Najít, udržet, motivovat

Najít, udržet, motivovat
Má-li dobrý personalista ve firmě udržet ty nejvýkonnější mozky, musí při stálém nedostatku lidí používat čím dál složitější metody. Vysoký plat již nestačí, podíl na firmě bývá tím pravým řešením.

Ve všech oborech se schopní lidé stávají tím nejcennějším, co daná společnost má, a další kdysi velmi důležitá aktiva - patenty či třeba moderní technologie - začínají hrát až druhořadou úlohu. Konkurence hodná tohoto jména se navíc vždy snaží schopné lidi přetahovat k sobě a řada společností proto potřebuje nové nástroje, pomocí kterých omezí odchody těch, které si chce udržet. Nejjednodušším způsobem, jak si nejlepší zaměstnance připoutat, je nabídnout jim část akcií společnosti. Vlastnictví firemních akcií je navíc nejefektivnější cestou, jak zaměstnance posunout do mentální pozice vlastníků, kteří hledí dál než k nejbližšímu výplatnímu termínu. Stačí přitom jen poměrně malý počet akcií a zaměstnanec jasně vidí, že jeho finanční zabezpečení závisí na výsledcích firmy, především v případě, že počet získaných akcií či výše opce závisí na podaném výkonu.

Jako u mnoha dalších moderních metod řízení začaly odměňování spojené s majetkovými podíly používat nejprve zahraniční společnosti, především poté, co byla v lednu 1999 zrušena povinnost oznamovat nákup zahraničních akcií České národní bance. To umožnilo, aby se zaměstnanci českých poboček bez problémů zapojili do celosvětových plánů odměňování zahraničních firem. Těchto celosvětových plánů využívá stále více nadnárodních firem a u rostoucích akcií si mohou zaměstnanci na opčních plánech vydělat více než na fixním platu.

Uplatnění opce je zdanitelným příjmem

Udělení opce na nákup akcií není daňovým příjmem. Tím je až realizace opce, kdy zaměstnanec nakupuje za cenu nižší než aktuálně tržní a tento rozdíl je zdanitelným příjmem.

O tom, jak (či dokonce zdali) se bude tento příjem danit, rozhoduje u nadnárodních firem to, jestli prodej akcií na základě opcí prochází účetnictvím české pobočky, která daného pracovníka zaměstnává, či nikoliv. Pokud ano (v situaci, kdy mateřská firma své náklady na prodej akcií přefakturuje místní pobočce a ty se oficiálně objeví v jejím účetnictví), připočte se cenový rozdíl při nákupu akcií do výplaty zaměstnance a příslušná daň se strhne z jeho mzdy. Pokud ovšem celá operace neprojde účetnictvím české pobočky, měl by zaměstnanec podat vlastní daňové přiznání a tento příjem sám zdanit. Při prodeji akcií po více než šesti měsících platí stejně jako u jiných cenných papírů osvobození od daně z příjmu, prodá-li své akcie zaměstnanec dříve, musí tento příjem zdanit.

Nedobré zprávy ovšem má ministerstvo financí pro firmy. Jelikož při všech variantách prodeje akcií zaměstnancům dochází k prodeji se slevou, firma při této transakci utrpí ztrátu. A zatímco ve světě je tato ztráta daňově uznatelná, v České republice nikoliv.

Druhy akciových motivačních programů

Akciové opční plány

Zřejmě nejznámější variantou získání podílu na firmě jsou opce na zakoupení akcií. Společnost nabízí zaměstnanci právo v budoucnosti odkoupit daný počet akcií firmy (případně jiné firmy v holdingu nebo mateřské společnosti, jde-li o lokální pobočku nadnárodního koncernu) za předem danou cenu (obvykle cenu platnou ke dni udělení opce). Zaměstnanec tak jasně ví, že při růstu kursu akcií vydělá (a při pádu kursu nic neriskuje, neboť opci nemusí využít, což může někdy snížit jeho motivaci). Jelikož jde většinou o dlouhodobé opce (obvykle 5 - 10 let) a možnost jejich uplatnění je často vázána na trvání pracovního poměru, jde o vhodný nástroj nejen pro získání, ale i udržení klíčových zaměstnanců. Pro zaměstnance velmi zajímavou variantou je tzv. bezhotovostní uplatnění opce, při kterém v okamžiku uplatnění opce zaměstnanec prodá určitý počet akcií tak, aby příjem z tohoto prodeje pokryl opční cenu akcií; po provedení transakce se stává majitelem zbývajícího počtu akcií.

Přímý nákup akcií

V tomto případě si zaměstnanec přímo od společnosti kupuje její akcie, zpravidla s jistou slevou. Jeho odměnou je potom růst kursu akcií, oproti opčním plánům ale nese i riziko pádu kursu. Jelikož jde o jednorázovou transakci, přímý nákup akcií zaměstnance nemotivuje k setrvání ve firmě.

