeleDanmark, který již před lety získal více než dvacetiprocentní podíl ve společnosti a také s Radiokomunikacemi založil telekomunikačního operátora Contactel. Ten je navíc se svou mateřskou společností tak provázán, že pro ostatní zájemce by mohl představovat problém, jak s tímto podílem naložit. To nahrává Dánům, kteří do konsorcia přibrali Deutsche Bank. Ta chce získat část firmy, která je zaměřena na televizní a rozhlasové vysílání. Banka chce tyto aktivity v budoucnu přeprodat britské společnosti Crown Castle.

Není všechno zlato, co se třpytí…

To, co bylo donedávna považováno za nejhodnotnější aktiva společnosti (a argument pro její vysokou cenu), může být v budoucnu jejím největším problémem. V Paegasu již nemají Radiokomunikace majoritu a tento podíl je tak obtížně ocenitelný a pro strategického partnera bez valného významu. Radiomobil je sice ziskovou společností, další rozvoj mobilní sítě a nutnost investovat do sítí třetí generace znamená, že dividendy určitě ještě dlouho vypláceny nebudou. A navíc, přestože je Paegas významným zákazníkem Radiokomunikací, nemá na tuto skutečnost podíl ve firmě žádný vliv. Druhý mobilní operátor bude kupovat své služby u toho, kdo je nabídne nejlevněji.

Dalším často zmiňovaným hodnotným aktivem je padesátiprocentní podíl ve společnosti Contactel. Ta však zatím zdaleka nenaplňuje očekávání a generuje jednu obrovskou ztrátu za druhou a je otázkou, jestli na tom zpožděná liberalizace telekomunikačního trhu v Čechách něco změní. Před nedávnem firma oznámila propuštění možná až jedné desetiny zaměstnanců, což má za cíl snížit obrovské náklady, které dosahují téměř dvojnásobku tržeb. Pokud se i po uvolnění trhu v příštím roce situace společnosti nezmění, stane se z ní pouze přítěž, která požírá peníze. Navíc se objevují spekulace, zdali společnost vůbec na trh retailových telekomunikačních služeb vstoupí.

Ať bude rozhodnutí vlády jakékoliv, mělo by být rychlé. Přestože se současný management snaží společnost restrukturalizovat a výrazně snížit počet zaměstnanců, chybí firmě jasná vize budoucnosti. Bez vlastníka, který určí další směr, kterým se firma vydá, bude její tržní hodnota dále klesat, což jistě pro vládu (natožpak daňového poplatníka) není dobrá vyhlídka. Jasno by mohlo být už za tři týdny, kdy bude privatizace Radiokomunikací opět na pořadu jednání vlády.

Související odkazy:
České radiokomunikace
Contactel
Radiomobil

Investovali byste v současnosti do akcií "Českého rádia"? Myslíte si, že dvanáct miliard za majoritu v této firmě je málo? Podělte se o své názory s ostatními čtenáři.

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 5 komentářů

Prodáváte nemovitost?

Prodáváte nemovitost? Využijte profesionální služby realitních makléřů NEXT REALITY.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

A tohle už jste četli?

Divoká jízda elektromobilem. Akcie Tesly očima expertů

22. 1. 2021 | Ondřej Tůma

Divoká jízda elektromobilem. Akcie Tesly očima expertů

Budou to za pár dní tři roky, co Elon Musk poslal do vesmíru červenou Teslu Roadster. Cena akcií jeho firmy míří za ní. Ke hvězdám. Může to vydržet, nebo přijde vyrovnání k nějaké rozumnější... celý článek

Air Bank sníží úrok na spořicím účtu

21. 1. 2021 | Jiří Hovorka | 14 komentářů

Air Bank sníží úrok na spořicím účtu

Air Bank od 1. dubna sníží úrok na spořicím účtu. 

Akcie SAB Finance vstoupí na burzu za 10 560 Kč

21. 1. 2021 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Akcie SAB Finance vstoupí na burzu za 10 560 Kč

S akciemi společnosti SAB Finance Radomíra Lapčíka se na pražské burze začne obchodovat 28. ledna. Obchodování bude zahájeno na ceně 10 560 Kč. Za tuto cenu jsou akcie nabízeny v rámci... celý článek

Jak bankrotují státy a kdy přijde na řadu Česko

21. 1. 2021 | Dominik Stroukal | 79 komentářů

Jak bankrotují státy a kdy přijde na řadu Česko

Během koronavirové krize to mohlo zapadnout, ale loni „zbankrotovalo“ hned pět zemí. Další státy balancují na hraně. Pro srovnání: během poslední finanční recese se to stalo jen u tří... celý článek

Banka láká na 3 % u spoření. Investice podmínkou

19. 1. 2021 | Jiří Hovorka | 11 komentářů

Banka láká na 3 % u spoření. Investice podmínkou

Komerční banka nabízí spořicí účet, na němž do konce roku 2021 garantuje úrokovou sazbu 3 % ročně. Má to ale dvě podmínky. Mít v KB běžný účet nebo si ho založit. A hlavně: nově s KB investovat... celý článek

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.