Akcie zdarma

Některé společnosti také své akcie zaměstnancům dávají zdarma, aniž by museli zaplatit kupní cenu či emisní kurs, například místo prémií. I v tomto případě platí, že zaměstnanec nese riziko pádu kursu (ovšem jelikož jsou akcie zdarma, vydělá v každém případě bez ohledu na aktuální kurs). Pokud je omezena převoditelnost těchto akcií, může jít o dobrý nástroj, jak si klíčové odborníky udržet, navíc je tento způsob odměňování velmi flexibilní a může být velmi jednoduše upravován i podle výkonnosti jednotlivých pracovníků.

Zaměstnanecké akcie

Velmi dobrý a výhodný způsob, jak ze zaměstnanců učinit spoluvlastníky firmy. Výhodné jsou zaměstnanecké akcie i z daňového hlediska, neboť udělení zaměstnaneckých akcií není daňovým příjmem a povinnost uhradit daň nastává až při prodeji akcií; rozdíl mezi prodejní a nákupní cenou se navíc daní sazbou ve výši 15 procent a nevstupuje do základu daně ze závislé činnosti (v jejímž rámci by byla daň mnohem vyšší).

Stínové akcie

Stínové akcie (z anglického phantom shares) jsou z pohledu motivace zřejmě nejvhodnějším nástrojem. Zaměstnanec totiž získá jen jakési hypotetické akcie, jejichž kurs se vyvíjí podle společností stanovených pravidel, a pravidelně je mu vyplácen peněžní bonus, odpovídající změně hodnoty těchto stínových akcií. Zatímco všechny předchozí možnosti jsou svázány pouze s jedinou hodnotou - kursem akcií na burze - stínové akcie mohou být přizpůsobeny strategii podniku či mohou sledovat například výkonnost jediné firemní divize. Hodnota stínových akcií se také může měnit podle výkonnosti firmy ve srovnání s průměrem v oboru, kde působí, může odrážet růst zisku, tržního podílu i řady dalších kritérií. Jelikož jde jen o imaginární akcie a výplata bonusu se posléze děje v hotovosti, daní se stejně jako jakákoliv jiná hotovostní prémie (kromě daně z příjmu tedy podléhá i sociálnímu a zdravotnímu pojištění).

Máte opci nebo přímo akcie? Podělíte se s ostatními čtenáři o mechanismus, jakým akcie zaměstnancům distribuuje vaše firma? Nebo se vám zdá tento nástroj motivace zaměstnaců zbytečný? Jaký je váš názor?

Do naší sekce Práce jsme přidali tuto a mnoho dalších nových informací. Víte například, co potřebujete pro získání pracovního povolení do Nizozemí nebo Velké Británie? Že ne? Tak si to přečtěte!

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 42 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

29. 7. 2001 14:43, nuget

ano

Zobrazit celé vlákno

+19
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

19. 7. 2002 15:21

Kdo nic nedela, nic nezkazi :)

Zobrazit celé vlákno

-1
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (42 komentářů) příspěvků.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Nový šéf Bondster: Chceme prorazit i na Západě

15. 5. 2021 | Jiří Hovorka

Nový šéf Bondster: Chceme prorazit i na Západě

Česká investiční platforma Bondster se chce víc prosadit i za hranicemi. Příští cíle: Německo, Rakousko a Švýcarsko. Od března je to úkol pro Pavla Klemu, který platformě nově šéfuje. celý článek

Bitcoin se propadl, přestala ho přijímat Tesla

13. 5. 2021 | Jiří Hovorka | 11 komentářů

Bitcoin se propadl, přestala ho přijímat Tesla

Cena bitcoinu se propadla v jednu chvíli téměř o pětinu. Trhy tak reagovaly na sdělení Elona Muska, že jeho Tesla přestává přijímat platby v bitcoinech, protože k jeho těžbě je často... celý článek

Kde to ještě nese: venture kapitál a venture dluh

12. 5. 2021 | David Kufa

Kde to ještě nese: venture kapitál a venture dluh

Ještě před pár lety jste uložili peníze u banky a dostali úrok dvě procenta. Půjčili jste státu, koupili dluhopis a mohli jste mít tři až pět procent ročně s velmi nízkým rizikem. Kdo... celý článek

Developer uspěl s nemovitostními fondy

11. 5. 2021 | Ondřej Tůma

Developer uspěl s nemovitostními fondy

V developerském byznysu je třicet let. Jen tak něco ho v branži nepřekvapí. Po minulém roce, který měl potenciál na trhu zamíchat kartami, stojí zatím Zdeněk Prázdný, majitel developerské... celý článek

Plus 10 %. Akciové fondy letos vydělávají, trhy teď straší inflace

8. 5. 2021 | Martin Mašát | 8 komentářů

Plus 10 %. Akciové fondy letos vydělávají, trhy teď straší inflace

Vývoj podílových fondů hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Kolik si v průměru připsaly za duben, za letošní rok nebo třeba za posledních pět či deset let?

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.